Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) ODJEL ZA EKONOMIJU SVEUČILIŠTA U ZADRU / DANI OTVORENIH VRATA – OKRUGLI STOL: “Cilj je pristupiti individualno svakom studentu”

Objavljeno

-

U utorak 30. siječnja 2024. godine u sklopu Dana otvorenih vrata Odjela za ekonomiju Sveučilišta u Zadru održan je Okrugli stol na temu „Zašto studirati na Odjelu za ekonomiju?“ na kojem su sudjelovali bivši studenti: Ive Botunac, Ante Miletić i Franka Gospić te pročelnik Odjela za ekonomiju doc. dr. sc. Jurica Bosna.

Pročelnik Odjela dao je osnovne informacije o Odjelu za ekonomiju te istaknuo kako je studijski program Menadžmenta jedan od najatraktivnijih studija na Sveučilištu u Zadru.

„Ono što nas razlikuje od drugih fakulteta jest gotovo individualni pristup svakom studentu jer smo relativno mali Odjel naspram drugih Ekonomskih fakulteta. U planu Odjela za ekonomiju jest pokretanje poslijediplomskog specijalističkog studija te radionica izrade poslovnih planova za učenike srednjih škola u svrhu promicanja poduzetništva“, rekao je pročelnik Bosna.

Dodao je kako se planira svake godine održati radionica izrade poslovnih planova za srednjoškolce u suradnji s tvrtkom Digital park iz Zadra koja se bavi digitalnim vanjskim oglašavanjem. Tvrtka Digital park brine se o izradi te produkciji društveno odgovornih oglasa, a Odjel za ekonomiju uspostavio je suradnju na temu društvene odgovornosti kojom se daje doprinos lokalnoj zajednici u vidu stjecanja poduzetničkih vještina i poduzetničkog načina razmišljanja.

„Za one koji budu najbolji, tvrtka Digital park dodijelit će prigodne nagrade te digitalne potvrde o sudjelovanju na radionicama. O samom programu te načinu prijave učenici će biti uskoro obaviješteni. Radionicu će voditi asistentice Marijana Jerić, mag.oec. i Monika Hordov, mag.oec. dok će od strane Odjela za ekonomiju u povjerenstvu za odabir najboljih poslovnih planova biti Ivona Mikulandra Volić, viši predavač i izv.prof.dr.sc. Sonja Brlečić Valčić. Prva radionica održat će se 05. travnja ove godine.“, istaknuo je Bosna

Bivši studenti podijelili su svoja iskustva studiranja na Odjelu za ekonomiju i prenijeli brojne korisne savjete budućim studentima. Istaknuli su koliko su im stečena znanja omogućila da se danas razviju u vrlo perspektivne poslovne dionike u privatnom i javnom sektoru.

Ive Botunac poručio je budućim studentima da pronađu ono područje u ekonomiji koje ih najviše zanima i da se razvijaju u tom smjeru. Trenutno je na doktorskom studiju u području informatike te kao direktor istraživanja i razvoja tvrtke ALFATEC Group d.o.o. uspješno razvija poslovne strategije izlaska na strana tržišta pomoću timova programera koje vodi.

Ante Miletić direktor je Turističke zajednice Ražanac te ujedno Predsjednik FLAG-a Tri mora. Kada je dobio priliku pokazati svoja stečena znanja iz projektnog menadžmenta, počeo je pisati europske projekte te je svom kraju i području FLAG-a donio značajna europska sredstva.

Franka Gospić, Specijalist za upravljanje programom vjernosti OTP banke od samih početaka studiranja znala je da se želi baviti marketingom i odnosima s kupcima. Svoje stečeno znanje iz Marketinga kontinuirano usavršava pa je poručila učenicima da ne prestaju tragati za novim znanjem.

Panelisti su zaključili da se gotovo individualnim pristupom na Odjelu za ekonomiju omogućava bolja komunikacija između profesora i studenata te samim tim stjecanje znanja.

Danu otvorenih vrata prisustvovali su maturanti različitih srednjih škola te drugi zainteresirani sudionici koji su se najviše zanimali za studiranje na izvanrednom diplomskom studiju Menadžmenta. Odjel za ekonomiju omogućio je svim posjetiteljima primjerak međunarodnog znanstvenog časopisa Oeconomica Jadertina kojeg izdaje Odjel za ekonomiju te knjigu odjelne profesorice prof.dr.sc. Anite Peša „Razvoj financijskih tržišta i osnove investicijske analize“.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

BURA, MRAZ, POLEDICA… / Sunčano i sve hladnije. Do kraja tjedna temperatura jedva iznad 10°C!

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Danas pretežno sunčano. Ujutro u unutrašnjosti lokalno slab mraz, a u nizinama i magla. Vjetar na kopnu većinom slab. Na Jadranu mjestimice umjerena, podno Velebita i jaka bura, lokalno s olujnim udarima poslijepodne u slabljenju. Najviša dnevna temperatura uglavnom između 10 i 15, a na Jadranu te u unutrašnjosti Istre i Dalmacije od 18 do 22 °C.

U srijedu pretežno sunčano, osobito na Jadranu i u najvišem gorju. U unutrašnjosti, osobito u nizinama, ujutro mjestimice magla ili niski oblaci koji se ponegdje mogu i dulje zadržati. Vjetar uglavnom slab, a podno Velebita mjestimice umjerena bura. Minimalna temperatura zraka od -1 do 2, u najvišem gorju malo viša, a na Jadranu uglavnom od 9 do 14 °C. Maksimalna većinom između 10 i 14, a na Jadranu te unutrašnjosti Istre i Dalmacije između 18 i 22 °C.

IZGLEDI VREMENA:

U unutrašnjosti pretežno sunčano, osobito u gorju. U nizinama ujutro magla ili niski oblaci koji se mjestimice mogu zadržati i veći dio dana, a lokalno je moguća i slaba rosulja. Jutra hladna uz slab mraz. Najviša dnevna temperatura zraka u blagom padu, a u predjelima s dugotrajnom maglom bit će osjetno niža. Na Jadranu će prevladavati sunčano uz slabu do umjerenu buru i sjeverozapadnjak, a temperatura zraka bez veće promjene.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu