Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA S BELAFUŽE / Nadbiskup Zgrablić predvodio slavlje na svetkovinu Velike Gospe u svetištu Gospe Maslinske

Objavljeno

-

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Na svetkovinu Uznesenja BDM, u četvrtak, 15. kolovoza, svečano koncelebrirano misno slavlje za vanjskim oltarom u svetištu Gospe Maslinske u župi Uznesenja BDM na Belafuži u Zadru predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

„Marija je svojom vjerom i svojim pristankom koji dolaze do izražaja u riječima: „Evo službenice Gospodnje, neka mi bude po tvojoj riječi“ (Lk 1, 38) pripravila Božje boravište, Božji dom, ovdje na zemlji, u svom srcu, u svom životu. Marija je već ovdje na zemlji tijelom i dušom postala Božji dom. Marija je tako svojom vjerom otvorila zemlju nebu, čovjeka Bogu, prolazno vrijeme neprolaznoj vječnosti“, istaknuo je nadbiskup Zgrablić, podsjetivši na misao sv. Augustina da je Marija „prije nego je začela u tijelu, začela u duši“.

„Marijin život postao je hram Božjeg boravišta na zemlji zauvijek, jer se svojim pristankom, svojom vjerom, uključila u Božji plan utjelovljenja i spasenja. Marija je blažena jer je zauvijek, u sadašnjosti, budućnosti i vječnosti – potpuno, cijelim svojim bićem, dušom i tijelom, postala Božje boravište“, naglasio je nadbiskup, istaknuvši da Marija s pravom može klicati svoj Veliča svesilnom Spasitelju koji joj je učinio velika djela i da je „od koljena do koljena dobrota njegova nad onima što se njega boje“.

„Činjenica Marijinog uznesenja na nebo ne poziva nas samo na divljenje zbog onoga što je Bog u Mariji učinio. Ova svetkovina nije slavljenje samo Marijinog uzdignuća na nebo, u konačnu proslavu života. Ovo nije dan samo Marijine konačne pobjede i postignuća. Božja dobrota je `od koljena do koljena`, kako je Marija proročki izgovorila – zahvaća svaku generaciju života, svakoga čovjeka. Iz Božje dobrote i pogleda nitko nije isključen“, poručio je mons. Zgrablić, ohrabrivši: „Marijin put života i Dijete koje u Njoj živi ne može progutati ni Zmaj veliki, ognjen, sa sedam glava i deset rogova, koje nam opisuje Knjiga Otkrivenja. Dijete koje se rodilo, Krist koji je uskrsnuo, pobjednik je nad svakim čovjekovim neprijateljem i nad svime što ugrožava život“.

Nadbiskup je u propovijedi razmatrao i riječ Elizabete, majke Ivana Krstitelja, Isusovoj Majci Mariji, koje s Elizabetom, osobito na svetkovinu Velike Gospe, kliče cijela Crkva, mnoštvo vjernika po cijelom svijetu: „Blagoslovljena ti među ženama i blagoslovljen plod utrobe tvoje… Blažena ti što povjerova da će se ispuniti ono što ti je rečeno od Gospodina!“ (Lk 1, 45).

„’Blažena ti…’, povikala je Elizabeta Mariji u svom domu u Judejskom gorju kod njenog dolaska, a Marija, nadahnuta Duhom, proročki je odgovorila Elizabeti, ali i svima koji razmatraju to evanđeosko otajstvo, slušaju njihove riječi i proživljavaju Isusovo utjelovljenje i djelo otkupljenja: „Odsad će me, evo, svi naraštaji zvati blaženom“. To blaženstvo Marijinog života bitan je sadržaj  svetkovine Uznesenja Marijina na nebo. Marija je blažena jer je, nakon što je završila tijek zemaljskog života, dušom i tijelom uznesena na nebo; jer je u potpunosti, s cijelom svojom ljudskošću, ne samo dušom, već cijelom svojom naravi, sjedinjena s Bogom; jer je uzdignuta u punom zajedništvu s Bogom“, poručio je nadbiskup Zgrablić.

Istaknuvši da u Marijinom liku „uvijek iznova možemo vidjeti Božju ljepotu, njegovu dobrotu i milosrđe, ali i sve bogatstvo i veličinu života koje Bog stavlja pred svaku osobu“, nadbiskup je rekao da se „Božje lice u svoj svojoj raskoši i bogatstvu, ljepoti i sjaju, veličini i privlačnosti, ukazuje u životima svetaca. Sveci su odraz Božjeg lica i Božjeg svjetla. To se osobito to očituje u Marijinom životu.

Svjetlo Božje koji sjaji na Marijnom licu, Knjiga Otkrivenja u prvom čitanju opisuje riječima: „I znamenje veliko pokaza se na nebu: žena zaodjenuta suncem, mjesec joj pod nogama, a na glavi vijenac od dvanaest zvijezda“ (Otk 12, 1). U Mariji koja je `zaodjenuta suncem`, okružena mjesecom i zvijezdama, to jest sva ispunjena Bogom, toliko je u njoj svjetla Božjega, Božjega Duha, kao svjetla u suncu, mjesecu i zvijezdama, da čistim srcem Boga možemo gledati i biti dionici radosti blaženstva o kojem govore Elizabeta i Marija u navještenom Evanđelju“, rekao je mons. Zgrablić.

„Marijino uznesenje na nebo pokazuje nam put kojim treba ići, kako bismo stigli na konačno odredište. I ne samo to. Marijino uznesenje nam govori i poziva nas da i mi budemo blaženi, da i mi pronađemo put punine života, put sreće već u ovozemaljskom životu. Put sreće koji će nas pratiti ne samo u lijepim i ugodnim trenucima života, nego i u nevoljama, progonstvima, pogiblima, bolesti… I u trenucima kada i nama `mač boli probada dušu`, kao što je to bilo i u Marijinom životu“, potaknuo je nadbiskup.

Da bismo mogli postići blaženstvo, sreću, ispunjeni život, „potrebno je najvažnije, a to je da postanemo Božji dom ovdje na zemlji, kao što je to postala Marija. Potrebno je Isusa utjeloviti u svom životu. Potrebno je da nam vjera bude dio našeg života, da Kristov duh kola našim životom. Potrebno je da naše srce bude što sličnije Isusovom srcu, da Isusova bezuvjetna ljubav oblikuje naš život, naše djelovanje i razmišljanje. Potrebno je da se prepoznajemo kao djeca Božja po ljubavi koju imamo jedni prema drugima“, potaknuo je mons. Zgrablić, rekavši da  „svakog dana trebamo napredovati u vjeri, nadi i ljubavi, sve dublje uranjati u Božju nazočnost, u Božji život.

Potreban je svakodnevni `trening` duha kako bismo jačali u krepostima, pa i u najmanjim sitnicama i okolnostima života. Ako duhovno ne napredujemo, loš je znak za našu vjeru. Vjera nam ne može donijeti blaženstvo ako ostane samo na razini informacije. Vjera jest informacija, radosna vijest, ali ona koja oblikuje i mijenja naš život. Vjera je plodna kada obogaćuje i mijenja naš život. Kada Bog uđe u naš život, sve se mijenja. Naš život više nije prazan. Naša budućnost je ispunjena svjetlom i smislom. S Bogom imamo orijentaciju kako živjeti. Vjera nam daje temeljni smjer života. Vjera nam omogućuje da se sjedinimo s Bogom i ispunimo duboku glad i žeđ naše duše za vječnim i beskonačnim“, poručio je nadbiskup Zgrablić.

Don Zvonimir Mikulić, župnik Belafuže, zahvalio je nadbiskupu Zgrabliću na predvođenju slavlja, podsjetivši da se generacijama kroz stoljeća sačuvala vjera i čašćenje Gospe u zadarskom svetištu Gospe Maslinske čiji je prvi spomen u 12. st. Nakon mise, nadbiskup Zgrablić i svećenici otišli su u crkvu Gospe Maslinske u dvorištu belafuške župe Uznesenja BDM počastiti sliku Gospe Maslinske, kojoj su potom čašćenje iskazivali i brojni hodočasnici.

I.G.

Foto: I. Grbić

 

ZADAR / ŽUPANIJA

NATJEČAJ MINISTARSTVA ZNANOSTI / Dijele se državne socio-ekonomske stipendije. Ovo su detalji…

Objavljeno

-

By

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih raspisalo je Natječaj za dodjelu 12.150 državnih stipendija za akademsku godinu 2024./2025. redovitim studentima koji studiraju na visokim učilištima u Republici Hrvatskoj.

Državne stipendije dodjeljuju se u sljedećim kategorijama: 

E – studenti u redovitom statusu na sveučilišnim prijediplomskim studijima, sveučilišnim diplomskim studijima, sveučilišnim integriranim prijediplomskim i diplomskim studijima, stručnim kratkim studijima, stručnim prijediplomskim studijima i stručnim diplomskim studijima slabijega socio-ekonomskoga statusa,

D-1 – studenti u redovitom statusu na sveučilišnim prijediplomskim studijima, sveučilišnim diplomskim studijima, sveučilišnim integriranim prijediplomskim i diplomskim studijima, stručnim kratkim studijima, stručnim prijediplomskim studijima i stručnim diplomskim studijima koji su djeca osoba poginulih, umrlih ili nestalih pod okolnostima iz članaka 6., 7. i 8. Zakona o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata te djeca mirnodopskih vojnih i civilnih invalida rata čije je oštećenje nastalo pod okolnostima iz članaka 6., 7. i 8. istog zakona, mirnodopski vojni i civilni invalidi rata čije je oštećenje organizma nastalo pod okolnostima iz članaka 6., 7. i 8. istog zakona; djeca civilnih osoba poginulih, umrlih ili nestalih u Domovinskom ratu, djeca civilnih invalida iz Domovinskog rata i civilni invalidi iz Domovinskog rata iz članka 45. Zakona o civilnim stradalnicima iz Domovinskog rata; studenti koji su djeca smrtno stradalih osoba iz članka 107. Zakona o protuminskom djelovanju, čija je smrt nastala zbog ozljede na radu za vrijeme obavljanja poslova iz članka 107. ovog Zakona, 

P – studenti s invaliditetom i studenti koji su pod skrbništvom ili su kao djeca bili pod skrbništvom ili im je priznato pravo na socijalnu uslugu smještaja ili im je kao djeci bilo priznato pravo na socijalnu uslugu smještaja na temelju propisa iz područja socijalne skrbi, koji su upisani na doktorske studije na poslijediplomskoj razini.

II. Opći uvjeti za podnošenje prijave

Za dodjelu državne stipendije mogu se prijaviti studenti koji ispunjavaju sljedeće opće uvjete:

  • hrvatski državljani, državljani države članice Europske unije, Europskoga gospodarskog prostora i Švicarske Konfederacije ili osobe u skladu sa Zakonom o međunarodnoj i privremenoj zaštiti,
  • studenti u redovitom statusu na visokom učilištu u Republici Hrvatskoj.
     

III. Na natječaj za dodjelu državne stipendije ni u jednoj kategoriji ne mogu se prijaviti studenti:

  • koji su stekli manje od 45 ECTS bodova u prethodnoj akademskoj godini (ne odnosi se na studente upisane prvi put na prvu godinu studija u akademskoj godini 2024./2025.),
  • koji su stekli manje od 22,5 ECTS boda u prethodnoj akademskoj godini, a u akademskoj godini prijave na natječaj upisuju drugu godinu diplomskog studija koji se izvodi u neparnom broju semestara,
  • koji su na tom studiju ukupno stekli broj ECTS bodova koji podijeljen s brojem upisanih prethodnih akademskih godina iznosi manje od 40, ne uključujući tekuću akademsku godinu te ne računajući akademske godine studija u kojima je student imao upisano mirovanje prava i obveza studenta,
  • koji su u akademskoj godini 2024./2025. drugi put upisali prvu godinu studija na istoj razini studija u redovitom statusu (odnosi se isključivo na studente koji su u akademskoj godini 2024./2025. promijenili studij),
  • koji su dva puta mijenjali i stoga tri puta upisivali studij na istoj razini u redovitom statusu,
  • koji su već stekli kvalifikaciju na razini studija na koju su upisani (osim studenata koji su stekli kvalifikaciju na prijediplomskoj razini, a u akademskoj godini prijave na natječaj su upisani u 4., 5. ili 6. godinu integriranog studija),
  • koji su u radnom odnosu ili obavljaju samostalnu djelatnost obrta ili drugog slobodnog zanimanja,
  • koji imaju upisano mirovanje prava i obveza studenta u akademskoj godini 2024./2025.
     

IV. Posebni uvjeti za dodjelu državne stipendije u kategoriji E − studenti slabijega socio-ekonomskog statusa:

  • prosječni mjesečni prihodi po članu kućanstva ne prelaze 100 % proračunske osnovice (441,44 EUR) koja se utvrđuje svake godine odgovarajućim propisom. U izračun prihoda po članu kućanstva uzimaju se prihodi ostvareni u 2023. godini,
  • u izračun prihoda po članu kućanstva ulaze ukupni dohodak članova kućanstva te neoporezivi primici koji se nalaze na popisu u Prilogu I. koji je sastavni dio Pravilnika,
  • popunjena Izjava o članovima kućanstva u sklopu elektroničkog obrasca za prijavu na natječaj, 
  • zajedničko kućanstvo je svaka zajednica osoba, bez obzira na srodstvo, koje zajedno stanuju, zajedno privređuju i troše ostvarene prihode te zajedno koriste pokretnine i nekretnine za podmirenje osnovnih životnih potreba. Članom kućanstva smatra se i dijete koje se nalazi na školovanju do završetka redovitog školovanja, a najkasnije do navršene 26. godine života. Uzdržavatelj studenta smatra se članom njegova kućanstva i kada ne žive na istom prebivalištu ako je student u sustavu redovitog obrazovanja, a najdulje do navršene 26. godine života djeteta (osim u slučajevima kada se raskid obiteljskih odnosa može dokazati rješenjem nadležnih tijela),
  • podatke o prihodima u Republici Hrvatskoj Ministarstvo preuzima iz službene evidencije Porezne uprave za 2023. godinu,
  • studenti koji imaju prebivalište izvan Republike Hrvatske obvezni su prilikom popunjavanja Izjave o članovima kućanstva, u elektroničkom obrascu za prijavu, ručno unijeti podatke o visini ukupno ostvarenih prihoda u EUR valuti*, uključujući prihode od mirovine, za svakog člana kućanstva u 2023. godini. Kao dokaz obvezni su dostaviti potvrde o visini ukupno ostvarenih prihoda nadležne porezne uprave izvan Republike Hrvatske za sve članove kućanstva i potvrde o visini ukupno isplaćene mirovine nadležne ustanove za mirovinsko osiguranje izvan Republike Hrvatske za članove kućanstva koji su korisnici mirovine za 2023. godinu,   
  • ako član/ovi kućanstva nema/ju OIB, potrebno je dostaviti potpisanu izjavu da član/ovi kućanstva nema/ju OIB (student šalje jednu Izjavu za sve članove koji nemaju OIB),
  • student do navršenih 26 godina koji se na prebivalištu navede kao jedini član kućanstva ili s bratom ili sestrom bez roditelja ili uzdržavatelja dužan je pod zajedničko kućanstvo navesti roditelje ili uzdržavatelje te dostaviti njihov OIB. Studenti su dužni navesti oba roditelja ili uzdržavatelja, osim u slučaju kad mogu dokazati da drugi roditelj nije član kućanstva, na primjer sudska odluka o rastavi braka, smrtni list itd. Različita adresa prebivališta svakog člana kućanstva mora biti obrazložena i potkrijepljena dokaznom dokumentacijom. 
     

V. Bodovanje za državnu stipendiju za kategoriju E provodi se na sljedeći način i na temelju sljedećih dokaza

1. Za studenta koji mjesečno po članu kućanstva ima: 

  • 120,00 EUR ili manje prihoda priznaje se 1.800 bodova
  • od 120,01 EUR do 160,00 EUR priznaje se 1.500 bodova
  • od 160,01 EUR do 200,00 EUR priznaje se 1.200 bodova
  • od 200,01 EUR do 240,00 EUR priznaje se 900 bodova
  • od 240,01 EUR do 280,00 EUR priznaje se 750 bodova
  • od 280,01 EUR do 320,00 EUR priznaje se 600 bodova
  • od 320,01 EUR do 360,00 EUR priznaje se 450 bodova
  • od 360,01 EUR do 400,00 EUR priznaje se 300 bodova
  • od 400,01 EUR do 100 % proračunske osnovice priznaje se 150 bodova.

Rok za prijavu je 4. studenoga 2024. do 12.00 sati.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA/ Na Sveučilištu potpisani ugovori o Tečaju za učenje hrvatskog jezika s potomcima iseljenika 

Objavljeno

-

By

Ministarstvo demografije i useljeništva i 19 stipendista, potomaka hrvatskih iseljenika, državljana zemalja iz Južne Amerike, SAD-a, Japana i Njemačke, potpisali su na Sveučilištu u Zadru Ugovor o stipendiranju Tečaja za učenje hrvatskih jezika, koji će se u zimskom semestru akademske godine 2024./2025. provoditi pri Centru za strane jezike.

Stipendistima su na odvažnosti i želji da uče jezik svojih predaka čestitali prorektorica Sveučilišta u Zadru izv. prof. dr. sc. Ivana Lončar, p.o. ravnateljica Uprave za provedbu javnih politika za useljeništvo u Ministarstvu demografije i useljeništva doc. dr. sc. Ivana Perkušić te Mirjana Vatavuk iz Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske.

– Učenjem hrvatskoga jezika stječete iznimno važne jezične kompetencije za uspješno uključivanje u društveni i gospodarski život u Republici Hrvatskoj te istovremeno  osnažujete identitet i svehrvatsko zajedništvo. Cijenimo sto čuvate svijest o svom hrvatskom podrijetlu i što ste se odlučili za učenje hrvatskoga jezika upravo u domovini vaših predaka – roditelja, djedova i baka. Uz to bih dodala, na pravom mjestu, u prelijepom gradu Zadru koji ima višestoljetnu sveučilišnu tradiciju, najdužu u hrvatskoj povijesti, još od 14. stoljeća, kazala je p.o. ravnateljica Perkušić na potpisivanju.

U Centru za strane jezike Sveučilišta u Zadru 19 stipendista pohađa Tečaj učenja hrvatskog jezika u zimskom semestru akademske godine 2024./2025., od čega njih petoro nastavlja učenje od prošle godine. Dolaze iz 10 zemalja:  Japana, Njemačke, SAD-a, Perua, Čilea, Argentine, Venecuele, Ekvadora, Paragvaja i Brazila, najmlađi polaznik ima 19 godina, a najstarija polaznica još uvijek mladenačkih – 70.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

SUTRA U KAZALIŠTU LUTAKA / Komemoracija u spomen na sveučilišnu profesoricu, teatrologinju i uglednu članicu Matice hrvatske izv. prof. dr. sc. Teodoru Vigato

Objavljeno

-

By

Komemoracija u spomen na sveučilišnu profesoricu, teatrologinju i uglednu članicu Matice hrvatske izv. prof. dr. sc. Teodoru Vigato održat će se u srijedu, 6. studenoga 2024. godine u Kazalištu lutaka Zadar u organizaciji Sveučilišta u Zadru, Kazališta lutaka Zadar i Ogranka Matice hrvatske u Zadru, s početkom u 12 sati.

Sveučilišna profesorica, teatrologinja i ugledna članica Matice hrvatske izv. prof. dr. sc. Teodora Vigato (1953. – 2024.) preminula je nakon kratke bolesti 11. kolovoza 2024. godine u 71. godini života. Od 1999. godine Teodora Vigato zaposlena je na Visokoj učiteljskoj školi u Zadru, koja osnivanjem Sveučilišta u Zadru postaje Odjel za izobrazbu učitelja i odgojitelja. Na Odjelu za izobrazbu učitelja i odgojitelja predavala je kolegije vezane uz lutkarstvo i scensku kulturu, stariju hrvatsku književnost te iznimno uspješno vodila dramske radionice. Profesorica Vigato objavila je četiri znanstvene knjige iz povijesti hrvatskog i zadarskog lutkarstva: Svi zadarski ginjoli (2011.), Mile Gatara i zadarsko lutkarstvo (2015.), Poetski putevi zadarskog lutkarstva (2018.), Zadarsko lutkarstvo za 21. stoljeće (2022.). Monografiju San putujućeg glumca (2022.) posvetila je zadarskom glumcu lutkaru Zlatku Košti, ali i svim glumcima lutkarima, čime se trajno upisala u povijest zadarskog i hrvatskog lutkarstva.

Izv. prof. dr. sc. Teodora Vigato u punini svoga života i rada živjela je i voljela lutkarstvo, posebice zadarsko lutkarstvo. Možda je to i ponajbolje predočeno rečenicama Luka Paljetka koje je izv. prof. dr. sc. Teodora Vigato uvijek isticala: Sve je lutka. Lutka je sve!

Počivala u miru Božjem, draga Tea!

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu