ZADAR / ŽUPANIJA
SINERGIJA OPĆINE I JAKE ANDABAKA / Luksuzni turistički resort i marina pretvaraju Filipjakov u svjetsku destinaciju
Jako Andabaka gradi marinu sa 127 vezova, a na mjestu TN Croatia i hotela Alba radi na novom, luksuznom turističkom resortu
Tvrtka Marina Sunčani resort d.o.o. iz Zagreba u vlasništvu poznatog hrvatskog poduzetnika Jake Andabaka kao koncesionara i investitora u središte Dalmacije u Sveti Filip i Jakovu, samo 25 km od Zadra, zračne i pomorske luke, svega 2,5 sata vožnje od Zagreba, dovodi prvi luksuzni turistički rasort, modernu turističku ponudu najviše svjetske kategorije.
– Jako Andabaka radi nautičku marinu sa 127 vezova, dok na mjestu Turističkog naselja Croatia i hotela Alba radi na novom, luksuznom turističkom resortu Molum Hotel & Residences koji će na samoj obali ovog pitoreskog naselja biti novo luksuzno mjesto za odmor, mjesto koje spaja najbolje od Mediterana, kazao je Zoran Pelicarić – Peco, načelnik Općine Sveti Filip i Jakov.
Poduzetništvo, nulta točka prioriteta
Općina Sv. Filip i Jakov ima 650 stalno zaposlenih općinskih žitelja koji plaćaju porez i prirez na 4.500 stanovnika, od toga 1.300 umirovljenika.
– U sliedećem periodu nulta točka prioriteta je poduzetništvo, u svim oblicima. Sve to poput izgradnje marine i turističkog kompleksa kao i izgradnje poslovne zone, poduzetničko-proizvodnog inkubatora, luke s benzinskom postajom u Sv. Petru, doma za starije i nemoćne osobe, i drugih krucijalnih projekta nam je potrebno da bi došli do brojke od sadašnjih 650 do 1.500 stalnih radnih mjesta s plaćama dostojnim čovjeka. Bez toga nećemo moći zadržati sadašnju razinu solidarnosti kad su u pitanju subvencije Općine prema novorođenoj djeci, vrtiću, školi, studentima, mladima, umirovljenicima, socijali, kulturi, športu, vatrogastvu i civilnoj zaštiti, nabrojio je Pelicarić.
Sve za idealni odmor cijele obitelji
Zahvaljujući Andabaku, hrvatskom kralju turizma koji je prije dvije i pol godine svjetskoj korporaciji Eagle Hills Zagreb Real Estate, za 101 milijun eura (760 milijuna kuna) prodao 70 posto dionica Sunce hotela pod brendom Bluesun Hotels & Resorts s 11 hotela, turistička ponuda Sv. Filip i Jakova, Zadarske županije i Lijepe Naše bit će bogatija za resort kategorije 5 zvjezdica.
– U luksuznom turističkom resortu ispreplitat će se sve što je potrebno za idealan odmor cijele obitelji, od wellnessa i SPA zone, fitness centra, restorana, barova, sadržaja za djecu pa sve do nove marine u neposrednoj blizini, objašnjava Pelicarić.
Ovakav koncept mješovite namjene i servisnih apartmana te luksuznih vila u Hrvatskoj ima Falkenstainer u Punta Skala resortu u Petrčanima, a u regiji poznati projekt Porto Montenegro u Tivtu u Crnoj Gori.
– Andabak će u nautičku marinu uložiti 10 milijuna eura, a po sistemu ključ u ruke po svakoj smještajnoj jedinici oko 250.000 eura, navodi Pelicarić.
Ulaganje je zaista veliko, naročito u post vrijeme korona krize, rata u Ukrajini i na Bliskom istoku te inflacije.
Nova radna mjesta
– Štoviše, ovim projektima najvjerojatnije već do glavne turističke sezone 2024. dobit ćemo mnogo toga pozitivnog i cijelo mjesto i cijela Općina će sasvim “živnuti”, uvjerljiv je Pelicarić.
Molum resort čini hotel, šest objekata sa 60 luksuznih rezidencija, ispred kojih se nalazi uređena plaža, nekoliko velikih bazena, dječji bazen te igralište, a u idućoj fazi ide i izgradnja sedam superluksuznih vila. Projekt za hotel i apartmane potpisuje samoborski ured Urbane ideje, a izgradnju vila Maria Francesca Piscitelli Gotovina. Građevinske radove izvodi Radnik iz Križevaca.
– Još jedan plus ovoga projekta jest i otvaranje novih radnih mjesta koja će u cilju životnog i svetog cilja depopulacije upravo mladim ljudima omogućiti zapošljavanje, osnivanje obitelji i ostanak u svom mjestu, u priobalnom i zaobalnom dijelu Općine, poručio je Pelicarić.
Na prodaji 60 apartmana i 7 vila
Osim marine, svih 60-ak apartmana i sedam vila s bazenom ide u prodaju dok će ostati upravljanje cijelog resorta. Ideja cijelog projekta je povezati dobru investiciju s bezbrižnim užitkom pa se tako već sada 60 spomenutih rezidencija nalazi na tržištu za prodaju, po modelu servisiranih rezidencija,
– U centru Jadrana unatoč velikom potencijalu nema takve ponude, i ovo može otvoriti vrata i za neke nove investitore i brendove što će omogućiti produženje turističke sezone i stvaranje dodatne vrijednosti, poručio je Jako Andabaka, koji u Sv. Filip i Jakov dovodi jedinstvenu, svjetsku turističku infrastrukturu.
U bivšem TN Croatia nalaze apartmani veličine od 35 do 56 m2, svaki za 3 do 6 osoba. Hotel Alba se obnavlja i rekonstruira s 3 na 5 luksuznih zvijezdica sa 60 smještajnih jedinica, 29 luksuznih soba i luksuznih 31 apartman. Svaka vila s bazenom imat će podrum s garažom i ostavom, dok će u prizemlju pored natkrivene terase biti i dnevni boravak, a na katu spavaće sobe te hidromasažni bazeni s “vodopadima”.
– Izgradnjom marine namjera mi je unaprijediti turistički proizvod u Svetom Filip i Jakovu. Ne radi se o velikoj marini, ali ona će zasigurno s luksuznim turističkim resortom značajno unaprijediti ponudu Općine i Zadarske županije, reći će Jako Andabak.
Koncesija marine na 29 godina
Nakon što su dobili koncesiju tvrtka Marina Sunčani resort d.o.o., odnosno Jako Andabak za nautičku marinu ima koncesiju na 29 godina, a rok izvođenja radova je 18 mjeseci. Prva faza radova obuhvaća nautički dio luke otvorene za javni promet u funkciji prihvata jahti i brodica u tranzitu, te operativni dio luke u funkciji obavljanja lučkih djelatnosti priveza i odveza brodova u javnom pomorskom prijevozu te ukrcaj i iskrcaj putnika. Pružanje usluga upotrebe veza ovim putem omogućit će 127 priveznih mjesta na nautičkom dijelu lučkog područja luke, reći će Pelicarić.
Druga faza obuhvaća izgradnju operativnog dijela luke u linijskom obalnom pomorskom prijevozu ili povremenom obalnom pomorskom prijevozu te novoplanirani lučki bazen u funkciji komunalnog dijela luke za stalne vezove. Početni iznos stalnog dijela koncesijske naknade iznosi 99.790,12 kuna godišnje, odnosno 13.230,15 eura, odnosno 2 kune ili 0, 265 eura po metru četvornom zauzetog prostora.
Izvor: Zadarski tjednik
ZADAR / ŽUPANIJA
BURA, MRAZ, POLEDICA… / Sunčano i sve hladnije. Do kraja tjedna temperatura jedva iznad 10°C!
Danas pretežno sunčano. Ujutro u unutrašnjosti lokalno slab mraz, a u nizinama i magla. Vjetar na kopnu većinom slab. Na Jadranu mjestimice umjerena, podno Velebita i jaka bura, lokalno s olujnim udarima poslijepodne u slabljenju. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 10 i 15, a na Jadranu te u unutrašnjosti Istre i Dalmacije od 18 do 22 °C.
U srijedu pretežno sunčano, osobito na Jadranu i u najvišem gorju. U unutrašnjosti, osobito u nizinama, ujutro mjestimice magla ili niski oblaci koji se ponegdje mogu i dulje zadržati. Vjetar uglavnom slab, a podno Velebita mjestimice umjerena bura. Minimalna temperatura zraka od -1 do 2, u najvišem gorju malo viša, a na Jadranu uglavnom od 9 do 14 °C. Maksimalna većinom između 10 i 14, a na Jadranu te unutrašnjosti Istre i Dalmacije između 18 i 22 °C.
IZGLEDI VREMENA:
U unutrašnjosti pretežno sunčano, osobito u gorju. U nizinama ujutro magla ili niski oblaci koji se mjestimice mogu zadržati i veći dio dana, a lokalno je moguća i slaba rosulja. Jutra hladna uz slab mraz. Najviša dnevna temperatura zraka u blagom padu, a u predjelima s dugotrajnom maglom bit će osjetno niža. Na Jadranu će prevladavati sunčano uz slabu do umjerenu buru i sjeverozapadnjak, a temperatura zraka bez veće promjene.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…