Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTO) Proslavljena 150. godišnjica djelovanja Sestara milosrdnica u Zadarskoj nadbiskupiji

Objavljeno

-

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Zahvalno misno slavlje sa svečanim Tebe Boga hvalimo povodom proslave 150. godišnjice djelovanja sestara milosrdnica sv. Vinka Paluskog u Zadarskoj nadbiskupiji, u katedrali sv. Stošije u Zadru u subotu, 7. rujna, predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić.

Propovijed nadbiskupa Zgrablića donosimo u cijelosti.

“Drage sestre milosrdnice, draga braćo svećenici, draga braćo i sestre!

        Srdačno vas pozdravljam u katedrali sv. Stošije u Zadru gdje smo se okupili da s radošću i zahvalnošću iznesemo Bogu naše molitve obilježavajući 150. godišnjicu dolaska sestra milosrdnica sv. Vinka Paulskog u Zadarsku nadbiskupiju i njihovog neprekidnog života i djelovanja u ovoj mjesnoj Crkvi.

        Pozdravljam s. Jelenu Ikić, vrhovnu glavaricu Družbe sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog, s. Andreu Mirčeta, provincijalnu poglavaricu Provincije Navještenja Gospodinova iz Splita, kao i ostale nazočne članice Družbe sestara milosrdnica sv. Vinka Paulskog.

2.

        Kada usmjerimo našu pažnju u prošlost, primjećujemo kako Družba sestara milosrdnica, nakon svoga dolaska u Hrvatsku 1845. godine, širi svoju djelatnost na prosvjetno – odgojnom i zdravstveno – socijalnom planu. Visoki Zemaljski odbor 1874. poziva Družbu da preuzmu rad u pokrajinskim bolnicama u Zadru, Šibeniku, Splitu i Dubrovniku. Družba je tada mogla prihvatiti rad samo u jednoj bolnici. Odbor odlučuje da to bude bolnica u Zadru. I tako sestre, njih 12, u rujnu 1874., dolaze u grad Zadar. Sestre su djelovale najprije u staroj bolnici na poluotoku u Zadru i kasnije u novoj bolnici u Arbanasima. Bilo je to do 1923. godine, kada im talijanska uprava u bolnici daje otkaz, zahvalivši im ipak što su najvećom  revnošću i kršćanskom ljubavlju svakog sata danju i noću bile uvijek pripravne, kad ih je dužnost zvala, ublažavati boli bolesnika… Zbog talijanske okupacije Zadra moraju napustiti grad i sestre iz ostalih podružnica koje je Družba u međuvremenu osnovala: iz Maloga sjemeništa odlaze 1922., iz Doma staraca i Dječjeg čuvališta 1923., a iz Centralnoga bogoslovnog sjemeništa 1929. godine. Na tim podružnicama djelovale su u karizmi svoje Družbe – skrbeći o starijim osobama i siromasima, odgajajući dječicu te služeći izravno Zadarskoj Crkvi u njenim odgojno – obrazovnim zavodima. U njihovim ih službama zamjenjuju talijanske sestre iz Brescie.

       Nakon toga, sestre milosrdnice dolaze na područje Zadarske apostolske administrature (jugoslavenski dio): u Benkovac  (1934. – 1940.), gdje otvaraju Dječje zabavište i Tečaj krojenja i šivanja te u Sveti Filip i Jakov (1940. – 1969.), gdje skrbe za kućanstvo (Nad)biskupijskog ljetnikovca, gdje su se odmarali šibenski i zadarski sjemeništarci.

        Godine 1948. sestre se vraćaju u Zadar, ovaj put u Samostan sv. Frane (1948. – 2023.), gdje preuzimaju brigu za kućanstvo, a od 1951. godine jedna sestra iz te zajednice počinje svirati i katehizirati u Župi Srca Isusova na Voštarnici u Zadru. Te godine (1951.) sestre počinju opet raditi u zadarskoj bolnici, ali u građanskom odjelu, do 1991. godine, od kada ponovno djeluju u redovničkom odijelu.

       U vrijeme komunizma, Družbi sestara milosrdnica mnogo je toga oteto, a sestre, njih na stotine, potjerane su iz škola i bolnica. U to vrijeme neke sestre stanuju u bolnici, a druge u privatnim stanovima, dok ih Družba nije sve okupila 1966. godine u vlastitoj samostanskoj zgradi na Relji u Zadru (danas u ulici sv. Vinka Paulskog u Zadru). Od tada iz svog samostana šire djelatnost Družbe: u župi Rođenja sv. Ivana Krstitelja na zadarskoj Relji (1967.), u Nadbiskupskom ordinarijatu (1970. – 1976.), u Nadbiskupskoj školi za spremanje svećenika (1978. – 1994.), u bolnici u Zadru (do 2023.), u Domu umirovljenika na Puntamici u Zadru (1990. – 2008.), u biogradskoj Ortopedskoj bolnici (2001. – 2012.) te po raznim župama u gradu i bližoj okolici.

     Godine 1977. započinju djelovati u Svećeničkom domu „Zmajević“ (1977. – ), gdje skrbe za starije i bolesne svećenike te u Nadbiskupskom domu (1977. – 2023.), gdje vode Nadbiskupovo kućanstvo i nastavljaju kratko prekinuti rad u Ordinarijatu (do 2001.). K tome, 1978. jedna sestra počinje raditi u suvenirnici Stalne izložbe crkvene umjetnosti Zadar i priključena je zajednici koja djeluje u ovim dvjema ustanovama.

      Provincija Navještenja Gospodinova iz Splita u Zadarskoj nadbiskupiji otvorila je i nekoliko podružnica izvan Zadra: na otoku Božavi (1949. – 1952.; 1963. – 1978.), u Biogradu na Moru (1950. – 2022.), Tkonu na otoku Pašmanu (1971. – 2002.), u Banju na Pašmanu (1972. – 1985.), Pakoštanima (1982. – 2013.) i u Kistanjama (1999. – ). U tim župama sestre su djelovale kao vjeroučiteljice u župi i školi, sviračice, sakristanke i voditeljice kućanstva.

       Danas su sestre milosrdnice aktivne u Svećeničkom domu u Zadru, u SICU-u, u župi Kistanje te u dvije župe u Zadru: Rođenje sv. Ivana Krstitelja na Relji i Presveto Srce Isusovo na Voštarnici.

      Dragocjen je i molitveni život sestara milosrdnica koje sada žive u svome samostanu na Relji, a više nisu aktivne u crkvenim ili civilnim institucijama. Njihov sadašnji tihi i molitveni život važan je doprinos zadarskoj mjesnoj Crkvi, primjeren njihovim mogućnostima i okolnostima života.

       Pod svodom katedrale sv. Stošije, majke svih crkava u Nadbiskupiji, koja je izgrađena u srcu grada Zadra kao živi znak neprekinute Božje nazočnosti i djelovanja među nama, rado se danas pridružujemo sestrama milosrdnicama prigodom jubileja 150. godišnjice njihovog djelovanja na području Zadarske nadbiskupije i Bogu želimo izreći svoju hvalu, otkriti svoje nade i izraziti ljubav i poštovanje zbog onoga što Bog čini prema nama po služenju sestara milosrdnica u ovoj mjesnoj Crkvi. Naša molitva danas želi obuhvatiti na osobiti način mnoge sestre milosrdnice, žive i pokojne, koje posljednjih sto i pedeset godina na području Zadarske nadbiskupije Bogu prinose svoje molitve te s velikom ljubavlju i požrtvovnim predanjem služe Bogu i narodu ovoga kraja.

4.

         U kratkom evanđeoskom ulomku iz liturgije Službe riječi današnjeg dana koji sadrži samo tri retka iz 10. poglavlja Lukinog evanđelja, susrećemo Isusa koji, vođen Duhom Svetim, u zanosu slavi Boga, Gospodara neba i zemlje, zbog Očevog dara malenima.

        Koji je povod da Isus radosno kliče Ocu u Duhu Svetom? Koji je to dar malenima kojem se Isus raduje? Isus slavi Oca u času povratka i nakon izvještaja sedamdeset i dvojice učenika o izvršenom poslanju koje im je On povjerio. „Slavim te Oče, gospodaru neba i zemlje…“ (Lk 10,21), kliče Isus. Isus je ushićen zbog sudjelovanja njegovih učenika u podjeli s drugima iskustva ljubavi kojom njega ljubi Otac i koju je povjerio njegovom služenju, kako bi se Očeva ljubav do kraja očitovala i zahvatila mnoge. Isusa raduje iskustvo učenika zbog zajedništva s poslanjem koje je Otac predao u njegove ruke, a On povjerava svojim učenicima. Isus je ushićen što se Radosna vijest, Kraljevstvo Božje, koje je donio na ovaj svijet, širi i raste po poslušnosti, potpunom predanju i povjerenju učenika u poslanju koje im povjerava. Isus radosno slavi Oca zbog milosti poslanja učenika po kojoj čovjek prima ono što je njegov Otac po naravi. Ljubav Očeva očituje se u životu njegovog Sina, a ljubav Sina prema Ocu očituje se u Duhu kojem Sin kliče, priopćuje i objavljuje malenima dioništvo u Božjem životu.

       Čovjekov životni tijek, bez obzira na životne okolnosti koje ga snađu, po Isusovom djelu otkupljenja i poslanju učenika koji nastavljaju njegovo isto djelo, postaje uzvišeniji od mogućnosti ljudske percepcije, jer nam Otac, Gospodar neba i zemlje, daruje bezgranično dostojanstvo čineći nas svojom ljubljenom djecom. Otac nas ljubi onom ljubavlju kojom nas Sin ljubi. „Kao što je Otac ljubio mene, tako sam i ja ljubio vas… Veće ljubavi nitko nema od ove: da tko život položi za svoje prijatelje“ (Iv 15, 9.13), govori Isus svojim učenicima.

        Isus u molitvi na Posljednjoj večeri, u komunikaciji s Ocem, objavljuje jedinstvo s Njime i s nama u slavi koju nam donosi. Isus moli: „Slavu koju si ti dao meni, ja dadoh njima: da budu jedno kao što smo mi jedno – ja u njima i ti u meni, da tako budu savršeno jedno, da svijet upozna da si me ti poslao i ljubio njih, kao što si mene ljubio“ (Iv 17, 23).

         Redovnici, Bogu posvećene osobe, žive od Nade koju je sâm Bog posijao u njihova srca te poziva u poslanje koje im on povjerava, da nastave njegovo djelo spasenja čovjeka. Prihvaćajući evanđeoske savjete čistoće, siromaštva i poslušnosti, Bogu posvećene osobe suobličuju se Kristu i tako rađaju duhovnom evanđeoskom plodnošću ljubavi. Ovom duhovnom plodnošću nastavlja se djelo poslanja sedamdeset i dvojice koje Gospodin šalje i uzrok su Isusove hvale i proslave Oca u svakom vremenu, kulturi i prostoru.

        Slaveći 150. obljetnicu djelovanja sestara milosrdnica na području Zadarske nadbiskupije, po pozivu i poslanju sestara, njihovoj ustrajnoj molitvi, po njihovom životu i mnogim oblicima služenja po bolnicama, sirotištima, domovima, župama i drugim institucijama, prepoznajemo živog uskrslog Krista koji djeluje među nama te se i mi, potaknuti Duhom, pridružujemo Isusovoj radosnoj molitvi i slavimo Oca, Gospodara neba i zemlje, zbog ljubavi koju dijeli s nama malenima.

5.

        Dok zajedno Bogu zahvaljujemo na mnogim milostima koje je udijelio Zadarskoj mjesnoj Crkvi kroz sto i pedeset godina djelovanja sestara milosrdnica, zahvaljujemo i svakoj sestri milosrdnici na suradnji s Božjim pozivom i milostima koje su od Boga primile i nesebično, ponekad uz puno žrtve i odricanja, dijelile s mnoštvom Božjega naroda ovoga kraja.

        Gospodin, po zagovoru sv. Vinka, neka bude živim i preminulim sestrama milosrdnicama radost i nagrada zbog dobra koje su živjele, svjedočile i dijelile s drugima. Amen.”

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

Gradonačelnik Paga uručio oznake HOP Benediktinskom samostanu Sv. Margarite i obišao radove na novom izložbenom prostoru

Objavljeno

-

By


Gradonačelnik Grada Paga, Ante Fabijanić, uručio je oznake Hrvatski otočni proizvod (HOP) Benediktinskom samostanu Sv. Margarite za njihove vrhunske proizvode koji čuvaju stoljetnu tradiciju i baštinu grada Paga. Oznake, dodijeljene od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, potvrđuju izvrsnost samostanskih proizvoda poput paškog baškotina, koludraške štrike, rafajola, kolacića te nadaleko poznate paške čipke.

Tom prigodom gradonačelnik Fabijanić posjetio je i izložbeni prostor na prvom katu zgrade u Koludraškoj ulici i obišao radove čije je uređenje pri samom završetku. Ministarstvo regionalnog razvoja podržalo je ovaj značajan projekt s financijskim sredstvima u iznosu od 40.000,00 eura.  Ovaj obnovljeni i preuređeni prostor bit će mjesto na kojem će se predstavljati bogata povijest i kulturna baština grada Paga, s posebnim naglaskom na izložbu paške čipke, života paških benediktinki i drugih vrijednih eksponata.

Benediktinski samostan Sv. Margarite, stoljećima prepoznat kao čuvar tradicije i kulture grada Paga, vlasnik je jedinstvene zbirke paške čipke, koja je zaštićena i prepoznata kao dio svjetske kulturne baštine. Osim paške čipke, samostan sadrži vrijedne predmete i eksponate koji svjedoče o bogatoj povijesti i duhovnom životu grada.

Gradonačelnik Fabijanić istaknuo je važnost ulaganja u kulturne projekte koji promiču i čuvaju tradiciju grada Paga. “Ovo nije samo priznanje za trud Benediktinskog samostana Sv. Margarite već i ulaganje u budućnost. Prostor koji se uređuje bit će iznimno vrijedan doprinos turističkoj i kulturnoj ponudi Paga, a u sklopu projekta Arhipelag kulture restaurirat će se i povijesni klavir iz samostana. Čestitamo Benediktinskom samostanu Sv. Margarite na zasluženim priznanjima i oznakama te se radujemo otvaranju obnovljenog izložbenog prostora koji će obogatiti kulturni život grada i privući brojne posjetitelje.” – zaključio je gradonačelnik Fabijanić.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST: Dio Vrsi u petak bez vode!

Objavljeno

-

By

Zbog izvođenja radova na vodoopskrbnom sustavu, dana 20.12.2024. godine  (petak) u vremenu od 8:00 h pa do 12:00 h  biti će privremeno obustavljena opskrba vodom potrošačima u mjestu Vrsi, predio Vrsi-Mulo.                    

Tijekom radova do ponovne uspostave vodoopskrbe, cisterna s vodom za ljudsku potrošnju biti će smještena u mjestu Vrsi u ulici Put Mula kod kućnog broja 76.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Dodijeljene potpore Zadarske županije poduzetnicima u IKT sektoru

Objavljeno

-

By

Zadarska županija s 42 tisuće eura sufinancirat će 13 projekata poduzetnika iz sektora informacijskih i komunikacijskih tehnologija.

Župan Božidar Longin uručio je danas Odluke o dodjeli potpora za poticanje konkurentnosti i razvoja IKT sektora na području Zadarske županije za 2024. godinu. Odluke za 13 poduzetnika donesene su nakon provedenog javnog poziva kojim je Zadarska županija pružila priliku svima koji žele razviti novu inovativnu aplikaciju, poboljšati svoje postojeće proizvode i usluge ili pak, proširiti svoje poslovanje na nova tržišta.

„Ovo je druga godina u nizu da potporama podržavamo razvoj IKT sektora. Naša je ideja putem ciljane potpore za razvojna ulaganja jačati konkurentnost upravo sektora informacijsko-komunikacijskih tehnologija kao jednog od najbrže rastućih gospodarskih sektora bez kojeg je suvremeni svijet nezamisliv. potporama želimo potaknuti razvoj inovativnih IKT rješenja i ojačati konkurentnost naših poduzetnika, potaknuti nove ideje i projekte koji će doprinijeti razvoju naše županije“, istaknuo je tom prigodom župan Božidar Longin.

Informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT) su širok pojam koji obuhvaća sve tehnologije koje služe za obradu, prijenos i distribuciju informacija. IKT sektor obuhvaća sve tvrtke i organizacije koje se bave razvojem, proizvodnjom, distribucijom i uslugama povezanim s računalima, softverom, internetom i drugim komunikacijskim tehnologijama. To je brzorastući sektor koji ima veliki utjecaj na naše svakodnevne živote, pokretač je inovacija i stvara brojne poslovne prilike. Informacijske i komunikacijske tehnologije alat su koji nam pomažu učiniti život lakšim i ugodnijim, kako na osobnoj, tako i na profesionalnoj razini.

„Zahvalni smo županiji na ovim potporama, prvenstveno što je prepoznat potencijal našeg sektora. Svaki iznos nam dobro dođe u daljnjem razvoju našeg poslovanja i nadamo se dobroj suradnji sa Zadarskom županijom i u narednom razdoblju“, kazala je tom prigodom Tina Bužeća iz tvrtke Stock Control koja se obratila u ime poduzetnika.

Bespovratne potpore dodjeljivale su se za povećanje učinkovitosti poslovanja i konkurentnosti IKT sektora, poticanje inovacija i ubrzanje poslovnih procesa kroz primjenu informatičke tehnologije, poticanje daljnjeg rasta i razvoja postojećih IKT proizvoda/usluga, edukaciju zaposlenika i povećanje efikasnosti poslovanja u IKT sektoru i internacionalizaciju poslovanja.

Potpora iznosi 50 % prihvatljivih troškova, a najviše 5 tisuća eura po poduzetniku.

Poduzetnici koji su ostvarili pravo na potpore Zadarske županije:
1. Rentlio d.o.o.
2. Alvir tech; obrt za usluge.
3. Reem Electronic d.o.o.
4. BITPLUS d.o.o.
5. INTEL-ING
6. EKSPERTNI SIGURNOSNI SUSTAVI d.o.o.
7. Telum d.o.o.
8. META TECH d.o.o.
9. FER PROJEKT d.o.o.
10. Clean Code d.o.o.
11. Futuro IS
12. PRINTSHOP d.o.o.
13. Stock Control d.o.o.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu