Grad
Održan panel „Implementacija plavog obrazovanja u obrazovni sustav Republike Hrvatske – prilike i izazovi“
Na Sveučilištu u Zadru danas je održana panel rasprava „Implementacija plavog obrazovanja u obrazovni sustav Republike Hrvatske – prilike i izazovi” o uvođenju plavog obrazovanja u formalni sustav obrazovanja u Republici Hrvatskoj.
Panel rasprava, koju je moderirala voditeljica Kabineta rektora Ivana Zrilić, je dio HORIZON projekta BlueLightS – EnLIGHTening future Schools to deliver BLUE Sustainability in Europe u kojem je Sveučilište u Zadru partner, a njegova svrha bila je uspostaviti dijalog i suradnju dionika koja će unaprijediti stanje plavog obrazovanja u Hrvatskoj. Na panel raspravi razmatralo se kako integrirati teme vezane uz more i znanje o moru i vodama u školske kurikulume i nastavne sadržaje.
Domaći i strani izlagači prikazali su primjere dobre prakse iz svojih zemalja i dali smjernice kako omogućiti aktivno uključivanje tema koje se tiču znanja o moru i vodama u obrazovanje na svim razinama, bilo da se radi o različitim predmetima, osnovnom ili srednjoškolskom obrazovanju.
Postoji odio sadržaja koji je vezan za Plavo obrazovanje, ali ono trenutno počiva na entuzijazmu pojedinaca, nastavnika i odgajatelja koji rade s djecom i dok god je to na individualnoj razini nemoguće je napraviti pomak, zaključila je Mokos.
Već dvadesetak godina prisutni su povećani napori da se teme o oceanu i zaštiti mora donesu u oceane, Edukacija se ne odnosi samo na upoznavanje s raznovrsnošću života moru, nego, nego različite studentske projekte, suradnje s partnerima izvan škole. Nastoje se educirati nastavnici, emotivno povezati djecu s morem, a Europska unija omogućila je više projekata kojim će se to učiniti popit ProBleu, Shore i BlueLightS, rekla je Evy Copejans iz Europske mreže EU4Ocean.
Jedna od uvodničarki bila je Rita Borges, koordinatorica za tematiziranje mora u portugalskim školama. Istaknula je kako je ocean strateški resurs za ovu zemlju te se rade veliki napori u promociji održive Plave ekonomije.
Educiramo stanovništvo da cijene ocean i pristupaju mu s odgovornošću. OD 2016. postoje programi koje se zovu Plave škole i provode su u 400 škola, uz podršku 100 institucija, ali i program za nastavnike Edukacija plave generacije, kako bi dobili potrebne alate za edukaciju djece.
Panelisti su bili dr. sc. Marijana Gojčeta, voditeljica Službe za standard, darovite i djecu s teškoćama u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, viši savjetnik U AZOO Vesko Niskolaus i biologinja mora doc. dr. sc. Melita Mokos s Odjela za ekologiju, agronomiju akvakulturu Sveučilišta u Zadru.
Plavo obrazovanje je u Hrvatskoj u povojima i školski kurikulumi su dosta siromašni temama o moru. Imamo međuprojektnu temu održivi razvoj koja se provlači kroz sve razine obrazovanje i u kojoj učenici stječu znanja o održivosti, u lokalnoj sredini stječu važna iskustva koja su im potrebna kako bi mogli pridonijeti održivom razvoju i zaštiti okoliša, rekla je Gojčeta.
Nemoguće je zamisliti život u Hrvatskoj bez mora, a i ekonomiju. Nažalost u kurikulumu nemamo teme vezane za obrazovanje o moru, ali to ne znači da nastavnici i učitelji kroz interdisciplinarni pristup ne uzimaju određene ishode koji nisu vezani uz same kurikulume, istaknuo je Niskolaus.
I u kemiji i u biologiji i u hrvatskom jeziku možete, ako želite, možete povezati ishode vezane za obrazovanje o moru. Ako vi u ranoj dobi u vrtićima počnete s pričom o Plavom obrazovanju, u školama ćete imati više zainteresiranih. Ne smijemo nastavnici dati dodatni posao, to mora biti na razini države, a ne na razini pojedinca, rekao je Nisokolaus.
Povezanost tradicije, kulture ekonomije s morem u Hrvatskoj je velika. U većini slučajeva djeca u školama i izvanškolskim aktivnostima pozitivno reagira na teme u moru, što je kroz svoj dugogodišnji rad s djecom uočila i dr. Mokos.
Grad
Deset odličja atletičara AK Alojzije Stepinac u Dubrovniku
Na 6. Međunarodnom otvorenom prvenstvu Dubrovnika, na kojem je sudjelovalo preko 700 natjecatelja iz 28 klubova u više od 70 disciplina, atletičarke i atletičari AK Alojzije Stepinac iz Zadra osvojili su 10 medalja i tri četvrta mjesta.
Zlatne medalje osvojile su Paula Dominiković na 60 m, Petra Marasović u skoku u vis te Leona Petani na 800 m. Srebrne medalje pripale su Mihaelu Draževiću (kugla), štafeti 4×60 m limačice 2013. (Vita Gambiraža, Ita Halić, Ines Barančić, Iva Peroš) te Pauli Dominiković na 800 m. Brončana odličja osvojili su Matija Antišin u skoku u dalj, Tija Šestan na 60 m i Ines Barančić u dvije discipline – 60 m i skoku u dalj. Četvrta mjesta zauzeli su Lucija Ivon na 60 m, Rahela Miolović u bacanju kugle te Ita Halić na 60 m.
Uspješno su nastupili i ostali predstavnici kluba: Iva Peroš, Kate Bajlo, Roko Magaš, Iva Dražević, Zara Pašeta, Ina Grubešić, Aurora Ivulić, Sara Sturnela i Eva Torbarina.
„Ponosni smo na naše mlade sportaše koji su pokazali iznimnu borbenost i predanost. Ovi uspjesi rezultat su njihovog truda i zalaganja, kao i podrške koju smo dobili. Ogromne čestitke i zahvale našim domaćinima, Atletskom klubu Dubrovnik, na izvanrednoj organizaciji cjelokupnog natjecanja te prelijepom gostoprimstvu. U Dubrovniku se uvijek osjećamo kao da smo doma“, rekao je glavni klupski trener Slobodan Miolović.
Već u subotu, 26. listopada slijede nova atletska uzbuđenja. U organizaciji AK Alojzije Stepinac u Škabrnji će se održat Pojedinačno prvenstvo Hrvatske u krosu s više od 350 sudionika.
Grad
Na Sveučilištu u Zadru 0tvoren Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori“
Povodom obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea (Šibenik, 1802. – Firenca, 1874. ) Odjel za talijanistiku Sveučilišta u Zadru organizirao je Međunarodni znanstveni skup „Nikola Tommaseo: kulturni i geografski obzori”, u partnerstvu sa Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia, Società Dante Alighieri – Comitato di Zara, Società Dalmata di Storia Patria te u suradnji s Muzejom grada Šibenika.
Sudionike je uime Znanstveno-organizacijskog odbora danas na početku programa pozdravila pročelnica Odjela za talijanistiku izv. prof. dr. sc. Ana Bukvić, zahvaljujući domaćim i stranim izlagačima, posebice predsjedniku udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Venezia dr. Brunu Crevato-Selvaggiju, predstavniku Società Dalmata di Storia Patria Carlu Ciprianiju, umirovljenom profesoru i talijanistu Živku Nižiću, prof. dr. sc. Nedjeljki Balić-Nižić te izv. prof. dr. sc. Bošku Knežiću, predsjedniku Udruge Società Dante Alighieri – Comitato di Zara.
Nakon izložbe Nikola Tommaseo u fondu Znanstvene knjižnice u Zadru, koju smo organizirali u svibnju te studentskog projekta Niccolò Tommaseo tra le due sponde dell’Adriatico, ponosni smo što ćemo ovaj niz događanja obilježavanja 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea zaključiti ovim skupom, i to upravo na Odjelu za talijanistiku, u zgradi koja je srce Sveučilišta u Zadru. Iako na Sveučilištu postoje suvremenije i uređenije dvorane, rijetke su s ovakvim pogledom, stoga smo odlučili upriličiti ovaj događaj u dvorani u kojoj generacije studenata talijanistike stječu svoja znanja. To je dvorana u kojoj se već desetljećima čitaju Dante, Petrarca, Boccaccio, Machiavelli, Goldoni i drugi pisci, istaknula je Bukvić.
Odjel za talijanistiku ponosno baštini dugu obrazovnu tradiciju podučavanja talijanskog jezika i književnosti te tradiciju proučavanja hrvatsko-talijanskih jezičnih, književnih i kulturnih prožimanja između dviju obala Jadrana. Doprinos istraživača Odjela za talijanistiku Sveučilišta u Zadr, izuzetan je i vrijedan, o čemu svjedoče brojne znanstvene monografije, znanstveni i stručni radovi objavljeni u Hrvatskoj i inozemstvu, znanstveni projekti, 14 izdanja međunarodnog znanstvenog skupa „Književnost, umjetnost, kultura između dviju obala Jadrana” s pripadajućim zbornicima te nedavno utemeljeni časopis SPONDE – Časopis za jezike, književnosti i kulture između dviju obala Jadrana.
Posebno mjesto u tim proučavanjima pripada Nikoli Tommaseu, slavnom Šibenčaninu, književniku, kritičaru, leksikografu, filozofu i prevoditelju. Njegov lik i djelo predmet su trajnog interesa filološke kritike do današnjih dana. Nikola Tommaseo neizostavno je ime i referenca u ostalim talijanističkim istraživanjima književnosti u Dalmaciji u 19. stoljeću. Ovaj skup razotkriva njegov doprinos kulturnoj i književnoj baštini Dalmacije u 19. stoljeću te baca svjetlo na odnose, utjecaje, odjeke i kolizije koje su imale dvije kulture u kontaktu, rekla je Bukvić.
Nakon izlaganja na Sveučilištu u Zadru sutrašnji dan posvećen je obilasku Šibenika te posjetu izložbi Tommaseove ostavštine u Muzeju grada Šibenika.
Skup je organiziran u okviru projekta Progetti di recupero, conservazione e valorizzazione del patrimonio culturale risalente alla Repubblica Serenissima di Venezia nell’Istria, nella Dalmazia e nell’area mediterranea, 2024 (Regione del Veneto), posvećenog obilježavanju 150. godišnjice smrti Nikole Tommasea, središnje ličnosti dalmatinskog devetnaestog stoljeća. U okviru istog projekta održat će se znanstveni skupovi u prosincu u Rimu, a u siječnju u Veneciji.
Grad
Izložba “Jedan svijet” u Providurovoj palači otvorena do 19. listopada 2024.
Izložba – Jedan svijet- , postavljena u prosincu 2022. u Providurovoj palači pod kustoskom koncepcijom Branka Franceschija ostaje otvorena za posjetitelje još do kraja ovog tjedna.
Reprezentativna djela iz postava zbirke Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti Zagreb mogu se razgledati uz slobodan ulaz zaključno sa subotom, 19.10.2024.
Radno vrijeme izložbenih prostora Providurove i Kneževe palače je od utorka do subote od 10 do 20 sati.
-
magazin4 dana prije
PRVI KRŠĆANSKI MUČENIK Danas slavimo blagdan sv. Stjepana
-
magazin4 dana prije
OBIČAJI / Danas se obilaze dragi ljudi: Sv. Stjepan je simbol oprosta i borbe protiv nepravde
-
ZADAR / ŽUPANIJA6 sati prije
MORATE U SPIZU? Ovo je radno vrijeme trgovina na staru i Novu godinu…
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DANAS SVEČANO U SV. ŠIME / Zadarska crkva prvotno je bila posvećena sv. Stjepanu prvomučeniku