ZADAR / ŽUPANIJA
VELIKA FOTOGALERIJA IZ KUKLJICE / Nadbiskup Zgrablić predvodio 510. godišnjicu proslave blagdana Gospe od Sniga

Jubilarna 510. godišnjica blagdana Gospe od Sniga svečano je proslavljena u ponedjeljak, 5. kolovoza, u župi Kukljica na otoku Ugljanu. Svečano misno slavlje ispred crkve Gospe od Sniga u uvali Ždrelašćica, u blizini mosta koji povezuje otoke Ugljan i Pašman, predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Proslava je počela u Kukljici procesijom nadbiskupa, kukljičkog župnika don Marka Vujasina, koncelebranata i dijela domaćeg puka s crkvenim barjacima, od kukljičke župne crkve Obraćenja sv. Pavla, brodom do uvale Ždrelašćica, gdje je stigao preostali puk, a gdje je bila slavljena misa i u 8 sati. Među njima su bili i hodočasnici iz župa Ugljan i Lukoran koji su pješice hodočastili od 3 sata u noći do prve jutarnje mise u crkvi Gospe od Sniga, sa župnikom Markom Dokozom. Preostali puk stigao je brodovima ploveći za brodom u kojem je bio nadbiskup, od Kukljice do Ždrelašćice.

Nadbiskup je istaknuo značaj 510. godišnjice blagdana Gospe od Sniga (1514.-2024.) u Kukljici, u čijem temelju je pronalazak Gospine slike u uvali Ždrelašćica. Njen pronalazak potaknuo je 1514. godine izgradnju crkve u Ždrelašćici, Gospi u čast. „Na blagdan Gospe od Sniga, 5. kolovoza 1514. g., ribari su u uvali Ždrelašćica pronašli sliku Majke Božje te su je odnijeli u župnu crkvu u Kukljicu. Prema predaji, sutradan slike više nije bilo u župnoj crkvi, nego su je ponovno pronašli na mjestu u uvali, gdje se sada nalazi crkva. Na spomen tog događaja, ribari i pobožni puk izgradili su u toj uvali crkvu Gospe od Sniga“, podsjetio je mons. Zgrablić, rekavši: „Od tada, po dugoj tradiciji od 510 godina, vjernički narod okuplja se u uvali na molitvu i u jedinstvenoj plovnoj procesiji s Marijinim kipom, uz brodove i lađe koji cijelo vrijeme procesije kruže oko broda u kojem se nalazi kip Marije okićen brojnim zlatnim zavjetnim darovima, uz poigravanje valova, uz molitvu i pjesmu, kreće prema župnoj crkvi u Kukljici“.

Osobitost ovogodišnje proslave bila je i izloženost originalne slike iz 1514. godine u crkvi Gospe od Sniga, koju su ribari pronašli u uvali. Ta vrijedna umjetnina, djelo nepoznatog autora iz 16. st., inače se čuva u Stalnoj izložbi crkvene umjetnosti u Zadru. Slika je središnji dio veće kompozicije posvećene Gospi od Sniga, u čijem je središnjem dijelu na plavoj pozadini lik Bogorodice s Djetetom Isusom na prijestolju. S desne strane Bogorodice su likovi sv. Jeronima, sv. Pavla ili sv. Petra, a s lijeve strane sv. Ivana Krstitelja i sv. Šimuna Bogoprimca.
U propovijedi je mons. Zgrablić govorio o teološkoj kreposti nade, čijem je razmatranju i papa Franjo posvetio proslavu jubilarne 2025. godine. I Bulu povodom proslave toga Jubileja, Papa je naslovio: ‘Nada ne razočarava’. Nadu svi nosimo duboko u sebi, ali na nju nekako zaboravimo, rekao je mons. Zgrablić. „A ta nada je sve ono dobro koje očekujemo u sebi, ono dobro koje mi priželjkujemo, dobro za kojem tako duboko čeznemo u našem životu. I sve činimo u našem životu da bismo to dobro ostvarili. Ta nada je dobro koje Bog stavlja u našu dušu, u naše srce, kaže Papa. I kada s Bogom surađujemo, onda nas ta nada nikad ne razočarava i ne ostavlja praznim. Ta nada nas vodi u ispunjenje onoga čemu se najdublje nadamo u nama, u našem životu“, poručio je nadbiskup Zgrablić.

Nada kao želja i očekivanje dobra prisutna je u svakom čovjeku. No, „nepredvidljivost budućnosti izaziva proturječne osjećaje, od povjerenja do straha, od smirenosti do očaja, od sigurnosti do sumnje. Često susrećemo obeshrabrene ljude koji u budućnost gledaju sa skepsom i pesimizmom, kao da im ništa ne može donijeti sreću“, citirao je nadbiskup papu Franju. Papa želi da Jubilej bude prigoda za oživljavanje i njegovanje kreposti nade, čijim razlozima pomaže i Riječ Božja koja „zalijeva našu nadu da bi nas vodila i bila snaga u našem životu“, rekao je mons. Zgrablić, potaknuvši: „Neka nam okupljanje oko nebeske Majke, slušanje Božje riječi i procesija s molitvom, budu oživljavanje i promicanje velike milosti nade koju je Bog utisnuo u naše duše, a koja čovjeka koji slijedi Božji put nikada ne razočarava“.
Razmatrajući navješteno Evanđelje, nadbiskup je govor o nadi povezao s Božjim milosrđem. Podsjetio je da proslava jubilarnih godina u Crkvi seže od 1300. godine, otkad „pape svakih 25 godina proglašavaju Jubilarnu ili Svetu godinu koja je obilježena posebnim milosnim privilegijima Božjeg milosrđa i oprosta“.

Evanđelje opisuje kako se Isus nakon smrti Ivana Krstitelja povukao lađom na samotno mjesto te je nahranio mnoštvo koje je pohrlilo za njim u pustinju. „Isusovo povlačenje na samotno mjesto nije bijeg od nemilog događaja Ivanovog ubojstva. Isus se ne povlači iz straha pred onim što se može i njemu dogoditi, niti kako bi žalovao za ‘najvećim rođenim od žene’. Ivanova okrutna i nasilna smrt prigoda je Isusu da se u intimi, u osami, približi još više svom Ocu s kojim se često družio sam na samotnom mjestu. Isusovo `povlačenje u osamu` i Isusova blizina s Ocem početak je njegovog snažnog odgovora na zlo koje se dogodilo.
Isusova osama odgovor je na nadu koja je `utrnuta` Ivanovim ubojstvom. Isusov boravak u osami, tj. u intimnoj blizini s Ocem, odjekuje kao snažan poziv i poticaj mnoštvu da pohrle za njim. Smrt proroka Ivana, nada koju je Ivan budio, u Isusovoj blizini ne može se ugasiti. Nada s Isusom, u Božjoj blizini, postaje sjeme iz kojeg brzo izrasta kruh s kojim Isus u pustinji hrani mnoštvo“, rekao je nadbiskup, istaknuvši: „To je način Božjeg djelovanja u vremenu. Čovjekova nada s Bogom ne završava razočaranjem. Bog se ne povlači pred potrebom ili nevoljom čovjeka, nego izabire učinkoviti, Božji put, kako bi na novi način ušao u ljudsku stvarnost i pretvorio je u spasonosni čin, kako bi nahranio našu nadu i napojio našu žeđ koju u nama budi nada“.

„Kada osjetimo glad za nadom, da se ona ostvari u našem životu, kada osjetimo i povjerujemo da se može ostvariti ono što je Bog duboko utkao u nas, u naše biće, da ta čežnja može biti ispunjena, Gospodin traži od nas ono što je tražio od svojih učenika koji su imali malo hrane, samo pet kruhova i dvije ribice. Isus je tražio to malo da daju njemu. On je uzeo to malo što su oni imali, blagoslovio, dao učenicima i rekao: ‘Dajte im vi jesti’. Isus je umnožio kruh. Nahranio je njihove duše, jer ih je naučio na koji način treba živjeti – da naš život trebamo dijeliti. Da ono malo što mi imamo, najprije darujemo Bogu, da shvatimo da je to Božji dar; da smo to od Gospodina primili i da taj Božji dar znamo s drugima dijeliti, da bi i drugi živjeli, da se tako ostvaruje nada u našem životu“, poručio je nadbiskup Zgrablić.

Evanđelist kaže i da se Isus „sažalio nad narodom“. „U svom izvornom obliku i biblijskom smislu, to `sažaliti se` ne znači da je nekome žao zbog nečega, nego to u sebi sadrži riječ `majčina utroba`. Na hebrejskom, riječ rehamim znači utroba i milosrđe; dakle, mjesto gdje se začinje, razvija i rađa novi život. Tamo gdje je naša nada ugrožena, Bog odgovara svojim `sažaljenjem`, milosrđem, stvara prigodu za novi život“, poručio je propovjednik, rekavši da se nekad „i nama može činiti da je Isus u najtežim trenucima našeg života odsutan, da šuti u trenucima nepravde i pogibli, da se povlači u `osamu` ili, u drugoj krajnosti, da nam Bog nije potreban. Materijalna dobra koja primamo iz Božje ruke, zbog naše sljepoće duha, mogu nam biti prepreka da vidimo samo dar, umjesto Darovatelja i njegovu ljubav.
Hrana koju uzimamo, postaje naše tkivo. Ako našu nadu, naš duh, hranimo samo materijom i ovozemaljskim prolaznim stvarnostima, naša nada za beskonačnim, vječnim, puninom, smislom, ljubavlju, mirom, neće se nikada ostvariti. Ako našu nadu ne hranimo Božjim duhom, ona nas vodi u razočaranje, pesimizam, apatiju. Mnogi ljudi naše civilizacije zahvaćeni su prazninom koja ne hrani njihovu nadu“, upozorio je mons. Zgrablić.

„Marija je izvanredan znak nade, poput snijega usred ljeta, da Bog suosjeća s nama, da nam Bog želi ispuniti nadu, da iza naše nade stoji Bog koji nas neće razočarati“
Da nas nada ne bi razočarala, trebamo slijediti Isusa i primjer Marije. „Potrebno je pridružiti se onom mnoštvu koje odlazi na osamu, na mjesto gdje Isus boravi u Očevoj blizini. Tu će nam Isus iskazati svoje `sažaljenje`, milosrđe, izliječit će naše rane. Tu će nam Isus progovoriti svoju spasonosnu riječ kojom će nahraniti naše živote. Tu će naša srca biti ispunjena nadom koja ne razočarava. Isus nas poziva da ono malo što imamo, samo `pet kruhova i dvije ribe`, donesemo k njemu kako bi on to uzdigao prema nebu, blagoslovio i vraćao k nama, da mi hranimo druge“, poručio je mons. Zgrablić, istaknuvši: „Marija je izvanredan i prepoznatljivi znak nade, kao što je znak kada padne snijeg usred ljeta, da Bog suosjeća s nama, da nam Bog želi ispuniti nadu, da iza naše nade stoji Bog koji nas nikada neće razočarati i postidjeti.
Marija nam pomaže razumjeti da se nada u našem životu ostvaruje na božanski način, ne očituje se na naš ljudski način. Marijina nada bila je puna vjere, ljubavi i sva usmjerena na služenje Isusu Kristu. Tako se nada njenog srca u punini ostvarila u njenom životu“, rekao je mons. Zgrablić, ohrabrivši da „Bog nije ravnodušan na čežnje našeg srca“.

„Bog nije ravnodušan na nadu koju nosimo, zbog koje često trpimo i patimo, zato što je ne možemo ostvariti u životu. Isus ima suosjećanja s nama, Bog vidi i zna što se događa u našem srcu. Bog prihvaća te osjećaje tvoga srca i pretvara ih u svoje milosrđe. Kada slušamo Božju riječ, kada otvorimo naše srce i dobijemo povjerenje u Gospodina, onda Gospodin nas počne hraniti. Onda ono što Isus čini, postaje istinska hrana našeg života“, poručio je mons. Zgrablić, rekavši da je i blagdan Gospe od Sniga nama veliki znak.

„Taj blagdan je znak kao da sad, ljeti, padne snijeg. Bilo bi to vrlo neobično, ali toliko uočljivo. Kad zimi padne snijeg, ne znači da se nešto osobito dogodilo. Ali da usred ljeta padne snijeg, bio bi to nama veliki znak, pitali bismo se… Gospa je nama veliki znak kojeg Gospodin stavlja pred nas, da prepoznamo da se nada koju Gospodin stavlja u našu dušu ostvaruje onako kako se ostvarila u Marijinom životu“ poručio je mons. Zgrablić. Potaknuo je da nam čudesni događaj od prije 510 godina, „dok pratimo Gospu molitvom, pjesmom, hodočašćem i plovidbom, bude znak da Gospodina prepoznajemo, da on bude djelatan u našem životu, u punini naše nade i punini našeg srca“.

Na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 29. obljetnicu oslobodilačke akcije ‘Oluja’, nadbiskup Zgrablić potaknuo je i na molitvu za hrvatske branitelje i Hrvatsku, da se u domovini ostvaruje dobro.
Nakon mise, tradicionalno je održana procesija s brodovima od uvale Ždrelašćica do Kukljice. Za vrijeme procesije brodovima, Gospin kip u brodu prenesen je u župnu crkvu Obraćenja sv. Pavla u Kukljicu, gdje je stavljen na pokrajnji oltar i predan puku na čašćenje do blagdana Male Gospe. U pratnji Gospinog kipa, molitvom krunice i marijanskim pjesmama bile su članice KUD-a Kukljica u narodnoj nošnji. Na kraju proslave, nadbiskup Zgrablić je u kukljičkoj župnoj crkvi ispred kipa predvodio molitvu Gospi od Sniga i udijelio završni blagoslov.
Ines Grbić








































Foto: I. Grbić
ZADAR / ŽUPANIJA
KAZALIŠTE LUTAKA / U nedjelju nova predstava – “Ogledalce”!

Ove nedjelje u 11 sati na repertoaru je nova predstava Kazališta lutaka Zadar – “OGLEDALCE”!
Predstava je prema istoimenoj priči Grigora Viteza, a naslanja se na ideju o tome da svatko vidi na svoj način i da čak i istu stvar, ovisno o tome tko gleda, možemo vidjeti različito.
Ulaznice dostupne na blagajni kazališta i online na stranici www.klz.hr
ZADAR / ŽUPANIJA
27. MEĐUNARODNI DANI MASLINE U ZADRU / Šampioni Dalma Oleum i Borislav Pedić, najbolja ulja iz uljare Željka Vrsaljka

Piše: Nedjeljko Jusup
Na zadarskom Vitrenjaku ispred JK Uskok sinoć su proglašena najbolja maslinova ulja od ukupno njih 218, koliko ih je iz Hrvatske i susjednih zemalja Slovenije, BiH i Crne Gore te Španjolske pristiglo na ovogodišnje 27. međunarodne Dane maslina.
Međ: Najbolja otvorena ulja i pakovine
U kategoriji otvorenih ulja šampion je Borislav Pedić iz Zadra. Njegov blend od Istarske bjelice, Levantinke i Pendolina te introduciranih sorti Moraiolo, Picholine i Frantoio ocijenjen je sa 99,85 od mogućih 100 bodova.
-Ugodno sam iznenađen. Znam da imam kvalitetna ulja, ali ovakav uspjeh nisam očekivao, rekao je Pedić, koji ima maslinike u Smilčiću i rodnoj Pridragi. Dosad je na domaćim i međunarodnim manifestacijama uvijek bio pri samom vrhu, osvajao zlatne medalje, a ovo mu je prva šampionska titula i to u najjačoj konkurenciji.
U kategoriji otvorenih ulja među pet najboljih plasirali su se Marin Kapular iz Čitluka u BiH sa 99,80 bodova, OPG Gordana Strpić „Oliva“ iz Biograda na moru 99,75, OPG Lalin iz Pakoštana 99,75, Niko Buterin iz Novigrada 99,70 i Alen Cvitan – OPG Cvitan iz Buja sa 99, 65 osvojenih bodova.
Spomenimo još da su od ukupno 180 ulja u ovoj kategoriji njih 141 ili 79 posto osvojila zlata, 16 ili 7 posto srebra i 7 ili 4 posto bronce. Bez medalje ostalo je 14 ili 8 posto ulja.
U kategoriji pakovina tj. ulja na tržištu šampion je OPG Lalin, u vlasništvu obitelji Vinka i njegove kćerke Danijele Lalin iz Pakoštana . Njihovo višesortno ulje Dalma Premium od sorti Oblica, Levantinka, Picholine i Leccino, osvojilo je 99,95 bodova. – Pola boda više nego lani, kaže Lalin i podsjeća da su dosad već tri puta na Danima masline bili šampioni. -Posvećeni smo proizvodnji kvalitetnih ulja. Rukovodimo se onom Hipokratovom: „Neka tvoja hrana bude tvoj lijek, a tvoj lijek neka bude tvoja hrana“, kažu Danijela i Vinko Lalin koji uzgajaju 400 stabala maslina na više lokacija u Pakoštanima.
U kategoriji pakovina među TOP-5 plasirala su se ulja Lisjak, d.o.o. iz Kopra osvojivši 99,90 bodova, Poljoprivredni obrt – OPG Plastić iz Nadina 99,75, OPG Obitelj Ante Vulin iz Pakoštana 99,70. Alela Markočić/Vesel iz Izole 99,65 i Matanovi dvori iz Sukošana 99,55 bodova.
U kategoriji pakovina od ukupno 36 ocijenjenih ulja njih čak 34 su zlatna i dva srebrna.
Samo jedno ulje u kategoriji lampante
Zanimljivo je također spomenuti da su šampioni Dana masline i dobar dio nagrađenih uspjehe postigli i na najvećem svjetskom ocjenjivanju kvalitete maslinovih ulja u New Yorku, što ističe i Filip Erceg, voditelj Profesionalnog panela certificiranih senzoričara zadarskog Zavoda za javno zdravstvo.
-Rezultati ovogodišnjih Dana masline daju snažan dokaz izuzetne kvalitete zaprimljenih uzoraka maslinovih ulja. Na manifestaciji je čak 94% maslinovih ulja u kategoriji ekstra djevičanskih ulja, dok djevičanska ulja čine samo 6%, a samo jedno ulje spada u kategoriju lampante ulja tj. nejestivog maslinovog ulja, kaže Erceg.
Mane u pojedinim od 16 djevičanskih ulja su blage ili jedva uočljive. Većinom se radilo o upaljenosti i octikavosti. Takve mane , pojašnjava Erceg, javljaju se ako se prerada maslina odgađa nekoliko dana, a masline neadekvatno čuvaju. Ovakvi rezultati potvrđuju da su standardi kvalitete ne samo zadovoljeni, već su značajno nadmašili očekivanja. To jasno ukazuje na visoku razinu znanja naših proizvođača te iznimnu posvećenost i primjenu stečenog znanja u svim segmentima proizvodnje ovog tekućeg zlata, zaključuje Filip Erceg .
Dodajmo još da su oba šampionska ulja prerađena u Uljari Nadin vlasnika Željka Vrsaljka.
Tko su dobitnici posebnih priznanja?
Proglašenju rezultata i dodjeli odličja za najbolja ulja, prethodilo je svečano otvaranje manifestacije. Nakon što je Nina Vujević djevojčica iz Galovca na dojmljiv način otpjevala Lijepu našu, nazočnima se prigodnim riječima obratio predsjednikorganizacijskog odbora Benito Pucarkoji je i otvorio ovogodišnje 27. po redu međunarodne Dane masline. U sklopu otvaranja dodijeljena su i posebna priznanja pojedincima za ostvarena važna postignuća zaslužnim pojedincima. Prof. dr. sc. Davoru Romiću za znanstveni doprinos razvoju maslinarstva i uljarstva. Priznanje Uzorni maslinar uručeno je Vojku Škopiću iz Ugljana, Maslinarsko srce Jerolim Bratanović iz Suhovara, Maslinarska nada je Mate Plastić iz Nadina.
Prema kriterijima Ocjenjivačkog suda Dana masline nagradu Zlatno maslinarsko pero za medijsku afirmaciju maslinarstva i uljarstva zaslužio je Neven Pavelka, novinar i voditelj Diadora televizije. U ime nagrađenih zahvalio se prof. Davor Romić.
Okrugli stol o tlu, vodi i održivom gospodarenju maslina
Nakon dodjele nagrada održan je Okrugli stol na temu: Tlo i voda u održivom gospodarenju maslina. Voditelj je poznati agronom mr. sc. Marijan Tomac, a o temi će govoriti i na pitanja zainteresiranih maslinara odgovarati znanstvenici i stručnjaci prof. dr. sc. Davor Romić, Agronomski fakultet Zagreb, izvanredni profesor dr. sc. Tomislav Kos, Sveučilište u Zadru, doc. dr. sc. Šime Mracelić, Sveučilište u Zadru i dr. sc. Predrag Vujević, načelnik sektora za kontinentalno voće, povrće i mediteranske kulture iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
U sklopu okruglog stola dr. Marcelić predstavio je i projekt Zadarske županije Central – BIC (Central Europe Biodiversity inovative Communiteies). Radi se o projektu u sklopu programa prekogranične suradnje Interreg CENTRAL EUROPE 2021.-2027. Aktivnosti Zadarske županije, unutar zadanih ciljeva, su evaluacija i opisivanje lokalnih eko tipova masline. Istraživanje se provodi uz pomoć proizvođača jer su oni te sorte maslina zbog svojih gospodarskih vrijednosti (redovite rodnosti, otpornosti prema suši i/ili krupnoći ploda…) proširili u svojim lokalnim područjima.
-Kako bi se stekli preduvjeti za proizvodnju sadnica, evaluaciju i očuvanje autohtonih sorata maslina potrebno ih je prikupiti i podignuti nasad u kojem će se očuvati lokalne (autohtone) sorte maslina Zadarske županije, kaže dr. Marcelić
Ulje za stićenike zajednice Mocire
Kao i dosadašnjih godina manifestacija ima i humanitarni karakter. Ulje preostalo nakon ocjenjivanja i vođenih degustacija donirat će se Centru za pružanje usluga u zajednici Mocire.
To je ustanova socijalne skrbi čiji je osnivač Republika Hrvatska, a djelatnost Centra je pružanje socijalnih usluga djeci sa odstupanjima u razvoju i teškoćama u razvoju, djeci s intelektualnim i pridruženim teškoćama i djeci s poremećajima iz autističnog spektra te odraslim osobama s intelektualnim teškoćama i odraslim osobama s intelektualnim teškoćama uz pridružene teškoće.
-Dobro je činiti dobro, kaže Pucar. Kao što je poznato program ovogodišnjih Dana masline je reduciran. Zbog smrti Pape Franje i Dana žalosti otkazan je program koji se 26. travnja trebao održati u Poljani na otoku Ugljanu. – Ono što je s razlogom otkazano ove bit će nadoknađeno iduće godine na 28. po redu Međunarodnim Danima masline, poručio je Benito Pucar .
Pogledajte sve rezultate:
DANI MASLINE 2025 – PAKOVINE
ŠAMPION: OPG LALIN, PAKOŠTANE 99,95 bodova
TOP 5
LISJAK D.O.O., KOPER, 99,90;
POLJOPRIVREDNI OBRT – OPG PLASTIĆ, BENKOVAC, 99,75
OPG OBITELJ ANTE VULIN, PAKOŠTANE, 99,70
ALELA MARKOČIĆ/VESEL, IZOLA, 99,65
MATANOVI DVORI, SUKOŠAN, 99,55
Zlatna ekstra djevičanska maslinova ulja
EGIDIO I MARTIN KRAJCAR, IZOLA 99,50; OPG MATE DUŠEVIĆ, LJUBAČ 99,40; MAKSIMILIAN RITOSSA, VIŽINADA 99,35; OPG JOSIP KULAŠ, POLAČA 99,35; OPG MLADEN DOBRILOVIĆ, UMAG 99,25; OPG ZAGORAC MILENKO – OLEA TINIA, POLAČA 99,25; OPG KORUNA – STOJKO SURAĆ, MALI IŽ 99,20; OPG NINO ČINIĆ, BUJE 99,20; GINO MORGAN – OPG MORGAN GINO, BUJE 99,15; TONI PUČO, SUPETAR 99,15; OPG MATE DUŠEVIĆ, LJUBAČ 99,10; OLIMPIJA, POLAČA 99,10; OPG KAPITANOVIĆ IVICA, BIOGRAD 99,10; OPG KAPITANOVIĆ IVICA, BIOGRAD 99,10; OPG ŽIKIĆ SAŠA, RIJEKA 99,05; OPG STANKO I DINKO SIKIRIĆ, BIBINJE 98,95; MAKSIMILIAN RITOSSA, VIŽINADA 98,95; OPG KRISTIJAN KRT, BUZET 98,95; VALTER D.O.O.,BALE 98,85; LJUBOMIR MACAROL, KOPER 98,70; ULJARA PREDOVAN, VRSI, 98,70; STJEPAN DEVIĆ – OPG STJEPAN DEVIĆ, SUKOŠAN 98,60; VILMA BRČIĆ – OPG BRČIĆ VILMA, VIŽINADA 98,60; DURAKOVIĆ OSMAN – ZOG, BAR 96,75, MILAN I STEVO MARKOLOVIĆ – BARTULANKA,BAR 96,25; LOREN PETOHLEB – OPG ELIKSIR, BUZET 95,75; FAHRUDIN HAVERIĆ,STARI BAR 95,75; VESELIN VULIČEVIĆ, BAR 95,50.
Srebrno ekstra djevičansko maslinovo ulje
ĆAZIM ALKOVIĆ, PEČURICE 93,75; BABOVIĆ ORHAN, BAR 90,50:
DANI MASLINE 2025 – OTVORENA ULJA
ŠAMPION: BORISLAV PEDIĆ, ZADAR 99,85 bodova
TOP 5
MARIN KAPULAR ; KAPULAR – DANIČIĆ ČITLUK 99,80,
OPG GORDANA STRPIĆ, “OLIVA“ BIOGRAD 99,75;
OPG LALIN, PAKOŠTANE 99,75,
NIKO BUTERIN, NOVIGRAD 99,70;
ALEN CIVITAN – OPG CIVITAN, BUJE 99,65;
ZLATNA EKSTRA DJEVIČANSKA MASLINOVA ULJA:
BORISLAV PEDIĆ, ZADAR 99,60; UZGOJ MASLINA “MARA” – ILIJA MILETIĆ, ČITLUK 99,60; VOJKO ŠKOPIĆ – OPG ŠKOPIĆ, UGLJAN 99,55; BORISLAV PEDIĆ, ZADAR 99,55; OPG GORDANA STRPIĆ “OLIVA” BIOGRAD 99,55; BRANKO KUTIJA, BENKOVAC 99,55; PETER PUCER, GROŽNJAN 99,45; FABIO PUISA, GROŽNJAN 99,45; IGOR SIKIRIĆ, BIBINJE 99,45; OPG OBITELJ ANTE VULIN, PAKOŠTANE 99,45; OPG ANTE ŽILIĆ, ZEMUNIK DONJI 99,40; OPG ŽUPAN – DAVOR ISKRA, ROVINJ 99,40; VLADO LUČIĆ, OMIŠ 99,35; SAMEL IVANOV, ZADAR 99,35; EDI CEROVAC, BUZET 99,35; EDI JURLINA, BRIŠEVO 99,35; OPG PUCER DIEGO, GROŽNJAN 99,35; OPG STANKO I DINKO SIKIRIĆ, BIBINJE 99,35; KARMELA I MARIN GULAN, GALOVAC 99,35; PETAR DUJELA, ZADAR 99,35; OPG BRANKO PREDOVAN, VRSI 99,35; OPG JURICA, SUHOVARE 99,30; OPG ČELINI – TOMISLAV ČUDINA, PAKOŠTANE 99,30; MARIN MATEŠIĆ, ZADAR 99,25; ALEN CIVITAN – OPG CIVITAN, BUJE 99,25; DANIJEL BARIČEVIĆ, LUN 99,25; OPG MARKO NAKIĆ, ZADAR 99,20; OPG PODRUG, SKRADIN 99,20; MARIN MATEŠIĆ, ZADAR 99,15, ALDO ŠKUNCA, NOVALJA 99,15; UDRUGA HRVATSKIH BRANITELJA OBOLJELIH OD PTSP-a ŠIBENSKO KNINSKE ŽUPANIJE, ŠIBENIK 99,15, PETER PUCER, GROŽNJAN 99,15; ANTE PIJACA, NIN 99,15; DAVOR BUTERIN, NOVIGRAD 99,15; ŽELJKO BUDAN, BENKOVAC 99,10; IVAN-IVO DUGANDŽIĆ, ČITLUK 99,10; JOSIP FRANOV, KALI 99,10; DRAGO MALIĆ, SUKOŠAN 99,10; ZDRAVKO MAMIĆ, BENKOVAC 99,05; OPG PUCER DIEGO, GROŽNJAN 99,05; FABIO PUISA, GROŽNJAN 99,05; LJUBA I ANTE GRŽAN, PETRČANE 99,05; MATEO RAŽOV, ŠKABRNJA, 99,05; OPG KAPITANOVIĆ IVICA, BIOGRAD 99,05, JOSIP PAVLICA, ZADAR 99,00; NADO BUTIĆ, BRIŠEVO 99,00; OPG ŽAMPERA, ŽMAN 98,95; MARIN ŠESTAN – OPG PETAR ŠESTAN, BRIŠEVO 98,95; MARIJO MALEŠ, MIRLOVIĆ ZAGORA 98,95; FABIO PUISA, GROŽNJAN 98,95; OPG KORUNA – BOŽO SURAĆ, MALI IŽ 98,95; OPG LJUBICA PERIŠ, ZADAR 98,90; FRANE ĆURKOVIĆ, ZEMUNIK DONJI 98,90; BRUNO REBIĆ – OPG OLIVA REBECCA, IMOTSKI 98,90; OPG KAPITANOVIĆ IVICA, BIOGRAD 98,90; OPG ZAGORAC MARKO, POLAČA 98,90; VALDI MATKOVIĆ – OPG IZIĆ, CEROVLJE 98,85; OPG NEVEN KURKUT, MURTER 98,85; IVAN ARAS, ŠIBENIK 98,80; LJUBIŠA TADIN – OPG TADIN, ZADAR 98,80; ZLATA ŠUNJIĆ, SPLIT 98,80; IVAN JUKIĆ, ZADAR 98,80; KREŠIMIR IVKOVIĆ, ŠKABRNJA 98,80; KRIŽAN FURČIĆ, PRIMOŠTEN 98,80; ŠIME MATAK, RAŽANAC 98,75; BOŠKO BLAZNIK, LUCIJA 98,75; IVAN BOTICA – CIN, RAŠIŠĆE 98,75; JURE MARIČIĆ, BENKOVAC 98,70; KREŠO NIMČEVIĆ, VIŠKOVO 98,70; OPG ĆAĆE MOGA, PAKOŠTANE 98,70; ANTE PIJACA, NIN 98,65; OPG ŽUPAN – DAVOR ISKRA, ROVINJ 98,60; OPG KRISTIJAN KRT, BUZET 98,55; OPG ROKO, ZADAR 98,30; MIRJAN RADMAN, PETRČANE 98,30; OPG ANTE ČALUŠIĆ, SUKOŠAN 98,25; JOSIP GRGURICA, POLIČNIK 98,25; OLIMPIJA, POLAČA 98,25; OPG JOSIP KULAŠ, POLAČA 98,25; SONJA PRGIN, PRIMOŠTEN, 98,20; OPG IVAN MALEŠ, KLIS 98,20; OPG STANKO I DINKO SIKIRIĆ, BIBINJE 98,15; SILVANO BANKO, ROVINJ 98,10; OPG ZDENKO ZDRILIĆ, RUPALJ 98,10; VLADO BOLANČA – OPG SELIĆ, PRIMOŠTEN 98,00; OPG MASLINA – MARINA KLARICA, BENKOVAC 97,80; BUDISLAV MAĐERIĆ I UNUK PETAR, PAŠMAN 97,75; SANDI MATEŠIĆ, ZADAR 97,75; OPG JERGAN, PRIDRAGA 97,75; MLADEN NEKIĆ, PALJUV 97,70; LJERKA LISICA, RIJEKA 97,70; OPG ROKO ŠKARA, ŠKABRNJA 97,70; ŠPIRO OBRATOV, TISNO 97,55; FAUST DOMINIS, SALI 97,50; IVAN SERDAREVIĆ – OPG IVAN SERDAREVIĆ, RAŠTANE GORNJE 97,50; MLADEN BARABA, NOVIGRAD 97,50; P.O. ĆIĆO, BUJE 97,50; OPG IVAN ŽILIĆ, ZEMUNIK DONJI 97,50; ANTONIJO JURAS, ŠIBENIK 97,45 OPG TERRA E SAL, ZADAR 97,30; EMILA MATAUŠIĆ, NIN 97,25; RENATO PINČIĆ, ZEMUNIK DONJI 97,25; NIKICA ŠKARA – OPG ŠKARA JOSO, ŠKABRNJA 97,25; ROBERT KLARIĆ, KRILO JESENICE 97,10; SLAVKO ŠTULIĆ, NIN 97,00; OPG STANKO I DINKO SIKIRIĆ, BIBINJE 97,00; ANGELO PIJACA, NIN 96,90; RUBELJ IVANKA , ZADAR 96,85; JOSIP FRANOV, KALI 96,80; SAMEL IVANOV, ZADAR 96,75; VILIM GRŽAN, PETRČANE 96,75; SAMEL IVANOV, ZADAR 96,70; SAMEL IVANOV, ZADAR 96,60; OPG PJERO – ŽELJKO ŠARIĆ, ZEMUNIK DONJI 96,55; ANTE LULIĆ, POLIČNIK 96,50; ROBERT BRAJNOVIĆ, KRUŠEVO 96,50; ŠIME SKOČIĆ, NIN 96,25; BRANKO KOVAČEVIĆ, VRANA 96,25; IVAN IVKOVIĆ, ZADAR 96,25; OPG IVAN OPAČAK, KUČIŠTE 96,25; SAMEL IVANOV, ZADAR 96,20; DANIJEL PEROŠ, ZATON 96,20; OPG VEDRIĆ, POSEDARJE 96,00; IVAN BOTICA – CIN, RAŠIŠĆE 95,90; OPG MARTIN SENKIĆ, PRIDRAGA 95,90; IVAN STRENJA, SUKOŠAN 95,80; BLAŽENKA GRŽAN, PETRČANE 95,75; MARIJAN MAŠINA, PREKO 95,70; OPG ANTE PEDIĆ, PALJUV 95,65; OPG EMIL MARNIKA, ZADAR 95,50; BOŠKO FILIPI, ZADAR 95,50; ŽELJKO KARAMAN, PODSTRANA 95,50; OPG BARIĆ DENIS, VELI IŽ 95,25; MILAN SOČO – OPG MILAN SOČO, BRAČ 95,25; TROSKOT SVEMIR, STANKOVCI 95,20.
SREBRNA EKSTRA DJEVIČANSKA MASLINOVA ULJA
ANITA ANŽELAK KALČIČ, BIBINJE 94,50; ZORAN STULIĆ, NIN 94,00; TOMISLAV ANDABAKA, ŠIBENIK 93,75; ŽIŽANJ D.O.O., BIOGRAD 93,75; HRVOJE JORDAN , RAŽANAC 93,25; VIDOMIR DRAŽOVIĆ, ZADAR 92,75; OPG PUZALO, ZADAR 92,75; SNJEŽANA ČOLIĆ, DRAGE 92,75; OPG MIRJANA I BOŽIDAR ŠOŠA, ZADAR 92,50; MARIN PEŠA, ZATON 92,25; MARIJAN BEGONJA, VIR 91,75; MATKO GALINOVIĆ, SPLIT 89,00; TOMISLAV IVKOVIĆ, ZADAR 88,75; OPG STANKO I DINKO SIKIRIĆ, BIBINJE 88,75; SILVANA CERIN, ZADAR 88,50; IVICA ZRILIĆ, ZADAR 88,00; DENIS MILAS, KAŠTEL KAMBELOVAC 87,50; ŽELJKA PAVLOVIĆ, NIN 85,00.
BRONČANA EKSTRA DJEVIČANSKA MASLINOVA ULJA
GORAN ŠTRBAC, ZADAR 84,50; BERISLAV PUCAR, ZADAR 84,50; OPG MARIJANA SKROZA FRANUŠIĆ, STON 84,25, NADA CEBALO, KORČULA 83,00; OPG TOMISLAV ŠKUNCA, PAG 82,25; RAJKO MILKOVIĆ, ZADAR 81,00; BERISLAV BADURINA, LUN 80,50.
ZADAR / ŽUPANIJA
Bilosnićeva “Kornatska molitva” u slovenskoj “Apokalipsi”

Ovih dana obznanjena je vijest da je u uglednom slovenskom časopisu „Apokalipsa“, koji izlazi u Ljubljani, objavljena je poema „Kornatska molitva“ Tomislava Marijana Bilosnića“. Poema zadarskog autora objelodanjena je uz izbor 33 hrvatska pjesnika, koja su za ovu prigodu prevedena na slovenski jezik. Pjesme su objavljene u sklopu dugogodišnjega projekta časopisa „Apokalipse“ pod naslovom “Časopis u časopisu” (Revija v reviji), surađujući s drugim časopisima na srednjoeuropsko-mediteranskom prostoru. Tako je i cijeli dvobroj „Apokalipse“ (255-256) posvećen hrvatsko/pulskom časopisu za književnost, umjetnost i kulturu “Nova Istra”.
Dakle, riječ je o izboru poezije, proze i esejistike iz “Nove Istre” na 312 stranica prevedenih na slovenski jezik. Usto su objavljene fotografije (aut. Jaka Jeraša) tematski vezane za Istru i sažetci na engleskome jeziku te kratke bilješke o svim zastupljenim autorima, raznih naraštaja i različitih književnih poetika.
Zastupljeni autori su: Tomislav Domović, Robert Roklicer, Nada Grubišić, Slavko Mihalić, Slavko Jendričko, Franjo Nagulov, Drago Orlić, Luko Paljetak, Milorad Stojević, Božica Jelušić, Anđelko Novaković, Borben Vladović, Tomislav Marijan Bilosnić, Jakša Fiamengo, Irena Lukšić, Stjepan Čuić, Daniel Načinović, Milko Valent, Goran Filipi, Boris Domagoj Biletić, Daša Drndić, Milan Rakovac, Nedjeljko Fabrio, Helena Sablić Tomić, Zdravko Zima, Milan Soklić, Pavao Pavličić, Vanja Sutlić, Sibila Petlevski, Josip Bratulić, Darko Dukovski, Dragutin Lučić Luce i Žarko Paić.
Pjesme na slovenski jezik preveo je i uredio dr. sc. Primož Repar glavni urednik „Apokalipse“ u suradnji s glavnim urednikom „Nove Istre“ pjesnikom dr. sc. Borisom Domagojem Biletićem.
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
#BARABA / Sveti Šime (Erlić)
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana prije
ŽUPANIJSKI DANI 2025. / U petak Smotra klapa Zadarske županije u crkvi sv. Donata
-
Hrvatska5 dana prije
Još kratko sunčano, popodne lokani pljuskovi i grmljavima
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
ZGRABLIĆ UPUTIO DOPIS SVEĆENICIMA: “U subotu neka sva crkvena zvona zazvone prema mjesnim običajima za sprovod”