Magazin
Kako prilagoditi prehranu psa ovisno o njegovoj veličini?
Psi dolaze u zapanjujućem rasponu oblika i veličina, od sićušnih čivava do impozantnih mastifa. Svaki pas ima jedinstvene potrebe, posebno kada je riječ o prehrani. U ovom članku istražit ćemo kako veličina psa utječe na njegove prehrambene potrebe i zašto je prilagođena prehrana ključna za zdravlje vašeg četveronožnog prijatelja.
Zašto je veličina psa važna?
Veličina psa igra ključnu ulogu u mnogim aspektima njegovog života, uključujući i prehranu. Svi psi imaju 42 zuba, ali veličina njihovih čeljusti drastično varira. Vrlo mali psi mogu imati problema s dentalnim zdravljem zbog prenapučenosti zuba, dok veliki psi imaju snažnije čeljusti koje mogu podnijeti veće komade hrane. Nadalje, veliki psi imaju proporcionalno manji probavni trakt u odnosu na veličinu tijela nego mali psi, što ih čini osjetljivijima na probavne probleme. Mali psi, s druge strane, imaju brži metabolizam i trebaju jesti češće u manjim količinama.
Kada je riječ o zglobovima i kostima, srednji i veliki psi nose veću tjelesnu masu koja stvara dodatni pritisak, čineći ih podložnijima problemima poput displazije kukova ili artritisa. Također, važno je napomenuti da mali psi općenito žive duže i sporije stare, dok veliki psi brže stare i često se smatraju zrelima već sa 6-8 godina.
Pogled na potrebe pasa različitih veličina
Vrlo mali psi, težine do 4 kg, imaju brz metabolizam i skloni su hipoglikemiji. Njihov osjetljivi probavni sustav zahtijeva posebnu pažnju, kao i njihovo dentalno zdravlje. Ovi mali ljubimci također trebaju snažnu podršku imunološkom sustavu zbog svoje veličine.
Mali psi, težine od 4 do 10 kg, zahtijevaju pažljivu kontrolu težine zbog sklonosti pretilosti. Unatoč svojoj veličini, imaju visoke energetske potrebe. Posebnu pažnju treba posvetiti zdravlju njihove kože i dlake, kao i prevenciji problema sa zglobovima, posebno koljenima. Dentalno zdravlje ostaje važan aspekt njihove ukupne dobrobiti.
Srednji psi, težine od 11 do 25 kg, trebaju prehranu koja podržava održavanje mišićne mase i pruža optimalnu razinu energije. Zdravlje njihovih zglobova postaje sve važnije, kao i osiguravanje optimalne probave. Mnoge pasmine srednje veličine su inteligentne i aktivne, pa je podrška kognitivnom zdravlju također ključna.
Veliki psi, težine od 26 do 44 kg, zahtijevaju posebnu pažnju kada je riječ o kontroli rasta u ranoj dobi kako bi se spriječili problemi s kostima i zglobovima kasnije u životu. Potrebna im je intenzivna potpora zglobovima i pažljiva kontrola težine. Prevencija probavnih problema i briga o zdravlju srca također su ključni aspekti njihove prehrane.
Vrlo veliki psi, teži od 45 kg, suočavaju se s jedinstvenim izazovima. Potrebna im je intenzivna potpora zglobovima zbog težine koju nose. Zdravlje srca je od posebne važnosti za ove nježne divove. Pažljiva kontrola rasta u ranoj dobi je ključna za sprječavanje deformacija kostiju. Zbog sklonosti nadutosti, njihova prehrana mora biti posebno formulirana za laku probavu. Također, ovi psi brže stare od manjih pasmina, pa je rana potpora za zdravo starenje od vitalne važnosti.
Zašto je prilagođena prehrana ključ zdravlja?
Prilagođena prehrana za pse nije trend, već znanstveno utemeljena potreba. Ona osigurava optimalnu probavu kroz prilagođenu veličinu granula i sastav hrane te maksimalno iskorištavanje nutrijenata. Zdravlje zglobova i kostiju podržava se odgovarajućim omjerom kalcija i fosfora, uz dodatke poput glukozamina. Energetski balans je ključan – pravilno doziranje energije sprječava pretilost kod velikih pasa i osigurava dovoljno energije malim psima. Optimalan unos vitamina i minerala jača imunološki sustav, dok specifični omjeri omega masnih kiselina održavaju zdravu kožu i sjajnu dlaku.
Suha ili mokra hrana?
Obje vrste hrane imaju svoje prednosti, a najbolji pristup često leži u kombiniranoj prehrani. Suha hrana je praktična za korištenje i skladištenje, pomaže u održavanju dentalnog zdravlja, ima duži rok trajanja i obično je ekonomičnija opcija. S druge strane, mokra hrana osigurava dodatnu hidrataciju, često je ukusnija psima, može pomoći u održavanju normalne težine i lakša je za konzumaciju starijim psima ili onima s dentalnim problemima.
Prilagođena prehrana za pse nije luksuz, već nužnost za zdravlje i dobrobit vašeg ljubimca. Bez obzira na veličinu psa, suvremena rješenja u nutricionizmu nude razne mogućnosti prilagođene njegovim specifičnim potrebama. Zapamtite, svaki pas je jedinstven i zaslužuje prehranu koja će mu omogućiti da živi svoj najbolji život. Promatrajte svog psa, konzultirajte se s veterinarom i odaberite prehranu koja najbolje odgovara njegovoj veličini, dobi i životnom stilu. Pružajući svom psu prehranu prilagođenu njegovoj veličini i specifičnim potrebama, ne brinete samo o njegovom trenutnom zdravlju, već i poboljšavate dugovječnost i kvalitetu njegovog života. To je najbolji poklon koji možete dati svom vjernom prijatelju.
Magazin
Kako izbjeći nakupljanje blagdanskih kilograma? Trener dijeli trikove za uživanje
Blagdani su vrijeme veselja, obiteljskih okupljanja i hrane! Stolovi puni kolača, pečenja i toplih napitaka lako nas mogu natjerati da zaboravimo na zdrave navike, piše trener Tian Jagarić na svom blogu.
“No, dobra vijest je da ne morate birati između uživanja u blagdanima i očuvanja forme. Uz nekoliko praktičnih trikova, možete se zabaviti i održati balans”, kaže.
Ne preskačite obroke prije velike večere
Jedna od najčešćih grešaka je gladovanje tijekom dana kako biste “sačuvali kalorije” za blagdansku večeru. Ovo često vodi do prejedanja jer ćete do stola sjesti izuzetno gladni. Umjesto toga, jedite uravnotežene obroke tijekom dana, bogate proteinima i vlaknima, kako biste se osjećali siti i kontrolirali apetit.
Primjer: Doručak od zobenih pahuljica s voćem i grčki jogurt za užinu osigurat će energiju i spriječiti da navečer pojedete dvostruku porciju kolača.
Birajte pametno na stolu
Blagdanski su stolovi često prepuni različitih jela, ali nije sve na njima jednako. Fokusirajte se na proteinske izvore poput puretine, ribe ili piletine te priloge bogate povrćem. Izbjegavajte previše kruha, pržene hrane i umaka s visokim udjelom masnoća.
Savjet: Prvo napunite tanjur zdravijim opcijama – pečenim povrćem, salatama ili kuhanim prilozima – prije nego što posegnete za težim jelima.
Postavite granicu za slatkiše
Kolači i blagdanske slastice su neodoljivi, ali ključ je u umjerenosti. Nema potrebe da se odričete omiljenih poslastica, ali ograničite porcije i odaberite samo one koje zaista volite. Umjesto da probate svaki kolač na stolu, uzmite dva do tri komada i uživajte polako.
Bonus trik: Napravite i zdraviju verziju omiljenih kolača – zamijenite šećer medom ili zaslađivačem, a bijelo brašno zobenim.
Ostanite aktivni, čak i u gužvi
Blagdani su užurbano vrijeme, ali kratke aktivnosti mogu napraviti veliku razliku. Prošećite nakon obroka, igrajte društvene igre koje uključuju kretanje, poput Twistera ili charades, ili odradite brzi kućni trening.
Primjer brzog treninga: 10 čučnjeva, 10 sklekova, 30 sekundi planka – ponovite 3 puta. To je samo 10 minuta koje možete lako uklopiti u dan.
Pazite na tekuće kalorije
Blagdanska pića, poput kuhanog vina, punča i raznih koktela, mogu sadržavati iznenađujuće mnogo kalorija. Ograničite unos alkoholnih i zaslađenih napitaka, a hidrataciju održavajte vodom ili biljnim čajevima.
Savjet: Ako želite uživati u piću, birajte opcije s manje kalorija, poput suhih vina ili špricera, i pijte polako.
Slušajte tijelo
Jedan od najvažnijih trikova je osluškivanje signala koje vam tijelo šalje. Jedite polako, uživajte u okusima i prestanite jesti kad osjetite sitost. Prejedanje ne mora biti dio blagdana – uživanje dolazi iz trenutka, a ne iz količine hrane.
Postavite realna očekivanja
Blagdani su vrijeme uživanja, a ne stresa zbog svakog zalogaja. Ako se dogodi da pojedete više nego što ste planirali, nemojte si zamjerati. Jedan obilniji obrok neće uništiti vaš trud sve dok se vratite zdravijim navikama sljedeći dan.
“Blagdani ne moraju značiti kraj vaših fitness ciljeva. Uz dozu planiranja, umjerenosti i malo kretanja, možete uživati u svim radostima koje donose Božić i Nova godina, a da pritom izbjegnete blagdanske kilograme. Najvažnije je pronaći balans i uživati u trenutku, jer zdravlje nije samo u tijelu, već i u duši”, zaključio je trener Tian Jagarić.
Magazin
Šest osobina ljudi koji su bili zapostavljeni u djetinjstvu, prema terapeutkinji
Zapostavljena djeca često odrastaju u odrasle osobe koje nose duboke emocionalne rane iz djetinjstva, tvrdi psihoterapeutkinja Mayya Ushioko. Njihova prošlost često utječe na to kako doživljavaju ljubav, odnose i vlastitu vrijednost. U nedavnoj objavi na Instagramu, istaknula je osobine koje se često razvijaju kod onih koji su u najranijim godinama života bili zanemareni.
Imaju tendenciju trpjeti bol, vjerujući da je to oblik ljubavi.
Privlače ih emocionalno nedostupni partneri.
Toleriraju zlostavljanje iz straha od odbacivanja.
Žrtvuju vlastite vrijednosti kako bi se uklopili.
Osjećaju odgovornost za sreću drugih ljudi.
Skloni su patiti u tišini.
Prepoznavanje ovih osobina prvi je korak prema iscjeljenju i izgradnji zdravijih odnosa.
Magazin
Ovi kućanski uređaji troše struju čak i kad su ugašeni
Cijena struje i energije sve je veća, ali iznos računa ipak najviše ovisi o potrošnji. Energetski stručnjak Gordon Wallis iz tvrtke Your NRG dijeli korisne savjete kako tijekom blagdana smanjiti potrošnju energije i time kontrolirati račune. Blagdani često znače više vremena provedenog kod kuće s obitelji, gledanje filmova i kuhanje. No, kako upozorava Wallis, mnogi uređaji troše energiju čak i kad su u stanju pripravnosti, piše Express, a prenosi net.hr.
“Televizori, igraće konzole i punjači za mobitele tri su glavna krivca koji nastavljaju trošiti energiju čak i kad se ne koriste”, istaknuo je Wallis. Jednostavnim isključivanjem uređaja iz utičnice možete smanjiti potrošnju i primijetiti razliku na računu.
Ušteda energije u kuhinji
Kuhinja je tijekom blagdana jedno od najvećih žarišta potrošnje energije, posebno kada je u pitanju priprema božićne večere. Pećnice su među najskupljim uređajima za korištenje, jer je često potrebno više sati kuhanja.
“Za manje porcije ili priloge razmislite o korištenju friteze na vrući zrak. Brža je i troši manje energije od pećnice”, savjetovao je Wallis.
Ako koristite štednjak, Wallis preporučuje upotrebu posuda odgovarajuće veličine s poklopcima kako biste zadržali toplinu i uštedjeli do 10 posto energije.
Wallis ističe kako je toplinu iz pećnice moguće iskoristiti za dodatno grijanje doma.
“Kad završite s kuhanjem, ostavite vrata pećnice otvorena kako bi se toplina proširila prostorom. To može pomoći u smanjenju troškova grijanja”.
Iako će troškovi energije rasti u nadolazećoj godini, pažljivo upravljanje potrošnjom može pomoći u smanjenju ukupnih računa. Isključivanje uređaja, pametno kuhanje i iskorištavanje topline iz pećnice samo su neki od načina na koje možete kontrolirati svoje troškove tijekom blagdana.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DR. SORIĆ VODIO RADIONICU U OB / Zadarska Urologija potvrdila se kao centar izvrsnosti urološke laparoskopije
-
ZADAR / ŽUPANIJA5 dana prije
Đir po gradu: Otišli smo popodne napraviti đir po gradu. Nismo požalili! Probali smo hamburgere i krumpiriće koje smo naručili i za doma!
-
Hrvatska5 dana prije
Hrvatski BDP per capita po paritetu kupovne moći na 76 posto EU prosjeka
-
Sport5 dana prije
Španjolci: Modrić u Kataru ima priliku učvrstiti status Realove legende