Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / Hodočašće vjernika Zadarske nadbiskupije – Pohod Kotoru – Misu u katedrali sv. Tripuna predvodio nadbiskup Zgrablić

Objavljeno

-

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Kotor je bio druga postaja Hodočašća petsto vjernika Zadarske nadbiskupije koje je od 17. do 19. listopada obuhvaćalo Dubrovnik, Zaljev svetaca i Korčulu. Svečano koncelebrirano misno slavlje drugog dana hodočašća, u petak, 18. listopada, na blagdan sv. Luke, u katedrali sv. Tripuna u Kotoru predvodio je zadarski nadbiskup Milan Zgrablić. Koncelebriralo je jedanaest zadarskih svećenika.

Koliko je Bog dostojan naše ljubavi pokazali su mučenici i sveci, sv. Tripun koji je u 3. st. položio svoj život sa svega 17 godina, a mogao ga je spasiti, rekao je nadbiskup. „Sv. Tripun nije se želio odreći Krista niti riječima, jer mu je bio toliko u srcu. Odgovorio je na Božju ljubav u potpunosti. Milost je biti pred relikvijom glave mučenika sv. Tripuna“, rekao je mons. Zgrablić, potaknuvši vjernike da se pridruže vjeri i ljubavi s kojom je sv. Tripun žrtvovao svoj mladi život za Gospodina. Nadbiskup je rekao da se u slavlju mise vjernici ujedinjuju s općinstvom svetih, u kojem su i sv. Leopold Bogdan Mandić, bl. Ozana Kotorska i bl. Gracija iz Mula, rodom iz kotorskog zaljeva.

Važno je sudjelovati na hodočašću s raspoloženjem vjernika da čuju Božju riječ koja je spasonosna, želi prodrijeti u nas i nešto nam poručiti. Božja riječ čini da se čovjek trgne, istaknuo je mons. Zgrablić. „I s hodočašćem smo se otrgnuli. Cilj hodočašća je maknuti se od svakodnevnice, naše rutine, od onoga što radimo, da se prisjetimo da je naš život hodočašće, nije samo dnevna obaveza. Hodočašće je izmijenilo naše obaveze i ono što činimo svaki dan, stavilo je pred nas novost. Božja riječ stavlja pred nas novost, Boga koji nas toliko ljubi“, poručio je  mons. Zgrablić, rekavši da je Božja riječ čvrsta, poput dvosjeklog mača, kaže Sveto Pismo. „Dakle, snažna je, ima snagu prodrijeti u naše tkivo, naše biće, u ono što mi jesmo. Božja riječ želi svakome od nas osobno progovoriti. Bog koji je sve stvorio ljudima je osobno progovorio“, naglasio je nadbiskup, istaknuvši da  Bog uvijek svakome progovara osobno.

„Bog kao da progovara jedino tebi jer ga ti u dubini svoje duše možeš čuti. Ono što čuješ u svojoj duši, što ti Bog govori, šapće u tebi, ta poruka iznutra koja nije samo u glavi i mislima, nego ono što ti dolazi u srcu – to ti Gospodin nadahnjuje i tebi želi progovoriti. Božja riječ pomaže da razumijemo ono što čujemo u srcu“, poručio je mons. Zgrablić.

U tom kontekstu razmatrao je navješteno Lukino evanđelje koje govori kako je žetva velika, a radnika malo, jer ta poruka odnosi se na svakog pojedinca. Tu Isusovu riječ primijeniti samo na molitvu za duhovna zvanja znači usko shvaćati Božju riječ, upozorio je mons. Zgrablić.

„Sv. Luka govori kako je Isus odredio drugih 72 učenika. Dakle, postoje  prvi, pa drugi učenici. Ali, ne prvi i drugi po redu vrijednosti, značenju, nego drugi u smislu da su malo drugačiji. Isus je izabrao 12-icu apostola i dao mi je određeno poslanje. A izabrao je i 72-icu i šalje ih, daje im isto poslanje koje nije drugačije. Isti je izvor toga poslanja, Isus bira i šalje prve apostole i drugu 72-icu“, rekao je mons. Zgrablić, istaknuvši da ti drugi izabrani „nisu samo broj 72“.

„To je pisano među Židovima, u drugom mentalitetu od našega u kojem živimo. Židovi imaju brojke kojima izražavaju i misli. Mi brojkama izražavamo količinu. U misi tri puta pjevamo Gospodine, tri puta molimo Svet i Jaganjče Božji. Broj tri je simboličan, znači superlativ“, rekao je mons. Zgrablić. Simbolično značenje kojim se nešto poručuje, u biblijskom smislu, imaju i brojevi 7, 12, 40, 72.  „Broj sedam označava broj punine: sedam darova Duha Svetoga znači da su svi Božji darovi sadržani u tih sedam. Sedam glavnih grijeha znači da su u njima sadržani svi grijesi. Broj 7 na desetu povećava se u smislu vrijednosti, važnosti. Prema tome, ako kaže da je Isus poslao njih 72, znači da je poslao svakoga. I ti si u toj 72-ici učenika. Svi su poslani. Nema osobe koju Isus ne šalje“, istaknuo je mons. Zgrablić, podsjetivši da misa završava s otpustom Idite u miru.

„Crkva te šalje, Krist te šalje u ime Crkve, ti si poslan. Bog te izabrao. Bog te najprije nečim obdario, Bog ti je nešto darovao, objavio, darovao svu svoju ljubav i sad te šalje da tu ljubav dalje širiš; 72 znači ljude koji ostvaruju glavno kršćansko, a to je svjedočanstvo da je uskrsli Gospodin s nama, da nas Bog nije napustio“, poručio je mons. Zgrablić, rekavši da Bog ljude nije samo stvorio, stavio u postojanje, nego svi smo dio Božjeg plana.

„Ti si dio Božjeg plana. Nisi suvišan, važan si u Božjim očima. Bog te za nešto izabrao i važno je da razmišljamo koji je naš zadatak. Jer kad vršim taj zadatak, u sebi ostvarujem ono bitno što jesam, za što me Bog opredijelio, što najdublje stoji u mom srcu. Onda ja pronađem svoj identitet, ostvarujem svoju originalnost i osobnost, kad otkrijem da me Bog šalje, da mene bira, da mi daje poslanje, da svemogući Bog na mene računa“, ohrabrio je nadbiskup.

Isus šalje ljude u poslanje gdje god jesu. „Naše poslanje je biti svjestan da te Bog izabrao i da preko tebe želi nešto učiniti, ostvariti u tvom životu. Isus kaže, ‘Žetva je velika, radnika malo’. To nam kaže kako Bog gleda na ovaj svijet. Bog je pokazao svoje lice, odraz Božje volje i lica u Isusu Kristu. Znači, Isus gleda na ovaj svijet kao na veliku žetvu, ne gleda kao na nešto zlo, negativno, suvišno, depresivno, nego kao na žetvu. A žetva je uvijek izvor radosti. To je kršćanski pogled, tako gleda onaj tko je Isusov, tko se druži s Isusom, tko je shvatio Božje poslanje. Ali moraš gledati Božjim pogledom na svijet, kako Bog gleda. A Bog gleda s velikom ljubavlju na ovaj svijet. Bog neizmjerno ljubi svakog čovjeka, to je neizbrisivo“, naglasio je nadbiskup. Istaknuo je da u svakom čovjeku ima nešto dobra te smo pozvani usmjeriti svoj pogled na dobro u svom i životu drugoga.

Isus potiče na molitvu. „Molitva nam je potrebna jer to vrijeme posvećujemo Bogu, slušamo što nam Bog govori, s njim komuniciramo, da bismo mogli spoznati što Bog nama šalje, naše poslanje, da bismo mogli otkriti sebe. Da bi onda mogli naći zadovoljstvo svog života i naći se na Božjem putu. To je i smisao hodočašća, da to čujemo, da možemo slijediti ono kamo nas Gospodin šalje“, rekao je nadbiskup.

Isus u evanđelju kaže i da zaželimo mir kući u koju uđemo. „Mir proizlazi od Boga, to je blagoslov i dar koji izlazi od Boga. To s čime si ispunjen i ti želiš drugome, svakom životu. Isus dva puta ponavlja neka učenici jedu i piju što im se ponudi u kući gdje budu. Osoba ne jede i ne pije sa svakim. Nekad i bira s kime će sjesti, koga će pozvati u kuću, s kim će se družiti. Isus nas poziva da s takvom intimnošću činimo bitno, da se družimo i prihvaćamo drugoga. Da gostoprimstvo dajemo drugome“, rekao je mons. Zgrablić, naglasivši da čovjek ne može opstati dugo bez hrane i pića, a bez Boga ni sekunde. „To znači da s drugima dijelimo bitno, bez čega ne možemo opstati. Bog je važan za naš opstanak. Isusova riječ da liječimo tuđe bolesti znači da pomažemo drugome da zlo u njegovom životu postaje manje, da umanjujemo ono što uništava našu nutrinu“, rekao je nadbiskup.

Isus kaže da neće svi primiti dar mira. Isusova riječ učenicima neka otresu prašinu sa svojih nogu kad odu iz kuće gdje nisu primljeni znači da ne uzmemo za zlo ono što nam je drugi učinio nažao. „A mi nosimo prašinu sa sobom, opterećuje nas kad nas je netko povrijedio. Skini to, nemoj da to uđe u tebe, nemoj to nositi u svoj dom. Skini to sa svojih nogu, da bi tvoje srce ostalo cijelo i Božje. Neka nam sv. Tripun i sveci pomognu da blagoslovljeno živimo i budemo blizu Gospodinu, da ga možemo častiti i slaviti“, potaknuo je mons. Zgrablić.

Na kraju mise, nadbiskup je predvodio molitvu po zagovoru sv. Tripuna, da „vjera koja je njega učinila slavodobitnom nad vlašću tmina i nas očuva na spasenje“ te je blagoslovio puk s relikvijom sv. Tripuna.

Nadbiskup je prenio pozdrave i blagoslov upravitelja Kotorske biskupije, mons. Roka Gjonlleshaja, podsjetivši da će ređenje novog kotorskog biskupa Mladena Vukšića biti 16. studenoga.

Mons. Zgrablić zahvalio je Kotorskoj biskupiji na lijepom prijemu hodočasnika,  don Robertu Tonsatiju, katedralnom župniku i kancelaru Kotorske biskupije, koji je pred vjernike izložio i moći sv. Tripuna, relikvijar njegove glave, koju su vjernici počastili nakon mise. Katolička Crkva u Crnoj Gori je skromna i siromašna Crkva, žive od milodara te je na poticaj nadbiskupa Zgrablića prikupljena milostinja hodočasnika za vrijeme mise u katedrali darovana Kotorskoj biskupiji u kojoj živi oko deset tisuća vjernika.

Na misi su bili i Jasminka Lončarević, generalna konzulica u Crnoj Gori, Zvonimir Deković, predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća u Crnoj Gori i Adrijan Vuksanović, predsjednik Hrvatske građanske inicijative koja je prva politička stranka s hrvatskim nacionalnim predznakom u Crnoj Gori i zastupnik u Skupštini Crne Gore. Nakon mise, nadbiskup Zgrablić i don Ante Sorić, generalni vikar Zadarske nadbiskupije, pohodili su Generalni konzulat RH u Crnoj Gori u Kotoru gdje su se zadržali u prigodnom razgovoru s navedenih troje predstavnika Hrvata u Crnoj Gori.

Nakon mise u kotorskoj katedrali, hodočasnici su pohodili otočić Gospe od Škrpjela pokraj Perasta na kojem je molitvu krunice s vjernicima na otočiću ispred crkvice predvodio mons. Zgrablić. Hodočasnici su pohodili crkvicu u kojoj im je o Gospinoj slici i toj crkvi govorio don Srećko Majić, upravitelj crkve Gospe od Škrpjela i župnik župe sv. Nikole u Perastu. Perast ima dvadeset katoličkih crkava i kapela. Od nekadašnjih 2000 katolika u Perastu koliko ih je najviše bilo, u župi Perast sada je svega pedeset Hrvata katolika. Iz Perasta je rodom zadarski nadbiskup Vicko Zmajević (1670.-1745.) koji je utemeljio zadarsko sjemenište koje i nosi naziv ‘Zmajević’ po tom znamenitom i zaslužnom zadarskom nadbiskupu rodom iz Perasta. Hodočasnici su pohodili i crkvu bl. Ozane Kotorske u Kotoru u kojoj se nalazi tijelo te prve hrvatske blaženice i župnu crkvu sv. Nikole u Perastu.

Ines Grbić

Foto: I. Grbić

 

ZADAR / ŽUPANIJA

Djeca i mladi pripovjedači oduševili na 7. Državnoj smotri u Ogranku “Aleksandar Stipčević” – Arbanasi

Objavljeno

-

By

U toplom ozračju Ogranka “Aleksandar Stipčević” – Arbanasi Gradske knjižnice Zadar održana je 7. Državna smotra u pripovijedanju djece i mladih, koja je i ove godine okupila male zaljubljenike priča i pripovijedanja. Smotra, čiji je cilj njegovanje tradicijske baštine te kulture govorenja i slušanja kroz pripovijedanje, održana je u dva termina – 7. i 8. travnja 2025. godine s početkom u 17 sati.

Prvi dan bio je posvećen pripovjednim nastupima učenika od 1. do 4. razreda osnovne škole, dok su drugog dana svoje pripovjedačke vještine pokazali učenici od 5. do 8. razreda. Ukupno je nastupilo 23 djece, od ukupno prijavljenih 27, a svi su pokazali pripovjedački talent, maštovitost i ljubav prema pričanju priča.

Stručno povjerenstvo u sastavu Mišela Nežić, Sanja Grgina i Željana Buljat imalo je težak zadatak – između mnogih izvrsnih nastupa odabrati one koji će predstavljati Zadar i Zadarsku županiju na nagradnoj edukaciji u sklopu pripovjedačkog Masterclassa u Varaždinu. Nakon pažljivog promišljanja, za odlazak na edukaciju odabrani su:

  • Rafaela Maria Frakin, učenica 1. razreda OŠ Šime Budinića Zadar (mentorica Jadranka Dunatov)
  • Zoe Sorić Vuletić, učenica 4. razreda OŠ Petra Preradovića Zadar (mentorica Milena Maračić)
  • Šimun Prtenjača, učenik 5. razreda OŠ Franka Lisice Polača (mentorica Gabriela Turk)
  • Ana Morić, učenica 7. razreda OŠ Petar Zoranić Stankovci (mentorica Slavka Pelaić)

Ovi mladi pripovjedači svojim su izvedbama osvojili simpatije stručnog žirija te će imati priliku dodatno razvijati svoje vještine u Varaždinu, gdje će ujedno biti i ambasadori svoga kraja.

Smotru je organiziralo Hrvatsko društvo za pripovijedanje “Logos” uz podršku Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Zadarske županije, dok je sve sudionike dodatno razveselila Maraska d.d. Zadar, osiguravši im prigodne poklone.

Čestitamo svim sudionicima, a posebno našim nagrađenima – budućnost pripovijedanja je, sudeći po njihovim nastupima, u sigurnim i nadahnutim rukama!

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTO / Vlč. Ivan Benaković na Zavjetni dan u svetištu sv. Šime: “Važno je na dublji način živjeti vjeru. Ne površno, vanjski, teatralno”

Objavljeno

-

By

foto: Ines Grbić/Zadarska nadbiskupija

Na Zavjetni dan sv. Šimi, u utorak, 8. travnja, misno slavlje u svetištu sv. Šime u Zadru predvodio je vlč. Ivan Benaković, bibličar s KBF-a iz Đakova.

U duhu stvarnosti svjetla i susreta koji opisuju odnos sv. Šime i Isusa u jeruzalemskom hramu, Benaković je potaknuo vjernike da stave svoje dubine pred Božje svjetlo, donesu to u Božje ruke i da otkrivaju kako Bog  djeluje u našoj stvarnosti u konkretnim okolnostima života, u susretu s drugim. „Važno je koliko je naša vjera živa. I kad ne molimo, Bog je djelatan, doživljavamo Božju djelatnost, a osobito kada moliš i trudiš se biti pošten, čestit, molitelj – da vidiš da te to mijenja i oblikuje tvoju osobu. Zato je veliko uvijek iznova otkrivati Božju stvarnost, ulaziti u ono što je Bog, kako Bog istinski djeluje u našoj stvarnosti“, poručio je vlč. Ivan.

„Starac Šimun prima u ruke Isusa Krista koji donosi novost. To je susret staroga i novoga. Bog nije teorija, Bog je živa stvarnost, Bog ima tijelo.

I mi u našem životu Boga najviše susrećemo u tjelesnosti, u odnosu. Upravo u odnosima najviše i griješimo, u obitelji, na radnom mjestu, u društvu“, rekao je vlč. Ivan, istaknuvši važnost susreta i odnosa s ljudima.

Ako mi sami doživimo Božje djelovanje u svom životu, onda možemo živjeti iz iskustva toga susreta, poručio je propovjednik. Upozorio je da mnogi nisu iskusili Božju djelatnu snagu u svom životu, nemaju iskustvo da Bog zaista jest. „Kada iskusiš da je Bog doista živ, da djeluje, nećeš se od njega odvajati. Zato je važno na dublji način živjeti vjeru, ne na površan, vanjski, teatralni, nego iz dubine onoga što ti jesi, doživljavati Boga. On i danas djeluje.  Aktualan je“, poručio je vlč. Ivan.

Čitanje iz Djela apostolskih opisuje konkretan primjer susreta osobe sa Svjetlom. „Pavao ne bi mogao učiniti ništa u svom životu da na putu za Damask nije susreo Kristovo svjetlo, uskrsloga Krista koji ga je radikalno promijenio, u dubini njegove osobe. Pavao je obraćenik i mogao je naviještati Krista svuda po svijetu, poganima i Židovima.

Bog se nije objavio samo židovskom narodu, nego i poganskim narodima.  Isus je stvarnost koja se tiče svakoga, ne samo jednog naroda, nego svih naroda“, istaknuo je Benaković.

„Zato je važno biti širok, otvoren. Susret Isusa i Šimuna uči otvorenosti. Biti otvoren za nešto o čemu ne znaš. Mnogi ne vjeruju jer ne poznaju Krista, Crkvu. Starac Šimun je otvoren za novost koju Bog daje, za novi život i Kristovo svjetlo koje će raspršiti sve staro i tamno“, rekao je Benaković, poručivši kako Duh Božji ne daje da Kristovo otajstvo propadne već više od 2000 godina.

Susret Isusa i Šimuna događa se u hramu, „u mjestu gdje bi svi drugi ljudi trebali prepoznati u Isusu nešto sveto i lijepo. A to se ne događa“, upozorio je vlč. Ivan, rekavši da je to „ironija“ poruke i događaja iz Lukinog teksta.

„Jedan jedini starac u hramu prepoznaje Isusa. I mi toliko boravimo u crkvi, a jesmo li uspjeli među ljudima koji nas okružuju stvoriti osobni odnos s Bogom“, upitao je Benaković, rekavši da pojedinac je dio zajednice vjernika, ali mora sâm stvarati intimni dijalog s Bogom, a ne se „utapati u masi“.

Potaknuvši vjernike na predanje Bogu i dubinu odnosa s njim, Benaković je rekao kako Šimun pokazuje da „moramo predati cijelo svoje biće Bogu. Poruka Šimuna je i da čovjek treba ostarjeti s Kristom, u crkvi, s molitvenikom i krunicom u ruci“.

Potaknuo je vjernike da više misle hoće li se svidjeti Bogu, nego ljudima i da udalje od sebe ono što priječi da budu novi ljudi za neprolaznu Božju stvarnost.

„Mora umrijeti u nama stari čovjek, da bi se rodio novi čovjek. Moramo obući Krista, da bismo živjeli vječno. Čudesno je imati susret sa svecem, s onim tko je postigao svetost, a ti si na to pozvan.

Trebaš doći u tu stvarnost nebeske slave. Moli sveca da te zagovara pred Bogom, da i ti možeš biti pravedan, bogobojazan, živjeti istinske kršćanske vrijednosti i doći jednom u vječno zajedništvo s Bogom“, potaknuo je vlč. Ivan.

Osmog u mjesecu u crkvi sv. Šime osobito se moli za zdravlje po zagovoru sv. Šime i prikazuju nakane koje vjernici upućuju njemu za zagovor.

Ines Grbić

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

ŽUPANIJSKI DANI / HPGD „Zoranić” u subotu ima koncert u kraljevskom gradu Ninu

Objavljeno

-

By

Hrvatsko pjevačko glazbeno društvo „Zoranić” će u sklopu programa  Županijski dani  2025.  u subotu, 12. travnja 2025. održati koncert u kraljevskom gradu Ninu.

Koncert će biti održan u Domu kulture u Ninu s početkom u 20 sati.

Ovom prigodom Zbor će se predstaviti odabranim glazbenim točkama iz svog bogatog repertoara pod ravnanjem dirigentice prof. Branke Višić Karavida i uz glazbenu pratnju Ivana Štorića. Kao gosti nastupit će Tamburaški orkestar KUD-a Branimir i Folklorna sekcija KUD-a Branimir koja će tom prilikom predstaviti i rekonstruiranu svečanu Ninsku nošnju. Pokrovitelji koncerta su Zadarska županija i Grad Nin.

Ulaz na koncert je slobodan.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu