ZADAR / ŽUPANIJA
MISA POLNOĆKA U KATEDRALI / Nadbiskup Zgrablić: “Neka darovi, jelo i piće, borovi i kuglice, ne zasjene duboki značaj riječi ‘Sretan Božić!'”
U nastavku donosimo propovijed nadbiskupa Milana Zgrablića sa mise polnoćke u zadarskoj katedrali:
“Draga braćo i sestre!
S radošću vas pozdravljam na ovoj Svetoj misi polnoćki i od srca čestitam: Sretan Božić!
Riječi koje ćemo noćas, danas na Božić, i ovih dana najčešće čuti i reći jedni drugima jesu, najvjerojatnije, upravo riječi: ‘Sretan Božić i sretni božićni blagdani’. Dok budemo izgovarali ove riječi jedni drugima, trudimo se izreći ih u duhu njihovog dubokog vjerskog sadržaja, kako one izvanjske pojave, kao što su darovi, znakovi pažnje, jelo i piće, borovi i kuglice, jaslice i okićeni prostori, ulice i domovi, ne bi zasjenile duboki značaj i sadržaj ovih riječi. Birane riječi čestitke i dobrih želja, pružanje ruke i bratski zagrljaj i drugi popratni sadržaji, lijepi su, uljudbeni, važni, rekao bih, i sveti, vanjski znaci, ukoliko nam pomažu živjeti Božić u njegovom izvornom smislu koji je povezan s dubokom radošću zbog Spasiteljeva rođenja.
Ova božićna liturgija mise polnoćke uvodi nas u veliko otajstvo Božjeg utjelovljenja za koje smo se pripremali tijekom vremena došašća. Božić nije samo obljetnica i proslava Isusovog rođenja u povijesti, već događaj koji nastavlja imati svoje veliko značenje u prostoru i vremenu svake osobe, svakog vremena, u cijeloj povijesti. „Riječ je tijelom postala i nastanila se među nama“ (Iv 1, 14). Tako sv. Ivan sažima veliki i važni događaj Božića. Bog je po Isusu Kristu uzeo ljudsko tijelo i nastanio se među nama. Ova činjenica duboko ulazi u naš život.
Na poseban način, Božji boravak među nama događa se u liturgijskim činima, osobito svetoj misi, u kojima se uvijek uprisutnjuju i ponazočuju otajstva Božjeg spasiteljskog djelovanja u povijesti, u sadašnjem trenutku. Sadašnji trenutak postaje čas primanja milosti koje pojedino otajstvo sadrži. „Očitovala se Ljubav Božja i spasiteljica svih ljudi… On sebe dade za nas, da nas otkupi od svakoga bezakonja i očisti sebi Narod izabrani koji revnuje oko dobrih djela“, piše sv. Pavao u Poslanici Titu, koju smo slušali u drugom čitanju.
Noćas nam Crkva, uz prigodni Psalam radosti i zahvale (96), svečano pjeva: „Danas nam se rodio Spasitelj – Krist Gospodin!“. Ponavljali smo ovaj refren. Danas nam nebo i anđeli pjevaju i preko glasa navjestitelja Evanđelja prenose radosnu vijest: „Danas vam se u Davidovu gradu rodio Spasitelj, Krist, Gospodin.“ (Lk 2, 11). Ovo „danas“ koje se ponavlja u liturgiji, odnosi se na rođenje Božjega Sina. U liturgiji ovaj događaj postaje aktualan. Njegova aktualnost ne poznaje vremena, ne blijedi i ne umanjuje se tijekom nizanja dana, tijekom godina i brojenja stoljeća. Drugim riječima rečeno, Isusovo rođenje obuhvaća i prožima svako vrijeme, čitavu povijest. Isusovo rođenje je svevremenski ili nadvremenski događaj. Isusovo rođenje je događaj vječnosti u „danas“. Do ove stvarnosti Isusova rođenja mi možemo „danas“ doprijeti upravo preko liturgije. U Djetetu Isusu, rođenom u Betlehemu, Bog se približio čovjeku. Mi se možemo po liturgiji približiti Bogu po „danas“ koje, kako pjeva Uskrsni hvalospjev, „Dan koji nema zalaza“. Bog je „vječno ušao u granice vremena i prostora“, kaže papa Benedikt XVI., „da bi nam `danas` omogućio susret s njim.“ (Kateheza, 21. 12. 2011.).
Poznati švicarski teolog Hans Urs von Balthasar, razmišljajući o Božjem djelovanju „danas i sada“, u čijem svjetlu možemo promišljati i o ulasku Boga u vrijeme po Isusovu rođenju, kaže da postoji tanki veo koji dijeli vječnost i vrijeme, jer već „u vremenu sja zlatni temelj vječnosti“ (Hans Urs von Balthasar, Sestre u duhu, Zagreb 2009., str 191). Ulazeći u suživot s Bogom, u „danas“ njegovog djela ljubavi, „žitko zemaljsko trajanje olabavljuje se i pretvara u blagi žubor pred stalnim licem vječnosti“ (Isto). Stoga nas može zadovoljiti samo ono što je vječno, koje se nama otvara u Božjem „danas“ i dušu uzdiže iznad svega prolaznoga. Tako u povezanosti s Bogom, „kroz koprenu prolaznosti naslućujemo vječno“ (Isto); kroz Božje „danas“ ulazimo u Božje beskonačno koje „nema ni granica, ni dana ni obala“ (Isto), kako vječnost opisuje sv. Terezija od Djeteta Isusa.
Bogata božićna liturgija sa svojim čitanjima ulomaka iz Svetog Pisma iz Staroga i Novoga zavjeta, sadržajnim molitvama, teološki bogatim izričajem hrvatskih božićnih pjesama, zajedničkim promišljanjem i drugim liturgijskim gestama i sadržajima, pomaže nam shvatiti da je Isusovo rođenje događaj spasenja, uvijek aktualno i tiče se svakoga čovjeka. Stoga nam se nameću konkretna pitanja:
Kako živjeti Božić i ono Božje „danas“ koje se dogodilo u Isusovu rođenju? Kako Božje „danas“ preoblikovati u vječno, neprolazno, potpuno, spasonosno? Kako prolazni i smrtni život zaogrnuti vječnim? To je moguće samo ako Boga, koji nam je darovao svoga Sina iz ljubavi prema nama i radi našega spasenja, stavimo u središte našeg života. Kako Bog postaje središte našega života? Sigurno ne samo deklarativno. Bog postaje središte našega života kada Božju bît prihvatimo kao svoju bît života. „Bog je ljubav“ (1 Iv 1,8), kaže sv. Ivan. Božja bît, esencija, je ljubav. Ono što je krvotok našem tijelu, to ljubav mora biti našem duhu i životu. Kao što krv dopire do svake stanice našega tijela da je nahrani, tako i Božja ljubav mora prodrijeti u svaki naš čin i svaki naš trenutak, da bi on bio spasonosan, da bi nas Bog ispunio sobom, da bi se Bog utjelovio u našem duhu.
„A ovo je život vječni: da upoznaju tebe, jedinoga istinskog Boga, i koga si poslao – Isusa Krista” (Iv 17, 3), tumači Isus svojim učenicima. Život s Bogom, život vječni, sastoji se u poznavanju Boga. A Boga poznajemo samo po ljubavi, kroz iskustvo ljubavi. Boga ljubimo kada „danas, ovdje i sada“ vršimo njegovu volju. A njegova je volja da budemo kao On: ljubav. „Budite savršeni kao što je savršen otac vaš nebeski“ (Lk 5, 48), poziva nas Isus.
Ispunjavajući Božju volju, to jest, živeći ljubav svugdje i u svemu, u dobru i u zlu, u zdravlju i bolesti, u prikladno i neprikladno vrijeme, živeći Božje „danas“, „sada“ ne poznaje otjecanje vremena, nego ostaje „uvijek sada“ vječnosti, život s Bogom. Bog mi po Duhu Svetom u savjesti „sada i danas“ nadahnjuje što po Božjoj volji trebam činiti. Činim li što mi Bog nadahnjuje u ljubavi, tâ ljubav nije ljudska i moja, nego Božja i vječna. Jedino ljubav, jer je Božja, sadrži vječnost i neprolaznost. Po ljubavi moje „danas“ postaje „vječnost“, moje „sada“ postaje „zauvijek“. Moja ljubav nije više pojam, nego iskustvo Boga koji se utjelovio. Isusovo rođenje nije prošlost, nego „sada“ Božjeg rađanja u mojem životu.
Sv. Lav Veliki, papa, u jednoj božićnoj homiliji potiče vjernike riječima: „Kličimo u Gospodinu, dragi moji, i otvorimo svoje srce najčišćoj radosti, jer je svanuo dan koji za nas znači otkupljenje, drevnu pripravu, vječnu sreću. U godišnjem ciklusu koji se za nas obnavlja, uzvišeno otajstvo našega spasenja, koje – obećano na početku i predoznačeno na svršetku vremena – određeno je da traje zauvijek“.
Braćo i sestre, živimo ovo Božje: „Danas vam se rodio Spasitelj, Krist, Gospodin“, kako bi nam Bog bio uistinu blizu, naša radost, ispunjenje našeg života, naša sadašnjost i vječnost. Amen.
mons. Milan Zgrablić
nadbiskup zadarski
Foto: I. Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
UTORAK, SVEUČILIŠTE: Novi koncert Zadarskog komornog orkestra
Sinoć, 16. 11. u punoj crkvi sv. Šime održan je koncert mješovitog pjevačkog zbora Condura Croatica uz članove Udruge žena Luzor iz Preka. Izveli su glazbeno-scensko djelo, oratorij Svit za spasom vapije čije autorstvo potpisuje dirigent zbora, maestro Ivo Nižić.
U utorak, 19. 11. s početkom u 20 sati u Svečanoj dvorani Sveučilišta nastupit će Zadarski komorni orkestar pod dirigentskom palicom Ede Mičića te uz pijanista Bruna Vlaheka i Martina Marijanovića na braču. Izvest će rano djelo Wolfanga Amadeusa Mozarta Koncert za klavir i orkestar u C-duru br. 13, KV 415, zatim Serenadu za gudače u F-duru, op. 6 austrijskog dirigenta, skladatelja i pijanista Felixa Weingartnera koji je rođen u Zadru te Simfoniju u c-molu (rev. S. Šulek) Josipa Mihovila Stratika, inače pripadnika zadarske plemićke obitelji. Večer će biti obogaćena i jednom praizvedbom – Koncertom za A-brač i gudački orkestar op. 63 Bruna Vlaheka.
Dirigent Edo Mičić rođen je u Zadru, gdje je završio osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. Na Muzičkoj akademiju u Zagrebu studirao je na Odjelu za glazbenu kulturu. U vrijeme studija vodio je nekoliko amaterskih zborova. Nakon Zagreba odlazi u Graz te na Sveučilištu za glazbu i dramske umjetnosti studira orkestralno dirigiranje u klasi M. Horvata i M. Turnowskog. Sudjelovao je na majstorskim tečajevima u Weimaru (klasa H. Roegner) i Beču. Od 1995. do 1998. bio je asistent na Odjelu za kompoziciju i dirigiranje na Sveučilištu u Grazu, a od 1999. unaprijeđen je u docenta. Gostovao je s orkestrima i ansamblima u Hrvatskoj, Austriji, Belgiji, Bosni i Hercegovini, Češkoj, Francuskoj, Njemačkoj, Iranu, Kini, Mađarskoj, Poljskoj i Sloveniji. Suosnivač je i umjetnički ravnatelj ansambla Zeitfluss Graz i komornog orkestra Camerata Mitropa. Bio je član ARBOS-a, udruženja za novi glazbeni teatar s kojim je dirigirao operne praizvedbe u Klagenfurtu, Salzburgu i Pragu. Posljednjih godina nastoji revitalizirati djela iz zadarske glazbene prošlosti. Na Glazbenim večerima u sv. Donatu 2013. godine uz Zadarski komorni orkestar izvodi Pastorellu Giovannija Cigale, a godine 2015. u sklopu Koncertne sezone Zadar, dirigira Simfonijskim orkestrom HRT – a i programom Nikola Strmić i zadarska glazbena baština 19. stoljeća.
Martin Marijanović diplomski studij tambure završio je 2023. godine na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, gdje trenutno radi kao asistent. Tijekom školovanja osvojio je desetak prvih nagrada na međunarodnim i državnim natjecanjima u kategoriji solo instrumenta i kategorijama komorne glazbe, a dobitnik je Dekanove nagrade za izuzetan akademski uspjeh. Akademske godine 2022./2023. boravi na Umjetničkoj akademiji u Plovdivu (Bugarska) u sklopu programa Erasmus. Član je orkestra Golden String, Tamburaškog kvarteta Bastion i dua H&M s kojim njeguje novu glazbu za tamburu i klavir. Kao solist nastupio je na koncertima mladih glazbenika u Matici hrvatskoj, na Osječkoj glazbenoj srijedi, Varaždinskim baroknim večerima i Glazbenoj tribini u Osijeku. U suradnji s hrvatskim skladateljima i na njegov poticaj, posvećeno mu je nekoliko skladbi pisanih za tamburu.
Bruno Vlahek hrvatski je pijanist rođen u Zagrebu, gdje je na Muzičkoj akademiji diplomirao u klasi Vladimira Krpana kao jedan od najmlađih studenata u povijesti ustanove. Poslijediplomske studije završava na Konzervatoriju u Lausannei kod Jean-Françoisa Antoniolija te na Hochschule für Musik u Kölnu kod Vasilija Lobanova, gdje je istodobno studirao kompoziciju i improvizaciju. Usavršavao se u klasi Dmitrija Baškirova na Visokoj školi za glazbu kraljice Sofije u Madridu. Laureat je međunarodnih pijanističkih natjecanja, poput onih u Parizu, Šangaju i Lyonu, kao i u Monte Carlu i Londonu u klavirskom duu D&B u kojem djeluje sa suprugom, pijanisticom Dubravkom Vukalović. Nastupa diljem Europe i svijeta u dvoranama kao što su Palau de la Música u Barceloni, Liszt Ferenc u Budimpešti,
Dubai Opera, St. Martin-in-the-Fields u Londonu, Auditorio Nacional u Madridu, Mozarteum u Salzburgu, Seoul Arts Centre i drugdje te na festivalima u Dubrovniku, Beču, Bolzanu, Moskvi, Palma de Mallorci, Dar-es-Salaamu itd. Nositelj je naslova Mladi glazbenik godine Zagrebačke filharmonije, dobitnik švicarskih nagrada Paderewski i Max D. Jost, nagrade Yamahine zaklade, Memorijalne nagrade Pnina Salzman u Izraelu, nagrade Artists on Globe te nositelj počasne diplome španjolske kraljice Sofije. Istodobno, kao skladatelj, laureat je međunarodnih natjecanja, poput Cristóbal Halffter i New Classics, a dobitnik je i diskografske nagrade Porin i Nagrade Stjepan Šulek. Njegove snimke emitirane su za televizijske i radijske kuće diljem Europe, a snimao je za Croatia Records, Naxos i PlayClassics. Koncertira i na orguljama, a autor je skladateljskog opusa koji čine orkestralne, komorne, solističke i vokalne skladbe raznih žanrova. Aktivno se bavi i pedagoškim radom te je član ocjenjivačkih sudova glazbenih natjecanja. Redovito održava majstorske tečajeve.
ZADAR / ŽUPANIJA
NOĆ NA BRANIMIRU / 20-godišnjaci se napili i potukli. Skupila ih policija
U nedjelju, 17. studenog na Prekršajni odjel Općinskog suda u Zadru dovedena su petorica hrvatska državljanina koji su se 17. studenog 2024. godine oko 03.15 sati u Zadru u Ulici Obala kneza Branimira, ispred ugostiteljskog objekta, prvo verbalno a potom i fizički sukobili udarajući se međusobno rukama i nogama po tijelu.
Naime do protupravnog ponašanja došlo je između 23-godišnjaka i dvojice 26-godišnjaka s jedne strane te 23-godišnjaka i 33-godišnjaka s druge strane, a koja dvojica muškaraca su se po dolasku policijskih službenika na mjesto događaja oglušili na izdane naredbe te su pružali aktivni otpor zbog čega su nad njima uporabljena sredstva prisile.
Petorica muškaraca dovedeni su u prostorije policije gdje je kod 23-godišnjaka, dvojice 26-godišnjaka i 33-godišnjaka, alkotestiranjem utvrđena prisutnost alkohola u organizmu dok je drugom 23-godišnjaku pružena liječnička pomoć u zadarskoj bolnici gdje su mu konstatirane lake tjelesne ozljede.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, dovedeni su na Prekršajni odjel Općinskog suda u Zadru uz optužni prijedlog zbog počinjenog prekršaja naročito drskog i nepristojnog ponašanja, sukladno odredbama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.
ZADAR / ŽUPANIJA
Butković, Vučković, Habijan, Šipić, Erlić i Glavina na obilježavanju 33. obljetnice stradanja Škabrnje
U prigodi Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, ministar turizma i sporta Tonči Glavina te državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Darko Nekić sudjelovat će na obilježavanju 33. obljetnice stradanja Škabrnje.
Program:
9.30 Dolazak izaslanstva Vlade Republike Hrvatske
9.45 Komemorativni program
10.15 Kolona sjećanja
10.45 Polaganje vijenca na Spomen obilježju masovne grobnice
Zajednički vijenac u ime svih izaslanstava položit će izaslanstvo Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata
11.00 Sveta misa za sve stradale u Domovinskom ratu
12.00 Korak po korak
Hodnja do spomen obilježja na mjesnom groblju sv. Luke
12.30 Polaganje vijenaca na Središnji križ kod Spomen obilježja
Odavanje počasti žrtvama Škabrnje polaganjem vijenaca i svijeća
-
magazin2 dana ago
Špica!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana ago
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru u nedjelju i ponedjeljak…
-
ZADAR / ŽUPANIJA1 dan ago
DANI SJEĆANJA / U Benkovcu danas duhovni susret za branitelje i njihove obitelji, potom noćni hod do Škabrnje
-
magazin4 dana ago
TMURNO, OBLAČNO, HLADNO… / Zimski foto đir Zadrom