magazin
Jedite poput Talijana: 10 laganih ljetnih recepata za vruće vrijeme
Ako vam je na spomen Italije jedna od prvih misli hrana, niste jedini. Talijanska kuhinja i njezine varijacije osvojile su gotovo cijeli svijet, a razlozi su očigledni: raznolika je i neodoljivo slasna.
Na tisuće je slatkih i slanih jela koja vrijedi iskušavati od talijanskih kulinarskih čuda – od sjevera gastronomske meke, pa sve do njene pete na jugu.
Sardinijska juha minestrone
Minestrone je gusta talijanska juha koja se radi od različitog povrća koje se prilagođava sezoni – no svaki tanjur mora sadržavati bar neku mahunarku te sitnu tjesteninu od semolina brašna po imenu fregula, koja je iznimno popularna na Sardiniji. Naravno, možete i malo “varati” pa iskoristiti i neku drugu vrstu sitne tjestenine. Ovdje ćete pronaći recept.
Piletina puttanesca
Puttanesca, omiljeni talijanski umak, podrazumijeva češnjak i inćune koji se najprije pirjaju na maslinovu ulju pa im se dodaju kapari, masline i rajčice. Napuljski specijalitet navodno je nastao kako bi se namamili muškarci, a bila to istina ili ne, ovo jelo namamit će vas intenzivnim okusima. Recept pronađite ovdje.
Gnocci alla sorrentina
Jedno su od najpoznatijih jela s talijanskog juga, iz regije Kampanije, spaja rajčice, maslinovo ulje, mozzarellu i bosiljak. Autentični okusi Mediterana i jednostavna priprema učinili su jelo vrlo popularnim diljem svijeta.
Ako slijedite originalni recept, ovaj umak od rajčice i sira poslužit ćete s njokima, ali to ne znači da se ne smijete poigrati i kušati kako mu stoje, primjerice, zeleni njoki, cannelloni ili neka fina tjestenina. Recept potražite ovdje.
Piletina marsala
Jedan od omiljenih pilećih specijaliteta nastao je pod utjecajem talijanske kuhinje. Radi se o sočnoj piletini s gljivama u finom umaku kojem fortificirano vino (marsala) pruža slast. No umjesto marsale poslužit će i madeira, sherry, porto ili vermut. Da biste pripremili ovaj specijalitet, ne treba vam puno suđa, vremena, a ni sastojaka, piše Dnevnik.hr. Piletinu marsala poslužite s tjesteninom, rižom ili pireom od krumpira. Ovdje je i recept.
Lasagne al forno
Specijalitet talijanske regije Emilie-Romagne priprema se s ricottom ili mozzarellom, gustim raguom, bešamel umakom, vinom, lukom, origanom i zelenim listovima tjestenine koji boju duguju špinatu. Ovdje kliknite za recept.
Rimski njoki
Rimski njoki spas su kad vam se jede nešto brzo i fino, ali i odličan prilog kad vam zatreba nešto efektno i fino.
Za pripremu se ne koristi krumpir, nego pšenična krupica, a slast pružaju parmezan i maslac. Recept potražite ovdje.
Carbonara s tikvicama
Iako je carbonara savršena baš onakva kakva jest – neki se sastojci mogu zamijeniti kako bi se dobila drukčija, a podjednako ukusna gastronomska priča. Tjestenina s tikvicama inspirirana carbonarom pogodna je i za prehranu vegetarijanaca, a recept potražite ovdje.
Semifreddo
Kako mu i ime otkriva, semifreddo je napola zamrznut desert, a Talijani ga obožavaju ljeti, umjesto sladoleda. Sličan mousseu, samo hladniji, semifreddo se najčešće poslužuje kao ledeni kolač ili torta, a među omiljenim su okusima čokolada, kava, limun, pistacija i šumsko voće. Ovdje kliknite za recept.
Torta di ricotta
Torta di ricotta ili u prijevodu s talijanskog kolač od ricotte ukusan je desert koji se na Siciliji, ali i u ostatku Italije rado priprema za Uskrs. Ime je, dakako, dobila po svojem glavnom sastojku – kremastom siru ricotti. Ovdje je i recept.
Tiramisu torta
Tiramisu je popularni talijanski desert koji uključuje piškote umočene u kavu, premazane bogatom kremom na bazi mascarponea i preko kojih se stavlja kakao u prahu. Tiramisu torta obuhvaća sočan biskvit na bazi kave i kakaa, koji se sljubljuje s laganom kremom od šlaga i mascarponea. Za recept kliknite ovdje.
magazin
NOĆ KAZALIŠTA / U subotu u KLZ “Kamo idemo, tata?”
16. Noć kazališta održat će se u subotu, 16. studenog. Hrvatsko narodno kazalište Zadar ove godine sudjeluje s predstavom “Kamo idemo, tata?” u režiji Vinka Radovčića, koja će se održati u maloj dvorani Kazališta lutaka Zadar s početkom u 20 sati.
Nastala u koprodukciji Drame Plus i HNK Zadar ova predstava inspirirana je motivima istoimenog romana Jean-Louisa Fourniera te donosi dirljivu i potresnu priču o očinskoj ljubavi, izazovima i svakodnevici roditeljstva.
Predstavu izvodi sjajni Ivan Raffaelli čija izvedba oživljava lik oca suočenog s dubokim i izazovnim pitanjima roditeljstva. Uzimajući istoimeni roman Jean-Louisa Fourniera kao polazišnu točku naše predstave, željeli smo istražiti dublje pitanje smisla života i pronalaska sreće unatoč teškim životnim situacijama kao i senzibilizirati gledatelje i razviti empatiju prema osobama koje su drukčije.
Cijena ulaznice iznosi 5 eura. Ulaznice su u prodaji u subotu, 16. studenog od 11 do 13 sati na blagajni HNK Zadar i sat vremena prije početka predstave na blagajni Kazališta lutaka Zadar.
magazin
VEČERNJA SCENA / U petak u Kazalištu lutaka novi projekt Roka Nakića – “Samo naprijed, samo…”
U sklopu Večernje scene ovog četvrtka, 14. studenog u 20 sati očekuje vas novi autorski projekt Roka Nakića pod nazivom “SAMO NAPRIJED, SAMO…” u produkciji Trećeprostora, uz potporu Grada Zadra, Zadarske županije te Zaklade Kultura nova.
O PREDSTAVI: Budućnost je izvjesna, stvarnost je ozbiljna. Ova tvrdnja je istinita. Za neke ljude čak i malo više. Zajedničkim snagama majka i odraslo muško mladunče na pragu nikad ispunjenog potencijala i nikad ostvarenog odlaska iz obiteljskog gnijezda će vam to pokušati i dokazati. Ali ova predstava nije samo to. Ona je i puno manje od toga. Baš kao i sudbine njenih likova…
Autor Roko Nakić vam nakon predstave ‘Najnormalniji od svih dana’ predstavlja i drugi dio svog triptiha o teškim gubitnicima.
SCENOGRAFIJA: Edo Nakić
VODITELJ TONA: Martina Vlahov
SURADNICA ZA SCENSKI POKRET: Anđela Bugarija
IGRAJU: Roko Nakić, Marijana Marjanović, Frane Dujić
Ulaznice se kupuju na blagajni prije predstave ili online, a rezervacija je moguća putem maila (klz@klz.hr).
Cijena ulaznice je 6,50 eura, a za učenike, studente i umirovljenike 3,50 eura.
magazin
AstraZeneca: Ispitujemo svoje tablete za mršavljenje, prvi podaci su jako dobri
AstraZeneca je objavila da je njezina eksperimentalna pilula za mršavljenje, licenca kineskog Eccogenea, sigurna i da se dobro podnosi već u ranoj fazi ispitivanja, uz nuspojave koje su u skladu s GLP-1 klasom lijekova.
Prva faza testiranja u kojoj je sudjelovalo 72-je ispitanika osmišljena je da bi se procijenila sigurnost i način na koji pacijenti podnose pilulu, kao što je to uobičajeno u najranijoj fazi kliničkih ispitivanja.
U ispitivanju su sudjelovali zdravi, nepretili dobrovoljci ili pacijenti s dijabetesom tipa 2.
Dobri rezultati ispitivanja ponukali su AstraZenecu da lijek uvede u drugu fazu kliničkih ispitivanja, kazala je na konferenciji za medije Sharon Barr, izvršna potpredsjednica tvrtke za istraživanje i razvoj biofarmaceutike.
Podatke je iznijela prije nego što su predstavljeni na konferenciji ObesityWeek u teksaškome gradu San Antoniju.
Jedno od faza ispitivanja lijeka, nazvano AZD5004, bit će fokusirano na smanjenje prosječne tjelesne težine kod pretilih ispitanika i sudionika ispitivanja s prekomjernom težinom, a očekuje se da će biti dovršeno do kraja 2025., rekla je Barr.
Kada je prije godinu dana AstraZeneca izvijestila da je licencirala eksperimentalnu pilulu protiv pretilosti tvrtke Eccogene za 2 milijarde dolara, rekla je kako vjeruje da bi terapija mogla prouzročiti manje nuspojava od trenutačnih injektivnih terapija poput Zepbounda tvrtke Eli Lilly i Wegovyja farmaceutske tvrtke Novo Nordisk.
Među tim nuspojavama su mučnina i povraćanje, ovisno o dozi, podsjetila je Barr na brifingu, dodavši da tijekom kliničkih ispitivanja AstraZenecinih lijekova nisu prijavljene ozbiljne nuspojave.
Izvršni direktor AstraZenece Pascal Soriot rekao je da je tvrtka optimistična u pogledu učinkovitosti pilule.
Eksperimentalna pilula za mršavljenje ove tvrtke povoljnija je u usporedbi s ostalima u kliničkom ispitivanju konkurentskih tvrtki jer je riječ o lijeku koji se koristi u ciljanoj terapiji i spada u skupinu takozvanih lijekova malih molekula ili monoklonalnih protutijela.
Prednost im je to što su ti lijekovi dovoljno mali da mogu ući u stanicu bez većih teškoća pa se prvenstveno koriste za “gađanje” ciljeva unutar stanice i mogu se kombinirati s ostalim lijekovima malih molekula.
Proizvode se u obliku tableta ili kapsula, rekla je Barr, istaknuvši kako je “to vrlo važno” s obzirom na činjenicu da više od 60 posto pretilih i ljudi s prekomjernom težinom ima barem još jedan komorbiditet.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana ago
KAD I KAMO U SHOPPING? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin5 dana ago
VEČERAS U BENKOVCU: “Kad udari južina” u Domu kulture
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana ago
SVEUČILIŠTE / U srijedu komemoracija za akademika Luka Paljetka
-
Hrvatska4 dana ago
Hoće li od sljedeće godine padati cijene nekretnina? Evo što kaže agentica