Connect with us

Hrvatska

POVRATAK KORONAVIRUSA / Znate li što su covid nožni prsti? Liječnica objasnila može li biti opasno i kako se liječi

Published

on

Photo by Los Muertos Crew from Pexels / ilustracija

Vrijeme je raznih crijevnih viroza uzrokovanih, između ostalih, rotavirusima i adenovirusima. Traju u prosjeku od tri do sedam dana sa specifičnom kliničkom slikom.

Budući da su ove viroze posebno zastupljene kod vrtićke i školske djece, savjete kako što lakše prebroditi ovaj period, ali i početak školske godine,otkrila je dr. Belme Etemi Kočo, spec. obiteljske medicine.

“Opasno je slati bolesno dijete u vrtić”

“Svaki uzročnik, virus, s vremenom mutira i mijenja se. Djeca su osjetljivija populacija koja vrlo loše reagira na gubitak tekućine. Gubitak tekućine znači da bi dijete moglo biti u opasnosti. Na nama roditeljima i zdravstvenim djelatnicima je da pokušamo pomoći i izbjeći to. Crijevne viroze uvijek će biti tu. Sada dolazi do miješanja grupa u vrtiću i onda dolazimo do situacije da se zaraza seli iz jednog grada u drugi”, rekla je.

“Opasno je slati bolesno dijete u vrtić. Vrlo brzo prelazi s jednog djeteta na drugo. I takva djeca zaraze drugu djecu. Ali i za dijete koje ima virus. Kad ide u vrtić s virozom, ona mu samo naknadno nepotrebno ruši imunitet. Dijete mora mirovati, to su viroze. Ako dijete pustimo u vrtić da se igra, tijelo pati i imunitet se troši. Dijete se regenerira u snu. Cijeli imunološki sustav radi tijekom spavanja. Naravno, neće spavati 24 sata, ali će ležati doma. I tako će dati vremena organizmu da se izbori”, dodala je.

Između ostalog, govorila je i o tome koje još viroze idu s početkom školske godine.

“Svaki roditelj mora biti svjestan da dijete godišnje ima otprilike 15 infekcija. Dijete bi to trebalo proći. Izgrađuje svoj imunološki sustav. Riječ je o virozama za koje je potrebno nekoliko dana da ih dijete preboli. Roditelji moraju biti svjesni da će se to dogoditi kada upišu dijete u vrtić i školu. Razumijem roditelje koji dijete šalju u vrtić, ali mi ne odobravamo odlazak djeteta u vrtić. Nemojte činiti ono što ne biste željeli da drugi čine vašem djetetu”, istaknula je.

“Covid nožni prsti”

Liječnica je komentirala i  povratak koronavirusa, ali i pojavu “covid prstiju”.

“Jaki bolovi u zglobovima i mišićima, umor. Također imamo kašalj i grlobolju, ali ti simptomi nisu tako izraženi kao prije. Napadi kašlja ne traju tako dugo. Neki pacijenti se ne žele testirati. Za veliku većinu, virus je tu. Moramo izgraditi imunitet. Imunitet se ne stvara preko noći, ne stvara se odjednom. Nakon infekcije imamo pad imuniteta.

Kada govorimo o covid nožnim prstima, istraživanje je počelo u veljači prošle godine. Još smo na početku. Zapravo, određeni broj pacijenata razvije ljubičaste ili crvene mrlje na nožnim prstima. Ne zna se točno što se događa. Mikroskopski se javlja upala krvnih žila. To uzrokuje crvenilo, intenzivnu toplinu i osoba teško hoda. To su uvjeti koje ne smijemo izravno zanemariti. To je stanje koje se liječi simptomatski. Stavite hladne obloge, minimalno hodajte. Trebalo bi trajati desetak dana”, rekla je.

Na kraju je dodala da se ključni simptomi nikada ne smiju ignorirati.

“Komarce nećemo moći izbjeći. Na Balkanu još ima tog svraba i infekcija. Za nekoliko desetaka godina bit ćemo u razdoblju kada će nam doći tropske bolesti. Ako sami sebi ne mislimo dobro, to je najgore. Psiha je nešto bazično. Ako postoji stalni stres, on crpi našu snagu. Vrlo je važno ne ignorirati ključne simptome”, zaključila je.

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

FOTO / Na Zavižanu pada snijeg

Published

on

By

Hribi

Na Zavižanu jutros pada snijeg.

Prema prognozi DHMZ-a, danas će diljem zemlje biti pretežno oblačno, tek su na Jadranu ponegdje sunčana razdoblja, a potkraj dana djelomično razvedravanje očekuje se na sjeverozapadu.

Mjestimice će biti malo kiše, a u višem gorju susnježice i snijega, što se i vidi na fotografijama sa Zavižana.

Najviša dnevna temperatura uglavnom između 2 i 7, na Jadranu od 11 do 16 °C.

 
Continue Reading

Hrvatska

DHMZ objavio važno upozorenje: “Samo ovako možemo zaštititi sigurnost građana”

Published

on

By

Pexels

Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) od srijede na svojoj mrežnoj stranici (meteo.hr) objavljuje upozorenja na opasne vremenske pojave za danas, sutra i prekosutra.

“Izdavanje pouzdanih upozorenja do 72 sata unaprijed omogućit će našim građanima još učinkovitije donošenje pravovremenih odluka važnih za njihovu sigurnost i sigurnost njihovih najmilijih. Također, državnim i lokalnim tijelima osigurat će više vremena za pripremu mjera kojima se mogu ublažiti posljedice meteoroloških i hidroloških nepogoda”, poručili su iz DHMZ-a.

“Sve češće opasne vremenske pojave, uz njihov sve veći negativni utjecaj na živote, sigurnost, imovinu, infrastrukturu i gospodarstvo, zahtijevaju od stručnjaka DHMZ-a neprestano unaprjeđenje sustava prognoziranja i ranog upozorenja. Naša je temelja zadaća zaštititi živote građana i jačati otpornost zajednica na štetne posljedice klimatskih promjena. Pritom je ključna kvalitetna, jasna, pravovremena te lako dostupna informacija o vremenu i vremenskim ekstremima”, poručio je glavni ravnatelj DHMZ-a, dr. sc. Ivan Güttler.

Naglasio je i da se modernizacijom meteorološke motriteljske mreže u sklopu projekta METMONIC, kontinuiranim razvojem numeričkog modela ALADIN, suradnjom s partnerima i ulaganjem u kontinuiranu edukaciju prognostičara u Zagrebu, Rijeci i Splitu, nastavlja unaprjeđivati kvalitetu i razvoj prognoza i upozorenja, njihovu dostupnost te brzo prenošenje. “Samo tako možemo učinkovitije zaštiti živote, imovinu i sigurnost naših građana”, rekao je.

Iz DHMZ-a podsjećaju da se na mrežnim stranicama DHMZ-a (meteo.hr) objavljuju upozorenja za kopnena područja Hrvatske koja se izrađuju za osam klimatski različitih regija, imenovanih prema gradovima središtima: Osijek, Zagreb, Karlovac, Gospić, Rijeka, Split, Dubrovnik i Knin. Upozorenja se izdaju za različite vremenske pojave, kao što su vjetar, kiša, magla, snijeg i poledica, grmljavinsko nevrijeme, iznimno visoke i niske temperature zraka te obalna upozorenja na vjetar. Izdavanje upozorenja za kopneno područje Hrvatske počelo je u srpnju 2009. godina kada su ona postala vidljiva i na mrežnoj stranici sustava MeteoAlarm.

 
Continue Reading

Hrvatska

Policija poziva na oprez: Muškarac instalirao aplikacije pa ostao bez nekoliko tisuća eura

Published

on

By

Pixabay

Nakon što je 50-godišnjak instalirao aplikacije s dostavljenih poveznica, s tekućeg računa mu je skinuto nekoliko tisuća eura.

Osim što je samo ulaganje u kriptovalute rizično, postoji opasnost da ćete naići na počinitelje koji će vas pokušati prevariti ili ćete postati žrtve hakerskog napada.

Iznimno je važno da se tijekom komunikacije ne dostavljaju povjerljivi osobni podaci, fotografije osobnih isprava, bankovnih kartica, zaporke aplikacija internetskog bankarstva, kao i drugi podaci vezani za autorizaciju bankovnih transakcija, upozorava PU krapinsko-zagorska.

Instalirao aplikacije, stradao mu tekući

Jučer, 11. studenoga prijavio je 50-godišnji hrvatski državljanin kako je tijekom rujna 2024. godine temeljem komunikacije putem interneta s nepoznatom osobom po uputi te osobe na mobilni telefon instalirao aplikacije u cilju isplate novca u kripto valuti. Nakon što je 50-godišnjak instalirao aplikacije s dostavljenih poveznica, s tekućeg računa mu je skinuto nekoliko tisuća eura.

Na što paziti?

Kod ponuda vezanih za kriptovalute važno je, prije bilo kakvih ulaganja, provjeriti imaju li društva koja nude ovakve usluge dozvolu za poslovanje na području Republike Hrvatske i dobro se posavjetovati sa stručnim osobama prije samog ulaganja u kojima se obećava velika i brza zarada.

Građanima, koji se odluče ulagati u kriptovalute, savjetujemo da se prije ulaganja dobro informiraju i zatraže nepristran financijski savjet stručne osobe te svakako da budu oprezni i sumnjičavi kada se u ponudama obećava sigurna investicija i velika dobit. U slučaju bilo kakve sumnje na prijevaru potrebno je događaj prijaviti policiji.

Više informacija, savjeta možete saznati na web stranici WEB HEROJ, jer ključno je znati prepoznati znakove i biti na oprezu.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu