ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTO) REPORTAŽA / Odjel za infektologiju OB Zadar prvi je stanar nove zgrade Dnevnih bolnica
„Neopisivo smo sretni, premda se još ne snalazimo po Odjelu. Na trenutke imamo osjećaj kao da nismo u svojoj kući. Jedva čekamo da se usele i drugi Odjeli, da nismo sami!“, kazala nam je danas voditeljica Odjela za infektologiju, Vedrana Terkeš, dr.med., objavljeno je na web stranicama OB Zadar. Ona je, zajedno sa svojim timom i pacijentima, prvi stanar nove zgrade Dnevnih bolnica.
Odjel za infektologiju, od petka, 12. siječnja, službeno se nalazi na 1. katu, a za sve informacije i dalje možete zvati na 023/505-390 i 023/505-008.
Ambulanta za infekcijske bolesti i febrilna stanja nalazi se u prizemlju zgrade Dnevnih bolnica.
Radno vrijeme joj je od 7:00 do 15:00 sati, a broj telefona je 023/505-758.
Podsjetimo, koncem prosinca započelo je postupno preseljenje Odjela za pulmologiju, onkologiju, infektologiju i dermatologiju, a sve u cilju neometanog rada svih Službi. Na pitanje zašto je Infektologija prva zakoračila u novu zgradu, odgovor je vrlo jasan. Prostori u kojima su djelovali od 2019., kada je srušena zgrada „zaraznog“, bili su daleko su od adekvatnih. Najprije su preselili na 1.kat zgrade stare Interne, iznad tadašnjeg Centralnog laboratorija. To je bio šok za pacijente i osoblje, no onaj pravi tek je uslijedio. Nastupila je pandemija i tada Odjel za infektologiju seli u zgradu ATD-a i bivši prostor Onkologije.
Taj prostor nikako nije bio prilagođen njihovim potrebama. Dok je Covid 19 divljao, kojekakve pomoćne prostorije pretvorene su u bolničke sobe, a osoblje je nadljudskim naporima pomagalo pacijentima. Dr.Terkeš kaže kako su to dani koje bi rado potisnula u zaborav, no s ponosom dodaje: „Sve smo izdržali prvenstveno zahvaljujući našim medicinskim sestrama i mladim liječnicima koji su bačeni u vatru!“.
Selio je tako Odjel za infektologiju nekoliko puta da bi se sada, s prvim danima 2024.godine, prvi smjestio u novu zgradu Dnevnih bolnica. Deset bolesničkih kreveta za pacijente koji su na hospitalizaciji, šest kreveta za potrebe Dnevne bolnice; dakle ukupno 16 kreveta je na Odjelu. Dvije su sobe jednokrevetne, to su tzv.“izolacijske sobe“, dok su ostale dvokrevetne. Sve imaju vlastiti sanitarni čvor te su klimatizirane. „U ovom trentutku zadovoljavamo sve svjetske standarde, a u Hrvatskoj nigdje nema boljih uvjeta za pacijente.“, ističe dr.Terkeš. Na Odjelu je i dovoljno medicinskih sestara, dok se nadaju pojačati liječnički tim. Za sada su aktivna dva specijalista te jedna specijalizantica.
Posjet našoj Infektologiji zaključili smo i osvrtom na aktualnu situaciju; gripa je u velikom zamahu što se osjeti na OHBP-u i na samom Odjelu. Sada hara gripa tipa A koja kod pojedinih bolesnika stvara teške kliničke slike. Dr. Terkeš moli sve koji osjete tegobe u vidu povišene temperature, da se najprije jave svom obiteljskom liječniku kako bi rasteretili preopterećeni bolnički sustav, stoji u objavi iz OB.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…