Tech
Infobip Shift 2024: Na Višnjiku više od stotinu predavača najveće developerske konferencije

Infobip Shift, najveća developerska konferencija u ovom dijelu Europe, vraća se u Zadar na Višnjik od 15. do 17. rujna. Događaj koji će i ove godine u Hrvatskoj okupiti tisuće profesionalaca iz informatičke industrije ove će godine obilježiti proširenje trajanja programa na tri dana, a iz Infobipa najavljuju i nikad veći broj predavača – njih čak 110.
Konferencija započinje 15. rujna kada će se održati tri popratna, neformalna događaja na različitim lokacijama u Zadru, a dvodnevni konferencijski program od sljedećeg dana započinje u ŠC Višnjik.
„Iako je riječ o rekordnom broju predavača, prvenstveno smo se vodili kvalitetom sadržaja i vrijednosti koju naši posjetitelji mogu dobiti. Osnivači kompanija, tehnički direktori, vrhunski programeri, softverski inžinjeri, ulagači, profesori, voditelji podcasta i drugi stručnjaci različitih profesija će na Infobip Shiftu podijeliti svoju perspektivu i znanje kroz predavanja, radionice i panel rasprave“, najavio je konferenciju Nikola Radišić, voditelj Shiftovog tima u Infobipu te istaknuo: „Očekujemo oko četiri tisuće posjetitelja, a zanimljiv je podatak da nam oni dolaze iz Europe, Sjeverne Amerike, Azije, Afrike i Australije što dovoljno govori o rastu i značaju Infobip Shifta na globalnoj sceni“.
Tehnološki i telekomunikacijski divovi na pozornici
Raznovrstan popis predavača predvode velike kompanije čije prisustvo na Shiftu nije novost. Predstavnici Googlea, Microsofta, AWS-a i Spotifyja, baš kao i stručnjaci iz developerima dobro poznatih kompanija kao što su Red Hat, Atlassian i Postman, održat će predavanja na konferenciji. Po prvi puta, na Shiftu će se naći i predstavnici Infobipovih partnera, velikih telekomunikacijskih kompanija s kojima prvi hrvatski jednorog surađuje.
„Shift će ove godine biti i prilika za novi iskorak u suradnji s partnerima kao što su Orange, Telefonica, Deutsche Telekom i Hrvatski Telekom, divovima čije usluge koristi gotovo milijardu ljudi. Na Shiftu ćemo zajednički predstaviti neke od ideje za unapređenje telekomunikacija u budućnosti te otkriti kako developeri mogu koristiti aplikacije telekomunikacijskih pružatelja usluga i tako poboljšati korisničko iskustvo. Na Shiftu će biti prisutna i Nokia, međunarodni telekomunikacijski lider te odnedavno Infobipov partner. Dolazak svih ovih partnera na Shift omogućit će uvid u zanimljive projekte na kojima radimo, ali, vjerujem, podići našu suradnju na višu razinu“, objašnjava Viktorija Radman, Infobipova direktorica za poslovanje s telekomima.
Program Infobip Shifta održat će se na sedam pozornica na kojima će se obraditi najvažnije teme aktualne softverske industrije – od umjetne inteligencije preko upravljanja inženjerskim timovima do kibernetičke sigurnosti. Izdvojeni program održat će se na Startup pozornici koja će ugostiti panele na teme koje su važne osnivačima startupa i onima koji razmišljaju o pokretanju startupa.
Zaokruženo iskustvo
Uz vrhunski edukativan program, iskustvo će upotpuniti i bogat zabavni sadržaj koji će posjetiteljima omogućiti opuštanje između predavanja. Gaming sadržaji, arkadne igre, utrka dronova ili brijanje kod profesionalnog brijača samo su neke od aktivnosti dostupnih posjetiteljima koje će ovu konferenciju izdvojiti od sličnih događaja. Kao i inače, konferencijski dani završit će već legendarnim Shiftovim afterpartyjima.
Na konferenciji će se moći iskušati i auto kompanije Elmo, pionira u upravljanju vozilima na daljinu. Zahvaljujući Elmovoj tehnologiji te podršci Nokie i Hrvatskog Telekoma, vozači će sjesti za upravljačku konzolu na Višnjiku i u stvarnom vremenu voziti auto koji se nalazi u Finskoj, oko 2000 kilometara sjeverno.
Shift u Zadru održat će se pet mjeseci nakon američke inačice koja se održala u Miamiju. Time se nastavlja okupljanje međunarodne developerske i startup zajednice oko Infobipa Shifta, koji se iz godine u godinu sve bolje pozicionira na globalnoj razini, što potvrđuje i rast broja posjetitelja, izlagača i partnera iz godine u godinu.
Više informacija o programu i ulaznicama može se pronaći na službenoj stranici događaja.
O Infobipu:
Infobip je krenuo kao mala startup kompanija iz Vodnjana u Istri. Danas, s preko 15 godina iskustva u IT industriji, globalno zapošljava oko 3400 ljudi te posluje na šest kontinenata kroz više od 70 ureda. Razlog ovolikom uspjehu su Infobipova komunikacijska platforma i usluge za poslovne subjekte koje mogu doprijeti do gotovo 7 milijardi korisnika i stvari u više od 190 zemalja. Time je omogućena besprijekorna mobilna komunikacija poslovnih subjekata s njihovim krajnjim korisnicima – na svakom kanalu i uređaju, u svakom trenutku i bez obzira na to u kojem se dijelu svijeta nalaze. Kompanija surađuje i u partnerstvu je s vodećim mobilnim operatorima, kompanijama koje razvijaju messaging aplikacije, bankama, e-commerce kompanijama, društvenim mrežama i tehnološkim kompanijama. Infobip je u svijetu prepoznat kao dobitnik brojnih nagrada za kvalitetu usluga koje provodi pri čemu surađuje s najvećim svjetskim chat aplikacijama poput WhatsAppa, Vibera, Telegrama te s globalno poznatim brendovima poput Virgin Megastore, Strave, Ubera, Zendeska, Burger Kinga i mnogim drugima.
Tech
Ove riječi u komunikaciji s ChatGPT-om koštaju desetke milijuna dolara

Kažete li “molim” ili “hvala” nakon što ChatGPT završi zadatak koji ste mu dali? Ako je odgovor da, pripadate skupini korisnika koja, prema nekim procjenama, OpenAI godišnje stoji desetke milijuna dolara – samo u troškovima električne energije.
Naime, svaka interakcija s umjetnom inteligencijom troši određenu količinu energije, čak i ako je riječ o jednoj jedinoj riječi, prenosi TechRadar.
Iza ChatGPT-a i sličnih alata kriju se golemi serveri koji svakom korisničkom porukom troše značajne količine energije. Pa iako je AI postao dio svakodnevice, rijetko tko razmišlja o tome da čak i generiranje meme-a ili slanje jedne poruke može imati utjecaj na okoliš.
Pa, trebamo li prestati biti ljubazni prema chatbotovima kako bismo uštedjeli energiju? Paradoksalno – možda baš suprotno.
Naime, pristojni i jasno formulirani upiti često dovode do preciznijih i korisnijih odgovora. Takav pristup ne samo da može poboljšati kvalitetu konverzacije, već u određenim situacijama čak i smanjiti pristranost odgovora. U tom smislu, ljubaznost postaje važan alat za pouzdaniju upotrebu umjetne inteligencije.
Kako se AI razvija, postavlja se i pitanje hoće li pristojnost korisnika utjecati na to kako modeli reagiraju. Hoće li sustavi jednog dana biti trenirani da više “nagrađuju” korisnike koji se ophode s poštovanjem?
I tako dolazimo do dileme, iako ljubaznost prema AI-ju možda nije energetski najefikasnija, ona vam itekako može donijeti bolje korisničko iskustvo. No ostaje otvoreno pitanje – isplati li se to u kontekstu ekološkog otiska?
Zato, rješenje je jednostavno, u zadatku koji dajete chatbotu, odmah na njegovom kraju unaprijed ostavite “hvala” i “molim”. Time ste ostali pristojni, a niste trošili dodatnu energiju za interakciju.
Tech
DIGITALNA POVEZANOST ŠIRI SE ZADARSKOM ŽUPANIJOM: Novih 4.948 kućanstava dobit će brzi internet

Stanovnici Zadarske županije u 2026. godini imat će na raspolaganju optički internetski pristup s brzinom preuzimanja od najmanje 100 Mbit/s i mogućnosti nadogradnje na 1 Gbit/s čime je pokrenuti snažan digitalni val.

Rezultat je to povlačenja EU sredstava uz podršku Ministarstva mora, prometa i infrastrukture koji uključuje ukupno pet otočnih općina županije, konkretno općinu Pašman kao nositelja projekta i susjedne općine Tkon, Kali, Kukljica i Preko na Ugljanu kao i grada Nina kao nositelja projekta sa susjednim općinama Privlaka te Vrsi te nositelja projekta općinu Bibinje uz susjednu općinu Zemunik Donji.
Projekti uvođenja širokopojasne infrastrukture na rijetko naseljenim područjima u Zadarskoj županiji dovesti će do smanjenja digitalnog jaza u odnosu na veća populacijska središta gdje su kvalitetne informacijske i komunikacijske usluge osigurane tržišnim putem. Jačanjem digitalne infrastrukture se osiguravaju preduvjeti za daljnji društveni i gospodarski napredak u priobalju, zaobalju i na otocima, odnosno njihova uključenost u autocestu budućnosti i tokove suvremenog digitalnog svijeta.
Svjetlovodna mreža izgrađena u sklopu projekata ostaje u trajnom vlasništvu jedinica lokalne samouprave, koje infrastrukturom upravljaju po tzv. veleprodajnom poslovnom modelu uz jednake uvjete tržišnog natjecanja za sve operatore.
Iskustvo pokazuje da povećanje brzine interneta u hrvatskim općinama i gradovima dovodi do značajnih gospodarskih učinaka u obliku osnivanja novih kompanija, otvaranja novih radnih mjesta te povećanja efikasnosti javnih i privatnih usluga.
Projekti, čija ukupna vrijednost iznosi 18 milijuna eura, će nesumnjivo predstavljati značajan dobitak i za radnike i gospodarstvenike Zadarske županije.

Dodijeljeni ugovori za optičku mrežu za tisuće kućanstava i poduzeća na području Nina, Privlake, Vrsi, Bibinja i Zemunika Donjeg.
Općina Bibinje prijavila je za financiranje 3,40 milijuna eura vrijedan projekt osiguranja dostupnosti širokopojasnih pristupa s brzinama od najmanje 100 Mbit/s u smjeru korisnika (download) i najmanje 30 Mbit/s u smjeru od korisnika (upload) na 3.393 adresa na području Bibinja i Zemunika Donjeg.
Polaganjem svjetlovodnih kabela, izgradnjom i opremanjem mrežnih čvorova te postavljanjem pasivnih i aktivnih mrežnih komponenti ostvarit će se infrastrukturni preduvjeti za povećanje kvalitete suvremenih IKT usluga i aplikacija za sve kategorije korisnika na projektnom području – 1.303 kućanstva, 120 poslovnih i 14 javnih korisnika.
Provedbom projekta razvoja širokopojasne infrastrukture na području Grada Nina i općina Privlaka i Vrsi će brzi i ultra-brzi širokopojasni pristup internetu biti dostupan za korisnike na 7037 bijelih i sivih adresa.
Korisnicima će nakon uvođenja usluge optičkog interneta biti omogućen izbor operatora s kojim će sklopiti ugovor za željene brže i kvalitetnije usluge. Nositelj projekta – Grad Nin također je prijavio projekt uvođenja ove javne usluge nove generacije, vrijedan 7,69 milijuna eura, na poziv iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti.

Tech
BILAVER I SEKULA POTPISALI UGOVOR VRIJEDAN PREKO TRI MILIJUNA EURA / Općina Bibinje gradi optičku infrastrukturu za brzi internet!

Danas je u Općini Bibinje održana dodjela ugovora za „Provedbu projekata u sklopu Okvirnog nacionalnog programa za razvoj infrastrukture širokopojasnog pristupa u područjima u kojima ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja“ . Ugovore za projekte ukupne vrijednosti gotovo 11,09 milijuna eura koji se sufinanciraju iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO) donio je Josip Bilaver, državni tajnik u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture ujedno i kandidat za župana Zadarske županije.
Ispunjavamo ono što smo obećali. Ja sam prije manje od godinu dana obećao da ćemo iznaći sredstva za Bibinje, Donji Zemunik, Nin, Privlaku i Vrsi. Hvala Bogu i Vladi RH, da smo uspjeli naći ta sredstava. Čestitam općinama na pripremi ovih projekata. Nadam se da će i realizacija ovih projekata biti uspješna, te da će naši građani u konačnici imati jednu kvalitetnu modernu, mrežu i brzinu interneta. To je ono što oni zaslužuju kako bi se dodatno podigla kvaliteta života naših sugrađana u ovim općinama – rekao je državni tajnik Josip Bilaver.
Potpisana su dva Ugovora za projekte razvoja infrastrukture širokopojasnog pristupa internetu. Jedan za područje općina Bibinje i Zemunik Donji i drugi za područje grada Nina i općina Privlaka i Vrsi.
Općina Bibinje i Zemunik Donji tako su dobili 2.612.923,07 bespovratnih sredstava, što je najviši mogući iznos sufinanciranja, ta sredstava uključuju i Državne potpore, dok su ukupni troškovi projekta 3.401.605,54 eura.
Cilj je da svi naši mještani i gosti imaju brži, kvalitetniji pristup brzom internetu. Razvoj širokopojasne mreže je važan i za razvoj poduzetničke infrastrukture, a u konačnici Općina Bibinje imat će koristi od samog najma mreže operaterima, što će nam dugoročno osigurati stabilne prihode – rekao je općinski načelnik Šime Sekula, koji je iskoristio prigodu i zahvalio se državnom tajniku Bilaveru na velikoj pomoći u pripremi ovog projekta.
Izvor: Bibinje.hr
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
VELIKA SUBOTA Danas je dan tišine i molitve
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
VELIKI ČETVRTAK / Danas je spomendan Isusove posljednje večere. Do subote se gase sva crkvena zvona
-
magazin4 dana prije
Zašto se posti na Veliki petak i što se smije jesti?
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
VELIKI PETAK / Kršćani diljem svijeta sjećaju se Isusove osude, muke i smrti