Connect with us

Hrvatska

REKORDI / Najznačajniji porast broja putnika u lipnju! Zadarskom zračnom lukom prošlo čak 270,6 tisuća putnika!

Objavljeno

-

Pixabay

U zračnim lukama u lipnju je bilo 1,7 milijuna putnika ili 19 posto više nego u lanjskom lipnju, dok ih je u prvoj polovici 2024. bilo 5 milijuna ili 21,1 posto više, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Uz broj putnika, u lipnju je u zračnim lukama za 17 posto, na više od 17,7 tisuća, porastao i broj operacija zrakoplova, kojih je i na razini prvih šest mjeseci bilo više nego lani, za 15 posto ili nešto više od 57,3 tisuće.

Tereta je u svim lukama ukupno u lipnju bilo 966 tona ili 9 posto više, dok je u prvih šest mjeseci promet tereta porastao 16 posto, na 5.266 tona.

Split s najviše putnika u lipnju, a Zagreb u prvih šest mjeseci

Splitska zračna luka u lipnju 2024. je uslužila najviše putnika, 534,3 tisuće, što je za 10,4 posto više nego u lipnju prošle 2023., a porast od 11 posto ima i za prvih šest mjeseci sa nešto više od 1,1 milijun putnika.

Dubrovačka zračna luka u lipnju je na drugom mjestu sa gotovo 431 tisućom putnika ili 25,6 posto više nego u istom mjesecu prošle godine, a i tamo je u prvoj polovici godine dostignuta brojka od gotovo 1,1 milijun putnika ili 26 posto više.

Zagrebačka zračna luka treća je u lipnju sa 404,5 tisuća putnika, čime je za 17,3 posto premašila lipanj 2023., dok je za prvih šest mjeseci na prvom mjestu, s najviše putnika među svima, 1,95 milijuna, što je i porast od 16,5 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Najznačajniji porast broja putnika u lipnju, od 30,1 posto, imala je zadarska zračna luka sa 270,6 tisuća putnika, što je i gotovo polovica od ukupnog broja njih u prvih šest mjeseci, tijekom kojih je kroz tu luku prošlo 567,6 tisuća putnika ili čak 59 posto više nego u isto vrijeme 2023.

Sve ostale luke su imale manje od sto tisuća putnika u lipnju 2024., pa je tako iza zadarske zračna luka Pula sa 84,2 tisuće putnika i istim porastom kao i zadarska, od 30 posto. U prvoj polovici godine na tu je luku došlo 153,7 tisuća putnika ili 32,7 posto više.

Zračna luka Rijeka i dalje je jedina ove godine i s mjesečnim i kumulativnim padom broja putnika – na razini lipnja ih je bilo 1,7 posto manje ili 25,7 tisuća, a na razini prvih šest mjeseci 6,1 posto manje ili njih 38 tisuća.

Manje putnika za oko 4 posto ili njih nešto malo više od 4800 u lipnju je bilo i u zračnoj luci Osijek, ali je u prvih šest mjeseci u plusu u odnosu na prošlu godinu od čak 59,1 posto, sa ukupnih nešto malo više od 18,7 tisuća putnika.

Jedine dvije zračne luke na otocima – na Braču i zračno pristanište na Malom Lošinju su također u plusu u odnosu na lani. U lipnju je na Brač doletjelo/odletjelo nešto više od 4200 putnika, što je za čak 59 posto više nego u lipnju 2023., dok ih je u šest mjeseci bilo oko 6000 ili 52,4 posto više.

Mali Lošinj je u lipnju imao 207 avioputnika ili 9 posto više nego u lanjskom lipnju, te ukupno njih 423 u prvi šest mjeseci ili 1,7 posto više.

U međunarodnom prometu najviše putnika iz Njemačke

U međunarodnom putničkom prometu hrvatske zračne luke u lipnju 2024. su najveći promet ostvarile sa zračnim lukama Njemačke, i to 336 tisuća putnika, što je i 14,3 posto više nego u lipnju 2023.

Slijede zračne luke Ujedinjene Kraljevine, s 316 tisuća prevezenih putnika ili 15 posto više, te zračne luke Francuske sa 129 tisuća putnika ili 27,2 posto više nego lani.

Uz te, u prvih deset zračnih luka po Europi, s kojima su hrvatske imale značajniji promet u lipnju, slijede još luke iz Poljske, Italije, Nizozemske, Švedske, Austrije, Španjolske i Irske, s kojih je svih ostvaren porast broja putnika u odnosu na prošlogodišnji lipanj.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Hrvatsko maslinovo uvjerljivo najskuplje u Europskoj uniji

Objavljeno

-

By

Hrvatsko maslinovo ulje uvjerljivo je najskuplje u Europskoj uniji – i to znatno skuplje od drugih.

Prema podacima Europske komisije, prosječna cijena kilograma ekstra djevičanskog maslinova ulja u prosincu je u Hrvatskoj iznosila 14,13 eura. To je 136 posto skuplje nego u EU-u te čak 218 posto skuplje od najjeftinijeg portugalskog, piše Danica.hr.

U siječnju ove godine, doduše, cijena je nešto pala pa litra istog ulja u Hrvatskoj stoji 11,46 eura. No, to je i dalje 79 posto skuplje od prosjeka EU te 162 posto više od najjeftinijeg španjolskog.

Tijekom pretprošle godine u Hrvatskoj se proizvelo nešto više od 38.000 hektolitara maslinova ulja, što je pad od čak 30 posto u odnosu na prethodnu godinu.

Hrvatska je pak predlani proizvela oko 30.000 tona maslina, što je za četvrtinu manje nego godinu ranije kad smo imali oko 40.000 tona domaćih maslina.

Prve grube procjene govore kako je hrvatska samodostatnost u maslinovu ulju 2023. godine bila tek 40-ak posto. To znači da smo morali uvoziti najmanje 60-ak posto godišnjih potreba.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatska na udaru hladnog vala: Još kratko proljetno vrijeme, a onda nagla promjena

Objavljeno

-

By

Pixabay

U drugom dijelu tjedna i početkom ožujka, imat ćemo priliku osjetiti značajan pad temperature, dok će se hladni zrak premještati iz sjevera prema jugu.

Sljedećih nekoliko dana bit će u znaku proljetnih temperatura, s puno sunca i relativno blagim vjetrovima. Već danas u većini krajeva prevladavat će sunčano vrijeme, no uz postupni porast naoblake, osobito na sjevernom dijelu Jadrana i u gorskim područjima. Na unutrašnjosti će jutro biti hladno, s temperaturama koje će se kretati između -6 i -3 stupnja, dok će na Jadranu biti nešto toplije, između 3 i 7 stupnjeva.

Poslijepodne će donijeti promjene, osobito u Središnjoj Hrvatskoj, gdje se očekuje jače naoblačenje sa zapada. Vjetar će biti slab, a najviša temperatura dosegnut će od 7 do 10 stupnjeva. U istočnim dijelovima zemlje bit će malo oblačnije prema kraju dana, uz slab do umjeren jugoistočni vjetar i temperature između 6 i 9 stupnjeva. Na Jadranu, najviše na sjeveru, bit će promjenljivo s mogućnošću kiše, dok će južni dio obale uživati u sunčanim uvjetima.

Za vikend se očekuje postupni porast naoblake, osobito u drugom dijelu subote i nedjelje. Kiša će biti moguća, najviše na sjevernom Jadranu i u gorju. Vjetar će povremeno biti umjeren južnih smjerova, a temperature će svuda biti u blagom porastu.

Iako se uživa u proljetnim uvjetima, prema najnovijim prognozama, početak ožujka mogao bi donijeti iznenadni preokret. Stručnjaci, piše Meteomag.it, upozoravaju na mogući dolazak hladnog vala, koji bi mogao zahvatiti veći dio Europe, uključujući i Hrvatsku, prenosi Vecernji list. Očekuje se da bi s dolaskom nove ciklone početkom ožujka moglo doći do značajnog pada temperatura, a snijeg bi mogao padati na nižim nadmorskim visinama, osobito u Alpama i Apeninima.

U drugom dijelu tjedna i početkom ožujka, imat ćemo priliku osjetiti značajan pad temperature, dok će se hladni zrak premještati iz sjevera prema jugu. Očekuje se da će ovaj val zahvatiti Italiju, a potom se proširiti prema Balkanu, uključujući i Hrvatsku.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

INSPEKTORI SVE ČEŠĆE NA TERENU / Ugostitelj: “Potpuna zabrana pušenja bacila bi nas na koljena!”

Objavljeno

-

By

Od početka ove godine obavljeno je 389 inspekcijskih nadzora u ugostiteljskim objektima u kojima je utvrđena 181 nesukladnost sa zakonom, a najčešća nesukladnost je pušenje na zatvorenim terasama. Ugostiteljski objekti koji krše zakon mogu dobiti kazne i do 19.908 eura.

Kako je u Austriji i Sloveniji tekla prilagodba na zakon koji potpuno zabranjuje duhanske proizvode u lokalima, odgovorili su dopisnica Večernjeg lista Snježana HerekŽeljko Pojer, predsjednik Udruženja obrtnika Požega te ugostitelj iz Jesenica u Sloveniji – Mladen Strniša.

– Prilagodba je tekla relativno brzo. Austrijanci su poznati po tome da se drže zakona, ali inspektori su se svejedno pobrinuli za nekoliko kazni na početku. Kazne su visoke, ako se gosta zatekne da puši u nedozvoljenom prostoru, plaća kaznu 100 eura ako mu je prvi put, a 1000 eura ako to ponovi, rekla je Herek.

– Ugostitelj plaća kaznu od 2000 eura, a ako se to ponovno dogodi, plaća kaznu do 20 tisuća eura, nastavila je.

Istaknula je kako se zakon dodatno nije pooštravao, a kada je prošle godine ova tema bila pred Europskom komisijom, “spominjalo se zabranu na otvorenom prostori, međutim – odmah su se ugostitelji i hotelijeri digli na noge i sve je utihnulo”.

– Ne može se pušiti niti u noćnim klubovima, niti barovima niti u casinu. Zakon je rigorozno zabranio pušenje bilo kakvih duhanski proizvoda, pojasnila je.

– Ministarstvo zdravstva se ne iznosi brojke o smanjenju pušenja, ali istaknuli su da je broj pušača pao od 2019. godine kada je zakon o zabrani pušenja donesen. Pao je broj pušača koji puše klasične duhanske proizvode, ali i da je narastao broj pušača koji puše elektronske cigarete, zaključila je Herek.

“Nije nam jasno čemu tolike kontrole u ova dva mjeseca”

Željko Pojer istaknuo je kako noćni život u Hrvatskoj umire već neko vrijeme te da bi potpuna zabrana pušenja ugostitelje bacila na koljena.

– Pojačane su kontrole od početka godine. Kada smo mi uveli zabranu pušenja, onda su svi vidjeli da ta zabrana neće polučiti ništa dobro i da će ugostiteljstvo doživjeti totalni slom. Na tragu toga, nama su ponuđene neke mogućnosti da smo lokale do 50 četvornih metara mogli prenamijeniti u pušačke, a lokali veći od 50 četvornih metara su mogli napraviti posebne prostore uz ventilaciju, rekao je.

Taj zakon je već dugo na snazi, istaknuo je Pojer, ali “nama kao ugostiteljima nije jasno čemu tolike kontrole u ova dva mjeseca i čemu takve kazne”.

– Ugostiteljstvo je općenito na koljenima. Vlasnik sam noćnog kluba. Zna se da noćni život u Hrvatskoj umire, a ako dođe do potpune zabrane pušenja, većina nas će morati zatvoriti i otpustiti radnike, dodao je.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu