Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

PRVI PUT DO SADA / Zadarska redovnica napisala tekst Devetnice za pobožnost čašćenja sv. Šimuna u Zadru

Published

on

Prvi put u pobožnosti čašćenja sv. Šimuna, puku se predaje napisani tekst Devetnice sv. Šimunu koji se sastoji od devet razmatranja i Litanija sv. Šimunu. Na poticaj don Damira Šehića, čuvara svetišta sv. Šime u Zadru, autorica sadržaja te Devetnice je jedna redovnica.

Nakon uvodne molitve čiji je autor zadarski nadbiskup Milan Zgrablić, koji je tu molitvu napisao 2023. godine te se kao molitva od tada službeno moli u zadarskom svetištu sv. Šime, slijedi devet prigodnih razmatranja čije su teme, redom po danima: Iščekivanje Mesije, Pouzdanje u milost, Vjera u Božji plan, Postojanost u duhovnoj suši, Sebedarje za druge, Odricanje od vlastitih planova, Suočavanje s prolaznošću života, Ustrajnost u iščekivanju i Zahvalnost za primljena dobra. Nakon svakog razmatranja slijedi prigodna molitva napisana  baš za ovu Devetnicu, ovisno o temi razmatranja, zatim Oče naš, Zdravo Marijo i Slava ocu te Litanije sv. Šimunu.

Razmatranja opisuju kreposti sv. Šimuna i potiču na njegovo nasljedovanje temeljem biblijskog teksta u Lukinom evanđelju gdje je opisan susret Šimuna te Marije i Josipa koji su došli prikazati Isusa u jeruzalemski hram četrdeseti dan od njegovog rođenja. „Živio tada u Jeruzalemu čovjek po imenu Šimun. Taj čovjek, pravedan i bogobojazan, iščekivaše Utjehu Izraelovu i Duh Sveti bijaše na njemu“ (Lk 2,25).

U Devetnici se navodi kako Šimunovo iščekivanje Mesije „budi nadu u ispunjenje i ostvarenje Božjih obećanja. Šimun je primjer velike vjere i pouzdanja. Njegovo pouzdanje u milost, u taj nezasluženi Božji dar, omogućilo mu je i dočekati ispunjenje Božjih obećanja. Pouzdati se u milost znači uistinu vjerovati kako se Gospodin brine za naše živote, kako On proviđa i nesebično daje. Bog nas uvijek nadmašuje u svojoj ljubavi, iznenađuje svojom dobrotom, potiče svojom pomoći, prestiže u svojoj velikodušnosti i neumorno nam iznova oprašta naše grijehe“, navodi se u razmatranju.

Sv. Šimun je bio „poslušan glasu Duha Svetoga, ponizni i ustrajni molitelj“, „primjer vjernosti i postojanosti čak i u teškim trenucima života, u vremenima duhovne suše i neshvaćanja Božjeg plana“ te ga se kao „potpuno predanog Gospodinu“ moli da nam bude pratitelj u borbama života, uz poruku da Bog puno bolje planira od nas naš život.

Kao zaštitnik od smrtnog straha, sv. Šime svojim primjerom ukazuje na radost Vječnosti s Gospodinom. Primjer je strpljenja i istinski Božji glasnik koji je svojim poniznim i skrivenim životom razglasio istinu o Božjoj vjernosti.

„Prolazom hodočasnika kroz svetište sv. Šime, uvidjeli smo potrebu za napisanom molitvom Devetnice koja će razmotriti život sv. Šime i njegovo iščekivanje Mesije u hramu. S tom nakanom je priređena Devetnica koja  obuhvaća devet prizora iz života sv. Šime i vodi nas kroz otajstvo iščekivanja Mesije. Sv. Šimuna promatra se u jeruzalemskom hramu koji je do svoje pozne dobi iščekivao Mesiju i u svom srcu gajio pouzdanje, vjeru, ufanje, ushićenost u susretu s malenim djetetom Isusom, ali i ispunjenje njegovog očekivanja, a to je očekivanje i cijelog Izraela, da će susresti Mesiju, Spasitelja svega svijeta“, rekao je don Damir Šehić, inicijator sastavljanja Devetnice čija razmatranja o životu sv. Šimuna vode i kroz teološko značenje iščekivanja, očekivanja Mesije.

„Molitva Devetnice vodi nas prema vrhuncu svetkovine sv. Šime i susreće nas sa sv. Šimom, starcem, kao paradigmom istinskog kršćanskog života, hodočasnikom koji je cijeli svoj život posvetio najbitnijoj vrijednosti, a to je susret sa živim Bogom. Šimun nije centar ni cilj, on je sredstvo prema najvažnijem, a to je Isus Krist i susret s njim“, istaknuo je don Damir, rekavši: „Devetnica je napisana u duhovnoj skrovitosti jedne redovnice koja je dobila zadatak duboko promisliti život sv. Šimuna. Zazivi litanija proizašli su iz molitve. Vjerujem da će vjernici to rado primiti i da će je nastaviti moliti i izvan vremena Devetnice kao pripreme za blagdan sv. Šime, inače tijekom godine, u pobožnosti prema sv. Šimi“. 

Šehić je podsjetio kako se sv. Šimi utječu kao zagovorniku i zaštitniku osobito majke koje ne mogu začeti dijete, ljudi kod obiteljskih problema, za bolesnu djecu. „Roditelji često dolaze u svetište sv. Šime, donose svoju djecu i prikazuju ih. Nedavno je u svetištu bila majka s djetetom koje ima tešku dijagnozu maligne bolesti, došla je moliti ispred relikvije sv. Šime da Bog zaštiti njeno dijete. I brojne druge majke i očevi dolaze pred tijelo sv. Šime sa svojom djecom“, rekao je don Damir. Najavio je da se ove godine tijekom Devetnice osniva i Bratovština sv. Šime „koja je pozvana biti prvi molitelj i pronositelj te velike Devetnice, promicatelj molitve prema sv. Šimi“.

Cijeli tekst Devetnice s razmatranjima i Litanijama sv. Šimunu objavljen je na poveznici Zadarske nadbiskupije NOVO: DEVETNICA SV. ŠIMUNU – Razmatranja i Litanije sv. Šimunu čije se tijelo nalazi u Zadru | Zadarska nadbiskupija 

 

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / U Zadru održana akcija “ZELENA PLUĆA”

Published

on

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

Pasionski oratorij maestra Ive Nižića večeras u crkvi sv. Šime

Published

on

By

U ponedjeljak, 11. 11. u Koncertnoj dvorani braće Bersa Kneževe palače održan je koncert pod nazivom Virtuoso. Čar koncerta, osim u rijetko izvođenim glazbenim djelima, bila je u kombinaciji instrumenata. Spoj oboe, roga i klavira rijetkost je među glazbenim sastavima koje inače uživo možemo čuti. U trio sastavu nastupali su izraelski oboist Dudu Carmel, talijanski pijanist Lorenzo Cossi i slovenski rogist Boštjan Lipovšek. Izveli su djela Ivana Jevtića, Heinricha von Herzogenberga, Liora Navoka i Jana Koetsiera.

Večeras, 16. 11. s početkom u 19 sati u crkvi sv. Šime održat će se koncert mješovitog pjevačkog zbora Condura Croatica koji će zajedno s Udrugom žena Luzor s otoka Ugljana izvesti oratorij Svit za spasom vapije.

Posebno popularan kroz 17. i 18. stoljeće, oratorij kao vokalno-instrumentalno djelo prikazuje dramsku radnju najčešće duhovnog sadržaja. Nastao je pod utjecajem ranih opera, a ono što ih razlikuje jest da se oratorij izvodi kao koncertni program. Svit za spasom vapije, čije autorstvo potpisuje dirigent zbora maestro Ivo Nižić, kroz biblijske pejzaže donosi otočku božićnu Muku ispričanu kroz živote djeda, oca, djece i matere.

Koreografkinja je Bernarda Klarin, za režiju je zadužena Ana Dalbello, a scenograf i majstor svjetla je Luka Košta.

Solisti su Jelena Rušev Mogilevskij i Mateo Marnika, dok u duetima pjevaju Zdenko Stipčević i Eugen Jović, Jasna Košta i Milena Petani, Sanja Jaša i Maja Sinovčić te Nevija Pavić i Mira Lisica. Dječji glas pjeva Luka Marnika.

Ulaz na koncert je slobodan!

Ivo Nižić rođen je u Preku na otoku Ugljanu 15. rujna 1942. Nakon završene gimnazije i Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, započinje studij glazbene umjetnosti poslije kojeg stječe dvije glazbene diplome na Odsjeku za glazbu Pedagoške akademije u Zagrebu i na Institutu za crkvenu glazbu “Albe Vidaković” Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu; time stječe zvanje profesora crkvene glazbe. Nakon višegodišnjeg rada u osnovnoškolskom i dijelom u srednjoškolskom obrazovanju, piše habilitacijski rad iz muzikologije (mentor: Jerko Bezić).

Obranivši rad s pohvalama, postaje profesor na Sveučilištu u Zadru i nositelj kolegija Glazbena kultura i Metodika nastave glazbene kulture. Ivo Nižić priznati je glazbeni pedagog, skladatelj i dirigent. Za svoj rad dobio je mnoge nagrade, priznanja i pohvale. Osnovao je Akademski zbor Sveučilišta u Zadru i Mješoviti pjevački zbor Condura Croatica – Zadar. Više od 30 godina djeluje kao orguljaš i zborovođa u crkvi sv. Mihovila u Zadru. Nižić je vjerojatno jedan od najdosljednijih hrvatskih skladatelja, koji je u svojim djelima – oratorijima sačuvao formu starih crkvenih skazanja i prikazanja. Autor je tri pasionska oratorija Svit za spasom vapije, Križina i Zadnja postaja.

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

BLAGDAN SV. CECILIJE / 23. studenoga u katedrali Susret župnih zborova Zadarske nadbiskupije

Published

on

By

Susret župnih zborova Zadarske nadbiskupije održava se u subotu, 23. studenoga, s početkom u 17 sati u katedrali sv. Stošije u Zadru.

Na susretu će liturgičari o. Jozo Milanović predstaviti nauk crkvenih dokumenata o crkvenoj glazbi, a don Dario Tičić će govoriti o praktičnim smjernicama u liturgijskom pjevanju.

Susret se organizira prigodno uz blagdan sv. Cecilije, zaštitnice crkvene glazbe i na uočnicu blagdana sv. Krševana. Članovi župnih zborova u 18 sati će sudjelovati na Svečanoj večernjoj sv. Krševana koju predvodi mons. Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije.

Susret organizira Povjerenstvo za liturgijski pastoral Zadarske nadbiskupije.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu