Connect with us

Hrvatska

TOPLINSKI VAL / Zabilježena nova rekordna potrošnja električne energije

Objavljeno

-

Pixabay

U utorak, 16. srpnja, u 20. satu zabilježena je nova rekordna potrošnja električne energije od 3341 megavatsata (MWh), objavio je dan poslije Hrvatski operator prijenosnog sustava (HOPS). 

“U već gotovo dva tjedna dugom toplinskom valu zabilježena je još jedna rekordna, maksimalna potrošnja električne energije i novi ljetni maksimalni iznos satne potrošnje od kada ga bilježi HOPS”, navodi se u priopćenju. 

Očekuju se novi maksimalni satni iznosi potrošnje 

– Iako se, prema planiranim vrijednostima, ne očekuje da bi danas trebao biti postignut novi maksimum u potrošnji električne energije, usporedimo li danas postignutu potrošnju električne energije u iznosu od 3259 MWh u 14. satu s jučerašnjom u istom satu (3219 MWh), uočavamo povećanje od 1,2 posto, stoga možemo očekivati da će danas biti dosegnut jučerašnji maksimalni satni iznos potrošnje električne energije, procjenjuju u HOPS-u.

S obzirom na sve intenzivniju turističku sezonu i sve veću klimatizaciju svih turističkih objekata i radnih prostora te objekata za stanovanje, očekuju da će ovoga ljeta maksimalni satni iznos potrošnje električne energije i dalje nadmašivati do sada zabilježene rekordne vrijednosti.

Opskrba strujom bez teškoća

Iz HOPS-a ističu da je raspoloživost prijenosne mreže na visokoj razini te kako ne očekuju probleme u redovitoj opskrbi električnom energijom. 

“Potrebe za električnom energijom hrvatskog elektroenergetskog sustava namiruju se iz domaćih elektrana te uvozom električne energije, od čega gotovo polovinu čini proizvodnja iz hrvatskog dijela Nuklearne elektrane Krško”, zaključuje se u priopćenju koje je HOPS objavio na svojim internetskim stranicama.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Znate li što je pravilo 10 sekundi? Posebno je važno za klijente banaka

Objavljeno

-

By

U Njemačkoj je na početku 2025. godine na snagu stupilo pravilo zbog kojeg bankovni prijenosi u stvarnom vremenu trebaju biti izvršeni unutar deset sekundi, a to će uskoro biti uobičajeni način prijenosa novca unutar Europske unije. Banke više ne smiju naplaćivati dodatne naknade za brže prijenose, a najkasnije od listopada 2025. sve financijske institucije u EU-u moraju omogućiti prijenose između računa u stvarnom vremenu. Iako takvi prijenosi ne moraju nužno biti besplatni, u budućnosti možda neće koštati više od standardnih prijenosa, piše Dnevnik.hr. Zahvaljujući pravilu deset sekundi, više ne bi trebalo biti dugog čekanja na dolazne transfere bez obzira na to je li radni dan ili vikend. Osim toga, klijent također mora biti obaviješten u roku od deset sekundi je li doznačeni iznos isporučen ili IBAN ne odgovara primatelju.

Iznimke postoje samo u posebnim slučajevima, kao što su države članice čija valuta nije euro, ali u kojima računi već nude redovite transakcije u eurima. Bit će im odobreno prijelazno razdoblje za provedbu uredbe, izvijestio je Fenix. Osim toga, iznimka od pravila od deset sekundi primjenjivat će se na takve račune izvan radnog vremena.

Prednost dosad sporih prijenosa je to što se u nekim slučajevima može zaustaviti prijevara ili prijenos novca na krivi račun. To više neće biti moguće kada su u pitanju prijenosi u stvarnom vremenu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Objavljene nove cijene goriva

Objavljeno

-

By

U ponedjeljak je održana telefonska sjednica Vlade Republike Hrvatske. Na sjednici je donesena Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata sukladno kojoj se najviše maloprodajne cijene računaju po formuli prema osnovnoj cijeni fosilnog goriva u prethodnom 14 dnevnom razdoblju, s ograničenom premijom od 0,1545 EUR/l za dizelsko i benzinsko gorivo, te 0,0781 EUR/l za plavi dizel, a u iznosu 0,8429 EUR/kg smjesa propan – butan za boce, odnosno 0,4116 EUR/kg za velike spremnike.

Uredba stupa na snagu od srijede 26. veljače 2025., a ovakav režim vrijedit će za sljedeće 14 dnevno razdoblje. Nove cijene iznosit će:

– 1,51 EUR/l za benzinsko gorivo (promjena 0,00 EUR/l)

– 1,44 EUR/l za dizelsko gorivo (povećanje 0,01 EUR/l)

– 0,84 EUR/l za plavi dizel (povećanje 0,01 EUR/l)

– 1,39 EUR/kg UNP za spremnike (promjena 0,00 EUR/kg

– 1,93 EUR/kg UNP za boce (promjena 0,00 EUR/kg)

Da nema mjera Vlade te da se maloprodajne cijene u potpunosti slobodno formiraju na nivou premija energetskih subjekata prije prve Uredbe, iste bi iznosile:

– 1,54 EUR/l za benzinsko gorivo

– 1,54 EUR/l za dizelsko gorivo

– 0,93 EUR/l za plavi dizel

– 1,59 EUR/kg UNP za spremnike

– 2,22 EUR/kg UNP za boce.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Inflacija u EU-u ubrzala i u siječnju, Hrvatska uz bok Rumunjskoj

Objavljeno

-

By

Inflacija u EU-u i eurozoni ubrzala je i u siječnju, a Hrvatska se ponovo svrstala u skupinu zemalja s najsnažnijim rastom cijena, uz bok Rumunjskoj, pokazali su u ponedjeljak podaci Eurostata. Na razini EU-a godišnja stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC) koji omogućuje usporedbu među zemljama-članicama iznosila je u prvom ovogodišnjem mjesecu 2,8 posto.

U prosincu su cijene na razini EU-a bile porasle za 2,7 posto. U eurozoni potrošačke cijene bile su u siječnju veće za 2,5 posto nego na početku 2024. godine, potvrdio je Eurostat preliminarnu procjenu . U prosincu bile su porasle 2,4 posto.

U siječnju 2024. godine godišnja stopa inflacije u EU iznosila je 3,1 posto, a u eurozoni 2,8 posto, pokazuju tablice Eurostata.

Najviše su i u siječnju u zoni eura poskupjele usluge, za 3,9 posto, nešto blaže nego u prosincu.

Nešto blaže poskupjela je i svježa hrana, za 1,4 posto.

Cijene energije porasle su pak za 1,9 posto u odnosu na početak prošle godine. U prosincu bile su se zadržale na razini kraja 2023.

Temeljna inflacija iznosila je u siječnju 2,7 posto, kao i u prethodna četiri mjeseca.

Na mjesečnoj razini potrošačke su cijene u EU-u bile stabilne, dok su u eurozoni smanjene za 0,3 posto, izračunali su statističari. U prosincu bile su porasle za 0,3 odnosno za 0,4 posto.

Hrvatska uz Rumunjsku
Daleko najvišu godišnju stopu inflacije bilježila je u siječnju Mađarska, od 5,7 posto. Rumunjska je u cijeloj prošloj godini bilježila najsnažniji rast cijena u EU, a u siječnju pala je na drugo mjesto sa stopom inflacije od 5,3 posto. Blizu je i Hrvatska gdje su potrošačke cijene mjerene HICP-om u siječnju bile više za 5,0 posto nego u istom mjesecu 2024. godine. U prosincu uvećane su na godišnjoj razini za 4,5 posto.

U siječnju 2024. cijene mjerene HICP-om porasle su u Hrvatskoj na godišnjoj razini za 4,8 posto.

Mjesečna usporedba pokazuje pak ravnomjeran rast cijena u Hrvatskoj u siječnju, za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec.

Cijene su u siječnju na godišnjoj razini porasle snažnije od četiri posto i u Belgiji, Poljskoj i Slovačkoj.

Najnižu godišnju stopu inflacije bilježile je u siječnju Danska, od 1,4 posto. Slijede Irska, Italija i Finska s rastom cijena na godišnjoj razini za 1,7 posto.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu