ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTOGALERIJA SA SVEUČILIŠTA) Predstavljena knjiga o Obrovcu i obrovačkom kraju od prapovijesti do suvremenog demografskog sloma
Na Sveučilištu u Zadru sinoć je predstavljena knjiga „Obrovac i obrovački kraj kroz vjekove“, izdana u sunakladništvu Matice Obrovčana i Sveučilišta u Zadru. U izradi knjige koja opisuje povijest Obrovca od prapovijesti do suvremenog doba sudjelovalo je 15 autora. Iako je otisnuta prije dvadesetak dana naklada je gotovo rasprodana, a prvi primjerci stigli su i na udaljene kontinente. Sinoć su je u Zadru premijerno predstavili recenzenti prof. emeritus Drago Roksandić i izv. prof. dr. sc. Ante Blaće, povjesničar umjetnosti i konzervator Miljenko Domijan te urednici Mićo Jurjević i dr. sc. Šime Vrkić.
Obrovac je posebna prostorna cjelina, svojevrsna kopča Hrvatske nastala na specifičnom dodiru planinskog sustava Velebita i Bukovice te rijeke Zrmanje, važne zbog vodnog bogatstva i doline koja je kroz povijest funkcionirala kao poveznica jadranskoga, dinaridskoga i panonskog prostora, istaknuo je u pozdravnoj riječi rektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Josip Faričić.
– Ova knjiga je kamen temeljac budućeg razvoja obrovačkog kraja. Ako tu knjigu promatramo u tom kontekstu, pozdravljam i one koji nisu došli večeras, a trebali su poslušati što znači ovaj kraj, najprije za njegove stanovnike, a onda i za sve nas. Stjecajem okolnosti Obrovac danas poprima obilježje perifernog prostora, ali nije još uvijek potpuna margina. Nemojmo dopustiti da taj prostor, koji jest periferija, izgubi iskre koje će ga potaknuti da se nekakvom kinetičkom energijom omogući budućnost ovog kraja. Ova bi knjiga trebala biti sastavni dio svakog kućanstva Obrovca i susjednih naselja, a ne samo ukras na polici ili podmetač za ekrane, rekao je Faričić.
Poznati hrvatski povjesničar Drago Roksandić pohvalio je veliki broj obavijesti i slikovnih priloga, fotografija i tablica koje „proširuju otvore unutar kojih je moguće čitati priloge“. Posebno ga veseli činjenica da je obrađena cijela priča od prapovijesti, budući da se o tim starijim vremenima u Obrovcu rijetko istraživalo.
U kratkoj prezentaciji geografskih obilježja Obrovca izv. prof. dr. sc. Ante Blaće istaknuo je kako Grad Obrovac na svom administrativnom području ima 12 naselja s ukupno 2,5 stanovnika, a zanimljivo je da su naselja Kruševo i Gornji Karin veći od samog grada Obrovca, koji ima svega 800 stanovnika. On je čak i prostorno najmanji od svih 12 naselja u sastavu.
– Knjiga je dostojanstvena i iznad razine današnjeg Obrovca, a Jurjević je za svoj zavičaj učinio puno više nego što misli da jest. Ne tako davno, između dva svjetska rata, on je imao svojstva i način života priobalnih dalmatinskih gradića. Posebno pohvaljujem inzistiranje da se obradi i ovaj ruralni segment kulturne baštine, značajniji i od samog Obrovca. Nažalost, proživio je ratove, devastacije, najprije s jedne, a onda i druge strane, a suvremene devastacije betonskim matunima i ciglama izgledaju kao da je netko na Obrovac nasadio sedlo. Tradicionalne obrovačke arhitekture više nema, bio je kritičan Domijan.
Urednici Jurjević i Vrkić na kraju su zahvalili suradnicima i sponzorima, svima koji su omogućili da se knjiga pojavi u ovako raskošnom izdanju.
– Htjelo smo i sami doznati što više informacija o našem zavičaju, omogućiti svim Obrovčanima, našim učenicima, da lakše dođu do štiva koje će im pomoći da spoznaju svoj grad i zavičaj. Nismo se htjeli maknuti od „tabu tema“ poput ratova, socijalizma, Glinice, Domovinskog rata, demografskog sloma, nego smo donijeli građu o kojoj se može raspravljati i teme koje će prije ili kasnije doći na dnevni red, rekao je Jurjević.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTOGALERIJA) UZ DAN GRADA / Održan okrugli stol „Darovitost u sustavu redovne škole – stanje i perspektive“
U povodu obilježavanja Dana grada Zadra Odjel za pedagogiju Sveučilišta u Zadru u Kneževoj palači održao je okrugli stol „Darovitost u sustavu redovne škole – stanje i perspektive”. O darovitoj djeci i izazovima u otkrivanju i realizaciji njihovih punih potencijala govorili su pročelnica Odjela za pedagogiju izv. prof. dr. sc. Matilda Karamatić Brčić, prof. dr. sc. Rozana Petani i izv. prof. dr. sc. Jasmina Vrkić Dimić s Odjela za pedagogiju, pročelnica Upravnog odjela za odgoj i školstvo Grada Zadra Tihana Magaš, Iva Slačanac iz Centra za uočavanje i rad s darovitima Zadar te Lucija Katalinić iz Odsjeka za kvalitetu obrazovanja u Upravnom odjelu za obrazovanje, kulturu i šport Zadarske županije.
Ume Sveučilišta u Zadru, rektora prof. dr. sc. Josipa Faričića i uprave, sudionike je pozdravio prorektor prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić.
– Od najranijih škola do današnjeg modernog Sveučilišta, naš grad prepoznaje značaj ulaganja u obrazovanje i razvoj ljudskih potencijala. Danas, kada govorimo o darovitosti u školskom sustavu, nastavljamo tu tradiciju i otvaramo vrata budućim generacijama da ostvare svoj puni potencijal. Zahvaljujem organizatorima, predavačima i sudionicima što svojim znanjem i iskustvom pridonose raspravi o ovoj važnoj temi. Siguran sam da će zaključci okruglog stola donijeti nove uvide i smjernice koje će unaprijediti naš obrazovni sustav i osigurati podršku darovitim učenicima, rekao je Penezić.
Okrugli stol bio je usmjeren na znanstveni i praktični kontekst u radu s darovitom djecom i učenicima s ciljem naglašavanja dobrobiti djeteta i učenika, kao i kvalitetnog procesa stjecanja potrebnih kompetencija za školovanje, život i rad.
– Uloga ključnih dionika u sagledavanju darovitosti kod učenika kao koncepta inkluzivne pedagogije, polazi od pretpostavke da svako dijete ima pravo na različitost te da mi kao stručnjaci na različitost gledamo kao na poticaj za rad. Postojeće resurse, kako kadrovske, tako i organizacijske i programske, koristimo bez marginaliziranja učenika koji su prosječni. U nastojanju realiziranja inkluzivnog koncepta kroz rad s darovitim učenicima, škole postaju mjesta koja imaju zadatak osigurati svim učenicima primjerenu podršku u postupku stjecanja potrebnih kompetencija za daljnje školovanje, uvažavajući harmonijski, emocionalni i socijalni razvoj učenika te kvalitetnu suradnju istih sa svojim vršnjacima, ističe izv. prof. dr. sc. Matilda Karamatić Brčić.
Osiguranje podrške darovitim učenicima na emocionalnom, socijalnom i intelektualnom polju postaje zadaća svih sudionika procesa odgoja i obrazovanja, unutar odgojno-obrazovne institucije i izvan nje.
– Rasti i učiti zajedno, socijalno i emocionalno razvijati se i graditi učenikovu osobnost znači prihvaćati i spoznavati različitosti. Sustav odgoja i obrazovanja prepoznaje ulogu i značaj kvalitetnog rada s darovitom djecom i učenicima te ulogu i značaj kvalitetnog odgovora odgojno-obrazovnih ustanova na izazove u okviru svakodnevne školske prakse. Naglasak je posebno usmjeren na kvalitetnu umreženost nadležnih tijela i institucija na lokanoj, regionalnoj i nacionalnoj razini. Tek tada možemo dati kvalitetan odgovor na izazove rada s darovitom djecom i učenicima. Iskoristimo kod djece kapacitete koje imaju, ne kažnjavajući ih zbog onih znanja koje ne posjeduju u određenom trenutku, poručila je Karamatić Brčić.
ZADAR / ŽUPANIJA
PROGNOZA / Uživajte u sunčanom vikendu, od ponedjeljka opet oblačno…
Danas pretežno sunčano, uglavnom na istoku s ponegdje umjerenom naoblakom. Ujutro u unutrašnjosti mraz, lokalno i magla. Vjetar većinom slab, na istoku do umjeren zapadni i sjeverozapadni. Na Jadranu mjestimice umjerena bura i sjeverni vjetar, prema otvorenom moru sjeverozapadni, navečer na sjevernom Jadranu u okretanju na jugozapadni. Najviša temperatura zraka između 4 i 9, na Jadranu od 9 do 13 °C.
U nedjelju pretežno sunčano uz postupni porast naoblake na sjevernom Jadranu i u Gorskoj Hrvatskoj. U noći i ujutro u unutrašnjosti mjestimice magla. Bit će i mraza. U većem dijelu zemlje će zapuhati umjeren jugozapadni vjetar, u gorju i jak. Najniža jutarnja temperatura od -8 do -3, na Jadranu uglavnom od 1 do 6 °C. Najviša dnevna između 5 i 10, a na moru 9 i 14 °C.
IZGLEDI VREMENA:
Pretežno sunčano, povremeno s umjerenom naoblakom, a u ponedjeljak na sjevernom Jadranu te u gorskoj Hrvatskoj uz više oblaka može mjestimice biti malo kiše. U utorak promjenljivo oblačno, mjestimice kiša, na ponajprije na sjevernom Jadranu te u zapadnim i sjeverozapadnim krajevima. Vjetar slab do umjeren jugozapadni, u Dalmaciji i jugo. U nedjelju jutro na kopnu hladno uz mraz. Najviša dnevna temperatura posvuda u postupnom porastu.
ZADAR / ŽUPANIJA
(FOTOGALERIJA) ZANIMLJIV SPOJ / Muzej antičkog stakla u Poliklinici Opće bolnice Zadar! Pogledajte…
Neobičan susret, već godinama, događa se na Odjelu za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju Poliklinike Opće bolnice Zadar. Evo što o tome kažu iz OB:
“Na pomalo neočekivanom mjestu, ovdje se susreću i spajaju zdravstvo i kultura! Sve je započelo još 2019.godine kada je Muzej antičkog stakla, uz obilježavanje 10 godina od otvorenja te povodom Dana grada Zadra i blagdana sv. Krševana, našoj ustanovi donirao plakate muzejskih izložbi i ostalih događanja. Oni su oplemenili ambulante, čekaonice, vježbaonice i dvorane za provođenje terapija na Odjelu za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologiju Poliklinike Opće bolnice Zadar.
Danas, pet godina kasnije, ponovno uoči Dana grada Zadra, stari su plakati uklonjeni, a ovaj prostor krasi 40 novih koji su svojevrsna retrospektiva svih aktivnosti koje je MAS proveo od 2019.do 2024.
To su plakati izložbi antičkog i ostalog povijesnog stakla, umjetničkih izložbi suvremenog stakla, predavanja, dječjih i učeničkih radionica te ostalih događanja koje je Muzej provodio, a u kojima su sudjelovali i građani.
Zahvaljujemo Muzeju antičkog stakla na ovom daru uz nadu kako će plakati, kao ugodan podsjetnik na rad Muzeja, privući i novu publiku u mjesto koje čuva i proučava staklo, koje educira, ali i donosi sasvim nove koncepte muzejskog rada.”
-
Svijet5 dana prije
Upozorenje zbog zimske oluje: Pripremite se za intenzivne vremenske uvjete!
-
Hrvatska4 dana prije
Objavljena karta: Evo kad će u Hrvatskoj početi snijeg!
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
IZ GRADA: Objavljena je lista prvenstva za POS. Evo tko je i na kojem rednom mjestu…
-
Tech3 dana prije
Četiri vampirska uređaja zbog kojih računi rastu