Connect with us

Tech

Popularne aplikacije koje su opasne za vaš telefon: Obrišite ovih pet čim prije

Objavljeno

-

Korisnici Android telefona trebaju biti na oprezu nakon otkrića opasnih lažnih aplikacija koje izgledaju baš kao one popularne.

Ako ste iznenada primijetili duple kopije aplikacija kao što su Instagram, Snapchat, WhatsApp, X (bivši Twitter) i Google koje se pojavljuju na vašem telefonu ili ste te usluge preuzeli iz neslužbenih trgovina, obrišite ih bez odgađanja, piše Mirror.

Stručnjaci za sigurnost u Sonic Wallu otkrili su novu prijetnju, a čini se da hakeri koriste ove iznimno popularne platforme kako bi zarazili uređaje zlonamjernim softverom i mogli bi otkriti vaše osobne podatke.

Jednom instalirane, lažne aplikacije izgledaju kao prave s ikonama na zaslonu koje se ne razlikuju od originalnih.

Međutim, unatoč tome što izgledaju dovoljno nevini, skrivaju neugodno iznenađenje s Sonic Wallom koji kaže da “zlonamjerna aplikacija ima za cilj izvršiti štetne radnje ili ukrasti osjetljive informacije bez korisnikove svijesti ili pristanka.”

Jedan od izdajničkih znakova da nešto nije u redu su dopuštenja na koja će te aplikacije htjeti da pristanete. Nakon instalacije, od vas će se tražiti da aplikaciji dopustite pristup stvarima kao što su usluga pristupačnosti i dozvola administratora uređaja.

“Traženjem ovih dozvola, zlonamjerna aplikacija ima za cilj steći kontrolu nad žrtvinim uređajem”, dodao je Sonic Wall.

Mogućnost učitavanja aplikacija s Googleove službene trgovine ono je što čini Android toliko popularnim, ali ovo je dobar primjer kada stvari mogu krenuti ozbiljno po zlu.

Prije instaliranja bilo čega na vaš uređaj uvijek pročitajte recenzije i uvijek pazite koja dopuštenja dajete bilo čemu instaliranom izvan Trgovine Play. Ako mislite da ste preuzeli nešto opasno, bilo bi dobro da to bez odlaganja izbrišete.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Otkrivamo najbolje trikove za vaš iPhone: Jeste li ih već isprobali?

Objavljeno

-

By

Od superbrzog snimanja i brzog ulaska u kameru, preko zakazivanja slanja poruka, pa sve do dešifriranja uputa za pranje odjeće, ovo su naši omiljeni trikovi za iPhone.

Bez obzira na to koliko dugo koristite iPhone, uvijek postoji nešto novo što možete otkriti. Od trikova za uštedu vremena do skrivenih postavki, on može puno više nego što se čini na prvi pogled.

Evo nekoliko korisnih funkcija koje će vas možda iznenaditi i učiniti njegovo korištenje jednostavnijim, pametnijim i zabavnijim.

Prepoznajte biljke i životinje
Pitate se koja je to vrsta drveta ili ptice?

Jednostavno fotografirajte, dodirnite gumb s informacijama na ekranu i ako ih vaš iPhone prepozna, pojavit će se simbol sa zvjezdicama. Dodirnite ga kako biste saznali više o biljci ili životinji i tako brzo identificirali prirodu oko sebe.

Zakažite slanje poruka
Želite poslati poruku u određeno vrijeme, a da ne budete kasno budni? U aplikaciji za poruke napišite tekst, dodirnite znak ‘+’, odaberite Pošalji kasnije te točno vrijeme i datum kada želite da se poruka pošalje.

Zaštitite privatne kartice u Safariju
Zadržite svoje privatne kartice sigurnima tako što ćete omogućiti otključavanje Face ID-jem za Safari. Idite na Postavke > Safari i uključite opciju Zahtijevaj Face ID za otključavanje privatnog pregleda kako biste zaštitili privatne kartice od drugih.

Odaberite sve s dva prsta
Za brze radnje u aplikacijama kao što su Poruke, Mail, Bilješke i Podsjetnici kliznite dva prsta dolje kako biste odabrali sve na ekranu. Ovaj trik radi i u nekim aplikacijama treće strane, kao što je Telegram, ali još nije dostupan u Gmailu.

Dešifrirajte simbole za njegu odjeće
Fotografirajte etiketu s uputama za pranje odjeće, dodirnite ikonu informacija i odaberite ‘Look up Washing Care’. Rezultati će vam pokazati značenje svakog simbola, olakšavajući vam pravilnu njegu odjeće, prenosi Tportal.

Vodite računa o tome da kontekstualna pretraga traži da koristite jedan od podržanih jezika, što u ovom slučaju znači engleski.

Zaključajte aplikacije Face ID-jem
Ako ne želite da drugi pristupaju određenim aplikacijama, možete koristiti Face ID kao zaključavanje. Držite pritisnutu ikonu aplikacije, odaberite ‘Zatraži Face ID’ i odsad tu aplikaciju možete otvoriti samo vi.

Brz pristup kameri na zaključanom ekranu
Klizanjem ulijevo zaključanog ekrana otvarate aplikaciju kamere. Za brže fotografiranje koristite fizičku tipku za glasnoću kao okidač. Ako tražite savršenu fotografiju, možete aktivirati brzo snimanje povlačenjem tipke za snimanje prema lijevo.

Ovom metodom snimit ćete velik broj fotografija odjednom i nakon toga u aplikaciji fotografije izabrati onu koja vam se najviše sviđa.

Dugim pritiskom na tipku za snimanje započet ćete videosnimanje.

Premjestite više aplikacija odjednom
Prilikom uređivanja početnog zaslona jednostavno premjestite više aplikacija odjednom. Dugo pritisnite ikonu aplikacije dok ne počne treperiti, a zatim dodirnite one koje želite premjestiti i sve će se preseliti kao grupa, piše Wirecutter.

 
Nastavi čitati

Tech

Korisnici WhatsAppa će moći provjeravati autentičnost fotografija koje dobiju

Objavljeno

-

By

WhatsApp radi na novoj funkciji koja je sada dostupna na njegovom Android beta kanalu, a to je obrnuto pretraživanje fotografija. U osnovi je riječ o mogućnosti brzog online pretraživanja fotografije koju je korisnik dobio, kako bi potvrdio njenu autentičnost ukoliko je to potrebno, piše Klix.ba. Procedura je jednostavna. Kada korisnik dodirne fotografiju koju je primio, u meniju “tri točke” smještenom u gornjem desnom uglu, pronaći će opciju “Search on web”.

Na taj način će uploadati fotografiju na Google, nakon čega će pretraživač prikazati identične i slične fotografije, tako da će dobiti bolju predstavu o tome koliko je vjerodostojno ono što mu je poslano.

Naravno, to se moglo učiniti i ranije ručno, no sada je proces puno lakši jer je funkcija integrirana u sam WhatsApp.

U svakom slučaju, pretraživanje fotografije će ponuditi više konteksta, a korisnik će uvidjeti da li je riječ eventualno o pokušaju dezinformiranja.

Funkcija je trenutno dostupna samo beta testerima, tako da će proći još nekoliko tjedana ili mjeseci prije nego bude na raspolaganju svima.

 
Nastavi čitati

Tech

(FOTO) SKUP “50 GODINA POSLIJE” NA SVEUČILIŠTU U ZADRU / Tankerska plovidba platila je prvo računalo 500.000 dolara, nabavljeno je zaobilaznim putem preko Malezije

Objavljeno

-

By

Sveučilište u Zadru i Udruga za promicanje tehničkih znanosti History Computers Adria u povodu pedesete obljetnice primjene računala u zadarskom gospodarstvu organizirali su skup “50 godina poslije”, kojim su željeli podsjetiti na povijesni pregled računarstva u Zadru te problematizirati utjecaj razvoja informacijskih tehnologija na gospodarstvo, kulturu i druga područja, s osobitim osvrtom na utjecaj umjetne inteligencije.

Predsjednik udruge Željko Škara podsjetio je sudionike na pionirsko doba uporabe računala u Zadru, a ono je krenulo 1974. godine, kada je Nino Dellavia baš u zgradi Tehničke škole, danas SEP Sveučilišta u Zadru, u kojoj je održan ovaj skup, održavao prve seminare o računalima. Prvo računalo IMB S3 tada je nabavila Tankerska plovidba, i to zaobilaznim putem preko Malezije, jer SAD nije dopuštao prodaju sofisticirane tehnologije socijalističkim zemljama.

Prvo računalo plaćeno je 500 tisuća dolara, no kada je ono došlo nije bilo alata, edukacije, programa. Potrošio se veliki novac, pomaka u proizvodnom procesu nije bilo jer se paralelno sve radilo ručno, a o profitabilnosti da se ne govori. Ipak, ti pionirski koraci otvorili su prostor  za edukaciju, stvaranje prve generacije zadarskih informatičara koji će kasnije spremni dočekati revoluciju i prelazak na PC-e početkom osamdesetih. Kada su velike ormare zamijenila računala kakva i danas poznajemo, a cijena se smanjila, njihova upotreba se proširila u zadarskom gospodarstvu.

– Naši gospodarstvenici znali su da moraju ići ukorak sa svijetom, gospodarstvo je bilo na niskoj razini, s ručnim radom i previše radne snage. Vidjeli su da su na Zapadu računalima unaprijedili produktivnost te su to vidjeli kao izlaz iz problema. Nažalost, u tim okolnostima nije moglo biti profitabilno, ali je proces pokrenut. Nekada je računarski centar imala svaka veća firma u Zadru, danas je ostao samo OTP banka, čiji su sustav stvarali zadarski informatičari. Razvilo se niz malih firmi koje su našle svoje niše za funkcioniranje u suvremenim uvjetima, istaknuo je Škara u povijesnom pregledu.

U osposobljavanje nove generacije stručnjaka uključilo se svojim programima i Sveučilište u Zadru.

– Možemo zamisliti uzbuđenje kada su rova računala došla zadarskim gospodarstvenicima i kada su oni prepoznali značaj tehnologije. Možda su neki osjećali strah, ali i ponos što su postavljali temelje gospodarstva kakvo danas znamo . Računala koja su tada stajala u prostorije danas stavimo u džep, a ovaj skup će pokazati kako je do toga došlo, Promišljat ćemo kako nas je digitalizacija promijenila, nije riječ samo o softveru i računalima, nego i ljudima, načinu na koji rade, misle i povezuju se. Jesu li nam olakšala život ili su nam stvorila nove izazove, jesmo li produktivniji ili izloženiji stresu?  Ovaj jubilej prilika je da se osvrnemo ne to i postavimo pitanja kako će utjecati na živote ljudi u sljedećih 50 godina. Zadar zahvaljujući poduzetnim mladim ljudima ima sve uvjete da ostane prepoznat kao mjesto inovacija i tehnoloških napretka, poručila je u pozdravnoj riječi prorektorica Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Anita Pavić Pintarić.

Doc. dr. sc. Ante Panjkota predstavio je stručni prijediplomski studij Informacijske tehnologije, kao i brojne projekte u kojima studenti mogu sudjelovati. Prof. dr. sc. Srećko Krile sa Sveučilišta u Dubrovniku govorio je o tehnološkim promjenama ICT tehnologije na brodu, a prof. dr. sc. Božidar Kliček s Fakulteta organizacije i informatike Varaždin o umjetnoj inteligenciji u turizmu

Poznati zadarski gospodarstvenik mr. sc. Željko Goja (HSTech Glass systems) dao je povijesni prikaz razvoja novih inovativnih proizvoda podržanih računalom, a obrađene su i teme umjetne inteligencije u praksi, etičkih pogleda na umjetnu inteligenciju, inteligentnih pomorskih luka itd.

Organizatori i sudionici poželjeli su da ovaj skup postane tradicionalan te da već sljedeće godine prezentiraju promjene koje su se dogodile u tom, za informatičku revoluciju, dugom vremenu.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu