Hrvatska
FOTOGALERIJA / Obilježena 17. obljetnica tragedije na otoku Kornat
Na otoku Kornat danas je obilježena 17. obljetnica tragedije u kojoj je 30. kolovoza 2007. godine stradalo 12 vatrogasaca iz Šibenika, Vodica i Tisnog. Prilikom gašenja požara na otoku Kornatu živote su izgubili: Dino Klarić, Ivica Crvelin, Ivan Marinović, Marko Stančić, Gabrijel Skočić, Hrvoje Strikoman, a od zadobivenih ozlijeda su u narednim danima preminuli Tomislav Crvelin, Ante Crvelin, Josip Lučić, Karlo Ševerdija, Marinko Knežević i Ante Juričev-Mikulin. Teško je ozlijeđen Frane Lučić.
Na mjestu stradavanja kornatskih heroja vijenac u ime Predsjednika Republike Hrvatske položila je izaslanica Melita Mulić, savjetnica Predsjednika za ljudska prava i civilno društvo, u ime predsjednika Hrvatskog sabora vijenac je položila saborska zastupnica Branka Juričev-Martinčev, a ime predsjednika Vlade RH vijenac je položio izaslanik Slavko Tucaković, glavni vatrogasni zapovjednik. Zajednički vijenac položili su predstavnici Hrvatske vatrogasne zajednice i Protupožarne eskadrile Hrvatskog ratnog zrakoplovstva, predvođeni predsjednikom Predsjedništva HVZ-a Antom Sanaderom.
Komemoraciji su prisustvovali i predstavnici područne i lokalne samouprave te vatrogasnih organizacija iz cijele Republike Hrvatske. Temeljem zapovijedi glavnog vatrogasnog zapovjednika danas u 15:25 sati upalit će se sirene, a vatrogasci će se prisjetiti preminulih kolega čitanjem njihovih imena i paljenjem svijeća.
– Hrvatski vatrogasci čuvaju sjećanje na svoje kolege preminule na Kornatima, i svi se sjećamo gdje smo bili kada smo čuli za nesretni događaj. Od tada je prošlo 17 godina. Sustav je puno napredovao kroz novo ustrojstvo i stalnim ulaganjem u opremu, što za konačni cilj ima zaštitu vatrogasaca na intervencijama, da se ovakvi nemili događaji ne ponove. I ove godine imamo tešku sezonu, ali naši vatrogasci su pravilno i na vrijeme odgovorili na sve izazove – rekao je glavni vatrogasni zapovjednik Slavko Tucaković.
Dan pogibije heroja s Kornata – Dan sjećanja na poginule hrvatske vatrogasce
Vlada RH prihvatila je prijedlog Odluke o proglašenju dana 30. kolovoza Danom sjećanja na poginule hrvatske vatrogasce, a koji su život izgubili na vatrogasnim intervencijama u Republici Hrvatskoj i drugim državama u kojima su u gašenju požara, spašavanju ili drugom vidu organizirane pomoći sudjelovale sastavnice vatrogasnih snaga iz Republike Hrvatske. Ova je odluka upućena Hrvatskom saboru na donošenje.
Nositelj obilježavanja Dana sjećanja na poginule hrvatske vatrogasce je Hrvatska vatrogasna zajednica, a ovim danom odat će se počast svim vatrogascima koji su izgubili život izvrašavajući svoju humanu dužnost.
Prilika je ovo da se prisjetimo svih vatrogasaca poginulih na intervencijama.
Vatrogasci smrtno stradali na intervencijama do 1991.
Menis Avellino; VF Fiume (Rijeka); 1944.
Mario Zele; VF Fiume (Rijeka); 1944.
Angelo Fusini; VF Fiume (Rijeka); 1944.
Aldo Lengo; VF Fiume (Rijeka); 1945.
Mile Štefanac; DVD Slunj; 1958.
Ante Medar Duka; DVD Metković; 1981.
Viktor Smerdel; PVJ Grada Rijeke; 1982.
Branislav Vučković; PVP Zagreb (Centar za zaštitu od požara); 1989.
Zoran Finderle; PVP Umag (Centar za zaštitu od požara) ; 1990.
Stjepan Keles; DVD Dugo Selo; 1983.
Zdravko Rakela Bembo; DVD Dugi Rat; 1985.
Vatrogasci smrtno stradali na intervencijama u Domovinskom ratu
Pavle Osvald; Vatrogasni centar Osijek; 1991.
Ivica Varga; DVD Retfala-Osijek; 1991.
Niko Mihočević; DVD Gruda i PVJ Dubrovnik; 1991.
Andro Savinović; DVD Župa Dubrovačka i PVJ Dubrovnik;1991.
Teo Paskojević; DVD Župa Dubrovačka i PVJ Dubrovnik; 1991.
Stevo Zvijerac; PVJ Borovo; 1991.
Aco Bartoluci; DVD Pakrac; 1991.
Damir Horvatić; PVJ Petrinja; 1991.
Đuro Ragač; PVJ Vukovar; 1991.
Siniša Malecki; PVJ Vukovar;1991.
Stjepan Terzić; PVJ Borovo; 1991.
Željko Tucić; PVJ Borovo; 1991.
Ivica Kuprešak; PVJ Borovo; 1991.
Stjepan Kaposta; PVJ Borovo; 1991.
Andrija Divić; VP PU Brodsko posavske; 1992.
Goran Kuvač; VP PU Šibenska; 1993.
Nikola Klarić; VP PU Šibenska; 1993.
Joso Paić; VP PU Šibenska; 1993.
Milenko Polimac; VP PU Šibenska; 1993.
Marija Šarić; DVD Županja; 1992.
Vatrogasci preminuli od posljedica stradavanja u Domovinskom ratu
Ivan Ivanuš; Vatrogasni centar Osijek; 2013.
Mirko Šimunović; Vatrogasni centar Osijek; 2022.
Vatrogasci smrtno stradali na intervencijama od 1991.
Stjepan Ferenđa; DVD Novi Marof; 1995.
Živko Lebec; MUP, PU Bjelovar, VP Ispostava Garešnica; 2000.
Anton Bulić Nino; JVP Pula; 2002.
Delzi Ladavac; JVP Pazin; 2003.
Edo Surina; JVP Grada Rijeke; 2005.
Ivan Bet; IDVD Česma; 2005.
Marinko Jurić; DVD Stari Grad; 2007.
Dino Klarić; JVP Šibenik; 2007.
Ivica Crvelin; JVP Šibenik; 2007.
Ivan Marinović; JVP Šibenik; 2007.
Marko Stančić; DVD Tisno; 2007.
Gabrijel Skočić; DVD Vodice; 2007.
Hrvoje Strikoman; DVD Vodice; 2007.
Ante Crvelin; DVD Tisno; 2007.
Tomislav Crvelin; DVD Tisno; 2007.
Marinko Knežević; JVP Šibenik; 2007.
Josip Lučić; DVD Tisno; 2007.
Karlo Ševerdija; DVD Vodice; 2007.
Ante Juričev Mikulin; DVD Vodice; 2007.
Branimir Alfonzi; JVP Opatija; 2012.
Stjepan Malus; JVP Petrinja; 2018.
Ivan Galeković; JVP Grada Velika Gorica; 2019.
Davor Kovačić; DVD Kustošija; 2020.
Goran Komlenac; JVP Dubrovački vatrogasci / DVD Orašac; 2022.
Zvonko Drmić; DVD Tovarnik; 2023.
Neka im je vječna hvala i slava!
Hrvatska
HUBOL tvrdi da dvojni rad liječnika nije primarni problem, već nešto drugo
Iz Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) u utorak su poručili da dvojni rad liječnika nije primarni problem javnog zdravstva i razlog dugih lista čekanja nego je to rezultat lošeg upravljanja te loše i nesposobne politike. Osim entuzijazma zdravstvenih radnika, u hrvatskom zdravstvenom sustavu gotovo ništa ne funkcionira kako treba, ocijenili su iz HUBOL-a te podsjetili da liječnici dvojni rad ne obavljaju tijekom radnog vremena, već u privatno vrijeme. Pritom su naglasili da ograničenje ili zabrana dvojnog rada ne može dovesti do kraćeg čekanja pacijenata na pregled ili pretragu, da dvojni rad postoji u državama EU-a i da takav rad, s dodatnim prihodom, smanjuje odljev liječnika u privatno zdravstvo ili inozemstvo.
“Postoje pojedinačni problemi s kršenjem propisa koji reguliraju dvojni rad, a HUBOL se zalaže za to da se svako pojedinačno kršenje propisa sankcionira”, istaknuli su.
“Temeljni problemi javnog zdravstva te dugih čekanja na pretrage i preglede rezultat su nesposobnih i neodgovornih donositelja odluka u zdravstvu, a ne liječnika”, ocijenili su te dodali kako se “politika odbija prihvatiti rješavanja problema”.
Ključni problemi javnog zdravstva po HUBOL-u su devastacija i “kolaps” primarne zdravstvene zaštite (PZZ) zbog opterećenosti obiteljskih liječnika birokratskim poslovima i njihovog premalog broja zbog čega se bolesnici prelijevaju u bolnice te neučinkovita i neodrživa organizacija i upravljanje bolnicama.
Rukovodeće pozicije u hrvatskom zdravstvu su “duboko politizirane”
“Vlada i Ministarstvo zdravstva zbog populizma i lokalnih političkih interesa čvrsto drže zatvorene oči pred tim problemom. Rukovodeće pozicije, kao i upravljanje, su u hrvatskom zdravstvu duboko politizirane”, ustvrdili su. Vlada, kažu, odbija uvesti zakonsko ograničenja od dva mandata za upravljačke pozicije u zdravstvu što bi “eliminiralo ‘vječne šefove’, smanjilo koruptivni potencijal i promijenilo sadašnju negativnu kadrovsku selekciju”. Kao jedan od najtežih problema javnog zdravstva istaknuli su korupciju u javnoj nabavi. “Danas, nakon afere s Berošem i Rotimom, vjerojatno svaki građanin opravdano sumnja u svaku javnu nabavu u zdravstvu. Osim najavljene kontrole izvanredne javne nabave, nije najavljena niti jedna mjera daljnjeg sprečavanja korupcije”, upozorili su.
Problematizirali su i postojanje kaznenog djela nesavjesnog liječenja, za koje kažu da postoji još samo u Sloveniji, zbog kojeg mnogi liječnici provode tzv. defenzivnu medicinu što rezultira mnoštvom pretraga, a broj i vrsta specijalističkih pretraga i zahvata raste i zbog brzog razvoja medicine, a što pak ne prati odgovarajuće povećanje broja liječnika i medicinskih sestara.
Preduvjetima za kvalitetno upravljanje listama čekanja u HUBOL-u smatraju i cjelovitu informatizaciju te integraciju zdravstvenih sustava i baza.
Hrvatska
Policijski sindikati nezadovoljni vladinom ponudom povećanja plaća
Čelnici Sindikata policije Hrvatske i Nezavisnog sindikata djelatnika MUP Dubravko Jagić i Zdravko Lončar najavili su danas da će se, nakon konzultacija, do petka očitovati o Vladinoj ponudi dodatnog povećanja plaće od dva posto za rujan s isplatom u listopadu iduće godine.
Lončar je, nakon sastanka s Vladinim pregovaračkim timom, rekao da će se o ponudi konzultirati sa sindikalnim vodstvom i u petak obavijestiti Vladu o svom stavu. Dodao je da nije bilo promjena vezano uz Vladinu ponudu ostalih materijalnih prava. Napomenuo je da je (ukupni) proračunski izdatak povećanja na razini 215 milijuna eura.
Policijski sindikati nezadovoljni vladinom ponudom povećanja plaća
Riječ je o pregovorima sklapanju dodatka Kolektivnom ugovoru za državne službenike i namještenike.
Predsjednik SPH Dubravko Jagić rekao je da se zasad ne mogu složiti s Vladinom ponudom te da očekuju kakva će biti ponuda javnim službama i konzultirati se sa sindikalnim tijelima i članstvom.
Vlada nije spremna razgovarati o naknadi za topli obrok, vezano uz osnovicu plaće Vlada predlaže kumulativna povećanja, no to još moramo razmotriti, dodao je.
Upitan o štrajku, Jagić je odgovorio kako ga nije problem organizirati i da uvijek ostaje kao opcija, no drže da imaju dobre argumente zašto traže veće povećanje osnovice i naknadu za topli obrok.
Potvrdio je da će se provesti izjašnjavanje članstva o spremnosti na štrajk, no da je o tome još prerano govoriti, jer pregovori još nisu završeni.
Hrvatska
Sve je spremno za 3 rasprodana koncerta Tomislava Bralića i klape Intrade ovog vikenda u Lisinskom
Pred vratima je trodnevni klapski spektakl Tomislava Bralića i klape Intrade
u Lisinskom 7., 8. i 9. prosinca.
Ovog vikenda Tomislav Bralić i klapa Intrade donose glazbenu čaroliju u rasprodani Lisinski. Iako Intrade već 18 godina svakog prosinca njeguje tradiciju koncerata u glavnom gradu Hrvatske, povratak u zagrebački glazbeni hram 7., 8. i 9. prosinca, nakon punih deset godina, izazvao je izniman interes publike.
Sva tri najavljena koncerta su rasprodana, a publiku očekuju nezaboravne izvedbe njihovih najvećih hitova, uz pokoje iznenađenje i jedinstvenu atmosferu koju samo Intrade mogu stvoriti.
Nakon 18 godina tradicija i dalje osvaja, ulaznice planule u trenu
Ove godine Tomislav Bralić i klapa Intrade obilježavaju 18 godina tradicije zagrebačkih koncerata. Tijekom tog razdoblja nastupali su na svim većim zagrebačkim pozornicama, od Cibone, Doma sportova do Arene, a nakon desetljeća ponovno se vraćaju u Lisinski, gdje je tradicija i počela 2006.
Povijest se ponavlja – baš kao i 2014., i ove su godine rasprodali tri uzastopna koncerta. “Već 18 godina nastupamo u Zagrebu, a s tri rasprodana Lisinska za kraj ove godine osjećamo iznimnu čast i zahvalnost našoj publici. Veselimo se svakoj pjesmi i emociji koju ćemo zajedno podijeliti”, poručio je Tomislav Bralić uoči nastupa.
Repertoar je spreman
Klapa Intrade poručuje da će to biti koncerti za pamćenje. Repertoar za tri uzastopne večeri u Lisinskom pomno je osmišljen kako bi obuhvatio najbolje od 39 godina bogate karijere Intrada. Publika će uživati u nezaboravnim izvedbama hitova poput “Zora bila”, “Croatio, iz duše te ljubim” i “Ne mogu te prestat jubit”, uz pokoje iznenađenje.
Ova tri koncerta ne samo da će obilježiti kraj jedne uspješne godine, već će ujedno biti savršena uvertira u 2025., godinu kada će klapa proslaviti 40 godina svog postojanja.