Connect with us

Hrvatska

Europska agencija provodi istragu zbog 13 lijekova u Hrvatskoj

Objavljeno

-

Povjerenstvo za ocjenu rizika na području farmakovigilancije (PRAC) pri Europskoj agenciji za lijekove (EMA) započelo je ocjenu lijekova koji sadrže finasterid i dutasterid, priopćili su iz HALMED-a.  Lijekovi koji sadrže finasterid u obliku tableta od 1 mg ili otopine za kožu primjenjuju se u liječenju ranih stadija androgene alopecije (gubitak kose povezan s muškim spolnim hormonima) u muškaraca u dobi od 18 do 41 godine. Lijekovi koji sadrže finasterid u obliku tableta od 5 mg i dutasterid u obliku kapsula od 0.5 mg primjenjuju se u liječenju benigne hiperplazije prostate (BHP), stanja u kojem je povećan volumen prostate što može dovesti do problema povezanih s protokom urina. Ocjena se provodi s obzirom na sumnju u postojanje rizika od suicidalnih misli i ponašanja. U sklopu ove ocjene, PRAC će ocijeniti sve dostupne podatke vezano za rizik od suicidalnih misli i ponašanja te će također ocijeniti utjecaj navedenoga na omjer koristi i rizika ovih lijekova, uzimajući u obzir odobrene indikacije za primjenu.

Za oralne oblike lijekova koji sadrže finasterid i dutasterid, depresija je očekivana nuspojava te je zabilježena s nepoznatom učestalošću. Ovi lijekovi smanjuju razinu muških spolnih hormona te tako usporavaju gubitak kose, potiču rast kose i smanjuju volumen prostate. Snižavanje razine muških spolnih hormona u nekim slučajevima može dovesti do promjena raspoloženja, uključujući depresivno raspoloženje, depresiju i, manje često, suicidalne misli, navode.

Informacije o lijekovima Propecia (lijek koji sadrži finasterid u dozi od 1 mg i odobren je isključivo u liječenju androgene alopecije) i Proscar (prvi lijek koji sadrži finasterid odobren unutar Europske Unije (EU) u liječenju BHP-a) nedavno su ažurirane uvrštavanjem suicidalnih misli kao nuspojave s nepoznatom učestalošću. Kako bi se minimizirao navedeni rizik, implementirane su određene mjere za lijekove koji sadrže finasterid, uključujući upozorenja u informacijama o lijeku namijenjena zdravstvenim radnicima o praćenju pacijenata vezano za psihijatrijske simptome i prestanku liječenja u slučaju njihove pojave te preporuke za pacijente da se obrate liječniku u slučaju pojave psihijatrijskih simptoma.

EMA će ocijeniti sve dostupne podatke o riziku od suicidalnih misli i ponašanja za lijekove koji sadrže finasterid i dutasterid te će izdati preporuke o zadržavanju, izmjeni, obustavi ili povlačenju odobrenja za stavljanje lijeka u promet unutar EU-a.

Više o lijeku
Lijekovi koji sadrže finasterid (tablete 1 mg ili sprej za primjenu na kožu) odobreni su u nekim državama EU-a za prevenciju gubitka kose i poticanje rasta kose u muškaraca u dobi od 18 do 41 godine s ranim stadijem androgene alopecije (gubitak kose povezan s muškim spolnim hormonima). U Republici Hrvatskoj, nema odobrenih lijekova koji sadrže finasterid s indikacijom u liječenju androgene alopecije.

Lijekovi koji sadrže finasterid (5 mg tablete) i dutasterid (0.5 mg kapsule) su odobreni u liječenju simptoma benigne hiperplazije prostate (BHP), stanja u kojem je povećan volumen prostate što može dovesti do problema povezanih s protokom urina.

Popis lijekova
U Republici Hrvatskoj, odobreni su sljedeći lijekovi koji sadrže finasterid, s indikacijom u liječenju benigne hiperplazije prostate (BHP):

Finasterid Genericon 5 mg filmom obložene tablete
Finasterid PharmaS 5 mg filmom obložene tablete
Fincar 5 mg filmom obložene tablete
Finpros 5 mg filmom obložene tablete
Mostrafin 5 mg filmom obložene tablete
Proscar 5 mg filmom obložene tablete
U Republici Hrvatskoj, odobreni su sljedeći lijekovi koji sadrže dutasterid:

Avodart 0,5 mg meke kapsule
Dupro 0,5 mg meke kapsule
Duster 0,5 mg meke kapsule
Dutasterid Genericon 0,5 mg meke kapsule
Dutasterid Stada 0,5 mg meke kapsule
Dutrys 0,5 mg meke kapsule
Lestedon 0,5 mg meke kapsule
Navedeni lijekovi izdaju se temeljem liječničkog recepta u ljekarni. Mehanizam djelovanja finasterida i dutasterida je inhibicija enzima 5-alfa-reduktaze koji pretvara testosteron (muški spolni hormon) u 5-alfa-dihidrotestosteron (DHT) koji je povezan s gubitkom kose i povećanjem prostate. Inhibicijom enzima 5-alfa-reduktaze, finasterid i dutasterid smanjuju razinu DHT-a te tako usporavaju gubitak kose, potiču rast kose i smanjuju volumen prostate.

Više o postupku
Ocjena lijekova koji sadrže finasterid i dutaserid započela je na zahtjev Francuske agencije za lijekove (ANSM), prema čl. 31 Direktive 2001/83/EC.

Ocjenu će provesti PRAC, povjerenstvo odgovorno za ocjenu sigurnosnih pitanja koja se odnose na lijekove za liječenje ljudi, koje će usvojiti niz preporuka. Preporuke PRAC-a bit će proslijeđene Koordinacijskoj grupi za postupak međusobnog priznavanja i decentralizirani postupak za humane lijekove (CMDh), koja će usvojiti konačno mišljenje pri EMA-i. CMDh je tijelo koje predstavlja države članice EU-a te Island, Lihtenštajn i Norvešku. Odgovorno je za osiguravanje usklađenih sigurnosnih standarda za lijekove odobrene nacionalnim postupcima na području EU-a.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Danas završava tjedni bojkot triju trgovačkih lanaca, traje anketa za daljnje akcije

Objavljeno

-

By

Tjedni bojkot triju trgovačkih lanaca i triju proizvoda koji se održava na poziv platforme Halo, inspektore! završava u srijedu navečer, a anketa potrošača o eventualnom novom tjednom bojkotu u tijeku je na stranicama platforme.

Platforma Halo, inspektore! pozvala je potrošače na potpuni bojkot Lidla, Eurospina i dm-a te triju proizvoda – Coca Cole i drugih gaziranih pića, vode u bocama i deterdženta za posuđe, i to od četvrtka ujutro prošli tjedan do današnje srijede uvečer.

Zaposlene u trgovinama pozvala je da tijekom prosvjednih akcija uspore rad.

Platforma Halo inspektora objavila je na svojim internetskim stranicama anketu koja traje do večeras u 20,00 sati i u kojoj potrošači biraju tri trgovačka lanca koja žele bojkotirati tjedan dana.

Vlada je pak na prošlotjednoj sjednici donijela Odluku o izravnim mjerama kontrole cijena određenih proizvoda i kategorija proizvoda u trgovini na malo, kojom utvrđuje listu 70 proizvoda s ograničenim cijenama.

Na taj način želi pomoći građanima u zaštiti od visokih cijena u trgovinama.

Odluka na snagu stupa u petak, 7. veljače.

Direktorica Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) jučer je istaknula kako ograničavanje cijena osobito poljoprivrednih proizvoda, predstavlja još jedan dodatni negativni utjecaj na domaću proizvodnju s obzirom na nedovoljnu veliku produktivnost i konkurentnost naših poljoprivrednih proizvođača. Nije sigurna, kako je rekla, koliko će domaći poljoprivrednici biti u stanju spustiti cijene i odgovoriti izazovima Vladinih mjera.

Weber se boji da će to samo dovesti do povećanja uvoza jeftinije nekvalitetne robe. Mjere bi, kako je kazala, mogle imati negativan utjecaj na domaću poljoprivrednu proizvodnju, a to ne treba dopustiti.

“Mi se zalažemo da mjere budu ciljano usmjerene na ranjive skupine poput umirovljenika i socijalno ugroženih građana, a ne na sve jednako, bili oni socijalno ugroženi ili u vlasništvu imali 20 nekretnina”, rekla je Weber na okruglom stolu o cijenama hrane i potrošačkoj košarici u organizaciji Hrvatske poljoprivredne komore (HPK).

Zabrinutost zbog zamrzavanja cijena određenih proizvoda izrazili su iz HPK te poručili kako se zalažu prije svega za uvođenje minimalne cijene, odnosno nemogućnosti prodaje ispod cijena koštanja.

“Tražimo da se naši proizvodi ne smiju otkupljivati ispod proizvođačke cijene. Neka se prate troškovi i odredi prosječna proizvođačka cijena ispod koje se isti ne smiju otkupljivati”, istaknuo je predsjednik Odbora za ratarstvo HPK Petar Pranjić ustvrdivši da i trgovački lanci i prerađivači i dobavljači koriste njihovu muku i trud i stvaraju nestvarne dobiti nauštrb primarnih proizvođača.

Konzultantica za prehrambenu industriju Zvjezdana Blažić je kazala kako se sigurno ovog časa vode pregovori na svim nivoima, između trgovaca, distributera, proizvođača u kolikoj mjeri tko može utjecati na to da prvo ne dižu cijene, a drugo da se eventualno neke od zamrznutih cijena prebace i na proizvođače. “Sigurna sam da trgovina neće snositi najveći dio tog opterećenja”, istaknula je Blažić.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Organizatori bojkota objavili anketu: Koji trgovački lanac želite bojkotirati tjedan dana?

Objavljeno

-

By

Organizator bojkota trgovina, platforma Halo, inspektore, objavio je anketu u kojoj se biraju tri trgovačka lanca koji će biti na meti novog tjednog bojkota.

“Koji trgovački lanac želite bojkotirati tjedan dana? Obećali smo vam anketu. I evo je. Popis je složen. Glasanje je otvoreno do srijede, 4.2.2025. u 20,00 sati. Vaš glas je bitan. (Uz naše prethodne analize prigovora potrošača)”, piše na Facebook stranici platforme.

Podsjetimo, prošli četvrtak su organizatori pozvali na bojkot Lidla, dm-a i Eurospina. U petak je organiziran opći bojkot za vrijeme kojeg je, prema podacima Porezne uprave, broj računa u trgovini na malo bio manji za 32 posto, a iznos za 44 posto, u odnosu na 17. siječnja kada nije bilo bojkota.

Ukupan broj računa izdanih u trgovini na malo prošlog petka bio je za 20 posto veći nego tjedan ranije, kada se također provodio bojkot, a ukupni iznos izdanih računa za 19 je posto veći.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvati sve češće u kupovinu idu u Sloveniju: Evo koji proizvodi su jeftiniji kod susjeda

Objavljeno

-

By

Hrvati sve više odlaze u kupovinu u Sloveniju. Neke su stvari znatno povoljnije, druge su ipak jeftinije kod nas.

“Ja i žena moramo potrošiti 1000 eura mjesečno, imamo svoj stan u vlasništvu, sad kad bi tu još bila najamnina, onda bi to bilo na knap. Ovako se da” rekao je Franjo za Dnevnik.hr.

“Imamo i mi visoke cijene za naš standard i račune i sve. Ostane nešto na kraju mejseca. Imamo na sreću još dobre plaće” dodala je Klaudija iz Brežica.

Slovenski gradić na granici s Hrvatskom ima sedam tisuća stanovnika, a nerijetko ga posjećuju Hrvati u potrazi za pristupačnijim cijenama. Radi se o Brežicama, a Slovenci kažu kako im u šoping pristužu Hrvati. “Čuo sam da je jeftinije, čuo sam da bojkotirate” rekao je Matija”Ako ideš drugi dan u trgovinu, recimo, u ponedjeljak. Sve su već odnijeli, nema ničega na policama. Vikendom se više čuje hrvatski jezik”, dodala je Slavka.

Naime, kada se uspoređuju nove zamrznute namirnice čiju je cijenu odredila Vlada, ispada kako je njih 28 jeftinije u susjednoj Sloveniji. Ne isplati ići po pancetu, šunku u ovitku, kravlji sir, džem, mast, crveni luk, kupus, kajzerice, palentu, gris, pahuljice i sapun, oni su povoljniji kod nas. Sve ostalo je skuplje.

Neki proizvodi su kod nas skuplji za euro, a riječ je o tirolskoj kobasici, osliću i kavi. Međutim, rekorder je prašak za rublje koji je skuplji kod nas za 150 posto. Zaključno, u Sloveniji su naši zamrznuti proizvodi 13 posto jeftiniji.

Cijena proizvodnje je viša u odnosu na druge zemlje, a razlozi su brojni, od cijene rada, od cijene svih inputa i svih sezonalnosti našeg gospodarstva. Onda je jasno da se i taj inicijalni cijenovni impuls prenosi do samog kraja, na police”, kazala je Irena Weber, glavna direktorica HUP-a.

Prema statistici Eurosata, Slovenci su bolje od Hrvata živjeli i prije korone. Tada je prosječna hrvatska obitelj na hranu trošila 19 posto svih svojih prihoda, a prosječna slovenska 12 posto.

 
Nastavi čitati

U trendu