Connect with us

Magazin

Je li bolje zube čistiti koncem prije ili poslije pranja? Evo što kažu stomatolozi

Objavljeno

-

Održavanje redovitog dentalnog zdravlja i higijene trebala bi biti rutina svih nas. Zube bi svakodnevno trebalo prati dva puta, najčešće nakon buđenja i prije odlaska na spavanje, a za dodatnu higijenu u rutinu se može, što mnogi stomatolozi preporučuju, uključiti i čišćenje zubnim koncem.

Međutim, redoslijed treba li prvo oprati, odnosno četkati zube ili ih očistiti zubnim koncem, za neke predstavlja izazov, a nekoliko stomatologa je za Parade otkrilo što je najbolje za dentalno zdravlje.

Većina stomatologa se slaže: Koristite zubni konac prije pranja zubi
Stomatolog Khaled Kasem ističe da čišćenje koncem “ne samo da pomaže u uklanjanju hrane zaglavljene između zubi, već smanjuje loš zadah i bolesti desni uklanjanjem plaka koji se stvara duž linije desni. Trebali biste koristiti konac s osam do deset puta između svakog zuba”.

S njime se složila i stomatologinja Lauren Becker, koja također preporučuje korištenje zubnog konca prije samog pranja. “Korištenje zubnog konca doseže mjesta između zubi i pomaže olabaviti plak, a zatim četkanje uklanja taj plak s desni i zubi te ga izbacuje iz usta”, tvrdi ona.

Međutim, stomatologinja Lilya Horowitz kaže da nema dokaza koji upućuju na to što je bolje raditi prije, ali svakako bi obje radnje trebale biti dio dentalne rutine. “Prakticirajte dobru dentalnu higijenu kako biste se riješili plaka i spriječili bolesti desni”, dodaje.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Magazin

Jesu li jaja zapravo zdrava?

Objavljeno

-

By

Savršena ravnoteža dobrog okusa, raznolikosti nutrijenata i pristupačne cijene čini skromno jaje važnim dijelom prehrane mnogih od nas. A s obzirom na kontinuirani rast cijena hrane, očekuje se da će sve više ljudi koristiti jaja kao temelj za više od samog doručka. No, činite li svojem zdravlju uslugu kada to jaje pripremite na tostu za doručak? Malo koja hrana izaziva toliko kontradiktornih stavova u nutricionističkim istraživanjima kao jaja. U jednom trenutku su demonizirana kao namirnica koja može začepiti vaše arterije, dok se u sljedećem trenutku promoviraju kao superhrana. Prvo su jaja loša, zatim dobra pa opet loša… Što je onda stvarno istina? Trebate li se bojati jesti jaja?

Na bilo koji način da ih pripremite, jaja su hranjiva i jeftina hrana.

Jaja su puna vitamina B12, riboflavina, vitamina A, teško dostupnog vitamina D, fosfora koji koristi kostima i selena – nutrijenta povezanog s poboljšanim raspoloženjem i mlađom biološkom dobi.

Nedavna studija objavljena u Journal of Nutrition otkrila je da konzumacija u prosjeku jednog jajeta dnevno može pomoći u sprječavanju pada razine vitamina D.

Jedno veliko jaje također može osigurati i 6 do 7 grama proteina. Jaja su tradicionalno korištena kao standard za usporedbu kvalitete proteina u drugim namirnicama zbog svog izvanrednog profila esencijalnih aminokiselina i visoke probavljivosti.

No, što je s kolesterolom? Svaki veliki žumanjak sadrži otprilike 200 mg kolesterola, odnosno oko 70 posto preporučene dnevne granice.

Dok mnogi sada tvrde da kolesterol u jajima nije štetan, neka istraživanja i dalje ne isključuju kolesterol iz jaja kao faktor koji utječu na razinu kolesterola u krvi i zdravlje srca.

Nezadovoljavajući odgovor na pitanje koliko su jaja zdrava jest da se čini da ne postoji jednoznačan odgovor te da individualne zdravstvene potrebe, prehrambeni obrasci i genetski sastav igraju ulogu u tome jesu li jaja problematična ili ne, piše Clean Eating.

 
Nastavi čitati

Magazin

Koristite pokretne stepenice? Ne podcjenjujte ove rizike

Objavljeno

-

By

Pokretne stepenice, iako su zgodno i brzo sredstvo za kretanje između različitih katova, kriju rizike koje ne treba podcjenjivati. Jedan od najkritičnijih aspekata odnosi se na korištenje odgovarajuće obuće.Visoke pete, na primjer, mogu predstavljati značajnu opasnost. Postoji rizik da će peta zapeti u pukotinama ili prostorima između stepenica i stranica pokretnih stepenica.

Ovakva nezgoda ne samo da može uzrokovati uništenje cipele, već, u najtežim slučajevima, može dovesti do ozbiljnih ozljeda stopala. Za one koji nose štikle savjetuje se da budu posebno oprezni i da radije koriste dizala kad god je to moguće.

Oprezno s kućnim ljubimcima i djecom
Nije neuobičajeno vidjeti pse ili mačke kako prate svoje vlasnike po trgovačkim centrima ili kolodvorima, mjestima gdje su pokretne stepenice vrlo česte. Međutim, prijevoz životinja na pokretnim stepenicama može biti vrlo opasan.

Preporučljivo je nositi kućne ljubimce u naručju ili, još bolje, potpuno izbjegavati njihovu vožnju pokretnim stepenicama.

Isto vrijedi i za djecu. Od vitalne je važnosti da su uvijek u središtu stepenice, držeći se za ručke ili ruke odraslih.

Bočne četke sa strane stubišta nisu tu da čiste cipele, već da spriječe uvlačenje malih predmeta ili dijelova tijela u prostore između stepenica i bočnih zidova, što može biti vrlo opasno, prenosi Novi list.

 
Nastavi čitati

Magazin

Psihologinja: Samostalna djeca imaju roditelje koji rade ove stvari

Objavljeno

-

Razvoj samostalnosti kod djece ključan je dio njihovog odrastanja. Postepeno prepuštanje odgovornosti omogućuje djeci da razviju vještine potrebne za svakodnevni život. Kroz obavljanje jednostavnih zadataka samostalno, poput odijevanja, djeca stječu samopouzdanje i osjećaj samostalnosti. Dječja psihologinja i majka troje djece, dr. Jazmine McCoy, na Instagramu je izdvojila pet strategija za odgoj samostalne djece.

Potičite (umjesto naređivanja) i pratite njihove inicijative koliko god je moguće.
Dajte im pozitivnu i iskrenu povratnu informaciju kada se trude biti samostalna.
Potičite njihovo kritičko mišljenje i kreativnost.
Vjerujte im.
Razvijajte njihovu samosvijest o tome kako se osjećaju dok napreduju prema samostalnosti.
Prema psihologinji, određene fraze mogu doprinijeti razvoju samostalnosti.

U objavi je istaknula sljedećih pet:

“Što slijedi? Što treba sada obaviti?”
“Uspio/la si! Sam/a! Kakav si ti veliki/a pomagač/ica! Bravo!”
“Imam neke ideje, ali volio/la bih prvo čuti tvoje. Uvijek imaš sjajne ideje kako riješiti stvari.”
“Ti si glavni/a za svoje tijelo. Vjerujem da ćeš osluškivati svoje tijelo i dati mu ono što mu treba. Ipak, javi mi ako ti zatreba pomoć.”
“Ah, znam da je frustrirajuće/razočaravajuće kad ne uspiješ. Ponosan/na sam na tebe što si pokušao/la to napraviti sam/a.”

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu