Connect with us

Hrvatska

Pred zastupnicima Zakon o minimalnoj plaći. Što se mijenja?

Objavljeno

-

Sabor će u srijedu raspraviti prijedlog izmjena Zakona o minimalnoj plaći kojima se on usklađuje s europskom direktivom o primjerenim minimalnim plaćama u EU. Rok za primjenu je do 15. studenog ove godine, no međutim, kazao je ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić, hrvatsko zakonodavstvo, posebice taj zakon, već je u značajnoj mjeri usklađeno s direktivom, pa i na način da se adekvatnim iznosom minimalne plaće smatra barem 50 posto prosječne bruto plaće, odnosno 60 posto medijalne plaće u državi članici. Tako, kako stoji u Vladinom dokumentu, minimalna plaća za razdoblje od 1. siječnja do 31. prosinca 2024. utvrđena je u bruto iznosu od 840 eura. Time udio minimalne plaće u prosječnoj bruto plaći u pravnim osobama u Republici Hrvatskoj od siječnja do srpnja 2023. iznosi 54,12 posto, a udio u bruto medijalnoj plaći za srpanj 2023. godine 63,4 posto.

Dva nova kriterija
Izmjenama zakona dodaju se i dva nova kriterija koje ministar nadležan za rad treba imati u vidu prilikom predlaganja Vladi iznosa minimalne plaće u sljedećoj godini. Ta dva kriterija su kretanje produktivnosti i promjena u kupovnoj moći minimalne plaće. Također, predlaže se i ukidanje mogućnosti da poslodavci i radnici u kolektivnom ugovoru mogu ugovoriti iznos manji od zakonom, to jest uredbom propisane minimalne plaće, rekao je Piletić.

Naknada za nezaposlene
Zastupnici će raspraviti i izmjene i dopune Zakona o tržištu rada, kojim se naknada za vrijeme nezaposlenosti u razdoblju od 91. do 180. dana podiže na 35 posto osnovice, za mlade se smanjuje potrebno vrijeme provedeno u radnom odnosu kako bi ostvarili naknadu, a dodatno se uređuju i radna prava učenika.

Na taj način, piše u Vladinom dokumentu, procijenjeno je da bi se uspostavila ravnoteža u smislu da korisnici, s jedne strane, ostaju u evidenciji Zavoda za zapošljavanje dok je naknada izdašna i tako ostvaruju socijalnu sigurnost, dok s druge strane, traže odgovarajući posao i poboljšavaju izglede da se zaposle te ostanu dulje izvan nezaposlenosti.

Zastupnici će raspraviti i oporbeni prijedlog da se osnuje istražno povjerenstvo koje bi utvrdilo propuste Vlade i CERP-a te drugih državnih institucija u zaštiti nacionalnih interesa u kutinskoj Petrokemiji.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Oleg Butković: Stvari se poboljšavaju, sustav u samoj Jadroliniji treba bolje funkcionirati

Objavljeno

-

By

Ministar mora prometa i infrastrukture Oleg Butković danas je u Krapini sudjelovao na potpisivanju dva ugovora za rekonstrukciju državnih cesta na području Krapinsko – zagorske županije. Ondje je dao izjavu za medije i komentirao istrage nesreća u Jadroliniji te ostale aktualnosti. Oleg Butković komentirao je izvješće o nesreći na trajektu Jadrolinije: “Istraga se još uvijek radi, u fazi su ispitivanja članova posada pa i onih koji su bili onemogućeni da do sada daju izjave zbog određenih poteškoća. Rade se i određena vještačenja i kada to sve bude gotovo onda će se znati konačno izvješće i tada ćemo to moći komentirati. Paralelno s Ministarstvom koje radi upravnu istragu, to radi i Agencija za istraživanje nesreća, a prema informacijama koje imam i oni su u završnoj fazi. Pričekajmo da to bude javno.” Ministar je komentirao i incident kada se Jadrolinijin trajekt “Vladimir Nazor” 40 minuta vrtio u krug u uvali Kosirača na otoku Istu: “U posljednja tri tjedna nije bio niti jedan incident i to je opet jedan uspjeh. Stvari se poboljšavaju, sustav u samoj Jadroliniji treba bolje funkcionirati, istraga će dati odgovore na sva ta pitanja. Na nama je, na Upravi Jadrolinije i na Ministarstvu, da se to više nikada ne dogodi i da taj sustav bude što bolji, pričekajmo rezultate istrage pa ćemo detaljnije govoriti o nesrećama jer se i u drugim incidentima rade istrage.”

“Radi se sve da se ovakve stvari više ne ponove”
“Ljudi u Jadroliniji su vrijedni, Jadrolinija bilježi dobre rezultate kada govorimo u financijskom smislu i broju prevezenih putnika, nije to lako, 600 polazaka imaju svaki dan. Radi se sve da se ovakve stvari više ne ponove”, dodao je Butković. Ministar je odgovorio na pitanje radi li se o unutarstranačkom sukobu između Davida Sopte, ministra i premijera Andreja Plenkovića, kako tvrdi zastupnica Mirela Ahmetović: “Ona inače to zna, na mjestu je.”, ironično je rekao Butković.

Komentirao je i hoće li biti kandidat za župana Primorsko-goranske županije: “Vidjet ćemo, još nije donijeta odluka. Drago mi je da me vole, da sam poželjan, ali vidjet ćemo što će biti.”

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Uoči Svih Svetih: Kakve će biti cijene cvijeća?

Objavljeno

-

By

Vrijeme uoči blagdana Svih svetih za cvjećare sa sjevera zemlje, koji opskrbljuju 80 posto domaćeg tržišta, znači posao od jutra do mraka. I dok je cvijeće u trgovinama skuplje i za 30 posto u odnosu na lani, oni svoje cijene, kako kažu, nisu dizali. Izazovi u proizvodnji cvijeća
U mjestu Cargovec pokraj Varaždina cvjećari kažu da, unatoč sve težim uvjetima proizvodnje, njihove cijene za kupce ne rastu, prenosi HRT.

Cijene od prošle godine nisu mijenjali isključivo zbog lojalnosti svojih kupaca. Ovo je zaista jedna posebna grana poljoprivrede, puna izazova i zaista nije lako opstati u ovom poslu. Dobro to zna i Ivica Težak.

Njegovi roditelji imaju OPG i već se 30 godina bave cvjećarstvom:

“Razvijamo posao, učeći i radeći stekao sam mnoga znanja i u inozemstvu i doma. Mislim da ima budućnosti, ali treba puno odricanja i treba se žrtvovati”, rekao je Težak.

Od 0 do 24
“Da, zadnji su dani, uvijek se sve prodaje zadnje dane (prije Svih Svetih, op.a.) tako da moramo danas raditi još i noćnu smjenu”, istaknuo je Težak.

Godina je bila klimatološki izazovna za uzgoj cvijeća, ali cvjećare uvoz guši u toj proizvodnji i prodaji. “Bila je dosta vruća i malo smo bili u strahu da će kasniti cvatnja. Ali evo, rascvast će se dobro, bit će idealno u zadnjih danima, tako da ipak neće biti problema. Sam uvoz nas malo muči, ali uspijevamo se još uvijek boriti s njim, kazao je Težak.

Iz plastenika obitelji Težak izaći će čak 40.000 šarenih cvjetova.

Visoke temperature pa kiša…
Iz plastenika u skladište. No neće ondje dugo ostati. Multiflore će uskoro put Maloga Lošinja.

Unatoč tomu što ih je ove godine mraz zaobišao, posljedice klimatskih promjena itekako primjećuju.

“Bile su najprije visoke temperature, pa onda kiša. Cvatnja kasni nekih tjedan do dva. Ajde sad se otvaraju, taj zadnji tjedan je stvarno lijepo vrijeme”, rekao je proizvođač cvijeća Ivica Rog, Nedeljanec.

Velikih oscilacija neće biti ni u cijeni koja privlači kupce u maloprodaji. “Svake godine dođemo tu, imaju lijepi izbor, tako da smo uvijek zadovoljni, dugo drže, lijepo okitimo grobove naših najmilijih. Zadovoljni smo s cijenama, uvijek su povoljni i stvarno je cijena prihvatljiva za naš budžet”, dodala je Marija Premužaj, Donje Ladanje.

Gužve su i u nedjelju, a Krklec već je naviknula na takav tempo.

Troškovi veliki, sav rizik na proizvođaču
“To je jako kratki period gdje moramo velike količine lončanica spakirati za centre i naše kupce i poslužiti ih. Bila je strašno stresna godina, ne samo sad”, kazala je proizvođačica cvijeća Karolina Krklec, Budislavec.

Zbog zahtjevnije proizvodnje, krizanteme prodaju po 10 eura, dok su multiflore upola jeftinije, pa samim time i traženije. Još jedan kamion će put Dalmacije i to u trgovačke centre.

Unatoč sigurnom plasmanu proizvoda, ova je grana poljoprivrede pred velikom prekretnicom.

“Jer su troškovi jako veliki, odgovornost je velika, svi rizici su na proizvođaču cvijeća i u tome se mora biti 24 sata. Jednostavno nije tolika zarada kolika su ulaganja i tu onda mladi ne vide budućnost!, naglasila je upraviteljica Poljoprivredno cvjećarske zadruge “Varaždinski cvijet” Ivana Matijašić.

Hoće li zarada ove godine biti pristojna – cvjećari će znati potkraj tjedna.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Nastavlja se bablje ljeto, uz čestu maglu: Evo kad stiže promjena

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Umjereno do pretežno oblačno je u većem dijelu zemlje, mjestimice ima vrlo guste magle u unutrašnjosti koja smanjuje vidljivost, također, na mjestima pod maglom kolnici su mokri i skliski, stoga se vozače poziva na oprez.

Magla bi se lokalno mogla i dulje zadržavati, no u većini predjela ipak će nedjelja proteći većinom sunčano, s temperaturama i do 25 stupnjeva.

Stabilno će početi i novi tjedan. U dijelovima unutrašnjosti i na sjevernom Jadranu tijekom ponedjeljka prijepodne mjestimice magla i niski oblaci koji se mogu dulje zadržavati, što će utjecati na temperature.

Veći dio novog tjedna u unutrašnjosti će biti u znaku magle i niske naoblake, što će definirati temperaturne vrijednosti. Na Jadranu većinom sunčano, osobito u Dalmaciji, ugodno toplo.

Čini se da bi kraj tjedna mogao donijeti promjenu, s kojom bi se do naših krajeva spustio hladniji zrak, no situacije je još podložna promjeni.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu