Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

SVEUČILIŠTE: Predavanje „Zadarska arheološka baština – prijedlog valorizacije održivosti rimskog katastra“ 

Objavljeno

-

Sa Sveučilišta najava predavanja Josipe Baraka Perica „Zadarska arheološka baština – prijedlog valorizacije održivosti rimskog katastra” koje će se održati u Multimedijalnoj dvorani na Novom kampusu, u utorak 15. listopada 2024. u 19 sati. Predavanje organiziraju Hrvatsko geografsko društvo – Zadar i Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru.

 Josipa Baraka Perica diplomirala je 2001. na Filozofskom fakultetu u Zadru. Godine 2006. završila je trogodišnji specijalistički studij na Papinskom zavodu za kršćansku arheologiju u Rimu (Pontificio Istituto di Archeologia Cristiana) na kojem je godine 2013. i doktorirala. Od 2006. zaposlena je na Odjelu za arheologiju Sveučilišta u Zadru na kojem u zvanju izvanredne profesorice održava nastavu na preddiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini studija. Članica je uredništva časopisa Archaeologia Adriatica i vijeća doktorskog studija Arheologija istočnog Jadrana. Suradnica je na trima projektima: MONACORALE – History and Archaeology of Monasteries and Ecclesiastical sites in the Eastern Adriatic (4th-12th c.) / Povijest i arheologija samostana i crkvenih lokaliteta na istočnoj obali Jadrana (od 4. do 12. stoljeća) (École française de Rome); GRIVA – Gradina svetog Ivana, izolirana točka otočnih dodira (Sveučilište u Zadru) i MeMori-Memento mori: antički svijet mrtvih podvelebitskog prostora (Sveučilište u Zadru). Nakon zaposlenja kao suradnica, zamjenica ili voditeljica sudjelovala je na nizu sustavnih arheoloških istraživanja i rekognosciranja u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Znanstveno zanimanje usmjereno joj je prema starokršćanskoj arheologiji, kasnoantičkoj arheologiji, arheologiji arhitekture i arheologiji krajolika.

Zadar je kao vodeće liburnsko središte početkom 1. st. postao kolonija rimskih građana – Colonia Iulia Iader. Kolonija je kao upravna jedinica obuhvaćala grad unutar zidina, sa svim obilježjima urbanoga središta, ali i izvangradsko područje koje je bilo gospodarski temelj same kolonije – ager. Uobičajeno obilježje agera kolonije bila je centurijacija, odnosno podjela na centurije jednake veličine, koje su služile boljoj organizaciji prostora i lakšem upravljanju njime, ali i za određivanje vrijednosti zemljišta. Zadarski je ager uključivao maksimalni prostor plodne zemlje na kopnu i na otoku Ugljanu. Centurije su bile kanonskoga modula 710 x 710 m (20 aktusa), a kardi i dekumani bili su orijentirani uz liniju obale, slijedeći geomorfologiju terena i oblikujući mrežu koja je opstala do danas.

Agrarni pejzaž Iadera organizirao se prema principima rimske agrimenzure, a prostor agera, iako se od trenutka formiranja kontinuirano mijenjao djelovanjem ljudskih i prirodnih čimbenika, sačuvao je ostatke antičke centurijacije koji su vidljivi u današnjoj podjeli urbanog prostora grada izvan povijesne jezgre. Upravo valorizacijom održivosti rimskog sustava mjerenja zemljišta unutar suvremenoga cestovnoga gradskog sustava otvaraju se brojne mogućnosti za novu prepoznatljivost grada i njegove arheološke baštine.

Izrada projektnog prijedloga rezultat je dobre suradnje stručnjaka iz različitih znanstvenih područja. Uz izv. prof. dr. sc. Josipu Baraka Pericu s Odjela za arheologiju, u izradi su aktivno sudjelovali izv. prof. dr. sc. Ante Blaće s Odjela za geografiju, dipl. arh. Filipa Jurković Pešić, voditeljica Sveučilišne arheološke zbirke s Odjela za arheologiju, izv. prof. dr. sc. Franjo Pehar s Odjela za informacijske znanosti Sveučilišta u Zadru i prof. dr. sc. Gregory Zaro s Odjela za antropologiju i Instituta za klimatske promjene (University of Maine, USA).

 

ZADAR / ŽUPANIJA

Zadarska županija pokrenula program podrške za IKT sektor. Prijavite se za bespovratna sredstva!

Objavljeno

-

By

Želite razviti novu inovativnu aplikaciju, poboljšati svoje postojeće proizvode i usluge ili pak, proširiti svoje poslovanje na nova tržišta? Zadarska županija vam pruža priliku!

Raspisan je Javni poziv za dodjelu potpora za poticanje konkurentnosti poticanje konkurentnosti i razvoja IKT sektora na području Zadarske županije. Ovim programom želi se putem ciljane potpore za razvojna ulaganja, jačati konkurentnost i poticati rast IKT sektora u Zadarskoj županiji.

Bespovratne potpore dodjeljuju se za: 

povećanje učinkovitosti poslovanja i konkurentnosti IKT sektora,

poticanje inovacija i ubrzanje poslovnih procesa kroz primjenu informatičke tehnologije,

poticanje daljnjeg rasta i razvoja postojećih IKT proizvoda/usluga,

edukaciju zaposlenika i povećanje efikasnosti poslovanja u IKT sektoru,

internacionalizaciju poslovanja.

“Ovim programom želimo potaknuti razvoj inovativnih IKT rješenja i ojačati konkurentnost naših poduzetnika. Vjerujem da će ovaj natječaj biti poticaj za nove ideje i projekte koji će doprinijeti razvoju naše županije”, istaknuo je župan Božidar Longin.

Informacijske i komunikacijske tehnologije (IKT) je širok pojam koji obuhvaća sve tehnologije koje služe za obradu, prijenos i distribuciju informacija. IKT sektor obuhvaća sve tvrtke i organizacije koje se bave razvojem, proizvodnjom, distribucijom i uslugama povezanim s računalima, softverom, internetom i drugim komunikacijskim tehnologijama. To je brzorastući sektor koji ima veliki utjecaj na naše svakodnevne živote, pokretač je inovacija i stvara brojne poslovne prilike. Informacijske i komunikacijske tehnologije alat su koji nam pomažu učiniti život lakšim i ugodnijim, kako na osobnoj, tako i na profesionalnoj razini.

“Pozivamo sve poduzetnike koji se bave razvojem informacijskih tehnologija da se prijave na ovaj natječaj. Ovo je izvrsna prilika da ostvare bespovratna sredstva i unaprijede svoje poslovanje”, poručio je pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i turizam Ante Sjauš.

Nepovratne potpore male vrijednosti dodijelit će se za realizaciju sljedećih mjera:

Mjera 1. Sufinanciranje istraživanja i razvoja novih IKT proizvoda/usluga

Mjera 2. Sufinanciranje daljnjeg rasta i razvoja postojećih IKT proizvoda/usluga

Korisnici potpore mogu biti subjekti malog gospodarstva, tvrtke koje se bave razvojem i primjenom informacijskih i komunikacijskih tehnologija, sa sjedištem i djelatnošću na području Zadarske županije.

Potpora za sufinanciranje nabave dugotrajne materijalne imovine iznosi 50% prihvatljivih troškova, a najviše 5.000,00 eura po poduzetniku. Prijave se podnose za sufinanciranje projekata koji su provedeni tijekom 2024. godine, a prihvatljivi troškovi su oni nastali u razdoblju od 1. siječnja 2024. do podnošenja prijave.

Krajnji rok za podnošenje prijava je 25. studenog 2024. godine.

Dodatne informacije mogu se dobiti na broj telefona i adresu elektronske pošte Upravnog odjela za gospodarstvo i turizam:

023/350-342 – ante.sjaus@zadarska-zupanija.hr,

023/350-437 – ante.vukasina@zadarska-zupanija.hr,

023/350-439 – marta.hordov@zadarska-zupanija.hr,

023/350-430 – bubicic@zadarska-zupanija.hr.

Ključne prednosti:

Bespovratna sredstva: Sufinanciramo do 50% vaših prihvatljivih troškova.

Širok spektar projekata: Podržavamo razvoj novih proizvoda, usluga, istraživanja i edukaciju.

Jednostavna procedura prijave: Sve informacije i potrebnu dokumentaciju možete pronaći na mrežnoj stranici Zadarske županije.

Tko se može prijaviti?

Subjekti malog gospodarstva sa sjedištem i poslovanjem u Zadarskoj županiji.

Rok za prijavu:

25. studenog 2024. godine

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Za područje Općine Novigrad proglašena prirodna nepogoda

Objavljeno

-

By

Župan Božidar Longin donio je Odluku o proglašenju prirodne nepogode uzrokovane poplavom za područje Općine Novigrad. Uslijed nedavnih poplava na navedenom području prouzročena je velika materijalna šteta na prometnoj i komunalnoj infrastrukturi, građevinskim objektima i opremi.

Oštećeni imaju rok od 8 dana od dana donošenja Odluke o proglašenju prirodne nepogode za prijavu šteta Općinskom povjerenstvu za procjenu štete na propisanom obrascu.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Zadarska županija dodijelila 55 tisuća eura potpore mikro poduzetnicima. Donosimo POPIS…

Objavljeno

-

By

Nakon provedenog javnog poziva, ukupno je 29 mikro poduzetnika s područja Zadarske županije ostvarilo pravo na županijsku potporu. Korisnici potpora mogli su biti mikro subjekti malog gospodarstva definirani Zakonom o poticanju razvoja malog gospodarstva (poduzetnici s manje od 10 zaposlenih) koji imaju sjedište i posluju na području Zadarske županije te obavljaju djelatnost tijekom cijele godine.

Bespovratne potpore dodjeljuju se za nabavu opreme za proizvodne i uslužne djelatnosti za poduzetnike u sektoru malog gospodarstva. Potpora za sufinanciranje nabave dugotrajne materijalne imovine iznosi 50% prihvatljivih troškova, a najviše 3.000 eura po poduzetniku.

Iz Proračuna Zadarske županije za 2024. godinu odobrena su sredstva za potpore za povećanje konkurentnosti mikro poduzetnicima u ukupnom iznosu od 55.494,46 eura.

„Ciljevi dodjela potpora su smanjenje početnih financijskih izdataka poduzetnika prilikom pokretanja poslovanja, povećanje broja gospodarskih subjekata te podizanje razine konkurentnosti u sektoru malog gospodarstva. Poticajima kojima godinama pomažemo mikro poduzetnike nastojimo osnažiti sektor malih proizvodnih djelatnosti i sektor uslužnih djelatnosti te im pomoći u širenju i podizanju kvalitete poslovanja“, kazao je pročelnik za gospodarstvo i turizam Ante Sjauš.

Temeljem članka 6. Javnog poziva za dodjelu potpora za povećanje konkurentnosti mikro poduzetnicima na području Zadarske županije za 2024. godinu, Upravni odjel za gospodarstvo i turizam objavio je Odluku o dodjeli potpora s popisom korisnika i iznosima odobrenih novčanih sredstava. Popis korisnika kojima je odobrena potpora može se pronaći na ovoj poveznici

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu