Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

Europska noć istraživača u Zadru 27. rujna 

Objavljeno

-

Europska noć istraživača svake se godine tradicionalno organizira posljednjeg petka u rujnu, a ove će se godine održati 27. rujna u pet hrvatskih gradova: Zadru, Splitu, Dubrovniku, Rijeci i Puli.

Ova manifestacija uključuje niz znanstveno-društvenih aktivnosti, s ciljem privlačenja sudionika svih razina obrazovanja, posebice djece i mladih. Fokus je na onima koji nemaju pristup znanosti i istraživanju te su stoga manje skloni bavljenju STEAM područjima ili istraživačkim aktivnostima.

Prošlogodišnja Europska noć istraživača privukla je više od 10.000 posjetitelja koji su sudjelovali u preko 150 različitih aktivnosti u spomenutih pet obalnih gradova. Ove godine, posjetitelji mogu očekivati Noć punu interaktivnih sadržaja, praktičnih eksperimenata, radionica, prezentacija, edukativnih izložbi, igara i natjecanja.

Europska noć istraživača se provodi u okviru projekta Reconnecting Science with the Blue Society – Blue-connect 2.0 koji se financira iz programa Obzor Europa.

Uz navedeno, u okviru projekta će se kontinuirano do kraja 2025. godine provoditi niz predavanja, izložbi, radionica i drugih aktivnosti kojima je cilj približiti znanost i istraživački rad mladima i široj javnosti.

Kroz program Istraživači i škole uz krilaticu ”Učimo kroz igru i dijalog” organizirat će se posjeti istraživača osnovnim i srednjim školama, uključujući one na otocima i u ruralnim područjima, kako bi kroz interaktivne eksperimente i radionice potakli znatiželju i interes učenika za znanstvene karijere. Također, učenici će imati priliku posjetiti znanstvene institucije i upoznati se s radom istraživača u partnerskim institucijama.

Više informacija o projektnim partnerima i aktivnostima možete pratiti na službenoj web stranici i društvenim mrežama.

 

ZADAR / ŽUPANIJA

BESPLATNO VODSTVO / U ponedjeljak “U potrazi za sv. Krševanom”

Objavljeno

-

By

Iz Narodnog muzeja Zadar u ponedjeljak, 25. studenog u 11:30 sati pozivaju na besplatno stručno vodstvo „U potrazi za sv. Krševanom”, organizirano za građanstvo povodom obilježavanja Dana Grada Zadra.

Kada: 25. studenog u 11:30h

Gdje: Krenut ćemo iz SICU-a, a nastavljamo u Odjelu Muzeja grada Zadra.

Prijave nisu potrebne! Dovedite prijatelje i obitelj te zajedno istražimo bogatu povijest!

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

NAJAVA KONCERATA / Zadre, sretan rođendan!

Objavljeno

-

By

21. 11. u Koncertnoj dvorani braće Bersa održan je koncert Marija Zbiljskog i Konstantina Krasnitskog. Duo je predstavio djela A. Schnittkea, V. Čauševa, J. S. Bacha, B. Bartóka i D. Bobića kroz jedan neobičan spoj instrumenata – bisernice i brača uz pratnju klavira. Koncert je organiziran u suradnji s Hrvatskom udrugom glazbenih organizatora.

U povodu obilježavanja Dana grada Zadra i blagdana sv. Krševana slijede dva koncertna događanja iz ciklusa Zadarski krug. Ciklus je to koji okuplja glazbene snage, umjetnike i izvođače koji su rođenjem ili djelovanjem vezani za Zadar, a koji aktivno djeluju u stvaranju glazbene kulture našega grada.

U nedjelju, 24. 11. s početkom u 20 sati u crkvi sv. Nikole održat će se koncert Hrvatskog pjevačkog društva Zoranić, uz dirigenticu Branku Višić Karavida, a već sljedeću večer, u ponedjeljak, 25. 11. na rasporedu je koncert profesora Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar čiji je početak zakazan u 19 sati u Svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru. Ulaz na oba koncerta je slobodan.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

(FOTOGALERIJA) UZ DAN GRADA / Održan okrugli stol „Darovitost u sustavu redovne škole – stanje i perspektive“ 

Objavljeno

-

By

U povodu obilježavanja Dana grada Zadra Odjel za pedagogiju Sveučilišta u Zadru u Kneževoj palači održao je okrugli stol „Darovitost u sustavu redovne škole – stanje i perspektive”. O darovitoj djeci i izazovima u otkrivanju i realizaciji njihovih punih potencijala govorili su pročelnica Odjela za pedagogiju izv. prof. dr. sc. Matilda Karamatić Brčić, prof. dr. sc. Rozana Petani i izv. prof. dr. sc. Jasmina Vrkić Dimić s Odjela za pedagogiju, pročelnica Upravnog odjela za odgoj i školstvo Grada Zadra Tihana Magaš, Iva Slačanac iz Centra za uočavanje i rad s darovitima Zadar te Lucija Katalinić iz Odsjeka za kvalitetu obrazovanja u Upravnom odjelu za obrazovanje, kulturu i šport Zadarske županije.

 Ume Sveučilišta u Zadru, rektora prof. dr. sc. Josipa Faričića i uprave, sudionike je pozdravio prorektor prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić.

 – Od najranijih škola do današnjeg modernog Sveučilišta, naš grad prepoznaje značaj ulaganja u obrazovanje i razvoj ljudskih potencijala. Danas, kada govorimo o darovitosti u školskom sustavu, nastavljamo tu tradiciju i otvaramo vrata budućim generacijama da ostvare svoj puni potencijal. Zahvaljujem organizatorima, predavačima i sudionicima što svojim znanjem i iskustvom pridonose raspravi o ovoj važnoj temi. Siguran sam da će zaključci okruglog stola donijeti nove uvide i smjernice koje će unaprijediti naš obrazovni sustav i osigurati podršku darovitim učenicima, rekao je Penezić.

Okrugli stol bio je usmjeren na znanstveni i praktični kontekst u radu s darovitom djecom i učenicima s ciljem naglašavanja dobrobiti djeteta i učenika, kao i kvalitetnog procesa stjecanja potrebnih kompetencija za školovanje, život i rad.

 – Uloga ključnih dionika u sagledavanju darovitosti kod učenika kao koncepta inkluzivne pedagogije, polazi od pretpostavke da svako dijete ima pravo na različitost te da mi kao stručnjaci na različitost gledamo kao na poticaj za rad. Postojeće resurse, kako kadrovske, tako i organizacijske i programske, koristimo bez marginaliziranja učenika koji su prosječni. U nastojanju realiziranja inkluzivnog koncepta kroz rad s darovitim učenicima, škole postaju mjesta koja imaju zadatak osigurati svim učenicima primjerenu podršku u postupku stjecanja potrebnih kompetencija za daljnje školovanje, uvažavajući harmonijski, emocionalni i socijalni razvoj učenika te kvalitetnu suradnju istih sa svojim vršnjacima, ističe izv. prof. dr. sc. Matilda Karamatić Brčić.

Osiguranje podrške darovitim učenicima na emocionalnom, socijalnom i intelektualnom polju postaje zadaća svih sudionika procesa odgoja i obrazovanja, unutar odgojno-obrazovne institucije i izvan nje.

 – Rasti i učiti zajedno, socijalno i emocionalno razvijati se i graditi učenikovu osobnost znači prihvaćati i spoznavati različitosti. Sustav odgoja i obrazovanja prepoznaje ulogu i značaj kvalitetnog rada s darovitom djecom i učenicima te ulogu i značaj kvalitetnog odgovora odgojno-obrazovnih ustanova na izazove u okviru svakodnevne školske prakse. Naglasak je posebno usmjeren na kvalitetnu umreženost nadležnih tijela i institucija na lokanoj, regionalnoj i nacionalnoj razini. Tek tada možemo dati kvalitetan odgovor na izazove rada s darovitom djecom i učenicima. Iskoristimo kod djece kapacitete koje imaju, ne kažnjavajući ih zbog onih znanja koje ne posjeduju u određenom trenutku, poručila je Karamatić Brčić.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu