magazin
Je li tuna u konzervi zdrava?
Riba je puna korisnih vitamina i hranjivih tvari, no je li konzervirana tuna zdrava ili ju je prerizično jesti?
Tuna je hranjiv izvor nemasnih proteina
“Konzervirana tuna je hranjiv, nemasni izvor nemasnih proteina i omega-3 masnih kiselina. Bogata je vitaminima i mineralima, a možete ju koristiti u salatama, sendvičima, jelima od tjestenine i raznim drugim obrocima, što ju čini praktičnom i zdravom namirnicom“, ističe doktorica Lisa Young za Eat This, Not That!.
Konzervirana tuna obiluje proteinima te sadrži niz makronutrijentima.
U tuni možete naći željezo, selen, jod, niacin (vitamin B3), folat (vitamin B9) i vitamin B12.
Tuna je bogata proteinima
Jedna od glavnih prednosti konzumacije tunjevine u konzervi je to da na pristupačan i jednostavan način možete povećati unos proteina.
Tuna se također smatra izvorom kompletnog proteina, što znači da sadrži svih devet esencijalnih aminokiselina.
Sadrži omega-3 masne kiseline
Kao i mnoge druge vrste ribe i morskih plodova, konzervirana tuna bogata je omega-3 masnim kiselinama, a ova zdrava vrsta masti ima poduži popis potencijalnih dobrobiti.
Kao prvo, studije su pokazale da konzumacija omega-3 masnih kiselina u prehrani može pomoći kod simptoma depresije i općeg raspoloženja, kao i pomoći u usporavanju kognitivnog opadanja povezanog sa starenjem.
Nedavna istraživanja također su zaključila, kako omega-3 masne kiseline mogu pomoći u zdravlju kardiovaskularnog sustava snižavanjem kolesterola, smanjenjem krvnih ugrušaka i smanjenjem upala.
Konzervirana tuna je niskokalorična
Tuna je odličan izvor proteina za ljude koji paze na unos kalorija jer ima manje kalorija od mnogih drugih životinjskih izvora proteina.
Na primjer, porcija mesnog odreska od 85 grama sadrži oko 230 kalorija, a porcija pilećih bataka oko 200 kalorija. Porcija tune u konzervi sadrži manje od 100 kalorija, a uz to sadrži 20 grama proteina.
Bogata je vitaminima i mineralima
Konzervirana tuna prepuna je korisnih vitamina i minerala. Na primjer, tuna sadrži niz vitamina B, kao što su B3 (niacin), B9 (folat) i B12.
Ovi vitamini mogu pomoći u osiguravanju energije, metaboliziranju proteina, formiranju DNK te pomažu cjelokupnoj funkciji mozga.
Konzervirana tuna također je bogata selenom, mineralom koji pomaže povećati proizvodnju bijelih krvnih stanica. Ovo može poboljšati zdravlje srca, imuniteta i mozga.
Potencijalne nuspojave
Najveći problem konzervirane tune je povećana količina natrija.
Konzumiranje velikih količina natrija s vremena na vrijeme ne bi trebalo imati previše utjecaja na vaše zdravlje, ali stalno konzumiranje natrija može dovesti do visokog krvnog tlaka i kardiovaskularnih problema.
Preporučeni dnevni unos iznosi 2300 miligrama natrija, te ako previše konzumirate tunu u konzervi možete lako prijeći dnevni limit.
Prekomjerna količina masti
Konzervirana tuna dolazi u vodi ili ulju, a iako uljne varijante imaju jači okus i vlažniju teksturu, često mogu sadržavati previše masti za jedan obrok.
Prosječna konzerva tunjevine sadrži 10 grama maslinovog ulja koje, premda je zdravo za srce, može doprinijeti prevelikom unosu masnoće u jednom danu.
Kako na siguran način konzumirati konzerviranu tunu?
Najvažniji savjet je umjerenost. Stručnjaci preporučuju kako tjedni unos konzervirane tune ne bi trebao prelaziti dvije do tri konzerve.
magazin
NOĆ KAZALIŠTA / U subotu u KLZ “Kamo idemo, tata?”
16. Noć kazališta održat će se u subotu, 16. studenog. Hrvatsko narodno kazalište Zadar ove godine sudjeluje s predstavom “Kamo idemo, tata?” u režiji Vinka Radovčića, koja će se održati u maloj dvorani Kazališta lutaka Zadar s početkom u 20 sati.
Nastala u koprodukciji Drame Plus i HNK Zadar ova predstava inspirirana je motivima istoimenog romana Jean-Louisa Fourniera te donosi dirljivu i potresnu priču o očinskoj ljubavi, izazovima i svakodnevici roditeljstva.
Predstavu izvodi sjajni Ivan Raffaelli čija izvedba oživljava lik oca suočenog s dubokim i izazovnim pitanjima roditeljstva. Uzimajući istoimeni roman Jean-Louisa Fourniera kao polazišnu točku naše predstave, željeli smo istražiti dublje pitanje smisla života i pronalaska sreće unatoč teškim životnim situacijama kao i senzibilizirati gledatelje i razviti empatiju prema osobama koje su drukčije.
Cijena ulaznice iznosi 5 eura. Ulaznice su u prodaji u subotu, 16. studenog od 11 do 13 sati na blagajni HNK Zadar i sat vremena prije početka predstave na blagajni Kazališta lutaka Zadar.
magazin
VEČERNJA SCENA / U petak u Kazalištu lutaka novi projekt Roka Nakića – “Samo naprijed, samo…”
U sklopu Večernje scene ovog četvrtka, 14. studenog u 20 sati očekuje vas novi autorski projekt Roka Nakića pod nazivom “SAMO NAPRIJED, SAMO…” u produkciji Trećeprostora, uz potporu Grada Zadra, Zadarske županije te Zaklade Kultura nova.
O PREDSTAVI: Budućnost je izvjesna, stvarnost je ozbiljna. Ova tvrdnja je istinita. Za neke ljude čak i malo više. Zajedničkim snagama majka i odraslo muško mladunče na pragu nikad ispunjenog potencijala i nikad ostvarenog odlaska iz obiteljskog gnijezda će vam to pokušati i dokazati. Ali ova predstava nije samo to. Ona je i puno manje od toga. Baš kao i sudbine njenih likova…
Autor Roko Nakić vam nakon predstave ‘Najnormalniji od svih dana’ predstavlja i drugi dio svog triptiha o teškim gubitnicima.
SCENOGRAFIJA: Edo Nakić
VODITELJ TONA: Martina Vlahov
SURADNICA ZA SCENSKI POKRET: Anđela Bugarija
IGRAJU: Roko Nakić, Marijana Marjanović, Frane Dujić
Ulaznice se kupuju na blagajni prije predstave ili online, a rezervacija je moguća putem maila (klz@klz.hr).
Cijena ulaznice je 6,50 eura, a za učenike, studente i umirovljenike 3,50 eura.
magazin
AstraZeneca: Ispitujemo svoje tablete za mršavljenje, prvi podaci su jako dobri
AstraZeneca je objavila da je njezina eksperimentalna pilula za mršavljenje, licenca kineskog Eccogenea, sigurna i da se dobro podnosi već u ranoj fazi ispitivanja, uz nuspojave koje su u skladu s GLP-1 klasom lijekova.
Prva faza testiranja u kojoj je sudjelovalo 72-je ispitanika osmišljena je da bi se procijenila sigurnost i način na koji pacijenti podnose pilulu, kao što je to uobičajeno u najranijoj fazi kliničkih ispitivanja.
U ispitivanju su sudjelovali zdravi, nepretili dobrovoljci ili pacijenti s dijabetesom tipa 2.
Dobri rezultati ispitivanja ponukali su AstraZenecu da lijek uvede u drugu fazu kliničkih ispitivanja, kazala je na konferenciji za medije Sharon Barr, izvršna potpredsjednica tvrtke za istraživanje i razvoj biofarmaceutike.
Podatke je iznijela prije nego što su predstavljeni na konferenciji ObesityWeek u teksaškome gradu San Antoniju.
Jedno od faza ispitivanja lijeka, nazvano AZD5004, bit će fokusirano na smanjenje prosječne tjelesne težine kod pretilih ispitanika i sudionika ispitivanja s prekomjernom težinom, a očekuje se da će biti dovršeno do kraja 2025., rekla je Barr.
Kada je prije godinu dana AstraZeneca izvijestila da je licencirala eksperimentalnu pilulu protiv pretilosti tvrtke Eccogene za 2 milijarde dolara, rekla je kako vjeruje da bi terapija mogla prouzročiti manje nuspojava od trenutačnih injektivnih terapija poput Zepbounda tvrtke Eli Lilly i Wegovyja farmaceutske tvrtke Novo Nordisk.
Među tim nuspojavama su mučnina i povraćanje, ovisno o dozi, podsjetila je Barr na brifingu, dodavši da tijekom kliničkih ispitivanja AstraZenecinih lijekova nisu prijavljene ozbiljne nuspojave.
Izvršni direktor AstraZenece Pascal Soriot rekao je da je tvrtka optimistična u pogledu učinkovitosti pilule.
Eksperimentalna pilula za mršavljenje ove tvrtke povoljnija je u usporedbi s ostalima u kliničkom ispitivanju konkurentskih tvrtki jer je riječ o lijeku koji se koristi u ciljanoj terapiji i spada u skupinu takozvanih lijekova malih molekula ili monoklonalnih protutijela.
Prednost im je to što su ti lijekovi dovoljno mali da mogu ući u stanicu bez većih teškoća pa se prvenstveno koriste za “gađanje” ciljeva unutar stanice i mogu se kombinirati s ostalim lijekovima malih molekula.
Proizvode se u obliku tableta ili kapsula, rekla je Barr, istaknuvši kako je “to vrlo važno” s obzirom na činjenicu da više od 60 posto pretilih i ljudi s prekomjernom težinom ima barem još jedan komorbiditet.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana ago
KAD I KAMO U SHOPPING? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana ago
SVEUČILIŠTE / U srijedu komemoracija za akademika Luka Paljetka
-
magazin5 dana ago
VEČERAS U BENKOVCU: “Kad udari južina” u Domu kulture
-
Hrvatska4 dana ago
Hoće li od sljedeće godine padati cijene nekretnina? Evo što kaže agentica