Connect with us

Tech

Što ako AI završi u krivim rukama? Ovo su najgore stvari koje bi se mogle dogoditi

Objavljeno

-

unsplash

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena spremna je otvoriti novo bojište u svojim nastojanjima da zaštiti američku umjetnu inteligenciju od Kine i Rusije s preliminarnim planovima za postavljanje zaštite oko najnaprednijih modela umjetne inteligencije.

Istraživači iz vladinog i privatnog sektora zabrinuti su da bi američki protivnici mogli koristiti modele, koji pretražuju goleme količine teksta i slika za sažimanje informacija i generiranje sadržaja, za kibernetičke napade ili čak proizvodnju snažnog biološkog oružja.

Evo nekih prijetnji koje predstavlja AI:

Deepfakes i dezinformacije

Deepfakeovi – realistični, ali izmišljeni videozapisi koje su izradili algoritmi umjetne inteligencije na temelju velikog broja objavljenih snimaka – pojavljuju se na društvenim mrežama, zamagljujući činjenice i fikciju u polariziranom svijetu američke politike.

Iako su takvi sintetički mediji prisutni već nekoliko godina, tijekom prošle godine pojačani su nizom novih “generativnih AI” alata kao što je Midjourney koji čine jeftinim i lakim stvaranje uvjerljivih deepfakeova.

Alati za izradu slika koje pokreće umjetna inteligencija tvrtki uključujući OpenAI i Microsoft mogu se koristiti za izradu fotografija koje bi mogle promicati dezinformacije povezane s izborima ili glasanjem, unatoč tome što svaki od njih ima politiku protiv stvaranja obmanjujućeg sadržaja, rekli su istraživači u izvješću u ožujku.

Neke kampanje dezinformiranja jednostavno koriste sposobnost umjetne inteligencije da oponaša stvarne novinske članke kao sredstvo za širenje lažnih informacija.

Dok su glavne platforme društvenih medija poput Facebooka, X-a (bivšeg Twittera) i YouTubea uložile napore u zabranu i uklanjanje deepfakeova, njihova učinkovitost u nadzoru nad takvim sadržajem varira.

Na primjer, prošle godine, stranica s vijestima pod kontrolom kineske vlade koja koristi generativnu AI platformu progurala je prethodno cirkuliranu lažnu tvrdnju da Sjedinjene Države vode laboratorij u Kazahstanu za stvaranje biološkog oružja za upotrebu protiv Kine, navodi Ministarstvo domovinske sigurnosti u svojoj procjeni domovinske za 2024.

Savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan, govoreći na skupu o AI-u u Washingtonu, rekao je da problem nema lakih rješenja jer kombinira kapacitet AI s “namjerom državnih i nedržavnih aktera da koriste dezinformacije u velikim razmjerima, poremete demokracije, unaprijede propagandu, oblikuju percepciju u svijetu.”

“U ovom trenutku napad uvelike nadmašuje kapacitete obrane,” upozorio je.

Biološko oružje

Američka obavještajna zajednica, think tankovi i akademici sve su više zabrinuti zbog rizika koje predstavljaju strani akteri koji dobivaju pristup naprednim AI sposobnostima.

Istraživači Gryphon Scientific i Rand Corporation primijetili su da napredni AI modeli mogu pružiti informacije koje bi mogle pomoći u stvaranju biološkog oružja.

Gryphon je proučavao kako se veliki jezični modeli (LLM) – računalni programi koji izvlače iz ogromnih količina teksta za generiranje odgovora na upite – mogu neprijateljima koristiti za nanošenje štete u domeni znanosti o životu i otkrio je da oni “mogu pružiti informacije koje bi mogle pomoći pri stvaranju biološkog oružja pružanjem korisnih, točnih i detaljnih informacija u svakom koraku na ovom putu.”

Otkrili su, na primjer, da LLM može pružiti znanje na postdoktorskoj razini za rješavanje problema pri radu s virusom sposobnim za pandemiju.

Randovo istraživanje pokazalo je da bi LLM mogli pomoći u planiranju i izvršenju biološkog napada. Otkrili su da doktor medicine može, na primjer, predložiti metode isporuke botulinum toksina aerosolom.

Novi napori za rješavanje prijetnji

Ministarstvo domovinske sigurnosti (DHS) priopćilo je da će cyber akteri vjerojatno koristiti umjetnu inteligenciju za “razvijanje novih alata” za “omogućavanje većih, bržih, učinkovitijih cyber napada” protiv kritične infrastrukture uključujući cjevovode i željeznice, u svojoj procjeni domovinske prijetnje za 2024.

Kina i drugi protivnici razvijaju AI tehnologije koje bi mogle potkopati kibernetičku obranu SAD-a, smatra DHS, uključujući generativne AI programe koji podržavaju napade zlonamjernog softvera.

Microsoft je u izvješću iz veljače rekao da je pratio hakerske grupe povezane s kineskom i sjevernokorejskom vladom, kao i ruskom vojnom obavještajnom službom i iranskom Revolucionarnom gardom, dok su pokušavali usavršiti svoje hakerske kampanje koristeći velike jezične modele.

Dvostranačka skupina zastupnika predstavila je nacrt zakona koji bi Bidenovoj administraciji olakšao nametanje kontrole izvoza modela umjetne inteligencije, u pokušaju da zaštiti cijenjenu američku tehnologiju od stranih loših aktera.

Prijedlog zakona, koji su sponzorirali republikanci u Zastupničkom domu Michael McCaul i John Molenaar te demokrati Raja Krishnamoorthi i Susan Wild, također bi Ministarstvu trgovine dao izričitu ovlast da zabrani Amerikancima da rade sa strancima na razvoju sustava umjetne inteligencije koji predstavljaju rizik za nacionalnu sigurnost SAD-a.

Tony Samp, savjetnik za politiku umjetne inteligencije u DLA Piperu u Washingtonu, rekao je da kreatori politike u Washingtonu pokušavaju “poticati inovacije i izbjegavati oštre propise koji guše inovacije” dok se nastoje pozabaviti brojnim rizicima koje donosi tehnologija.

No upozorio je da bi “suzbijanje razvoja umjetne inteligencije kroz regulaciju moglo spriječiti potencijalne proboje u područjima kao što su otkrivanje lijekova, infrastruktura, nacionalna sigurnost i druga, te ustupiti teren konkurenciji u inozemstvu”.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Tech

Četiri vampirska uređaja zbog kojih računi rastu

Objavljeno

-

By

Postoje četiri “vampirska uređaja” koji opterećuju vaše godišnje račune za energiju.

Prema riječima stručnjaka za energetiku, uvođenje nekoliko jednostavnih promjena može napraviti veliku razliku i smanjiti troškove ove zime, prenosi The Sun.

Izvršni direktor Voltawarea, Sergey Ogorodnov, otkrio je “uobičajenu pogrešku” koju mnogi ljudi često rade – ostavljaju svoje kućanske aparate i uređaje na čekanju.

Perilica rublja

Kao rezultat toga, za one koji pokušavaju smanjiti svoje račune, morat ćete isključiti perilicu rublja kada nije u upotrebi. “Za prosječno britansko kućanstvo, perilice rublja koštaju oko 70 funti, sušilice 140 funti, a perilice posuđa 100 funti svake godine, tvrdi Ogorodnov.

“Osim toga, korištenje perilice s punim kapacitetom, umjesto pola opterećenja, znači manje ciklusa i stoga manje utrošene energije. Naši stručnjaci također preporučuju korištenje ciklusa s nižim temperaturama, jer su ciklusi s visokim temperaturama vrlo skupi, gdje povećanje od 10 stupnjeva može dovesti do 25-postotnog porasta potrošnje energije”, dodao je.

Aparati za kuhanje

Za prosječno kućanstvo u Britaniji, ploče za kuhanje, pećnica i mikrovalna pećnica može koštati oko 200 funti godišnje. Međutim, optimizacija s energetski učinkovitim uređajima mogla bi uštedjeti oko 40 eura godišnje.

Dakle, umjesto da stalno koristite pećnicu za pripremanje svakog obroka, stručnjak je preporučio prebacivanje na spora kuhala i friteze. Prema Ogorodnovu, takvi uređaji su “daleko jeftiniji načini” kuhanja od električnih pećnica.

Električni bojleri

Kad je riječ o električnim bojlerima i sustavima grijanja vode, oni koštaju britanska kućanstva u prosjeku između 360 i 720 funti godišnje, a ti se troškovi mogu smanjiti za oko 15 posto.

“Općenito, ako uvijek imate toplu vodu kod kuće, vjerojatno ćete grijati više vode nego što je potrebno. Radi li vaš bojler kada ste izvan kuće ili na odmoru? Je li programiran da radi samo u vrijeme kada nema najvećeg prometa? Na koju je temperaturu postavljen? Bez znanja o tome koliko vremena vaš bojler radi i koje je najbolje vrijeme za njegovu upotrebu, ne možete ostvariti ove vitalne uštede na troškovima energije”, rekao je stručnjak.

Električne grijalice

Konačno, s obzirom da se zimski mjeseci brzo približavaju i mnogi oklijevaju uključiti centralno grijanje, ako želite smanjiti svoje račune ove sezone, važno je pobrinuti se da svoj dom grijete što je moguće učinkovitije.

Prema ovom stručnjaku, električne grijalice koštaju prosječno kućanstvo u Velikoj Britaniji oko 1200 funti godišnje, a mnogi bi mogli uštedjeti najmanje 200 funti godišnje osiguravajući da se toplina ne troši uzalud.

“Pobrinite se da domovi budu zaštićeni od propuha i izolirani jednostavan je korak za održavanje topline, tako da vaša grijalica ne mora toliko raditi. Također je bitno pregledati postavke termostata kako bi vaše grijanje radilo na optimalnoj temperaturi samo kada je to potrebno. Pazite da grijanje ne ostavljate upaljeno tamo gdje vam ne treba, u praznoj sobi, pa čak i za ispražnjenu kuću preko praznika”, rekao je.

 
Nastavi čitati

Tech

Upozorenje zbog opasnog softvera: Hakeri mogu gotovo u potpunosti preuzeti kontrolu nad mobitelom!

Objavljeno

-

By

Android telefoni postali su meta novog napada zlonamjernog softvera koji hakerima omogućuje da preuzmu “gotovo potpunu kontrolu” nad uređajima korisnika.

Zlonamjerni softver FakeCall, omogućuje cyber kriminalcima prisluškivanje poziva i čak snimanje videozapisa korisnika Androida bez njihovog znanja, piše The Sun.

Kada se Android uređaj zarazi FakeCall-om, hakeri mogu prikupljati informacije prikazane na zaslonu.

To uključuje sve vaše tekstualne poruke, popis kontakata, podatke o lokaciji i instalirane aplikacije, stavljajući te podatke doslovno u ruke prevaranata.

Osim toga, softver omogućuje snimanje zvuka, kao i snimanje slika i videozapisa pomoću stražnje i prednje kamere uređaja.

Zlonamjerni akteri zatim mogu prenijeti te podatke, uključujući slike i videozapise koje su snimili na svoje uređaje.

FakeCall je izuzetno sofisticirani vishing napad koji koristi zlonamjerni softver za gotovo potpunu kontrolu nad mobilnim uređajem, uključujući presretanje dolaznih i odlaznih poziva.

Žrtve su prevarene da zovu lažne telefonske brojeve pod kontrolom napadača, pri čemu se imitira normalno korisničko iskustvo na uređaju.

FakeCall malware, koji se prvi put pojavio u travnju 2022., od tada je imao više različitih verzija.

Najalarmantnija prijetnja je što je FakeCall korišten za otmicu telefonskih poziva koje korisnici obavljaju prema svojim bankama.

 
Nastavi čitati

Tech

VIDEO / Renault 4 se vraća, ali u malo drugačijoj verziji: Donosimo sve detalje

Objavljeno

-

By

Renault

Vraća se Renault 4! Ova istinska ikona koja je promijenila način na koji su ljudi nekad putovali bila je prava “Katica za sve”.

U narodu poznat kao “Mali div”, Renault 4 bio je automobil za svakoga i za svaku svrhu – od odlaska na more do prevoženja građe za vikendicu.

Retro – futuristički

Renault je sada ovaj model odlučio ponovno vratit na scenu, ali u modernijoj i električnoj varijanti. No ipak, trebao bi zadržati DNK originalnog modela, a to znači puno prostora u kabini i sposobnost da ide bilo kuda.

Renault

I sam izgled je, kako kažu Francuzi, retro – futuristički – a po njemu se da naslutiti da bi mogao ići i van asfalta.

Renault

Punog imena Renault 4 E-Tech ima zadatak predstaviti električne automobile široj masi, a u tome bi mu trebao pomoći i doseg od 400 kilometara. Kako će u tome uspjeti, ostaje za vidjeti kada stigne u Hrvatsku.

Renault

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu