Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) Zadarskoj Anesteziologiji medicinska oprema vrijedna gotovo 200 tisuća eura!

Objavljeno

-

Na Odjelu za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu Opće bolnice liječe se najteži bolesnici, što iziskuje vrhunske stručnjake i modernu medicinsku opremu koja ispunjava svjetske standarde. U skladu s tim posljednjih su tjedana realizirana značajna ulaganja upravo na ovom odjelu.

Kupljen je hemodinamski monitor, odnosno HEMOSPHERE hemodinamsko-oksimetrijska platforma. Najnoviji je to i najnapredniji monitoring sustav američkog proizvođača EDWARDS, namijenjen praćenju najtežih bolesnika u operacijskim dvoranama i Jedinicama intenzivnog liječenja. Ovaj monitor objedinjuje čak 5 naprednih modela monitoriranja bolesnika u jednom uređaju što ga također čini jedinstvenim. Ovisno o potrebama i stanju bolesnika, anesteziolog može koristiti od potpuno neinvazivnog modela, pa do AI modela hemodinamskog nadzora bolesnika. Ovaj potonji, kroz napredni model umjetne inteligencije i parameter HPI ( hypotension prediction index ), sugerira anesteziološkom timu moguću skoru hemodinamsku nestabilnost prije nego ona bude vidljiva kroz klasične parametre i promatranja. Na taj način nastup nestabilnosti moguće je prevenirati da se uopće ne desi. Jedna je ovo sasvim nova dimenzija svakodnevnog rada. Vrijednost monitora je 58.628,75 eura.

56.000,00 eura vrijedan je anesteziološki aparat Dräger Atlan A350/A350 XL. Ova nova platforma pruža fleksibilnost, a klipni ventilator visoke preciznosti potpora je za mjere poštedne ventilacije pluća. Korisno je to za perioperativnu funkciju pluća što u konačnici poboljšava ishod liječenja.

Na Odjelu za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu instalirana su i puštena u rad „pametna medicinska kolica“. Ona funckioniraju kao potpuno digitalizirana mobilna radna stanica. Osiguravaju pristup bolničkom informacijskom sustavu na svakom radilištu unutar bolnice te efikasno vođenje zdravstvene administracije u realnom vremenu. Pružaju i preduvjete za automatizirano bilježenje vitalnih znakova pacijenata, podjelu jedinične terapije i čitav niz drugih radnji koje podrazumijevaju njegu pacijenta. Pametna medicinska kolica su primarno osobni asistent medicinskim sestrama i tehničarima, no namijenjena su i liječnicima. Njima služe kako bi u jutarnjim vizitama mogli upisivati terapiju u bolnički sustav i kako bi imali brži pristup podacima za konzultacije.

Osnovni cilj implementacije ovog proizvoda u bolnički sustav jest unaprijediti uvjete rada medicinskih sestara, povećati razinu digitalizacije zdravstvene administracije, povećati sigurnost pacijenata i omogućiti više vremena za njegu istih. Vrijednost investicije iznosi 16.325,00 eura.

Digitalni vizualizator venaAccuVein, također je novost na Odjelu. Uređaj je to koji služi za digitalni prikaz krvnih žila u stvarnom vremenu, čime je olakšano postavljanje venskog puta i pregled prohodnosti vena. Uređaj je mobilan i lagan, mase svega 275g. Lako se pretvara u „hands-free“ uređaj za korištenje na stalku ili s držačem. Ne zahtijeva kalibraciju i lako se čisti i dezinficira. Uređaj može detektirati krvne žile minimalne debljine vlasi ljudske kose do dubine od 10 mm. Opremljen je Lithium Ion baterijom s prikazom stanja napunjenosti koja osigurava neovisan rad u trajanju od tri sata. Njegova vrijednost je 6.500,00 eura.

Za potrebe Odjela za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu kupljen je i ultrazvučni uređaj Vivid iq, proizvođača GE HealthCare. Prijenosni je ovo aparat koji omogućava vrhunske slike gdje god se pacijent nalazi i idealan je suputnik našim liječnicima u hitnim stanjima. Integrirana baterija garantira neprekinutu skrb neovisno o situacijama u kojima se pacijent i bolnica mogu zateći. Vrijednost UZV uređaja iznosi 56.087,50 eura.

Velika su ovo i značajna ulaganja u Odjel za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu koja jamče još bolju zdravstvenu skrb. Opća bolnica Zadar je za kupnju ovih uređaja izdvojila 193.541,25 eura vlastitih sredstava.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

IZVANREDNI RADOVI! U utorak bez vode osam ulica u Diklu!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja izvanredni radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak), od 08:00 sati  pa do  15:00 biti će privremeno obustavljena opskrba vodom u gradu Zadru, predio Diklo u ulicama : Ulica Romansa, ulica Poljana Dragutina Domjanića, Ulica Josipa Pupačića, ulica Vukovica, Ulica Jukića, Ulica Markežića, ulica Krešimirova obala, te Put Brajde.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Krešimirova obala kod kućnog broja 96.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

By

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: U utorak Ražanac bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvanrednih radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 05.11.2024. godine  (utorak) u vremenu od 09:00 h pa do 11:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Ražanac.

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u ulici Ražanac XI kod kućnog broja 2.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu