ZADAR / ŽUPANIJA
#INSAJDER / Lokalni šerifi ili “K’o da im je ćaćino” (Vol. 1)
Uvijek kad su u pitanju morske općine na površinu ispliva pohlepa, narušeni obiteljski odnosi, odricanje od vlastite obitelji, tužbe, suđenja… Sve zbog zemlje i Boga koji se naziva euro.
Baš čudno da je toga puno manje po Bukovačkim općinama i selima. Sreća u nesreći, tamo mora nema.
Ali pojave se i načelnici koji pomisle da im je općina privatna prćija i da su vlasnici iste.
Novi koji se odlučio okušati u “prodaji” vlastite općine je gospodin Klanac, načelnik Posedarja. Nakon mojih optužbi, u današnjim dnevnim novinama tvrdi da će on zemlju prodati.
Mislim, tko mu što može, to je njegovo legitimno pravo. Isto tako je naše da podnesemo kaznene prijave.
Institucije će pokazati tko je u pravu.
Prodaja građevinskog zemljišta odnedavno je opet u centru pažnje javnosti nakon što sam objavio detalje o utjecaju eventualne izgradnje hotela i vila na Novigradsko more, a posredno i na male iznajmljivače u općini.
Pa naš dobri i pošteni Ivica prodaje tako parcelu uz more na komadu zemlje ljepšem od slike i kaže – citiram: “prodajemo 170 tisuća kvadrata tako da ostane i za buduće generacije. (Misli čovjek i na nasljednika da može prodat štogod, op.a.) Ovo sad je sasvim dovoljno da se napravi taj hotel, popratni sadržaj i sve ono što investitori planiraju. Stavili smo uvjet da tu mora biti sagrađen hotel sa 4 zvjezdice, a hoće li oni graditi i vile s bazenom, to je na njima. Mi prodajemo zemljište u komadu, a naša obveza je samo osigurati infrastrukturu, točnije provesti vodu.”
Godinama Općina Posedarje susreće se s problemom vode u ljetnim mjesecima, cijevi pucaju, tlak se smanji pa više zone ostaju bez vode.Ć
Usprkos tome, u planu su stambene i turističke zone (Krši, Tunjarice).
Pitanje – odakle voda? Kojim cijevima?
Što je s otpadom i kanalizacijom?
Tzv. smetlište ionako ne podnosi ni sadašnji broj korisnika, a o kanalizaciji da ne pričamo – ne postoji. Bitno je prodati.
Kamo će sanitarije iz kompleksa? U more?
I onda ždrilom do Vinjerca, Rovanjske, Starigrada…
Čisto uzurpiranje i uništavanje flore i faune.
Znači, Ivica će definitivno prodati, a još frapantnije je da susjedne načelnike ne brine kako će im izgledati Novigradsko more dok se to bude gradilo.
Ne brine ih ni činjenica da će ovo biti udar na lokalne iznajmljivače. Pa oni šute. Mislim, možda sutra otkriju neku parcelu u svojim malim općinama pa će šutnja biti uzajamna?
Cijena po kvadratu je oko 40 €. S obzirom da si prvi red do mora, na lokaciji na kojoj jesi budući investitor zemlju dobiva po finoj cijeni.
Kaže naš Ivica nadalje: “Ovo je nama zadnji vlak za ovu lokaciju, ovakvo pozitivno stanje u turizmu možda neće dugo. Investitori neće biti tu dugo.”
Iz ovog mi logika kaže da on već zna tko će biti investitori?
“Imamo podršku lokalnih mještana”, naglašava. Gle čuda, s kim god su novinari pričali – nezadovoljni su. Svi s kojima ja razgovaram su nezadovoljni. Valjda Ivica uvažava samo mišljenja političkih kompanjona.
Najbitnije je da se napravi spomenik galebu na rivi i proda zemljište.
Ostalo će se pomalo.
ZADAR / ŽUPANIJA
IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!
Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak), od 08:00 sati pa do 15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.
ZADAR / ŽUPANIJA
FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru
na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.
Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.
U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.
– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.
Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.
– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.
Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.
Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.
– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja, a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.
Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.
ZADAR / ŽUPANIJA
OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!
Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.
Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.
-
Hrvatska4 dana prije
BLAGDAN SVIH SVETIH / Znate li što danas slavimo?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
PRODUŽENI VIKEND / Ovo je radno vrijeme trgovina u Zadru danas i u nedjelju…
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…