Connect with us

Hrvatska

Nezapamćen pomor dagnji! Krivac su visoke temperature mora?

Objavljeno

-

U Malostonskom zaljevu događa se nezapamćeni pomor dagnji, a prema prvim procjenama u uvali Brijesta, poznatoj po najmasovnijoj školjkarskoj proizvodnji u tom kraju, šteta iznosi gotovo 80 posto, objavio je HRT.

Veliki pomor dagnji uzgajivači pripisuju visokim temperaturama mora. Braća Lazić obiteljskim uzgojem dagnji bave se na površini od desetak hektara, a uginulo im ih je gotovo devedeset posto dagnji, navodi HRT.

Školjkar Zdravko Lazić, koji uzgaja dagnje u uvali Brijesta, ne pamti takav pomor.

“Mi imamo 25 godina obrt, cijeli život se bavimo ovim, kao i generacije prije nas. Nikada nisam ni čuo za ovakvo nešto”, naglasio je Lazić.

Uzgajivači pretpostavljaju da je uzrok pomora školjaka izrazita toplina mora, na ovome dijelu nezapamćena, gotovo 30 stupnjeva.

Za razliku od dagnji, kamenice se još uvijek drže.

Uzgajivači u zaljevu Bistrina i susjednim uvalama tvrde da kod njih zasad nema uginuća, no svakodnevno pomno prate stanje.

Ana Bratoš Cetinić, s Odjela za primijenjenu ekologiju Sveučilišta u Dubrovniku, ističe kako sve treba analizirati veterinarski inspektor i objašnjava utjecaj vrulja na području Bistrine, što je za razliku od Brijeste, na školjke moglo utjecati povoljno.

“Smatra se da je to otprilike 11 stupnjeva Celzijusa. Kada dođe određena količina slatke vode s tom temperaturom, jasno da onda i hladi to područje, pogotovo u dubljim slojevima, pa je onda i ugroženost od povišenih temperatura manja, ali to su sad sve špekulacije”, navela je za HRT Bratoš Cetinić.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Znate li što je pravilo 10 sekundi? Posebno je važno za klijente banaka

Objavljeno

-

By

U Njemačkoj je na početku 2025. godine na snagu stupilo pravilo zbog kojeg bankovni prijenosi u stvarnom vremenu trebaju biti izvršeni unutar deset sekundi, a to će uskoro biti uobičajeni način prijenosa novca unutar Europske unije. Banke više ne smiju naplaćivati dodatne naknade za brže prijenose, a najkasnije od listopada 2025. sve financijske institucije u EU-u moraju omogućiti prijenose između računa u stvarnom vremenu. Iako takvi prijenosi ne moraju nužno biti besplatni, u budućnosti možda neće koštati više od standardnih prijenosa, piše Dnevnik.hr. Zahvaljujući pravilu deset sekundi, više ne bi trebalo biti dugog čekanja na dolazne transfere bez obzira na to je li radni dan ili vikend. Osim toga, klijent također mora biti obaviješten u roku od deset sekundi je li doznačeni iznos isporučen ili IBAN ne odgovara primatelju.

Iznimke postoje samo u posebnim slučajevima, kao što su države članice čija valuta nije euro, ali u kojima računi već nude redovite transakcije u eurima. Bit će im odobreno prijelazno razdoblje za provedbu uredbe, izvijestio je Fenix. Osim toga, iznimka od pravila od deset sekundi primjenjivat će se na takve račune izvan radnog vremena.

Prednost dosad sporih prijenosa je to što se u nekim slučajevima može zaustaviti prijevara ili prijenos novca na krivi račun. To više neće biti moguće kada su u pitanju prijenosi u stvarnom vremenu.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Objavljene nove cijene goriva

Objavljeno

-

By

U ponedjeljak je održana telefonska sjednica Vlade Republike Hrvatske. Na sjednici je donesena Uredba o utvrđivanju najviših maloprodajnih cijena naftnih derivata sukladno kojoj se najviše maloprodajne cijene računaju po formuli prema osnovnoj cijeni fosilnog goriva u prethodnom 14 dnevnom razdoblju, s ograničenom premijom od 0,1545 EUR/l za dizelsko i benzinsko gorivo, te 0,0781 EUR/l za plavi dizel, a u iznosu 0,8429 EUR/kg smjesa propan – butan za boce, odnosno 0,4116 EUR/kg za velike spremnike.

Uredba stupa na snagu od srijede 26. veljače 2025., a ovakav režim vrijedit će za sljedeće 14 dnevno razdoblje. Nove cijene iznosit će:

– 1,51 EUR/l za benzinsko gorivo (promjena 0,00 EUR/l)

– 1,44 EUR/l za dizelsko gorivo (povećanje 0,01 EUR/l)

– 0,84 EUR/l za plavi dizel (povećanje 0,01 EUR/l)

– 1,39 EUR/kg UNP za spremnike (promjena 0,00 EUR/kg

– 1,93 EUR/kg UNP za boce (promjena 0,00 EUR/kg)

Da nema mjera Vlade te da se maloprodajne cijene u potpunosti slobodno formiraju na nivou premija energetskih subjekata prije prve Uredbe, iste bi iznosile:

– 1,54 EUR/l za benzinsko gorivo

– 1,54 EUR/l za dizelsko gorivo

– 0,93 EUR/l za plavi dizel

– 1,59 EUR/kg UNP za spremnike

– 2,22 EUR/kg UNP za boce.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Inflacija u EU-u ubrzala i u siječnju, Hrvatska uz bok Rumunjskoj

Objavljeno

-

By

Inflacija u EU-u i eurozoni ubrzala je i u siječnju, a Hrvatska se ponovo svrstala u skupinu zemalja s najsnažnijim rastom cijena, uz bok Rumunjskoj, pokazali su u ponedjeljak podaci Eurostata. Na razini EU-a godišnja stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HIPC) koji omogućuje usporedbu među zemljama-članicama iznosila je u prvom ovogodišnjem mjesecu 2,8 posto.

U prosincu su cijene na razini EU-a bile porasle za 2,7 posto. U eurozoni potrošačke cijene bile su u siječnju veće za 2,5 posto nego na početku 2024. godine, potvrdio je Eurostat preliminarnu procjenu . U prosincu bile su porasle 2,4 posto.

U siječnju 2024. godine godišnja stopa inflacije u EU iznosila je 3,1 posto, a u eurozoni 2,8 posto, pokazuju tablice Eurostata.

Najviše su i u siječnju u zoni eura poskupjele usluge, za 3,9 posto, nešto blaže nego u prosincu.

Nešto blaže poskupjela je i svježa hrana, za 1,4 posto.

Cijene energije porasle su pak za 1,9 posto u odnosu na početak prošle godine. U prosincu bile su se zadržale na razini kraja 2023.

Temeljna inflacija iznosila je u siječnju 2,7 posto, kao i u prethodna četiri mjeseca.

Na mjesečnoj razini potrošačke su cijene u EU-u bile stabilne, dok su u eurozoni smanjene za 0,3 posto, izračunali su statističari. U prosincu bile su porasle za 0,3 odnosno za 0,4 posto.

Hrvatska uz Rumunjsku
Daleko najvišu godišnju stopu inflacije bilježila je u siječnju Mađarska, od 5,7 posto. Rumunjska je u cijeloj prošloj godini bilježila najsnažniji rast cijena u EU, a u siječnju pala je na drugo mjesto sa stopom inflacije od 5,3 posto. Blizu je i Hrvatska gdje su potrošačke cijene mjerene HICP-om u siječnju bile više za 5,0 posto nego u istom mjesecu 2024. godine. U prosincu uvećane su na godišnjoj razini za 4,5 posto.

U siječnju 2024. cijene mjerene HICP-om porasle su u Hrvatskoj na godišnjoj razini za 4,8 posto.

Mjesečna usporedba pokazuje pak ravnomjeran rast cijena u Hrvatskoj u siječnju, za 0,2 posto u odnosu na prethodni mjesec.

Cijene su u siječnju na godišnjoj razini porasle snažnije od četiri posto i u Belgiji, Poljskoj i Slovačkoj.

Najnižu godišnju stopu inflacije bilježile je u siječnju Danska, od 1,4 posto. Slijede Irska, Italija i Finska s rastom cijena na godišnjoj razini za 1,7 posto.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu