Connect with us

Hrvatska

PREDNJAČE ZAGREB I DALMACIJA / Najviše oboljelih od hripavca u posljednjih 40 godina

Objavljeno

-

U Hrvatskoj je od hripavca do sada oboljelo 2312 osoba, najviše je mladih od 10 do 14 godina, a po broju oboljelih prednjače Grad Zagreb te Splitsko-dalmatinska županija, izvijestio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ). U HZJZ-u su do sada testirana 5342 pacijenta od kojih je oko 35 posto bilo pozitivno.

Iz HZJZ-a ističu i kako je to najveći broj oboljelih od hripavca u Hrvatskoj u posljednjih 40 godina te upozoravaju da su najugroženija novorođenčad i dojenčad kod kojih bolest može biti vrlo teška, a u pojedinim slučajevima i smrtonosna. Za djecu koja su primila sva potrebna cjepiva bolest nije opasna, a u većini slučajeva nema ozbiljnijih komplikacija.

Cijepljenje protiv hripavca i drugih zaraznih bolesti i dalje je najučinkovitija zaštita novorođenčadi i dojenčadi, kao i djece druge dobi koje se provodi prema programu cijepljenja.

– U Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti jasno su naznačene obveze roditelja i skrbnika vezano uz cijepljenje i imunizaciju novorođenčadi i malodobne djece, te sankcije za one roditelje koji sprječavaju svojoj djeci ostvarivanje prava na zdravlje koje je, prema mišljenju zdravstvene struke, ali i stajalištu Ustavnog suda iz 2014., veće od prava roditelja ili skrbnika na njihov osobni odabir, poručio je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak

Oporavak može trajati tjednima, pa i mjesecima

U ovo vrijeme širenja hripavca cijepljenje se preporučuje i trudnicama, i to zbog zaštite novorođenčadi majčinim antitijelima do trenutka kada se dijete može cijepiti i na taj način steći vlastiti imunitet.

Početni simptomi bolesti su povišena tjelesna temperatura i šmrcanje, a nastavlja se pojačanim kašljem, često s hripanjem kod snažnijeg udaha. Katkad izaziva i povraćanje. Oporavak može trajati tjednima, pa i mjesecima.

Testiranje na hripavac (pertusis) za stanovnike Zagreba i Zagrebačke županije organizirano je svakodnevno na punktovima u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo i Nastavnom zavodu za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar”, a za stanovnike drugih dijelova Hrvatske u županijskim zavodima za javno zdravstvo.

Izvan radnog vremena testnih mjesta svi akutno oboljeli s izraženim simptomima bolesti mogu se javiti na objedinjeni hitni bolnički prijam te im se ondje u sklopu obrade, ako se pojavi sumnja na hripavac, može napraviti test, podsjeća HZJZ.

Cijepljenje najvažnija protuepidemijska mjera

– Najugroženiji su dojenčad i oni mlađi od 12 godina, osobito oni koji nisu stigli primiti tri doze cjepiva. Ako trudnica u trenutku zaraze rodi, onda je dijete direkto izloženo riziku zaraze, ako trudnica nije cijepljena. Ako je cijepljena, onda je dijete zaštićeno majčinim protutijelima, kazala je epidemiologinja HZJZ-a Goranka Petrović. 

Mrak-Taritaš: Umjesto testova za hripavac, booster-dozu za docjepljivanje


Saborska zastupnica GLAS-a Anka Mrak-Taritaš u ponedjeljak je upozorila da sada imamo već ozbiljnu epidemiju hripavca te je zapitala ministra zdravstva Vilija Beroša i HZJZ zašto nisu na vrijeme kupili booster-dozu za docjepljivanje umjesto što se masovno naručuju testovi za hripavac.

Od početka jeseni bilježimo sve veći broj slučajeva hripavca i sad već imamo ozbiljnu epidemiju. Epidemiolozi i zaposlenici HZJZ-a ovih dana objašnjavaju nam da ovoliko slučajeva hripavca nismo imali od 1980. i da je uzrok najvjerojatnije kombinacija niske procijepljenosti i dviju godina posebnih mjera tijekom kojih su sve zarazne bolesti bile gotovo potpuno zaustavljene i nismo s njima uopće dolazili u doticaj. No, ono što nam ne govore jest da to nije cijela istina i da je postojao i još postoji efikasan način zaustavljanja epidemije, upozorila je Mrak-Taritaš na konferenciji za novinare.

Naime, objašnjava, cjepivo protiv hripavca dobiva se u nekoliko doza, posljednja između 5. i 6. godine, pri čemu ne postoji pojedinačno cjepivo, nego samo u kombinaciji s cjepivom protiv tetanusa i difterije.

Budući da cjepivo protiv hripavca počinje gubiti djelovanje nakon pet godina, a nakon 10 više uopće ne štiti, mnoge zemlje u rasporedu redovitog cijepljenja imaju booster-dozu tog trovalentnog cjepiva između 11. i 15. godine. Zemlje EU-a koje imaju docjepljivanje adolescenata su Austrija, Belgija, Češka, Francuska, Cipar, Estonija, Njemačka, Grčka, Mađarska, Irska, Italija, Latvija, Litva, Luksemburg, Norveška, Poljska, Rumunjska, Slovačka, Švedska, istaknula je.

Unatrag nekoliko godina, dodaje, sve više zemalja cijepi i trudnice jer su istraživanja pokazala da to osigurava vrlo učinkovitu zaštitu novorođenčadi.

Hrvatska, napominje, nije među tim zemljama, dapače, čak ni usred epidemije hripavca nikomu nije palo na pamet da se i kod nas uvede ista praksa. Da stvar bude gora, upravo se ovih dana, negdje od početka školske godine, sve učenike osmih razreda cijepi dvovalentnim cjepivom protiv tetanusa i difterije, što znači da cjepivo protiv hripavca sad više ne mogu ni dobiti jer bi morali ponovno dobiti i cjepivo protiv tetanusa i difterije u kratkom roku, ustvrdila je.

Moje pitanje Zavodu, a posebno ministru Berošu, koji se i ne javlja vezano za ovu temu jer ga se valjda ne tiče, jest zašto se ovako nonšalantno ponašamo prema epidemiji bolesti koja je u najmanju ruku izrazito neugodna, a za one najmanje potencijalno i smrtonosna. Najlakše je za sve okrivljivati roditelje koji nisu cijepili djecu i pametovati, a pritom ne poduzimati ništa. Čak i ne nude roditeljima docjepljivanje kao opciju, ne obavještavaju ih da to postoji kao mogućnost. Pitanje je što čekamo, da prva beba umre od hripavca? Što ćemo onda? Tko će za to biti kriv, zapitala je.

Umjesto da smo reagirali na vrijeme, kupili cjepiva koliko je potrebno i sve između 11 i 18 godina docijepili, mi masovno naručujemo testove za hripavac na kojima će netko opet masno zaraditi, a na cjepivu koje je ovu epidemiju moglo spriječiti odlučili smo očito štedjeti, poručila je.

Ministra Beroša i odgovorne u Zavodu za javno zdravstvo pozvala je da građanima bez odgađanja daju sve informacije i objasne zašto nismo naručili dovoljno cjepiva i svu djecu cijepili booster-dozom protiv hripavca.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

NOVOGODIŠNJA ČESTITKA / Plenković: “U 2025. prioriteti su rast plaća i mirovina, demografske mjere i priuštivo stanovanje”

Objavljeno

-

By

foto: Vlada RH

Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković u utorak je u novogodišnjoj čestitki poželio svima sretnu i uspješnu 2025. godinu te naglasio da su u ovoj izazovnoj godinu poduzeli sve da Hrvatska ide naprijed, a u Novoj će godini raditi još predanije, svjesni očekivanja i potreba građana.

“Iza nas je još jedna izazovna godina, u kojoj smo poduzeli sve da Hrvatska nastavi ići naprijed”, istaknuo je Plenković te podsjetio da su birači na ovogodišnjim parlamentarnim izborima, treći put zaredom dali povjerenje njegovoj Vladi. To je za nas, naglasio je, velika čast i odgovornost koja nas motivira da radimo još predanije, svjesni vaših očekivanja i potreba.

Kriza izazvana ruskom agresijom na Ukrajinu donijela je nesigurnost i gospodarske poteškoće diljem Europe, napomenuo je i dodao kako se Hrvatska s tim izazovima suočava najbolje što može.

Hrvatska ostvaruje snažan gospodarski rast, brži od većine članica Europske unije. Naš cilj je jasan – da taj napredak osjeti svaka obitelj i svako kućanstvo, poručio je i dodao kako rekordan broj zaposlenih i najviši kreditni rejting u povijesti pokazuju da zajedno gradimo stabilniju i prosperitetniju budućnost.

Najavio je da će se u 2025. godini usredotočiti na daljnje povećanje plaća i mirovina te na osiguranje priuštivog stanovanja, osobito za mlade obitelji, kao i na demografske mjere.

Udvostručit ćemo potporu za novorođeno dijete, a majkama osigurati punu plaću za drugih šest mjeseci, i to do najviše 3000 eura, poručio je.

Podsjetio je da je, nažalost, kraj ove godine obilježila tragedija u Osnovnoj školi Prečko, koja je sve duboko potresla.” U mislima smo s obitelji ubijenog djeteta i ozlijeđenima u napadu, kao i sa svim učenicima, roditeljima i djelatnicima”, istaknuo je i dodao da će sve učiniti kako bi osigurali potrebnu sigurnost u školama.

Plenković je rekao da je društvena solidarnost temelj Vladina rada te naglasio da posebnu pozornost posvećuju najranjivijima – umirovljenicima, osobama s invaliditetom i svima kojima je potrebna podrška.

Obnova potresom pogođenih područja je ubrzana, a nastavlja se ulagati i u zelenu tranziciju kako bi se očuvao okoliš za buduće generacije.

S posebnim se pijetetom nastavljamo skrbiti o hrvatskim braniteljima, s kojima ćemo iduće godine obilježiti 30. obljetnicu Oluje, istaknuo je Plenković te dodao da jačaju sigurnost Hrvatske, prvi put izdvajajući dva posto BDP-a za obranu, a policija čuva hrvatsku granicu od nezakonitih migracija.

Istodobno će, kaže, čuvati hrvatsku kulturu, identitet i tradiciju. Svjesni smo da nas čeka još mnogo posla, ali odlučni smo nastaviti jačati hrvatsko gospodarstvo i podizati životni standard građana, poručio je predsjednik Vlade.

“Od srca vam želim sretnu i uspješnu 2025. godinu, ispunjenu zdravljem, mirom i radošću”, napisao je Plenković u čestitki.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Poznati meteorolog objavio prognozu za idućih šest mjeseci, najavljen i novi snijeg

Objavljeno

-

By

Meteorolozi HRT-a Krunoslav Mikec i Zoran Vakula objavili su veliku prognozu za iduće dane, ali i za idućih šest mjeseci.

“Silvestrovo će biti stabilno. Naravno, to u ovo doba godine ne znači nužno i mirno, premda će u meteosmislu takvo biti – uz malo, većinom i nimalo vjetra.

I pritom, prognozirajući oblake na nebu – pretežno vedro. I opet – to u ovo doba godine ne znači nužno i bez oborina! U većini unutrašnjosti u novogodišnjoj noći i osobito ujutro bit će temperaturnih minusa, ponegdje vjerojatno i magle, pa i izmaglice.

Štoviše, ne treba iznenaditi bude li maglovito i nekima na Jadranu, posebice sjevernom”, prognoziraju meteorolozi HRT-a.

U petak stiže snijeg

DHMZ prognozira da će sutra ujutro biti sunčano, u unutrašnjosti mjestimice s maglom. Vjetar uglavnom slab, na Jadranu ujutro mjestimice umjerena bura, a tijekom dana sjeverozapadnjak.

Najniža temperatura zraka od -8 do -3, duž obale između 5 i 10 °C. Najviša dnevna od 4 do 9, na Jadranu između 13 i 18 °C.

U novogodišnjoj noći većinom vedro uz mogućnost za lokalnu maglu, temperatura na kopnu od -4 do 1, na Jadranu između 6 i 11 °C.

U srijedu i četvrtak djelomice ili pretežno sunčano. U četvrtak na sjevernom Jadranu i u Gorskom kotaru uz više oblaka mjestimice kiša.

U petak promjenljivo i pretežno oblačno na Jadranu s kišom i pljuskovima, a na kopnu s kišom i snijegom, a očekuje se i snježni pokrivač.

Puhat će umjeren do jak jugozapadnjak, u petak na kopnu sjeveroistočnjak.

Temperatura zraka u manjem porastu, a u petak na kopnu u osjetnom padu.

Prognoza za idućih šest mjeseci

“Kao što je bilo i za 2024. – i za prvih šest mjeseci 2025. godine trenutačno najvjerojatniji prognostički izračuni za Hrvatsku i okolicu daju barem malo pozitivno odstupanje temperature zraka od prosječnih vrijednosti, a ne treba čuditi nastavi li se taj niz i kasnije. I to ne samo s “malim odstupanjem”.

Naravno, riječ je o dugoročnoj prognozi, koja se još može mijenjati i koja je znatno manje pouzdana od prognoze za nekoliko dana unaprijed. Uostalom, prognoza ovogodišnjeg studenog hladnijeg od prosjeka bila je malo vjerojatna, pa se ipak ostvarila.

Stoga se preporuča pratiti kratkoročne prognoze i posebice upozorenja na opasne vremenske pojave. Upozorenja će vrlo vjerojatno za neka hrvatska područja biti već u prvim danima nove godine, za koju nam se pak valja nadati da će biti manje ekstremna od prošle”, pišu Mikec i Vakula.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Iz ljekarni se povlači jedan lijek: Otkriveno je onečišćenje kod jedne serije

Objavljeno

-

By

Na tržištu u Republici Hrvatskoj u prometu su dostupne druge serije lijeka koje nisu zahvaćene navedenom neispravnošću, objašnjava HALMED

Iz ljekarni se povlače želučanootporne kapsule Kreon 10 000 tvrtke Viatris Hrvatska, objavila je Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED), koja s tvrtkom provodi povlačenje serije 64840 predmetnog lijeka. Kako je objavio HALMED, serija ovog lijeka koji se koristi kod problema s gušteračom i želucem povlači se zbog neispravnosti u kakvoći, odnosno, predmetna serija sadrži određena mikrobiološka onečišćenja.

Na tržištu u Republici Hrvatskoj u prometu su dostupne druge serije lijeka koje nisu zahvaćene navedenom neispravnošću, objašnjava HALMED. Na temelju dostupnih podataka, trenutačno ne postoji rizik za sigurnost pacijenata koji uzimaju ovaj lijek. Bolesnici se trebaju obratiti svome liječniku ili ljekarniku u slučaju bilo kakvih pitanja u vezi trenutačne terapije, dodaje se.

“Podsjećamo da su zdravstveni radnici obvezni prijaviti HALMED-u svaku nuspojavu lijeka, kao i neispravnost u kakvoći lijeka. Pacijenti koji su razvili neku nuspojavu na lijek također mogu nuspojavu prijaviti izravno HALMED-u, uz preporuku da se za svaku nuspojavu koju zapaze obrate svom liječniku ili ljekarniku radi savjetovanja o načinu nastavka terapije”, objavio je HALMED.

 
Nastavi čitati

U trendu