Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

IŠKI KRALJ I DISANJE I STRES / Pronađene knjige tiskane i nestale u ratnom vihoru 1991. godine u Sarajevu

Objavljeno

-

Poslije više od trideset godina književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić pronašao je dvije svoje „izgubljene“ knjige, dječji roman Iški kralj i knjigu eseja i kritika Disanje i stres, koje su nestale 1991. godine u ratnom vihoru u Bosni i Hercegovini.

Kako je javila Slobodna Dalmacija od 23. ožujka 1992. godine, iz pera novinara Jandre Širinića, četnici su kod Zvornika u Bosni i Hercegovini „zaplijenili kamion s cjelokupnom nakladom tek tiskanog romana za djecu Iški kralj“, o čemu su pisale i neke njemačke novine. Knjiga je tiskana kod izdavačkog poduzeću Veselin Masleša u Sarajevu, u poznatoj biblioteci Lastavica  u nakladi od dvije tisuća primjeraka, i od tada se nije znala sudbina ovog djela. Istodobno u sarajevskom Oslobođenju, koje je granatirano tih dana, u plamenu je nestala upravo tiskana knjiga Bilosnićevih eseja i kritika Disanje i stres, koja će se kasnije u ponovljenom izdanju Udruge 3000 godina Za dar (2011.) pojaviti pod naslovom Vrijeme i riječi .

Na društvenim mrežama Googlea krajem 2023. godine, u prodaji se pojavio roman za djecu Iški kralj Tomislava Marijana Bilosnića, tiskan u Sarajevu 1991. godine, za koji se vjerovalo da je u cijelosti uništen, pa kao takav i nije uvrštavan u izdanja ovog autora.  Istraživanjem samog autora, posredstvom i pomoći Javne ustanove Biblioteke Sarajevo, odnosno Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine u Sarajevu, i Nacionalne biblioteke Srbije u Beogradu,  došlo se do spoznaje kako ipak postoji manji broj sačuvanih primjeraka romana Iški kralj u knjižnicama u nekoliko gradova u Bosni i Hercegovini i Srbiji. Naime, u Bibliotekama grada Sarajeva nalazi se 37 komada knjige, te po jedan primjerak u bibliotekama u Visokom, Brezi i Maglaju. Tek nekoliko primjeraka Iškog kralja sačuvano je u knjižnicama u Srbiji.

Iški kralj zadnja je tiskana knjiga u izdavačkom poduzeću Veselin Masleša u Sarajevu, tiskana pod brojem 206, čiji je odgovorni urednik Alija Hasagić Dubočanin dok je ilustracije izradio Mihajlo Prica, a kao recenzent se potpisuje književnik Jakov Jurišić, koji je mučki ubijen u razaranju Sarajeva. Nakladnik drugog i izdanja Iškog kralja je izdavačka kuća  Laus iz Splita (2001.).

Disanje i stres, knjiga književnih ogleda i zapisa u izdanju Oslobođenja Press, u biblioteci Sinteza, zavedena je pod ISBN brojem 86-319-0246-2, COBISS.BH-ID 2749190, u obimu 204 stranice, i službeno se vodi kao postojeća knjiga. Međutim sačuvanom primjerku ove knjige u bibliotekama i čitaonicama u Bosni i Hercegovini nije se ušlo u trag. Kao što je već rečeno, njezino drugo, izmijenjeno izdanje objavljeno je u Zadru 2011. godine pod naslovom Vrijeme i riječi. 

Dječji roman Iški kralj pisan tradicionalnim realističkim stilom svojim fabularnim tijekom prati odrastanje dječaka Marijana iz tipične otočke pomorske obitelji. Radnja romana smještena je na otok Iž što je vidljivo ne samo iz naslova, nego i iz samog tradicijskoga obreda biranja otočkoga kralja koji ujedno i jest pokretač cijele radnje. Za otočkoga kralja izabran je čestit i ugledan, ali silno siromašan dječakov otac. Po običaju novoizabrani iški kralj trebao je počastiti suseljane u čast izbora, međutim zbog siromaštva on to nije mogao učiniti nego je odlučio otići na more i pomorskim životom steći dovoljno materijalnih dobara da osvjetla čast i obraz svoje obitelji. Cijeli roman iz poglavlje u poglavlje prati odrastanje dječaka Marijana u svim njegovim teškim i radosnim trenucima. Roman nudi zanimljivu priču o otočkim i primorskim obiteljima u kojima majka preuzima ulogu i skrbnice i upraviteljice i odgojiteljice dok djeca rastu u potpunom nedostatku očinske figure. U romanu su prikazani zanimljivi međuljudski odnosi bilo kroz prizmu malog otočkoga mjesta ili same obitelji. Poglavlja romana koncipirana su na način da svako pojedino poglavlje čini gotovo zasebnu novelističku cjelinu, dok je sam roman simbolički cirkularno povezan u susretu oca i sina – na početku pri očevu odlasku na more, i na kraju pri njihovu mimoilaženju na brodskim skalama kada već obojica nisu ni sigurni u međusobno prepoznavanje.

Knjiga Disanje i stres, odnosno Vrijeme i riječi (Zadar, 2011.)esejističko je štivo kakvoga danas u hrvatskoj književnosti gotovo da i nema. Naime, autor prikazuje deset pjesničkih opusa iz hrvatske književnosti 20. stoljeća a da pritom ne zapada ni u kakva periodizacijska, stilistička i ina etiketiranja. Dapače! Njega zanima fenomenologija pjesničke riječi. Poezija kao tajni izraz ljudskoga duha – od kada riječ kao takva postoji. On joj prilazi antropološki odčitavajući simboliku, prostorne koordinate njezina tijela, kulturološki habitus.

Vrlo često Bilosnić svojom profinjenom  stilistikom teksta kao da prkosi hladnom znanstveno-analitičkom diskursu. Stoga su njegovi pjesnički portreti doista portreti o pjesnicima ali i pjesnikovi portreti. Ovo drugo ni u kojem slučaju ne umanjuje njihovu stručnu vrijednost. Naime iz svakog eseja je posve zorno da se autor itekako studiozno pripravljao za „portretiranja“ svojih pjesničkih uzora ali i suvremenih kolega, propagirajući u svakoj rečenici slobodu misli kao svoj osobni manifest. Knjiga eseja Vrijeme i riječ svojevrsna je pjesnička slika cijelog 20. stoljeća – slika pjesnika koji su živjeli za riječ i ljubav, koji su cio život prkosili stvarnosti, vjerujući da umjetnost ipak pobjeđuje svako vrijeme.

Otkrivanje Bilosnićevih izdanja nakon gotovo tri desetljeća vjere da su nepovratno uništena tijekom razaranja Bosne i Hercegovine, neobičan je fenomen koji spaja dobrobit svjetski uvezane internetske mreže sa spoznajom da je umjetničko djelo poput dobrog sjemena koje nalazi put prema životu.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

PU ZADARSKA: Proteklog vikenda spriječena dva krijumčarenja!

Objavljeno

-

By

Na području Policijske uprave zadarske policijski službenici koji rade na poslovima suzbijanja krijumčarenja migranata i sprječavanja nezakonitih migracija su tijekom proteklog vikenda spriječili dva slučaja krijumčarenja.

U srijedu, 16. travnja u oko 10.30 sati na području Nadina kontrolirali su osobni automobil splitskih registarskih oznaka kojim je upravljao 31-godišnji hrvatski državljanin. 

Daljnjim postupanjima utvrđeno je da je 31-godišnjak u vozilu prevozio strane državljane koji su nezakonito ušli u Republiku Hrvatsku te je prema istima postupano sukladno odredbama Zakona o strancima.


U nedjelju, 20. travnja oko ponoći, iz smjera Udbine prema Gračacu, 38-godišnji državljanin Rumunjske koji je prevozio strane državljanine, upravljao je osobnim automobilom zagrebačkih registarskih oznaka te zbog neprilagođene brzine izgubio nadzor nad vozilom i sletio izvan kolnika.  

Stranim državljanima pružena je liječnička pomoć u Općoj bolnici Gospić gdje su im utvrđene lake tjelesne ozljede. 

Provedenim kriminalističkim istraživanjem utvrđeno je da je osumnjičeni muškarac iz koristoljublja, za unaprijed dogovoreni novčani iznos, prevozio zatečene strane državljane do krajnjeg odredišta dok je za strane državljane utvrđeno da su nekoliko sati prije nezakonito ušli u Republiku Hrvatsku te su svi izrazili namjeru podnošenja zahtjeva za međunarodnu zaštitu. 
              

Po završetku kriminalističkih istraživanja, zbog sumnje da su počinili kazneno djelo Protuzakonito ulaženje, kretanje i boravak u Republici Hrvatskoj, drugoj državi članici Europske unije ili potpisnici Šengenskog sporazuma iz čl. 326. KZ-a protiv obojice osumnjičenih muškaraca podnesena je kaznena prijava nadležnom državnom odvjetništvu, te je 38-godišnji državljanin Rumunjske u zakonskom roku predan pritvorskom nadzorniku Policijske uprave ličko-senjske. 
 
Zbog prekršaja iz Zakonu o sigurnosti prometa na cestama, 38-godišnjaku je izdan i Prekršajni nalog zbog izazivanja prometne nesreće. 

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) UZ “ŽUPANIJSKE DANE 2025.” / “Jezik, pismo i pjesma naših starih” u Ravnim kotarima

Objavljeno

-

By

U vremenu od utorka 22. do srijede 23. travnja 2025. godine u Zemuniku (Osnovna škola Zemunik), Polači (Osnovna škola „Franko Lisica“), Benkovcu (Gradska knjižnica Benkovac) i Obrovcu (Osnovna škola Obrovac), u povodu obilježavanja Dana Zadarske županije i Dana hrvatske knjige, održana je književna manifestacija „Jezik, pismo i pjesma naših starih“. Manifestacija je održana u organizaciji Društva hrvatskih književnika, Ogranak Zadar, Udruge 3000 godine Za dar, te Matice hrvatske Šopron (Mađarska) i Panonski institut Pinkovac (Güttenbach, Austrija).

Sudionici ovogodišnjih književnih događanja bili su dr. Franjo Pajrić (Koljnof,  Mađarska), dr. sc. Robert Hajszan Panonski (Pinkovac, Austrija), Dario Tikulin, izv. prof. dr. sc. Sanja Knežević, Ante Tičić i Alojz Pavlović.

Tradicionalni Književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug, koji organizira Udruga 3000 godina Za dar i Društvo hrvatskih književnika, Ogranak Zadar, u suradnji sa Zadarskom županijom, kao pokroviteljem i sponzorom, vremenom je prerastao u međunarodni znanstveni kolokvij, koji  se bavi izučavanjem problematike razvoja književnosti u Zadru i na zadarskom području koje pokriva današnja Zadarska županija. U dosadašnjem radu Književno-znanstveni kolokvij Zadarski književni krug okupio je više hrvatskih i inozemnih znanstvenika, povjesničara književnosti i filologa, te samih književnika koji su svojim izlaganjima osvijetlili bogatu književnu baštinu zadarskoga kraja, od samih početaka pisane riječi na ovom prostoru do danas, te ukazali na bitnost suvremenih književnih pojava.

Ovogodišnji program „Jezik, pismo i pjesma naših starih“ odvijao se kroz susrete, predavanja, promocije i radionice u osnovnim školama na prostoru Zadarske županije. Dr. Franjo Pajrić i Dario Tikulin, s učenicima petog i šestog razreda održali su radionicu o pisanju i grafičkom oblikovanju starih pisama hrvatske glagoljice i panonskog klinastog pisma zvanog rovaš. Hrvatski književnici istodobno su s djecom održali književne matineje na dijalektu, te kasnoslovili dio svog opusa napisanog na dijalektu. Osim dijalektalnih književnih radova s učenicima su se interpretirala i autorska književna djela s temom povijesti i baštine Zadarske županije.

Književno-znanstveni kolokvij, konačno, urodit će plodom u obliku zbornika Zadarski književni krug. Do sada je tiskano pet zbornika koji su prikazani na manifestacijama u sklopu Dana Zadarske županije, a ovih su dana i izloženi u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u povodu 125. godišnjice Društva hrvatskih književnika koja se poklapa s Danima Zadarske županije.

Zaključno se može kazati kako su temelji književno-znanstvenoga kolokvija Zadarski književni krug čvrsto postavljeni te kako se iz godine u godinu nadograđuju sve boljim i ljepšim sadržajem, a na što su pozvane i povezane sve udruge i institucije Zadra i Zadarske županije koje se bave književnom djelatnošću.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

DAN PLANETE ZEMLJE / Na Bokanjcu uklonjeno 24,86 tona nepropisno odbačenog otpada

Objavljeno

-

By

Na Dan planete Zemlje uklonjeno 24,86 tona nepropisno odbačenog otpada.

Ukupno 24,86 tona nepropisno odbačenog otpada, uglavnom građevinskog i glomaznog, uklonjeno je s predjela Bokanjca – na makadamskom putu sjeverno od naselja.

Otpad je uklonjen zajedničkom akcijom Grada Zadra i komunalnih društava Čistoća d.o.o., Vodovod d.o.o. i Nasadi d.o.o., povodom obilježavanja Dana planete Zemlje 22. travnja.

Građani grada Zadra mogu otpad besplatno odlagati u reciklažnim dvorštima koji se nalaze na sljedećim lokacijama:

U reciklažna dvorišta građani mogu odložiti i sav drugi otpad koji nije prikladan za kućne spremnike za komunalni otpad.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu