Svijet
Norveški izvoz plina oštro pao
![](https://www.znet.hr/wp-content/uploads/2024/04/Plin-pixabay.png)
Norveški izvoz naglo je pao u ožujku, odražavajući znatno smanjene isporuke plina, pokazalo je izvješće statističkog ureda. Izvoz je u ožujku pao za 20,5 posto u odnosu na istogodišnji mjesec, a uvoz za 23,1 posto. Oštar pad izvoza odražava znatno smanjene isporuke plina, za 38,1 posto u odnosu na prošlogodišnji ožujak. Izvoz brodova i naftnih platformi gotovo je stao dok je izvoz nafte poskočio za 15,7 posto.
Kada se isključe plin, nafta i oprema za sektor ugljikovodika izvoz se smanjio za 25,1 posto u odnosu na ožujak 2023. godine. U odnosu na veljaču izvoz je pak porastao za 9,5 posto dok je uvoz gotovo stagnirao. Izvoz plina poskočio je u odnosu na veljaču za 16,6 posto, a izvoz nafte za 25,2 posto.
Kada se isključe izvoz nafte, plina i opreme za sektor ugljikovodika isporuke su smanjene za 4,4 posto.
Vanjskotrgovinska bilanca za ožujak pokazala je u ožujku višak od 64,0 milijarde norveških kruna, manji za 17 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu. U odnosu na veljaču veći je pak za 23,7 posto.
Svijet
Proizvod iz Srbije pun aflatoksina: Vraćaju ga Talijani i Nizozemci, javila se i Hrvatska
![](https://www.znet.hr/wp-content/uploads/2025/02/soy-bean-4994576_1280.jpg)
Italija je sedma zemlja koja od početka 2025. godine, preko europskog Sustava brzog uzbunjivanja za hranu (RASFF), upozorava na povišenu razinu mikotoksina u sojinom proteinu i proizvodima porijeklom iz Srbije.
Italija je u graničnoj kontroli odbila pošiljku sojinog proteina porijeklom iz Srbije zbog povišene razine mikotoksina – aflatoksina B1 i ukupne razine aflatoksina, objavio je RASFF.
Rizik po zdravlje zbog prekoračenja maksimalnih razina aflatoksina B1 i ukupnih aflatoksina označen je kao – ozbiljan.
Kako se navodi na stranicama RASFF-a, u uzorcima uzetim 23. siječnja 2025, otkriven je aflatoksin B1 u količini od 10,4 mikrograma po kilogramu (µg/kg – ppb), dok je dopuštena količina od maksimum dva mikrograma po kilogramu (2 µg/kg).
Kada je riječ o ukupnim aflatoskinima (B1,B2,G1,G2), u uzorcima je otkriveno 11,7 mikrograma po kilogramu, dok je dopuštena maksimalna količina od četiri mikrograma po kilogramu (4 µb/kg kg – ppb).
Samo dan ranije, isto upozorenje – na povišenu razinu aflatoksina u proizvodima od soje porijeklom iz Srbije, izdala je i Nizozemska, stoji na sajtu RASFF.
Na višu razinu aflatoksina u soji iz Srbije ukazali su i Poljska, Danska, Španjolska, Hrvatska i Latvija, javlja N1 Srbija.
Što su mikotoksini
Mikotoksini su, piše na stranicama HZJZ-a, proizvodi nekih plijesni, kemijski vrlo različite strukture s različitim biološkim učincima. Posebno su opasni zbog visoke toksičnosti u malim količinama i odsutnosti bilo kakvog senzorskog upozorenja pri konzumaciji hrane koja sadrži mikotoksine. Više vrsta pa i rodova plijesni može proizvoditi isti mikotoksin, ali isto tako jedna plijesan može proizvoditi više mikotoksina.
Nastanak mikotoksina: Žitarice (pšenica, zob, raž, ječam, riža, kukuruz), orašasti plodovi (pistacio, kikiriki, bademi) te voće i povrće mogu biti podloge za rast plijesni tijekom uzgoja, prerade i uskladištenja. Povišena vlaga i temperatura ali i oštećenje biljke, pogoduju rastu plijesni.
Vrste mikotoksina: Dosad je poznato više od 400 različitih mikotoksina. Kao prirodni kontaminanti u hrani najčešći su: aflatoksini, okratoksin A, fumonizini, zearalenon, patulin i deoksinivalenol (DON).
Svijet
Španjolska želi skratiti radni tjedan na 37.5 sati. Bez smanjenja plaće
![](https://www.znet.hr/wp-content/uploads/2022/02/posao.png)
Š¸panjolski ministri dogovorili su danas smanjiti zakonski radni tjedan na 37.5 sati bez smanjenja plaće, nastavljajući s jednom od ključnih mjera koalicijske vlade unatoč protivljenju poslodavačkih udruga. Tijekom svog tjednog sastanka, vlada je odobrila smanjenje sa sadašnjih 40 sati izvršnim dekretom koji je sastavila ministrica rada Yolanda Díaz, čelnica krajnje lijeve stranke Sumar, piše Reuters.
“Ovaj prijedlog se odnosi na to da živimo bolje, radimo manje i budemo puno produktivniji i ekonomski učinkovitiji”, rekla je Díaz novinarima.
Mjera još uvijek mora biti odobrena u parlamentu, gdje vlada lijevog centra na čelu sa socijalističkim premijerom Pedrom Sánchezom nema jasnu većinu i mora balansirati zahtjeve nekoliko manjih stranaka kako bi usvojila zakone.
Díaz, koja je ujedno i potpredsjednica vlade, učinila je plan smanjenja radnog vremena do kraja 2025. središnjim dijelom podrške svoje stranke Sánchezovom premijerskom mandatu.
Katalonci i poslodavci protiv prijedloga
Međutim, katalonska separatistička stranka desnog centra Junts već je izrazila protivljenje prijedlogu, dok je glavna poslodavačka udruga CEOE poručila da bi taj potez povećao troškove španjolskih poduzeća i učinio ih manje konkurentnima. Nakon višemjesečnih pregovora između Díaz, sindikata i predstavnika poslodavaca, razgovori s CEOE-om su prekinuti u studenom nakon što su poslodavci inzistirali da se kraći radni tjedan ne smije nametati zakonom, već dogovarati kroz kolektivne ugovore prema potrebama svake tvrtke.
“Poslovni svijet je za dijalog, ne za monolog”, izjavio je danas predsjednik CEOE-a Antonio Garamendi.
Díaz se također sukobila s ministrom gospodarstva Carlosom Cuerpom, kojeg je optužila da “staje na stranu poslodavaca” nakon što je on predložio odgodu promjene za godinu dana kako bi se malim poduzećima dalo više vremena za prilagodbu.
Španjolska središnja banka i bivši ministar gospodarstva upozorili su da bi viši troškovi rada mogli potaknuti inflaciju i ograničiti otvaranje novih radnih mjesta. Nakon odluke vlade, Cuerpo je izjavio da bi tvrtke mogle lakše prihvatiti promjenu s obzirom na snažan gospodarski rast Španjolske, pad inflacije i najnižu stopu nezaposlenosti u posljednjih 16 godina.
Svijet
Broj sklopljenih brakova u Njemačkoj u konstantnom je padu
![](https://www.znet.hr/wp-content/uploads/2024/11/zarucnicki-prsten-pixabay.jpg)
Broj osoba koje su u braku u Njemačkoj je u konstantnom padu, a trenutno je samo polovica odraslih u Njemačkoj u bračnoj vezi, priopćio je Savezni ured za statistiku u Wiesbadenu u utorak.
“U Njemačkoj je trenutno oko 35 milijuna odraslih građana u braku, što je oko 50 posto”, stoji u priopćenju Saveznog zavoda za statistiku povodom Svjetskog dana braka 9. veljače.
U 2023. sklopljeno 361.000 brakova
U ovu statistiku ulaze samo osobe koje nikada nisu bile u braku, ali ne i rastavljene osobe ili udovci ili udovice. Godine 2023. je sklopljeno 361.000 brakova, što je najniža vrijednost od 1950.
Najnoviji podaci potvrđuju dugogodišnji trend, stoji nadalje u priopćenju. “Broj i udio vjenčanih su već godinama u konstantnom padu”, priopćio je središnji njemački statistički zavod.
Nijemci sve kasnije stupaju u brak
Prije 30 godina je u braku bilo 60 posto građana Njemačke. Uz to, kako proizlazi iz priopćenja, Nijemci sve kasnije stupaju u brak.
“Postotak osoba u braku je tijesno povezan i s činjenicom da Nijemci, ako uopće i stupe u brak, to čine sve kasnije”, stoji u priopćenju.
Prema podacima za 2023., žene su u prosjeku bile stare 32.8, a muškarci 35.3 godine prilikom ulaska u brak. Još 1993. žene su u prosjeku u brak stupale s 26.8, a muškarci s 29.2 godine starosti.
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
REAGIRANJE / Boris Marin: “Sve nam mogu uzeti, ali Bazen ne! Za Bazen se umire!”
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
AKO ZATREBA… Radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
ŠPICA!
-
Hrvatska1 tjedan prije
Profesor već osam godina bilježi doslovno svaki trošak. Rezultati su fascinantni