Connect with us

Hrvatska

Ekonomist: Kratkoročni najam će doći pod veći porezni udar

Objavljeno

-

Ekonomist i znanstveni savjetnik Ekonomskog instituta Zagreb Danijel Nestić komentirao je u N1 Studiju uživo s Igorom Bobićem aktualne ekonomske teme, u prvom redu inflaciju i nove porezne izmjene. Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju mjerene indeksom potrošačkih cijena, u rujnu su prema prvoj procjeni Državnog zavoda za statistiku objavljenoj u utorak, u odnosu na rujan 2023. godine u prosjeku bile veće za 1,6 posto, dok su u odnosu na kolovoz u prosjeku veće za 0,3 posto. Tako je nastavljen trend smanjenja međugodišnje stope inflacije mjerene indeksom potrošačkih cijena, koji je neprekinut od rujna 2023. godine.

“To je potpuno u skladu s očekivanjima”, ocijenio je Nestić te dodao: “Inflacija postaje sve manji problem i dovedena je do razina koje su skoro pa zadovoljavajuće. Reagirala je i Europska središnja banka sa spuštanjem kamatnih stopa. Vraćamo se u normalnu situaciju.”

No, cijene hrane su još uvijek na godišnjoj razini rasle. Zašto se to događa?

“Cijene hrane počinju od globalnog fenomena pa s obzirom da se ništa nije mijenjalo u poreznom sustavu, to je europski trend. Hrvatska ima nešto višu inflaciju jer ima veći gospodarski rast”, kazao je pa dodao: “Ako tome dodamo i nedavni rast plaća u javnom sektoru, stvara se masa potražnje, platežna moć je veća i naravno da u takvim situacijama trgovci malo po malo pipaju koliko visoko mogu ići.”

Plaće su pobijedile inflaciju
“Mi smo u jednom trenutku imali izrazito visoku, dvoznamenkastu inflaciju. U jednom trenutku je i pojela plaće, međutim, vraćamo se u normalu. Plaće su bez dvojbi bitno veće nego u pred inflacijsko doba. Plaće su pobijedile inflaciju”, istaknuo je stručnjak.

Iznio je i podatak da su mirovine, što zbog usklađivanja, što zbog drugih mjera, rasle otprilike 46%, jako blizu rastu plaća u javnom sektoru: “One su gotovo identične rasle kao ukupne prosječne plaće.”

Porezna reforma
Unutar porezne reforme ima dijelova koji se tiču plaća. U nekim gradovima u kojima će biti snižene maksimalne porezne stope bi trebalo doći do rasta plaća.

“Po svemu sudeći, ovo neće donijeti veću promjenu u oporezivanju plaća. Ne znamo kako će se gradovi postaviti, međutim, njima se snižava gornji raspon tako da ne očekujem veliku promjenu. Možda prvih par mjeseci primjene se koji euro osjeti, ali ne očekujem puno više”, objasnio je Nestić.

“Hrvatska puno oporezuje potrošnju. PDV je visok, a relativno malo, u usporedbi s drugim zemljama, oporezuje dohotke i imovinu. Ovo bi mogao biti strateški potez prema većem oporezivanju dohotka i imovine i smanjivanja poreza na potrošnju.”

Hoće li veće oporezivanje kratkoročnog najma dovesti do aktivacije tržišta nekretnina na način koji će dovesti do priuštivog stanovanja?

“Po svemu što se zna, kratkoročni najam će doći pod veći porezni udar. Sigurno će se dio objekata maknuti s tržišta, ali pitanje je što će se dogoditi s ponudom stanova. Trebalo bi se dogoditi nešto pozitivno”, smatra Nestić te dodaje: “Granice poreza koje se spominju su od 0,6 do 8. Čak i ako uzmete najveću vrijednost od 8 eura, ako imate stan od 50 kvadrata, to je 400 eura godišnje poreza. Pitanje je hoćete li taj stan zbog 400 eura netko prodati ili dati u najam.”

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

DHMZ izdao posebno upozorenje-Moguće bujične poplave na zadarskom području

Objavljeno

-

Zbog promjene vremena koja je zahvatila Hrvatsku Državni hidrometeorološki zavod izdao je posebno priopćenje.

U nastavku ga prenosimo u cijelosti:

“Sukladno vremenskoj situaciji, prognozirana obilna intenzivna oborina tijekom sljedeća tri dana mogla bi uzrokovati bujične i urbane poplave, a koje u nižim dijelovima slivova mogu uzrokovati visoke vodostaje rijeka s mogućim ulaskom u mjere obrane od poplava.

Početak nepovoljne hidrološke situacije s bujičnim i urbanim poplavama je od jutros na sjevernom Jadranu, u Gorskom kotaru (npr. Gornja Dobra, Kupa), dalje uz granicu sa Slovenijom, a s daljnjim razvojem vremena od noćas i nadalje i u Lici (npr. Otuča, Lika i Gacka), zadarskom zaleđu i Zadru.

Obilna oborina prognozirana za kraj četvrtka (3. listopada) i petak (4. listopada) će također povećati mogućnost bujica uz središnju i južnu jadransku obalu i u zaleđu. U nižim dijelovima slivova tečenje će usporiti i podizati vodostaje rijeka i sljedeći tjedan.

Zbog obilnih oborina velike vode
Europski centar za srednjoročne vremenske prognoza (ECMWF) za područja zapadne Slovenije, jadranske obale i zaleđa, Gorskog kotara i Like daje visoke izglede za obilne oborine (iznad 150 mm) u narednih deset dana od kojih će se glavnina ostvariti do ovog vikenda. Stoga hidrološki model Europskog sustava upozorenja na poplave (EFAS) ukazuje na značajnu mogućnost pojave velikih voda na Rječini, Kupi, Dobri, Mrežnici, Korani, Glini, Uni, Lici, Gackoj, Zrmanji, ali i Savi, Muri i Dravi sljedećih dana.

Operativni hidrološki modeli DHMZ-a također ukazuju na velike vode sljedećih dana za slivove Kupe, Une, Like i Gacke, Zrmanje, Krke i Cetine, ali i povećane dotoke Save, Mure i Drave.

Prema aktualnih hidrološkim prognostičkim materijalima povećanje vodostaja na gornjoj Savi počinje od noćas do nedjelje. Nizvodno od ušća Kupe i Une u Savu porast će biti sporiji, ali značajan jer će ove dvije rijeke donijeti velike količine vode.

Sava u Zagrebu i nizvodno, kao i Kupa, Dobra, Korana, Mrežnica, Glina, Una, Lika, Gacka će doseći mjere obrane od poplava čiji će stupanj ovisiti o ostvarenoj oborini i njenom intenzitetu. Mura i Drava bi na ulazu u Hrvatsku svoje maksimume mogle imati u petak /subotu u nižim mjerama obrane od poplava ovisno o oborini u Austriji i Sloveniji.

Moguće bujične i urbane poplave
Velika količina oborine u kratko vrijeme može prouzročiti bujične i urbane poplave počevši od danas u Istri, Gorskom kotaru i dalje uz granicu sa Slovenijom. Sa širenjem oborina danas, tijekom sljedeće noći i dana i mogućnost pojava bujica se širi na Liku, Dalmaciju i zaleđe.

Poseban naglasak stavljamo na Gornju Dobru (Ogulin), Otuču (Gračac), Liku, Gacku, Zrmanju, Zadar i zadarsko zaleđe. Tijekom noći s četvrtka (3. listopada) na petak (4. listopada) i u petak se takva mogućnost povećava i na području središnje i južne Dalmacije zbog razvoja konvektivnih oborina.”

 
Nastavi čitati

Hrvatska

150 Hrvata se nalazi u Libanonu, njih šest zatražilo pomoć

Objavljeno

-

By

S hrvatskim državljanima je u kontaktu nadležno hrvatsko Veleposlanstvo u Kairu, koje nerezidencijalno pokriva tu zemlju, piše Večernji. Oko 150 državljana Republike Hrvatske boravi na području Libanona, a do jučer je njih šestero zatražilo pomoć oko bržeg napuštanja te države, kažu nam iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Dodatni zahtjevi za pružanjem konzularne pomoći hrvatskim državljanima s područja Libanona više nisu zaprimljeni.

Hrvatsko veleposlanstvo u Kairu
S hrvatskim državljanima je u kontaktu nadležno hrvatsko Veleposlanstvo u Kairu, koje nerezidencijalno pokriva tu zemlju, javlja Večernji list.

Ministarstvo vanjskih i europskih poslova još je ranije pozvalo sve hrvatske državljane u Libanonu da zbog pogoršanja situacije u regiji napuste tu zemlju a one koji planiraju putovati da odustanu od putovanja. Veliki broj državljana RH koji se nalaze u Libanonu imaju dvojno državljanstvo.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Policija po nalogu europskog tužiteljstva uhitila dvije osobe. Varali sa subvencijama

Objavljeno

-

Po nalogu Ureda europskog javnog tužitelja (EPPO) primorsko-goranska policija uhitila je dvije osobe osumnjičene za subvencijsku prijevaru.

Policija je kratko izvijestila da je u koordinaciji sa zagrebačkim Uredom europskog javnog tužitelja jutros započela realizaciju zadnje faze kriminalističkog istraživanja, pri čemu je uhićeno dvoje hrvatskih državljana. Riječ je o subvencijskoj prijevare u sklopu natječaja Restrukturiranje, modernizacija i povećanje konkurentnosti poljoprivrednih gospodarstava, koji je raspisala hrvatska Agencija za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju.

Tijekom dana provodit će se hitne dokazne radnje, poput pretresa, a EPPO će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u ovom predmetu o čemu će, kako ističu, pravodobno obavijestiti javnost.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu