magazin
ISTRAŽIVANJE: Hrvati u 2023. putovali više nego u predpandemijskoj 2019., svaki peti ispitanik planira na skijanje

Hrvati u 2023. putuju više nego godinu ranije, a trend će se nastaviti i dalje, pokazalo je to najnovije istraživanje MasterIndex koje je za Mastercard provela agencija Improve u listopadu ove godine na uzorku od 1.018 ispitanika. Putovanja na odmor ostaju dominantna s udjelom od 60%, dok su poslovna putovanja zastupljena s 40%, a u prosjeku su ispitanici na odmor u godini dana putovali 4,6 puta, dok su na poslovni put išli 3,1 put.
Učestalost putovanja
Prema istraživanju, putovanja su doživjela značajan porast u 2023. godini u Hrvatskoj, čime je nadmašena čak i razina iz predpandemijske 2019. godine.
Primjetan je porast broja putovanja na odmor unutar Hrvatske, s prosječnim brojem od 3,0 putovanja u 2023. naspram 2,5 u prethodnoj godini. Sličan uzlet primjećuje se i u putovanjima unutar Eurozone, gdje je prosječan broj putovanja porastao sa 0,7 u 2022. na 1,1 u 2023.
Kada su u pitanju poslovna putovanja, zabilježen je snažan porast putovanja unutar Hrvatske, a primjetan je i blagi porast u poslovnim putovanjima u Eurozonu.
Planovi za zimska putovanja 2023.
Značajan skok u odnosu na prošlu godinu uočava se i u udjelu onih koji planiraju zimska putovanja u inozemstvo, bez obzira radi li se o jednodnevnim ili višednevnim putovanjima. Čak 46% planira ove zime putovati u inozemstvo, što označava porast od 9 postotnih poena u odnosu na prethodnu godinu. Turistička putovanja u inozemstvo češće planiraju mladi u dobi od 18 do 29 godina (53%), nešto je više žena u usporedbi s muškarcima kao i pojedinaca s primanjima višim od 1.200 eura. Također, planiranje ovakvih putovanja češće je među ispitanicima koji dolaze iz regija poput Istre, Primorja i Gorskog kotara (59%) i Dalmacije (53%).
Adventska putovanja u europske gradove najčešći su odabir naših građana. Gotovo svaki ispitanik. Gotovo svaki četvrti ispitanik planira odlazak na skijanje, dok svaki peti planira putovanje za doček Nove godine u neki od europskih gradova.
Planirana adventska putovanja u europske gradove obično su kraća, trajanja do tri dana, dok većina skijaških putovanja traje do tjedan dana. Osim toga, više od polovice ispitanika koji planiraju putovati, planiraju odlazak van Europe i to na duže od osam dana.
Što se tiče putovanja unutar Hrvatske, 56% ispitanika planira turistička putovanja unutar zemlje, slično kao i prošle godine. Ova putovanja češće planiraju osobe s višim stupnjem obrazovanja (62%), visokim osobnim prihodima (iznad 1.600 eura – 65%), te stanovnici iz regije Istre, Primorja i Gorskog kotara.
Plaćanja karticama u inozemstvu
Istraživanje je pokazalo da je prosječni iznos potrošen na putovanja u inozemstvo u svrhu odmora porastao u usporedbi s prethodnom godinom. Primjetan je rast od 93 eura, odnosno sa 664 eura u 2022. na 757 eura u 2023.
Prosječni troškovi putovanja variraju prema dobi ispitanika. Mladi od 18 do 29 godina uglavnom troše do 300 eura, dok osobe od 30 do 39 godina češće imaju troškove između 501 i 1000 eura. Stariji od 55 troše između 1001 i 2000 eura, dok oni od 40 do 55 godina troše između 501 i 2000 eura.
Muškarci u prosjeku češće troše više od žena, a svaki četvrti ispitanik navodi trošak od 501 do 1000 eura za putovanje u inozemstvo u svrhu odmora.
Gotovo polovica ispitanika planira platiti putovanja u inozemstvo debitnom karticom, dok se gotovina kao način plaćanja spominje kod 31% ispitanika. Značajan udio (22%) planira koristiti internet bankarstvo (e- ili m-banking).
„Čak 92% ispitanika nosi svoje platne kartice prilikom putovanja u inozemstvo, pri čemu se kartično plaćanje koristi za 61% svih transakcija u inozemstvu“, ističe Gea Kariž, direktorica Mastercarda u Hrvatskoj. „Naša posvećenost osiguravanju transakcija i digitalnog okruženja pruža korisnicima osjećaj sigurnosti, jačajući povjerenje u digitalne interakcije i otvarajući put za daljnji razvoj.“
magazin
(VIDEO) NOVI GLAS 2025. / Nika Uzelac oduševila žiri i pobijedila u finalu glazbenog show-a Novog radija!

Nika Uzelac (18) iz Radovina pobjednica je druge sezone glazbenog natjecanja Novi glas Novog radija!
Ona je u uzbudljivoj završnici druge sezone Novog glasa oduševila naš žiri – Emiliju Kokić, Juru Brkljaču i Danijelu Đimoti – pjesmom Halo od Beyonce. No, u finalu je zaista bilo divnih izvedbi naših finalista. Osim Nike, svoje vokalne sposobnosti pokazali su i Ena Nimčević, Vanesa Djemajlji, Roko Marić i Ivan Rašić, koji su se također plasirali u finale natjecanja.
Podsjetimo, ove godine za titulu Novog glasa Novog radija borili su se u prvoj izlučnoj emisiji: Ena Nimčević (18 godina, Zadar), Roko Baljak (34 godine, Mali Lošinj -Zadar), Matea Mandić (16 godina, Privlaka), Ivan Rašić (29 godine, Vir), Vanessa Djemajlji (16 godina, Bibinje), Marta Vlakić (23 godine, Zadar), Laura Perković (24 godine, Klis – Zadar), Roko Marić (21 godina, Zadar) i Nika Uzelac (18 godina, Radovin). U finale su se zatim plasirali, po odabiru žirija, Nika Uzelac, Ena Nimčević, Vanesa Djemajlji, Roko Marić i Ivan Rašić.
NIKA OSVOJILA I VRIJEDNU NAGRADU
Našu pobjednicu Niku očekuju nova uzbuđenja. Kao pobjednica Novog glasa Nika će dobiti svoju pjesmu i spot u kompletnoj produkciji izdavača NG Records.
Sretno Nika!
Čestitke ovim mladim ljudima na trudu i ljubavi prema glazbi. Za hrvatsku glazbenu scenu ima nade. Ovi mladi ljudi to su dokazali.
U iščekivanju nove sezone, pogledajte kako je bilo u uzbudljivom finalu.
magazin
(FOTO) FILMSKA PRIČA ĐANIJA PERIČIĆA / Zadranin među rijetkim Hrvatima – studirao na sveučilištu koje je pohađao i kineski predsjednik Xi Jinping!

Prava, gotovo filmska priča desila se hrvatskom studentu Đaniju Peričiću kada je dobio poziv s jednog od najselektivnijih Sveučilišta u svijetu, kineskog Tsinghua, da je primljen na studentsku razmjenu. Ovaj 21-godišnji Zadranin, inače student Zagrebačke škole ekonomije i managementa, upustio se u avanturu života koju sada rado prenosi budućim kolegama studentima ususret jednom od najvećih sajmova Dubrovnik EXPO, a koji se održava 20. i 21. ožujka.
Đani je u studentske klupe sjeo u Kampusu Sveučilišta Tsinghua koje se nalazi u sjeverozapadnom Pekingu, na mjestu bivših carskih vrtova dinastije Qing, okružen brojnim povijesnim lokalitetima. U istima je sjedio i predsjednik XI Jinping. On je jedan od rijetkih Hrvata koji je imao prilike biti dijelom 12. najboljeg Sveučilišta na svijetu koje u ovom dijeli svijeta jedino ima partnerstvo s hrvatskim ZŠEM-om.
“Studentska razmjena jedno je od iskustava koje oblikuje ne samo akademsku, već i osobnu i profesionalnu budućnost. Kada sam se prijavljivao za razmjenu, znao sam da želim izaći iz svoje zone komfora i iskusiti nešto sasvim novo. Kina mi se činila kao savršen izbor – zemlja bogate povijesti, potpuno drugačije kulture i nevjerojatno brzog razvoja. No, odluku nije oblikovala samo znatiželja, već i činjenica da sam mogao izabrati Tsinghua University, sveučilište koje već godinama nosi titulu najboljeg u Aziji i jedno je od najprestižnijih u svijetu. Kada sam vidio da mi se pruža prilika studirati na istom fakultetu gdje je studirao i kineski predsjednik Xi Jinping, odluka je bila jasna!” – otkriva Đani Peričić.
Ovo Sveučilište je osnovano 1911. godine, prvotno pod nazivom „Carski koledž Tsing Hua”. Od kada se Kina počela otvarati svijetu 1978. godine, Sveučilište Tsinghua razvijalo se nevjerojatnom brzinom i postalo sveobuhvatno istraživačko sveučilište. Trenutačno ima 22 škole i 59 odjela s nastavnim programima iz područja znanosti, inženjerstva, humanističkih znanosti, prava, medicine, povijesti, filozofije, ekonomije, menadžmenta, obrazovanja i umjetnosti.
“Sveučilište je toliko dobro opremljeno da realno nije bilo potrebe napuštati ga – više od 10 kantina, trgovine, pošte, banka, teretane, pa čak i bolnica nalazili su se unutar kampusa. Ovaj način studiranja omogućio mi je da se osjećam povezanije s kolegama, što je bilo izuzetno pozitivno iskustvo. Nastava je bila na visokoj razini – svi profesori s kojima sam imao priliku učiti imali su doktorate s prestižnih zapadnih sveučilišta, a studenti su bili izrazito motivirani. Iako engleski jezik nije bio jača strana većine Kineza, shvatio sam da ga vrlo dobro razumiju, ali rijetko imaju priliku prakticirati ga!” – govori Đani.
Najposebniji trenuci za Đanija tijekom razmjene bili su oni provedeni s kolegama iz svih dijelova svijeta. Stekao je prijatelje iz različitih kultura, zajedno smo učili, putovali i istraživali Kinu.
“Jedan od najnezaboravnijih trenutaka bila je ESG konferencija u Šangaju, na kojoj sam sudjelovao s drugim kolegama s ZŠEM-a koji su također bili u Kini kao i s našim dekanom. Tamo smo imali priliku upoznati bivšu predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović, što je dodatno obogatilo moje iskustvo. Također, zbog svog dosadašnjeg iskustva u veslanju, pridružio sam se veslačkom timu Tsinghue, s kojim sam putovao na natjecanja po raznim dijelovima Kine. Na jednom od tih natjecanja osvojili smo prvo mjesto, natječući se s fakultetima iz Kine, ali i s prestižnim svjetskim sveučilištima poput Yale University i University of Amsterdam. To je bilo nevjerojatno iskustvo i jedno od najvećih postignuća tijekom mog boravka u Kini!”
Đani Peričić ima pozitivnu poruku za svoje buduće kolege. Jedno od najljepših životnih razdoblja može itekako biti još ljepše u kvalitetnom studentskom obrazovanju i okruženju. “Želim steći iskustvo u financijskom sektoru, a dugoročno planiram još najmanje dvije razmjene, pri čemu će jedna gotovo sigurno biti opet u Aziji, možda ponovno u Kini. Ovo iskustvo bilo je više od studiranja – bilo je to putovanje koje je proširilo moje horizonte, dalo mi novu perspektivu i pripremilo me za budućnost u globalnom okruženju!”
magazin
VOLITE CRNI HUMOR? / U Kino Zoni čeka vas prava poslastica – nezaboravna i uvrnuta zabava uz “Djevojke s balkona”!

Ako volite crni humor i šarene likove poput onih iz filmova Pedra Almodovara, onda vas u utorak 18. ožujka u Kino Zoni u sklopu tradicionalne revije ‘Mjesec frankofonije’ očekuje jedna nezaboravna i uvrnuta zabava uz ”Djevojke s balkona”!
Za vrijeme iznimnog toplotnog udara u jednom kvartu u Marseilleu, tri cimerice živahno provode dan, uplićući se u živote svojih susjeda, promatrajući ih s balkona. No, zabava će potrajati sve do večeri koja će se uslijed konzumacije alkohola pretvoriti u poprilično krvavu aferu…
Crnohumorna drama s elementima horora, ”Djevojke s balkona”, drugo je redateljsko scenarističko ostvarenje proslavljene francuske glumice Noémie Merlant koju dobro pamtimo po zapaženim nastupima u filmovima ”Portret djevojke u plamenu” i ”Tar”. Na scenariju za film ”Djevojke s balkona”, Noémie Merlant započela je raditi još prije četiri godine, a kao inspiracija poslužili su joj događaji iz stvarnog života. U jednom je trenutku bila prisiljena napustiti vlastiti dom te se privremeno preselila kod nekoliko prijateljica, uključujući i Sandu Codreanu koja u filmu tumači ulogu Nicole. Sve je to za nju bilo jedno potpuno novo i nadasve iznimno ugodno iskustvo. Učestalo su međusobno razgovarale o svojim snovima, traumama, žudnjama te patrijarhalnom tlačenju.
Upravo su ta iskustva pridonijela redateljičinoj želji za filmom ”Djevojke s balkona”, a u koji je onda uključila i obilje humora, ekscesnih situacija, apsurdnosti te fantazije što su sve elementi prisutni u ovoj iznimno zabavnoj, ali i poprilično višeslojnoj mješavini različitih žanrova koja reflektira višestruke poruke: osudu patrijarhalnosti te snoliku promociju ženskog oslobođenja. Merlant je od početka bila svjesna da želi snimiti film koji će biti žanrovski miks, nešto poput neobuzdane pankerske farse u koju je željela ubaciti spoj boja i tekstura, loš ukus i vulgarnost, a sve uz očuvanje humora, lirike te jakih tema koje su joj bliske: ženska intima te silovanje i njegove posljedice.
”Djevojke s balkona” su na rasporedu u utorak 18. ožujka s početkom od 20h, a ulaznice po cijeni od 5 eura mogu se kupiti na samoj lokaciji prikazivanja (Polivalentna dvorana Providurove palače) od 19h te putem online kupovine na stranici CoreEvent..
*Ulaznice se mogu rezervirati porukom u inbox profila Kino Zone na Facebooku i Instagramu, e-mailom na: info@kino-zona.com te SMS i WhatsApp porukom na 099/7208342.
*Projekcija filma “Djevojke s balkona” realizira se u suradnji s Francuskim Institutom, Mjesecom Frankofonije i Kino Mrežom
*Program Kino Zone sufinanciran je sredstvima Grada Zadra, Zadarske županije, Zaklade kultura Nova i Hrvatskog audiovizualnog centra, a odvija se u partnerstvu s Koncertnim uredom Zadar.
-
magazin1 tjedan prije
ŠPICA!
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
AKO ZATREBA… Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin6 dana prije
ĐIR GRADOM sa Sašom Čukom
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 tjedan prije
NOVA RADIONICA ZADARSKIH STRUČNJAKA / Dević i Družijanić otkrili i maslinarima Šibensko-kninske županije kako najbolje orezati masline