Hrvatska
Hoće li i dogodine biti produljeni ljetni praznici? Fuchs: ‘Klime u učionicama nisu jedini problem’
Bliži se ponedjeljak, prvi nastavni dan u ovoj školskoj godini. Početak nastave ranije je odgođen, a to su zatražile županije zbog nesnosnih vrućina, piše portal Srednja.hr. Ministar Radovan Fuchs kaže kako problem nije samo neopremljenost učionica klimama, nego i putovanje učenika do škola i iz škola tijekom visokih temperatura. Hoće li se i iduće godine na ovaj način prekrajati kalendar, vidjet ćemo nakon ove godine, rekao je Fuchs. U 2024./2025. ulazimo u drugu godinu provedbe cjelodnevne škole pa smo ministra pitali i što je s analizom eksperimentalnog programa. Njena izrada je, naveo je, još uvijek u tijeku.
– Počinje nova nastavna godina, čestitam svima – učenicima, roditeljima i nastavnicima, za koje vjerujem da će i ove godine, kao uvijek do sada, biti na visini svog zadatka. Posebne čestitke onim najmanjima koji prvi puta kreću u školu, poručio je u utorak ministar znanosti, obrazovanja i mladih Radovan Fuchs.
Fuchs je sudjelovao na konferenciji ravnatelja strukovnih škola u Šibeniku, gdje su predstavljena analiza eksperimentalnog programa modularne nastave za strukovne škole, a o kojoj ćete moći čitati na portalu srednja.hr u nadolazećim tekstovima.
Fuchs o odgodi početka nastave: Problem nisu samo klime, nego i put do i iz škole
Nastava u ovoj školskoj godini, podsjetimo, započet će 9. rujna, umjesto 2. rujna, kako je ranije predviđeno. Produljenje ljetnih praznika, odnosno odgodu početka nastave, zatražile su županije zbog velikih vrućina. I dok su jedni pozdravili takvu odluku, ona se našla i na meti kritičara koji navode kako je vrijeme da se škole konačno opreme klima uređajima. Pa hoće li se onda i iduće godine, umjesto adekvatnog opremanja škola, ponovno ‘prekrajati’ školski kalendar?
– Ne znam, vidjet ćemo, no ono što nam je uvijek zadani okvir je broj nastavnih sati koji se mora izvesti. Hoće li se pomicati, vidjet ćemo nakon ove godine. Što god napravili u obrazovnom sustavu, imate podijeljeno mišljenje, i onih koji su za i onih koji su protiv. Veliki dio govori da je pomicanje bilo dobro, drugi se pita – a kamo ćemo s djecom? Sve mi to razumijemo, čujemo, slušamo i analiziramo. Opremljenost klima uređajima, o kojima bi trebali brinuti osnivači škola, a ne centralna država, nije jedini problem. Veliko je pitanje i doba dana kada djece idu u školu i iz škole, što se obično za ove najmlađe i događa kada je sunce najintenzivnije i kada je visoko UV zračenje, što je isto bio jedan od razloga za pomicanje. Ali nisam meteorolog pa ne mogu predvidjeti kako će biti sljedeće godine, rekao je Fuchs za srednja.hr.
Što je s analizom prve godine cjelodnevne škole?
I dok je ravnateljima predstavljena analiza eksperimentalnog programa modularne nastave, prosvjetni djelatnici i roditelji pitaju se što je s analizom prve godine eksperimentalnog programa cjelodnevne škole, čije je frontalno uvođenje najavljeno za 2027.
– Rezultati su isto tako vrlo pozitivni. Čak i u onim školama gdje je bilo nekih prijepora u početku toga sada više nema. Roditelji imaju pozitivna iskustva i priznaju da su u početku bili nedovoljno informirani. Možda smo ih mi nedovoljno dobro informirali u startu, ali u svakom slučaju, sada sve teče u redu.
Kada je riječ o konkretnoj analizi, Fuchs navodi da još ne zna kada će oni izaći. No ono što je poznato jest da će dio analize biti i rezultati nacionalnih ispita.
– Dio rezultata koji se odnosi na postignuća na nacionalnim ispitima imamo, a drugi dio koji se odnosi na zadovoljstvo učenika i roditelja, uvjete rada i tako dalje, još je u obradi, tu ima dosta elemenata koje je potrebno analizirati, rekao je Fuchs.
Podsjetimo, ranije je Sindikat hrvatskih učitelja objavio kako su napravili vlastitu analizu, koja je pokazala da određeni problemi ipak postoje. Kako je za srednja.hr u srpnju rekla Sanja Šprem, predsjednica SHU-a, najviše zabrinjava problem pada ocjena kod učenika u većim školama. Detaljne rezultate analize SHU je obećao objaviti nakon što Ministarstvo objavi svoju ocjenu eksperimenta. Mi smo, pak, ranije ove godine posjetili jednu od škola u kojima se cjelodnevna škola provodi eksperimentalno. Učiteljica i ravnatelj otkrili su nam sve prednosti i nedostatke trenutnog programa koji je ušao u šezdesetak škola diljem Hrvatske.
U slučaju učenice koja je na kraju nastavne godine imala tri jedinice, ali zbog poništavanja jedne nije pala razred nego su joj omogućeni izlasci na popravne ispite iz druga dva predmeta, Fuchs je kratko poručio da se slučaj još rješava.
Hrvatska
Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora
Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.
U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.
I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.
Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.
Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.
Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.
U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).
U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).
Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).
U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.
Hrvatska
VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa
Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.
“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.
“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.
Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.
Hrvatska
Plenković: “Nužno je uvažiti interese Hrvata u BiH”
Nužno je uvažiti interese Hrvata u Bosni i Hercegovini u pogledu modela izvedbe projekta Južne plinske interkonekcije, objavio je premijer Andrej Plenković na društvenoj mreži X u utorak. “Vezano za projekt Južne plinske interkonekcije, @VladaRH osigurala je preduvjete za realizaciju ovog projekta kojim bi se plin s LNG terminala na Krku dopremao u BiH, čime pridonosimo energetskoj sigurnosti BiH. U pogledu modela izvedbe projekta, smatramo nužnim da se uvaže interesi hrvatskog naroda u BiH”, objavio je Plenković nakon sastanka s Draganom Čovićem, predsjednikom HDZ-a BiH. Zastupnički dom parlamenta Federacije BiH u četvrtak navečer je izglasao prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji, odnosno o povezivanju plinskih mreža Hrvatske i BiH, no zakon nisu podržali zastupnici iz HDZ BiH jer on sadrži odredbu po kojoj bi projekt trebala realizirati tvrtka BH Gas iz Sarajeva.
Hrvatska i bošnjačka strana godinama nisu uspijevale naći rješenje za problem koji je nastao nakon što je HDZ BiH tražio da projekt Južne interkonekcije ne provodi tvrtka BH Gas nego potpuno nova tvrtka čije bi sjedište bilo u Mostaru.
Zakon predviđa izgradnju plinovoda od Zagvozda u Hrvatskoj pravcem ka Posušju u BiH odakle bi se račvao prema Kupresu, Bugojnu pa do Travnika odnosno ka Mostaru.
Zakon usvojen u četvrtak može stupiti na snagu samo ukoliko dobije potporu Doma naroda entitetskog parlamenta gdje se klub Hrvata u kojemu većinu ima HDZ BiH može pozvati na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa o kojemu onda odlučuje Ustavni sud Federacije.
Plenković je ocijenio da nije dobra odluka da se Hrvate preglasa i nametne Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji.
“Svako nametanje nije dobro. Svako preglasavanje je još gore. Bosna i Hercegovina treba skladno funkcionirati, ali ne tako da se jednom od ta tri naroda čini to. To je poanta, pogotovo ako plin treba doći iz Hrvatske i na temelju hrvatske investicije. Meni to djeluje jako neobično. Ima vremena. Sve se uvijek može popraviti i zato ćemo mi nastojati tu biti konstruktivni kao što svo vrijeme jesmo”, rekao je Plenković novinarima u Zagrebu prošlog tjedna.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
Đir po gradu: Otišli smo popodne napraviti đir po gradu. Nismo požalili! Probali smo hamburgere i krumpiriće koje smo naručili i za doma!
-
Hrvatska5 dana prije
Hrvatski BDP per capita po paritetu kupovne moći na 76 posto EU prosjeka
-
Sport5 dana prije
Španjolci: Modrić u Kataru ima priliku učvrstiti status Realove legende