Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(NYIOOC 2024) ZADARSKI MASLINARI SJAJNI U NEW YORKU: Pakoštanci osvojili pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Objavljeno

-

Pakoštanci: Ante Vulin, Danijela Lalin i Tomislav Čudina. Na forografiji nedostaje  Mario Barešić iz Draga

Treći smo na svijetu, a kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli, kaže Ante Vulin, nagrađivani maslinar iz Pakoštana

Hrvatski maslinari mogu početi slaviti  uspjeh postignut na upravo završenom najvećem i najprestižnijem  svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja NYIOOC 2024 (World Olive Oil Competition  New York).

“Treći smo na svijetu. Iako s manje uzoraka ponovili smo uspjeh iz prošle godine kada smo također osvojili treće mjesto”, prokomentirao je upravo objavljene rezulate Ante Vulin, maslinar iz Pakoštana u Dalmaciji. On je i ove godine za svoju robnu marku Antino Santa Lucija  od sorte Oblica dobio zlatno odličje.

Ispred Hrvatske samo Italija i Amerika

Ponosni su i ostali hrvatski maslinari.  U konkurenciji 913 uzoraka iz zemalja sjeverne hemisfere sa svojih 97 ekstra djevičanskih ulja, osvojili  su ukupno 80 nagrada od kojih 62 zlatne i 18 srebrnih.

Ispred Hrvatske su samo Italija  i SAD. Talijanski maslinari su ove  godine na NYIOOC prijavili  217 uzoraka i osvojili 140 nagrada (95 zlatnih i 45 srebrnih). Po prvi put na visoko drugo mjesto probile su  se Sjedinjene američke države.  Sa  140 prijava američki maslinari osvajaju 93 nagrade (60 zlatnih i 33 srebrne). Četvrta Španjolska  124 uzorka 80 nagrada (61 zlato i 19 srebro).

“Kad bi se spojili kriteriji uspješnosti i broj osvojenih zlata mi bi smo još bolje prošli”, kaže Vulin.  Od još nekolicine hrvatskih maslinara čuli smo slične prijedloge. Neki misle da bi, kao na Olimpijadi i sličnim sportskim natjecanjima,  zlatne medalje trebale biti glavni kriterij za plasman svake pojedine države.

  Već i letimičan pogled na ostvarene rezultate govori da su hrvatski maslinari  po stopi uspješnosti daleko najbolji. Od 97 prijava  dobivenih 80 nagrada uspješnost iznosi  iznosi  82 posto, dok Italija ima  65 posto uspješnosti, SAD 66, Španjolska 65, Grčka 52, Portugal 50 itd.

Ante Vulin: Po uspješnosti mi smo ispred svih

“Mi nemamo velike površine  ni količine ulja. Nemamo ni rafinerije.  Ali imamo, tradiciju, sortiment, prirodni način uzgoja, zdrave plodove i vrhunsko  ulje.  poručuje Vulin.

Doprinos maslinara Zadarske županije

Iz Pakoštana,  uz Vulina,  su njih još trojica  osvojili nagrade na upravo završenom NYIOOC-u: Tomislav Čudina sa uljem Olea Viola,  Mario Barešić sa robnom markom Skiper i OPG Lalin sa  svojima Dalma Oleum Oblica i Dalma Oleum Premium. Znači,  četiri Pakoštanca  osvojila  pet od ukupno 80 hrvatskih odličja

Svoj doprinos velikom hrvatskom uspjehu u New Yorku dali su  i maslinari iz drugih mjesta u  Zadarskoj županiji. Dr. Ivica Vlatković iz Novigrada sa dva zlatna odličja za svoja ulja Forticu Šoltanku i Forticu – Coratina/Leccino,  OPG Morović iz Sali na Dugom Otoku sa robnom markom  Nai 3.3. zatim Miodrag Deša iz Zadra sa svojom Oblicom  iz  maslinika na području općine Poličnik, Grupa Nida sa  robnom markom Grgur iz maslinika na području Nina te PZ Maslina i vino iz Tinja za svoju Light Selektion od sorti Oblica, Istarska Bjelica, Lecino, Buža, Frantoio, Ascolana tenera i Carolea.

“Možemo biti zadodoljni doprinosom maslinara iz Zadarske županije velikom uspjehu Hrvatske  na najvećem svjetskom natjecanju u ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja u New Yorku”, kaže dr. Ivica Vlatković i dodaje: “ Hrvatska je mala zemlja, ali velesila po kvaliteti maslinovih ulja, što se potvrđuje iz godine u godinu”.

 Uspjeh je tim veći ako se zna  s kakvim su se sve problemima  naši maslinari borili  u 2023. malinarskoj godini, počevši od vremenskih nepogoda do štetnika.  “Sve se to odrazilo na količini pa i kvaliteti maslinovih ulja, ali oni najbolji su dokazali da i u najtežim uvjetima mogu proizvesti vrhunska ekstra djevičanska ulja”, kaže Vlatković.

Od 2017. godine otkad sudjeluje na najvećem svjetskom natjecanju u New Yorku njegova ulja su dosad osvojila  ukupno 15 nagrada što ga svrstava među četiri najuspješnija proizvođača ekstra djevičanskog maslinovog ulja  u Hrvatskoj.

Obećavajuća  situacija u maslinicima

Vlatković kao i ostali hrvatski maslinari zadovoljni su dosadašnjim tijekom ove maslinarske godine. “ Situacija u maslinicima je obećavajuća. Proljeće je donijelo dovoljno vlage, temperature su gotovo idealne pa su masline pune cvijeta. Očekujemo i dobru oplodnju. Do berbe je još daleko, ali svi su izgledi da ćemo imati uspješnu kampanju. Puno uspješniju od protekle godine, a to znači i puno više ulja  na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete u New Yorku”, poručuje Ivica  Vlatković, kojega smatraju   najboljim maslinarom među liječnicima i najboljim liječnikom među maslinarima.

Dr. Ivica Vlatković zadovoljan doprinosom maslinara Zadarske županije

A Vlatković i ostali uspješni hrvatski maslinari ne kriju  da “žive za dan” kad će Hrvatska   na NYIOOC-u osvojiti još više  nagrada. Najviše od svih zemalja sjeverne  hemisfere gdje se preradi više od 90 posto svjetske proizvodnje maslinovog ulja.   Ako je suditi po obećavajućem stanju u maslinicima  možda im se snovi ostvare već iduće godine  na NYIOOC 2025. Do tada, držimo im palčeve da proizvedu još više vrhunskih ulja i popnu se na vrh svijeta ispred Italije, SAD,  Španjolske, Portugala, Grčke, Turske  i ostalih maslinarskih velesila.

N.J./Dani masline

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

URUČENE VAŽNE DONACIJE / Općina Sveti Filip i Jakov nastavlja s podrškom lokalnim župama

Objavljeno

-

By

Općina Sveti Filip i Jakov nastavlja dobru suradnju sa župama na svom području, potvrđujući svoju predanost podržavanju lokalne vjerske zajednice. Danas su vijećnica Anamarija Matešić i djelatnik Ivan Kadija obišli župu Svetog Ivana Krstitelja Gorica – Raštane, gdje su uručili važne donacije.

Povod posjeta bila je dodjela ugovora za novi tepih u crkvi u Donjim Raštanima, kao i donacija printera za potrebe župnog ureda i crkvenog zbora Gorica- Gornje Raštane. Ove donacije značajno će poboljšati uvjete za rad župne zajednice i doprinijeti boljoj organizaciji aktivnosti unutar župe.

Don Boris Pedić izrazio je veliku zahvalnost na donacijama, istaknuvši da Općina Sveti Filip i Jakov kontinuirano pruža ogromnu podršku župi Gorica- Raštane. “Ova suradnja nam izuzetno mnogo znači, jer nam omogućava lakše i kvalitetnije djelovanje u zajednici,” izjavio je.

Sakristan u crkvi u Donjim Raštanima Dragan Katuša također je izrazio zadovoljstvo: “Nakon što smo dobili kolica potrebna za pogrebne obrede,  napokon nakon skoro 20 godina dobivamo i novi tepih. Ovo je za nas velika stvar.”

Vijećnica Anamarija Matešić naglasila je važnost nastavka ove suradnje: “Bitno je da se ova dobra suradnja nastavi zbog svih naših žitelja. Općina Sveti Filip i Jakov, na čelu sa načelnikom Zoranom Pelicarićem i dalje će maksimalno davati podršku svim potrebnim projektima u zajednici.”

Ovakve inicijative pokazatelj su predanosti Općine u unaprjeđenju župnih i društvenih aktivnosti, čime se dodatno jača zajedništvo i povezanost među stanovnicima.

Izvor: BnM portal

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak bez vode pet ulica u Zadru!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja građevinskih radova tvrtke Ludwig Pfeiffer Hoch und Tiefbau GmbH&Co.KG., dana 25.02.2025. godine  (utorak) u vremenu od 08:00 h pa do 17:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u gradu Zadru u ulicama : Ulica Božidara Adžije, Ulica Edvina Androvića, Otočki prilaz, Ulica Dobriše Cesarića, te Privlačka ulica.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u Ulici Božidara Adžije kod kućnog broja 14.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Odobreno sufinanciranje energetske obnove OŠ Šimuna Kožičića Benje i OŠ Stanovi

Objavljeno

-

By

foto: OŠ ŠKB

Odlukom o financiranju Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine odobreno je sufinanciranje energetske obnove za zgrade  Šimuna Kožičića Benje i OŠ Stanovi u iznosu od 80 odnosno 85 % opravdanih troškova ovisno o projektnoj aktivnosti. Sufinanciranje je odobreno temeljem prijave Grada Zadra na poziv na dostavu projektnih prijedloga ”Energetska obnova zgrada javnog sektora”, a sredstva za sufinanciranje projekata osigurana su iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026. (NPOO). Ukupna vrijednost projekta energetske obnove zgrade OŠ Šimuna Kožičića Benje iznosi 1.420.316,89 eura uz sufinanciranje u iznosu do najviše 1.130.204,27 eura, a OŠ Stanovi 913.535,27 eura uz sufinanciranje u iznosu do najviše 706.640,33 eura.

Cilj projekata je doprinos održivom korištenju energije, odnosno doprinos zaštiti okoliša i održivosti resursa što je jedan od aspekata održivog razvoja. Projektima se doprinosi ostvarenju ciljeva EU okvira klimatske i energetske politike odnosno aspektima održivog razvoja i dekarbonizacije: korištenju OIE, smanjenju emisija CO2 i zamjeni izvora energije za grijanje. Osim značajnih ušteda energije i emisija CO2 projektima će se poboljšati iskustvo učenika i osigurati dugotrajnost zgrada.

Projektima su obuhvaćene sljedeće aktivnosti: izvođenje radova na energetskoj obnovi, provedba stručnog nadzora građenja, projektantskog nadzora i poslova koordinatora zaštite na radu tijekom građenja, provedba energetskog pregleda i izrada energetskog certifikata nakon provedene energetske obnove, promidžba i vidljivost projekta te upravljanje projektom i administracija.

Radovi na energetskoj obnovi zgrade OŠ Šimuna Kožičića Benje obuhvaćat će provedbu mjera povećanja toplinske zaštite vanjske ovojnice, zamjene dotrajale stolarije energetski učinkovitom, toplinske izolacije ravnih krovova, unapređenja sustava grijanja (zamjena dosadašnjeg sustava grijanja na ekstra lako loživo ulje s energetski učinkovitim sustavom koji uključuje ugradnju dizalica topline zrak-voda i sustava na prirodni plin) te modernizacije dijela vanjske rasvjete (zamjena neučinkovitih rasvjetnih tijela s novim s LED izvorom svjetlosti), postavljanja električnih instalacija potrebnih za napajanje i upravljanje novih elemenata sustava grijanja i rekonstrukcije postojeće gromobranske instalacije.

Radovi na energetskoj obnovi OŠ Stanovi obuhvaćat će provedbu mjera povećanja toplinske zaštite vanjske ovojnice, zamjene dotrajale stolarije energetski učinkovitom, toplinske izolacije ravnih krovova i stropa prema negrijanom tavanu, unapređenja sustava grijanja (ugradnju energetski učinkovitog sustava dizalica topline zrak-voda) te modernizacije unutarnje rasvjete (zamjena neučinkovitih rasvjetnih tijela s novim s LED izvorom svjetlosti), postavljanja električnih instalacija potrebnih za napajanje i upravljanje novih elemenata sustava grijanja i rekonstrukcije postojeće gromobranske instalacije.

Energetskom obnovom zgrada postići će se znatne uštede električne i toplinske energije te smanjenje emisije COi  korištenje OIE, čime će se bitno popraviti postojeća energetska slika objekata te osigurati dugotrajnost zgrada, a ujedno uz podizanje razine svijesti poboljšati ugoda boravka učenika i zaposlenika u školama koji će nakon provedbe projekata slušati nastavu odnosno raditi u potpuno energetski obnovljenom objektu u kojem je ugodno boraviti i raditi.

Grad Zadar provodi i planira i ostale aktivnosti iz područja energetske učinkovitosti i razvoja zelene infrastrukture te od 2010. godine kontinuirano radi na provedbi projekata povećanja energetske učinkovitosti i aktivno provodi politiku održivog razvoja i sustavnog gospodarenja energijom s ciljem smanjenja emisija štetnih stakleničkih plinova, a time i poboljšanja kvalitete života svojih građana. Svoju politiku održivog razvoja Grad Zadar je i formalizirao potpisivanjem Energetske povelje na nacionalnoj te Sporazuma gradonačelnika (Covenant of Mayors) i Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju (Covenant of Mayors for Climate & Energy) na europskoj razini kao i članstvom u europskom udruženju Energetski gradovi (Energy Cities). Sporazum gradonačelnika u vezi je s EU klimatskim i energetskim paketom tzv. Planom 20-20-20 do 2020., a Sporazum gradonačelnika za klimu i energiju s Okvirom klimatske i energetske politike do 2030. godine kojim su uspostavljeni novi klimatski i energetski ciljevi: smanjenje domaćih emisija stakleničkih plinova za najmanje 40 %, osiguravanje da najmanje 27 % energije potrošene u EU-u bude iz obnovljivih izvora te da se uštedi najmanje 27 % energije. Potpisnici Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju podržavaju zajedničku viziju za 2050. godinu: ubrzavanje dekarbonizacije njihovih teritorija, osnaživanje kapaciteta za prilagodbu na neizbježan utjecaj klimatskih promjena te omogućavanje građanima pristup sigurnoj, održivoj i povoljnoj energiji.

Kao i ostali potpisnici Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju, Grad Zadar je izradio Akcijski plan energetski i klimatski održivog razvitka Grada Zadra (SECAP), dugoročni planski dokument koji između ostalog sadržava mjere za ostvarenje cilja smanjenja emisija CO2 i uštede energije i povećanja otpornosti prema klimatskim promjenama. SECAP su obvezni izraditi svi potpisnici Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju te predstavlja ključni dokument gradske razine koji na bazi prikupljenih podataka o zatečenom stanju identificira te daje precizne i jasne odrednice za provedbu projekata i mjera energetske učinkovitosti, korištenja obnovljivih izvora energije te prilagodbe učincima klimatskih promjena, a njegov glavni cilj je postići da predložene mjere rezultiraju smanjenjem emisije CO2 za najmanje 40 % do 2030. godine i povećanjem otpornosti prema klimatskim promjenama.

Temeljem Kontrolnog inventara emisija CO2 koji je izrađen za 2017. godinu, a u usporedbi s podacima za baznu 2010. godinu (Bazni inventar emisija CO2) ostvareno je smanjenje emisija CO2 za 19 % čime je već u 2017. godini gotovo dostignut EU cilj od 20 % do 2020. godine. Najveće smanjenje emisija CO2 ostvareno je u sektoru prometa (20,1 %), zatim slijedi sektor zgradarstva (18,6 %) te sektor javne rasvjete (0,6 %). Trenutno je u izradi novi Kontrolni inventar emisija CO2 odnosno četverogodišnje izvješće o provedbi SECAP-a koje će dati uvid u ostvareni napredak.

Potrošnja energije u sektoru zgradarstva smanjena je zahvaljujući brojnim projektima povećanja energetske učinkovitosti koji su se provodili dugi niz godina, a od kojih bi istaknuli sljedeće:

  1. Korištenje solarnog sustava i prirodnog plina u jedinstvenom sustavu za pripremu PTV na ŠC Višnjik u okviru kojeg su ugrađeni toplinski solarni sustavi za grijanje bazenske vode te je provedena rekonstrukcija postojeće kotlovnice koja je prenamijenjena za korištenje prirodnog plina kao energenta za grijanje. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 800,57 EUR, a sufinanciran je od strane Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u iznosu od 115.089,63 EUR.
  2. Energetska obnova zgrade Osnovne škole Smiljevac u okviru kojeg je provedena cjelokupna energetska obnova zgrade: povećanje toplinske zaštite vanjske ovojnice, zamjena dotrajale stolarije energetski učinkovitom, toplinska izolacija ravnih i kosih krovova, unapređenje sustava grijanja (prelazak s ekstra lakog loživog ulja na prirodni plin), rekonstrukcija električne instalacije kotlovnice i ugradnja digitalne regulacije te zamjena unutarnje rasvjete energetski učinkovitijom. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 641,54 EUR, a sufinanciran je od strane Europskog fonda za regionalni razvoj (EFRR) u iznosu od 225.119,01 EUR i Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije u iznosu od 225.324,71 EUR.
  3. COMPETE4SECAP u okviru kojeg je Grad Zadar uveo međunarodnu normu za gospodarenje energijom HRN EN ISO 50001:2018 za zgradu Grada Zadra na Narodnom trgu te zgrade Osnovne škole Petra Preradovića, Gradske knjižnice Zadar i Dječjeg vrtića Radost , područnog objekta Voštarnica. Također u okviru projekta je izrađen i Akcijski plan energetski i klimatski održivog razvitka Grada Zadra (SECAP). U okviru projekta provedene su još i aktivnosti poput natjecanja u uštedi energije za javne zgrade na EU razini, “Peer to peer” treninzi za predstavnike jedinica lokalne samouprave, a sve s ciljem smanjenja potrošnje energije i smanjenja emisija COu zgradama javnog sektora. Ukupna vrijednost projekta iznosila je 784.983,75 eura, a financiran je iz programa Horizon 2020. Više o projektu može se doznati na sljedećem linku: https://www.grad-zadar.hr/compete4secap-c4s-1096/.
  4. U okviru projekata Sustavno gospodarenje energijom – SGE, FIESTA, CB-GREEN, ENPCOM, URBACT Zero Carbon Cities i dr. održane su brojne edukacije i studijska putovanja za zaposlenike i korisnike zgrada u nadležnosti Grada Zadra na temu energetske učinkovitosti i dekarbonizacije. Također Grad Zadar je bio uključen u Twinning program Sporazuma gradonačelnika u okviru kojeg su provedeni posjeti predstavnika Grada Zadra gradu Udinama odnosno predstavnika Grada Udina gradu Zadru s ciljem upoznavanja i razmjene primjera dobre prakse u području energetske učinkovitosti i prilagodbe klimatskim promjenama.

Grad Zadar je uspješno uspostavio i Informacijski sustav za gospodarenje energijom – ISGE sustav odnosno internetsku aplikaciju za nadzor i analizu potrošnje energije i vode u zgradama javnog sektora koja predstavlja neizbježan alat za sustavno gospodarenje energijom.

Pored aktivnosti povećanja energetske učinkovitosti zgrada u svojoj nadležnosti Grad Zadar je proveo i projekte povećanja energetske učinkovitosti kućanstava te u sektoru prometa i javne rasvjete.

Tako je sufinancirana energetska obnova za 138 obiteljskih kuća i 158 mjera povećanja energetske učinkovitosti ukupnom iznosu od 404.043,40 EUR od čega je sufinanciranje Grada Zadra iznosilo 262.487,21 EUR, a Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost 141.556,19 EUR, zatim je proveden projekt rekonstrukcije postojećeg sustava grijanja u sustav grijanja na plin u naselju Petrići u ukupnom iznosu sufinanciranja od 55.813,39 EUR (Grad Zadar 13.265,11 EUR, Fond 42.548,28 EUR), kao i energetsko certificiranje i izrada glavnog projekta energetske obnove za 14 višestambenih zgrada u ukupnom iznosu sufinanciranja Grada Zadra od 74.984,65 EUR.

Također, provedene su aktivnosti podizanja razine svijesti i edukacije građana te je u tu svrhu održano 5 tjedana energetske učinkovitosti, a intenzivno se provode i projekti e-mobilnosti i poticanja korištenja ekološki prihvatljivijih oblika prijevoza te su na javnom parkiralištu na području Poluotoka i na Obali kneza Branimira postavljenje punionice elektromotornih vozila, a uveden je i sustav električnih i klasičnih bicikala (bike sharing) te električnih romobila. Iz sektora prometa provedeni su i sljedeći projekti: Implementacija pametnih prometnih rješenja upotrebom novih tehnologija te IKT-a (Zadar Urban Mobility 4.0 – ZUM 4.0 projekt), ASPIRE, Razvoj i implementacija inteligentnog prometnog sustava i rekonstrukcija prometnice sa prioritizacijom vozila javnog prijevoza i biciklističkom stazom u gradu Zadru – ITS, koji imaju za cilj smanjenje emisija CO2 i unaprjeđenje prometnog sustava. Grad Zadar provodi i projekte ugradnje energetski učinkovite javne rasvjete gdje se postojeći sustav javne rasvjete zamjenjuje novim LED sustavom rasvjete.

Što se tiče projekata razvoja zelene infrastrukture trenutno je u provedbi projekt ”Izgradnja parka uz prometnicu Kažimira Zankija od Puta Bokanjca do Žmirića u Zadru” u okviru kojeg će se trenutno zapušteni prostor s postojećom šumom urediti u gradski park koji će biti sportsko – rekreacijska zona s nizom sadržaja za aktivni boravak u prirodi, igru i rekreaciju, edukaciju, te za odmor uz meditacjiu, čitanje i slične aktivnosti. Ukupna vrijednost projekta iznosi 604.373,16 EUR, a financira se iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti 2021. – 2026. u iznosu od 100 % opravdanih troškova odnosno 568.793,04 EUR. Završetkom projekta građani će dobiti novi park s autohtonim zelenilom prilagođen potrebama svakog pojedinca i dobne skupine uz poštivanje prirode i životinja primjenom prirodnih rješenja (korištenje prirodnih materijala i dr.), kao i zaštitni pojas zelenila prema prometnicama koji će štititi okolna naselja od štetnog utjecaja vozila (ispušnih plinova, buke). Grad Zadar planira i dalje provoditi projekte ozelenjavanja pa je tako u pripremi faza II. ovog projekta gdje će se susjedna površina također ozeleniti i pretvoriti u park.

Budući da se kao potpisnik Sporazuma gradonačelnika za klimu i energiju Grad Zadar obvezao na smanjenje emisija CO2 (i eventualno drugih stakleničkih plinova) za najmanje 40 %, povećanje otpornosti na klimatske promjene uslijed primjene principa prilagodbe klimatskim promjenama te osiguranje pristupa održivoj i dostupnoj energiji do 2030. godine u planu je provedba novih projekata te završetak onih koji su trenutno u provedbi. U planu je osim OŠ Stanovi i OŠ Šimuna Kožičića Benje i energetska obnova za još 2 osnovne škole, OŠ Petra Preradovića i OŠ Šime Budinića koje imaju izrađenu projektnu dokumentaciju te su spremne za prijavu za sufinanciranje. Glavni projekt energetske obnove zgrade OŠ Šime Budinića izrađen je da zadovoljava standarde pasivne zgrade čime će zgrada nakon provedene energetske obnove zadovoljavati najviše standarde energetske učinkovitosti. Također u planu je priprema projekata energetske obnove i za ostale zgrade škola i vrtića, kao i onih iz sektora prometa te daljnje modernizacije javne rasvjete i prilagodbe klimatskim promjenama.

Provedbom projekata energetske učinkovitosti i prilagodbe klimatskim promjenama Grad Zadar ima za cilj daljnje smanjenje potrošnje energije i emisije CO2 na svom području te povećanje otpornosti na utjecaj klimatskih promjena odnosno dostizanje novih EU klimatskih i energetskih ciljeva čime bi se Zadar svrstao među energetski i klimatski održive europske gradove s visokom kvalitetom života svojih građana.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu