Connect with us

Hrvatska

HALMED upozorava: Poznati lijek protiv bolova može izazvati opasnu nuspojavu

Objavljeno

-

EMA je preporučila mjere za minimizaciju rizika od ozbiljnih ishoda poznate nuspojave za lijek protiv bolova, metamizol, priopćio je HALMED.

Ažurirat će se informacije o lijeku kako bi se podigla svijest o poznatom riziku od agranulocitoze i olakšalo njezino rano otkrivanje i dijagnoza

Povjerenstvo za ocjenu rizika na području farmakovigilancije (PRAC) pri Europskoj agenciji za lijekove (EMA) preporučilo je mjere za minimizaciju rizika od ozbiljnih ishoda agranulocitoze, poznate nuspojave koju može uzrokovati lijek protiv bolova, metamizol. Agranulocitoza uključuje naglo i izrazito smanjenje razine granulocita, vrste bijelih krvnih stanica, što može dovesti do ozbiljnih infekcija koje mogu biti fatalne.

Odobreni u brojnim državama EU-a

Lijekovi koji sadrže metamizol odobreni su u brojnim državama Europske unije (EU) u liječenju umjerenih do teških bolova i za snižavanje povišene tjelesne temperature. Odobrene indikacije razlikuju se ovisno o državi u kojoj je lijek odobren te obuhvaćaju liječenje bolova nakon operacije ili ozljede te bolova i povišene tjelesne temperature koji su povezani s rakom.

Agranulocitoza je očekivana nuspojava lijekova koji sadrže metamizol, koja se može javiti bilo kada tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene lijeka, kao i u osoba koje su prethodno primjenjivale metamizol bez poteškoća. Ova ozbiljna nuspojava nije povezana s primijenjenom dozom metamizola. Trenutačne mjere za minimizaciju ovog rizika razlikuju se među državama EU-a.

Ocjena je započela na zahtjev Finske agencije za lijekove (FIMEA) s obzirom na to da su u Finskoj zabilježeni slučajevi agranulocitoze vezani uz lijek metamizol, unatoč nedavnom pooštrenju mjera minimizacije rizika u Finskoj.

Slijedom ocjene podataka o riziku od agranulocitoze za metamizol, PRAC je zaključio da se postojeća upozorenja u informacijama o lijeku trebaju ažurirati. Ažuriranjem se planira povećati svijest o ovoj ozbiljnoj nuspojavi među pacijentima i zdravstvenim radnicima te olakšati njezino rano prepoznavanje i dijagnozu.

Simptomi

PRAC je preporučio da zdravstveni radnici trebaju uputiti pacijente da prestanu primjenjivati ove lijekove te se odmah obrate liječniku ako razviju simptome agranulocitoze. Ovi simptomi uključuju povišenu tjelesnu temperaturu, zimicu, grlobolju i bolne ranice na sluznici, posebice u ustima, nosu i grlu te genitalnom ili analnom području. Pacijenti moraju biti na oprezu ako se ovi simptomi pojave tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene metamizola.

Ako se mezamizol primjenjuje za snižavanje povišene tjelesne temperature, neki od ranih simptoma agranulocitoze mogu se previdjeti. Slično tome, ako se antibiotici primjenjuju istodobno s metamizolom, ovi simptomi također mogu biti prikriveni.

Ako pacijenti razviju simptome agranulocitoze, odmah se mora provjeriti krvna slika, uključujući razine različitih vrsta bijelih stanica. Primjena ovog lijeka mora se odmah prekinuti, prije nego što nalazi krvne slike postanu dostupni.

PRAC je također preporučio da se metamizol ne smije primjenjivati u pacijenata koji su pod povišenim rizikom ili su skloni razvoju agranulocitoze. Ovo uključuje pacijente koji su prethodno razvili agranulocitozu uzrokovanu metamizolom ili sličnim lijekovima, poput pirazolona ili pirazolidina, te pacijente s bolestima koštane srži ili koji boluju od stanja koje utječe na stvaranje ili rad krvnih stanica.

Prednosti i dalje nadmašuju rizike

Ove preporuke uslijedile su nakon ocjene svih dostupnih dokaza, uključujući podatke iz znanstvene literature, sigurnosnih podataka koji su postali dostupni nakon stavljanja lijeka u promet te informacija koje su dostavili drugi dionici, primjerice pacijenti i zdravstveni radnici. Tijekom ocjene, PRAC je zatražio savjet od grupe stručnjaka koju čine liječnici specijalisti s iskustvom u liječenju bolova, hematolozi, liječnici opće ili obiteljske medicine, ljekarnici te predstavnici pacijenata.

PRAC je zaključio da prednosti primjene lijekova koji sadrže metamizol i dalje nadmašuju njihove rizike. Međutim, informacije o lijeku za sve lijekove koji sadrže metamizol ažurirat će se u skladu s navedenim preporukama. Preporuke PRAC-a bit će proslijeđene Koordinacijskoj grupi za postupak međusobnog priznavanja i decentralizirani postupak za humane lijekove (CMDh) na razmatranje na njihovom idućem sastanku u rujnu.

Informacije za pacijente

  • Agranulocitoza, naglo i izrazito smanjenje razine granulocita (vrsta bijelih krvnih stanica) koje može dovesti do ozbiljnih infekcija koje mogu biti fatalne, poznata je nuspojava lijekova koji sadrže metamizol.
  • Ova nuspojava može se pojaviti bilo kada tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene lijeka, kao i u osoba koje su prethodno primjenjivale metamizol bez poteškoća.
  • Ova nuspojava nije povezana s primijenjenom dozom metamizola.
  • Pacijenti moraju biti na oprezu ako se pojave simptomi agranulocitoze, koji uključuju povišenu tjelesnu temperaturu, zimicu, grlobolju i bolne ranice na sluznici, posebice u ustima, nosu i grlu te genitalnom ili analnom području. Ovi simptomi mogu se javiti tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene lijekova koji sadrže metamizol.
  • Ako se razviju navedeni simptomi, pacijenti trebaju prestati uzimati ovaj lijek i obratiti se liječniku u najkraćem roku.
  • Ako se metamizol primjenjuje za snižavanje povišene tjelesne temperature, neki rani simptomi agranulocitoze mogu se previdjeti. Slično tome, ako se antibiotici primjenjuju istodobno s metamizolom, ovi simptomi također mogu biti prikriveni.
  • U slučaju razvoja simptoma agranulocitoze, liječnik treba uputiti pacijenta da provjeri krvnu sliku, kako bi se provjerile razine krvnih stanica.
  • Ovi lijekovi ne smiju se primjenjivati u pacijenata koji su prethodno razvili agranulocitozu uzrokovanu metamizolom ili sličnim lijekovima, poput pirazolona ili pirazolidina, te u pacijenata s bolestima koštane srži ili koji boluju od stanja koje utječe na stvaranje ili rad krvnih stanica.
  • U informacijama o lijeku za različite lijekove koji sadrže metamizol, agranulocitoza je uvrštena kao nuspojava s rijetkom (može se javiti u manje od 1 na 1000 osoba) ili vrlo rijetkom (može se javiti u manje od 1 na 10.000 osoba) učestalošću te u nekim slučajevima s nepoznatom učestalošću (ne može se procijeniti iz dostupnih podataka). Iako već postoje upozorenja za minimizaciju ovog rizika, informacije o lijeku ažurirat će se kako bi se uvrstile detaljnije informacije o prepoznavanju simptoma agranulocitoze te kada je potrebno obratiti se liječniku.
  • U slučaju bilo kakvih pitanja o ovom lijeku, potrebno je obratiti se liječniku ili ljekarniku.

Informacije za zdravstvene radnike

  • Agranulocitoza uzrokovana metamizolom neovisna je o primijenjenoj dozi i može nastupiti bilo kada tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene lijeka, kao i u osoba koje su prethodno primjenjivale metamizol bez poteškoća.
  • Zdravstveni radnici trebaju uputiti pacijente da prestanu primjenjivati metamizol te se odmah obrate liječniku ako razviju simptome agranulocitoze te da budu na oprezu ako se ovi simptomi pojave tijekom ili nedugo nakon prestanka primjene ovog lijeka, budući da agranulocitoza može nastupiti s odgodom.
  • Ako se metamizol primjenjuje za snižavanje povišene tjelesne temperature, neki rani simptomi agranulocitoze mogu se previdjeti. Slično tome, ako se antibiotici primjenjuju istodobno s metamizolom, ovi simptomi također mogu biti prikriveni.
  • Ako pacijenti razviju simptome agranulocitoze, odmah se mora provjeriti krvna slika (uključujući diferencijalnu krvnu sliku) te se primjena metamizola mora odmah prekinuti, prije nego što nalazi krvne slike postanu dostupni. Ako se agranulocitoza potvrdi, ovaj se lijek ne smije ponovo uzimati.
  • Rutinsko praćenje krvne slike u pacijenata više se ne preporučuje, s obzirom na to da u ocjeni nisu identificirani dokazi koji bi poduprli njegovu učinkovitost u ranom otkrivanju agranulocitoze uzrokovane metamizolom.

Metzamizol je kontraindiciran u pacijenata s prethodnom epizodom agranulocitoze uzrokovane metamizolom ili drugim pirazolonima ili pirazolidinima, u pacijenata s oštećenjem funkcije koštane srži ili bolestima hematopoetskog sustava.

U informacije o lijeku za lijekove koji sadrže metamizol već su uvrštena upozorenja za minimizaciju rizika od agranulocitoze. Međutim, informacije o lijeku ažurirat će se kako bi se dodatno naglasila postojeća upozorenja radi podizanja svijesti među pacijentima i zdravstvenim radnicima te kako bi se olakšalo rano prepoznavanje i dijagnoza agranulocitoze uzrokovane metamizolom.

Zdravstvenim radnicima koji propisuju, izdaju ili primjenjuju ove lijekove bit će poslano Pismo zdravstvenim radnicima (engl. Direct healthcare professional communication, DHPC), koje će također biti objavljeno na internetskoj stranici HALMED-a.

Predstavnici Republike Hrvatske bili su suizvjestitelji u ovom postupku.

Više o lijeku

Metamizol (poznat i kao dipiron) je lijek koji se primjenjuje protiv bolova (analgetik) te se na području EU-a koristi od 1920-ih. Primjenjuje se na usta, u obliku čepića ili injekcije u liječenju umjerenih do teških bolova i za snižavanje povišene tjelesne temperature. U ocjenu PRAC-a uključeni su lijekovi koji sadrže samo metamizol i lijekovi koji sadrže metamizol u kombinaciji s drugim djelatnim tvarima, obavijestio je HALMED.

U Republici Hrvatskoj odobreni su sljedeći lijekovi koji sadrže metamizol:

  • Alkagin 2,5 g/5 ml otopina za injekciju/infuziju
  • Analgin 500 mg tablete
  • Metamizolnatrij hidrat Bausch Health 500 mg filmom obložene tablete
  • Predmetni lijekovi izdaju se temeljem liječničkog recepta u ljekarni.
 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

UTRKA ZA PANTOVČAK / HRejting: Milanović uvjerljiv favorit tjedan dana prije izbora

Objavljeno

-

By

foto: HTV

Zbog tragedije u Zagrebu, svi predsjednički kandidati otkazali su planirane aktivnosti. Uoči izborne šutnje objavljeni su rezultati posljednjeg HRejtinga prije predsjedničkih izbora. 

Istraživanje agencije Promocija Plus za HRT provedeno je 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika, uz pogrešku od +/- 3,04% i pouzdanost od 95%. 

Prvi krug: Milanović ispred Primorca

Prema rezultatima ankete, aktualni predsjednik Zoran Milanović dodatno je učvrstio svoju poziciju favorita. Prosinački HRejting pokazuje rast njegove potpore na gotovo 39%, što je dva postotna boda više nego prošlog mjeseca.

Dragan Primorac, kandidat HDZ-a, bilježi manji rast te ulazi u završnicu kampanje s podrškom od 22,9%.

Nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić na trećem je mjestu s 9,6%, dok je Ivana Kekin nadomak 9%, unatoč medijskim kontroverzijama oko njezina supruga i zemljišta u Istri.

Među preostalih četvero kandidata, Miro Bulj (3,6%) bilježi najveći pad potpore, dok Branka Lozo blago raste i dostiže slične rezultate. Nezavisni kandidati Tomislav Jonjić i Niko Tokić Kartelo ostaju na marginama, s potporom manjom od 1,5%.

Neodlučnih je birača, tjedan prije izbora, oko 10%, što je velikih 3,4% manje nego prije mjesec dana.

Drugi krug: Milanovićeva pobjeda u siječnju

U hipotetskom drugom krugu 12. siječnja 2025., Zoran Milanović uvjerljivo pobjeđuje s 54,2% glasova, dok Dragan Primorac osvaja 33,8%.

U odnosu na prošli mjesec razlika između dva vodeća kandidata se povećala zahvaljujući snažnijem rastu potpore Milanoviću.

Broj neodlučnih birača u drugom krugu smanjen je na nešto više od 6%, dok je udio onih koji bi ostali kod kuće pao ispod 6%.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Nova anketa: Evo kako stranke stoje osam mjeseci nakon izbora

Objavljeno

-

By

Iako predstoje predsjednički izbori, HRT je provjerio kako osam mjeseci nakon parlamentarnih stoje političke stranke. Istraživanje je za HRT provela “Promocija Plus” 16. i 17. prosinca na uzorku od 1000 ispitanika. Najveća pogreška iznosi +/- 3,53%, uz razinu pouzdanosti od 95%.

U Hrvatskom saboru trenutačno sjede predstavnici čak 19 političkih stranaka. Da odlučuju birači iz ankete bilo bi ih samo četiri. Ali ne u Hrvatskoj podijeljenoj na 10 plus dvije izborne jedinice nego u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici sa zabranjenim predizbornim koalicijama, navodi HRT.

I u tako ustrojenoj Hrvatskoj HDZ bi biračima bio prvi izbor. Prosinac završava na 26,6%, što je blagi pad u odnosu na studeni (-0,24%). Zahvaljujući nastavku blagog rasta (+0,17%), SDP je uspio smanjiti razliku na ispod četiri posto (-3,66%). Sad su na gotovo 22,94%.

Treći su po snazi neodlučni. Iako se kod njih bilježi najveći pad (-1,03%), što je dobro, i dalje ih je 16,84%.

Budući da neodlučni još nemaju stranku, pa onda ne mogu ni u Sabor, birači bi ondje dali mjesto još samo dvjema strankama. Jednoj lijevoj i jednoj desnoj. Lijeva je Možemo!, kojoj slučaj bračnog para Kekin zasad nije naštetio. Štoviše, blago rastu (+0,27%), pa ta stranka godinu završava na 9,15%. Most je četvrta i posljednja stranka kojoj HRejting jamči prelazak izbornog praga. Trenutačno su na 6,82%, što je malo bolje (+0,32%) nego prošli mjesec.

Iako u Hrvatskoj kao jednoj izbornoj jedinici Sabor ne bi nikada vidjele, četiri stranke zahvaljujući postojećem izbornom modelu i statusu uglavnom regionalnih stranaka na mandat bi ipak mogle računati. To su Penavin Domovinski pokret koji je od ulaska u Vladu u konstatnom padu (prosinac -0,11%) pa godinu završava na 2,9% potpore.

U promil isti rejting imaju njihovi bivši stranački kolege koji su nakon raskola osnovali Domino (2,9%). S time da Radićeva struja ima najveći rast u proteklih mjesec dana (+1,1%).

U skupini stranaka koje isključivo regionalna ili lokalna snaga dovodi do Sabora još su IDS (1,49% bez promjene u odnosu na mjesec prije, +/-0,00%) i Centar (1,21%, pad 0,15% u odnosu na mjesec prije).

Oko jedan posto vrte se parlamentarni HSS s 1,13% (pad 0,13%), vladajući HNS 1,06% (rast 0,06%), neparlamentarni Fokus s 1,02% (rast 0,15%) i vladajući HSU s 0,92% (pad 0,04%).

U anketi je ispitan rejting još sedam stranaka. Većina ih ne doseže ni pola postotnih poena biračke potpore. Redom su to: Nezavisna platforma međimurskog župana Posavca (0,79%, pad 0,05%), Radnička fronta Katarine Peović (0,75% , pad 0,31%), Pravo i pravda nesuđenog predsjedničkog kandidata Mislava Kolakušića (0,73%, rast 0,10%), Hrebakov HSLS (0,42% pad 0,08%), stranka također nesuđene predsjedničke kandidatkinje Karoline Vidović Krišto Odlučnost i pravednost (0,39%, pad 0,12%), Pavličekovi Suverenisti (0,38%, pad 0,18%) i stabilno posljednji – Zekanovićev HDS (0,28%, pad 0,03%), izvijestila je Munižaba.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa

Objavljeno

-

By

Fakultet prirodnih znanosti u Puli/Screenshot/Facebook

Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.

“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.

“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.

Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu