Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

FOTOGALERIJA / 9. Balkanski simpozij o arheometriji na Sveučilištu u Zadru 

Objavljeno

-

na Sveučilištu u Zadru od 4. do 7. studenog održava se 9. Balkanski simpozij o arheometriji. Riječ je o znanstvenoj disciplini koja se u ispitivanju i objašnjenju arheoloških pronalazaka koristi metodama i tehnikama prirodnih i tehničkih znanosti, prije svega kemije, fizike, mineralogije, znanosti o materijalima, kao i bioloških znanosti, posebice molekularne biologije.

Na ovogodišnjem izdanju simpozija okupili su se istraživači iz čak 15 zemalja, Hrvatske, Srbije, Irske, Grčke, Rumunjske, Češke, Mađarske, Poljske, Nizozemske, Italije i Francuske… U tri dana trajanja simpozija oni će izlagati o metodama datiranja, među kojima je najpoznatija radiokarbonsko datiranje (datiranje ugljikom-14), ali i luminiscencija, dendrokronologija (mjerenje godova na stablima), zatim karakterizacijama materijala (keramika, metali, staklo, kamenje, pigmenti, žbuke, organski ostaci…), bioarheologiji, arheologiji okoliša, računalnim rekonstrukcijama, procesa propadanja i sl.

U posebnom fokusu bit će multidisciplinarna istraživanja, razvoj i upravljanje kulturnom baštinom te projekti zaštite, konzervacije i restauracije spomenika.

– Ovaj simpozij od velike je važnosti za naše Sveučilište jer okuplja stručnjake iz različitih disciplina koji dijele posvećenost razumijevanju, očuvanju i vrednovanju naše bogate kulturne baštine. Domaćinstvom ovog događanja, Sveučilište u Zadru potvrđuje svoju predanost unapređenju znanstvenih istraživanja i poticanju značajne suradnje na regionalnoj i međunarodnoj razini. Zadar je grad koji u svojim zidinama, ulicama i obali skriva mnoge slojeve povijesti. To je živući podsjetnik na važnost vašeg rada, ne samo u otkrivanju i analizi prošlosti, već i u njenom očuvanju za buduće generacije, istaknuo je u pozdravnoj riječi prorektor Sveučilišta u Zadru prof. dr. sc. Zvjezdan Penezić, poželjevši sudionicima da kroz vođene obilaske muzeja, arheoloških zbirki i povijesnih lokaliteta iz prve ruke dožive živopisni kulturni kontekst koji oblikuje rad na Sveučilištu u Zadru.

Predsjednica Organizacijskog odbora izv. prof. dr. sc. Antonija Mlikota istaknula je važnost interdisciplinarnog pristupa problematici, o čemu svjedoči sudjelovanje triju sveučilišnih odjela – Odjela za povijest umjetnosti, Odjela za arheologiju i Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu.

– S nama su i naši partneri iz Međunarodnog centra za podvodnu arheologiju u Zadru, Muzeja antičkog stakla, koji su povezani i s poviješću umjetnosti i samom poviješću Zadra. Okruženi smo ostacima koje ćemo imati priliku razgledati u hodnji gradom, najavila je Mlikota.

Pročelnica Odjela za povijest umjetnosti izv. prof. dr. sc. Silvia Bekavac ističe kako se pomoću arheometrijskih postupaka iz nekog organskog materijala može doznati od čega su ljudi živjeli, kakva im je bila prehrana, od čega su umrli, koliki im je bio životni vijek, dok se ispitivanjem drugih materijala može odrediti starost nalaza, boje, pigmente, odakle potječe pronađena keramika, koja je hrana bila u posudama… U postupku konzervacije može se utvrditi vrsta gljivica koja se pojavljuje u objektima te odrediti kako se nešto može sanirati.

Među pozvanim predavačima bila je izv. prof. dr. sc. Irena Radić Rossi s Odjela za arheologiju Sveučilišta u Zadru, koja je prezentirala pet lokaliteta na kojima je provodila arheometrijska mjerenja, od Caske kod Novalje do uvale kod mjesta Suđurađ na otoku Šipanu.

– Takvih je lokaliteta puno, no ova istraživanja daju dobar presjek onog što se zbiva u podmorju. Gdje god ima organskog materijala može se raditi radiokarbonske analize, gdje ima godova dendrokronološka ispitivanja,  a na metalnim predmetima, kao onima od olova koje smo pronašli na lokalitetu brodoloma kod Šipana, mogu se raditi analize izotopa… Na sirovinama pronađenima kod otočića Gnalića također smo proveli različite analize, a na keramici s brodoloma kod otoka Žirja htjeli smo doznati odakle ona potječe. Napredak u arheometriji danas je toliki da ne možete ni pomišljati istraživati nalazište bez primjene tih metoda, istaknula je Radić Rossi.

Tijekom tri dana trajanja simpozija obradit će se brojne zanimljive teme kao što su mikrobiom povijesnih drvenih crkava, tajne pogreba na Biokovu, projekt „KultBaMikroo” – zaštita zadarskog kulturnog naslijeđa od negativnog utjecaja mikroorganizama, nedestruktivna SEM-EDS analiza srebrnih i zlatnih prstenova za kosu iz rano brončano doba s rijeke Tundža u Bugarskoj, staklenim narukvicama s rijeke Morave u Srbiji itd. Posljednjeg dana predviđen je vođeni obilazak povijesnom jezgrom Zadra.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

ZADAR / ŽUPANIJA

USUSRET BOŽIĆU / Evo kako u nedjelju rade trgovine u Zadru…

Objavljeno

-

By

Donosimo raspored rada većih marketa i supermarketa, odnosno trgovačkih lanaca u Zadru u nedjelju, 22. prosinca…

BAUHAUS:

zatvoreno

KAUFLAND:

od 7 do 21

EUROSPIN:

Žmirići, Ul. Matije Gupca 59 – od 8 do 21

HEY PARK

od 7 do 21

TOMMY

Trgovine rade po prilagođenom radnom vremenu koje možete provjeriti OVDJE.

KONZUM:

Ante Starčevića 3 – od 7 do 13

A.G Matoša 22 – od 7 do 13

Dalmatinskog Sabora 8 – od 7 do 13

Josipa Strossmayera 6 – od 7 do 13

Ulica bleiburških žrtava 17 – od 7 do 20

Put Pudarice 34 – od 7 do 13

Polačišće 2 – od 7 do 13

LIDL:

od 8 do 21

INTERSPAR

Polačišće 4 – od 7 do 14

Bleiburških žrtava – od 7 do 22

A. Starčevića 5a – od 7 do 22

Akcije Maslenica – od 7 do 21

PLODINE

Biogradska 68 – od 7 do 22

Zagrebačka 2 – od 7 do 22

SUPERNOVA:

od 9 do 21

STUDENAC:

Radno vrijeme provjerite OVDJE.

RIBOLA

Ulica Matije Gupca 22A – 7:00-21:00

Put Petrića 51C – 7:00 – 21:00

Ulica Zrinsko Frankopanska 18 – 7:00-21:00

Put Pudarice 11 – 7:00-21:00

Ulica Ivana Lucića 18 – 7:00-21:00

Vukovarska ulica 6a – 7:00-21:00

Ulica Andrije Hebranga 10a – 7:00-21:00

Put Šimunova 2 – 7:00-21:00

Ulica Miroslava Krleže 1A – 7:00-21:00

Ulica Krste Odaka 5a – 7:00-21:00

PEVEX

zatvoreno

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

Raspored bogoslužja za Božićne blagdane u crkvi Sv. Frane…

Objavljeno

-

By

U nastavku donosimo raspored bogoslužja za Božićne blagdane u Crkvi Sv. Frane:

Božićna sveta misa bdijenja za djecu i starije bit će u utorak 24. prosinca u 20 sati,

a polnoćka u 24 sata.

U srijedu, na svetkovinu Božića 25. prosinca, i u četvrtak, na blagdan Sv. Stjepana 26. prosinca, svete mise bit će slavljene kao nedjeljom:

u 8:30; 10 i 19 sati.

 
Nastavi čitati

ZADAR / ŽUPANIJA

PROGNOZA / Na pomolu novo pogoršanje vremena – kiša, snijeg i vjetar. Evo kad počinje…

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Danas pretežno sunčano, još ujutro na krajnjem istoku te osobito jugu promjenjiva naoblaka i malo kiše. Vjetar slab, na istoku i umjeren sjeverozapadni. Na Jadranu će umjerena i jaka bura s olujnim, još ujutro podno Velebita i orkanskim udarima postupno slabjeti. Najviša temperatura zraka od 2 do 7, na Jadranu od 8 do 13 °C.

U nedjelju djelomice sunčano uz postupan porast naoblake. Prema večeri na sjeverozapadu zemlje oborina na granici kiše i snijega, u Gorkoj Hrvatskoj snijeg, a na sjevernom Jadranu kiša. Najviše sunčana vremena bit će u Dalmaciji. Zapuhat će umjeren jugozapadnjak, u gorju i jak. Na Jadranu će jačati južni vjetar i jugo pa će krajem dana biti jaki do olujni. Najniža temperatura zraka između -8 i -3, na moru od 2 do 7 °C. Najviša dnevna između 5 i 10, u gorju i malo niža.

IZGLEDI VREMENA:

Idućih dana promjenljivo, u unutrašnjosti u ponedjeljak i pretežno oblačno. Povremeno će biti oborine, češće u unutrašnjosti i to na granici kiše i snijega, u utorak uglavnom snijeg. Na moru kiša tek krajem nedjelje i u ponedjeljak. Nakon umjerenog jugozapadnjaka u unutrašnjosti zapuhat će u ponedjeljak sjeverac i sjeverozapadnjak. Na moru će umjereno do jako jugo i južni vjetar početkom radnog tjedna okrenuti na sjeverni i sjeverozapadni vjetar. Bit će hladnije, ujutro na kopnu uz mraz kojeg povremeno može biti i gdjegod na obali.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu