Hrvatska
KBC Rijeka moli građane da doniraju krv
Zbog nedostatnih zaliha, Klinički bolnički centar Rijeka i Crveni križ Rijeka uputili su u srijedu poziv građanima, dobrovoljnim darivateljima i onima koji će to tek postati da daruju krv na Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu riječkog KBC-a.
Poziv se odnosi na krvne skupine A pozitivna, A negativna i O negativna, izvijestili su iz KBC-a Rijeka.
U Zavod se na darivanje krvi može doći danas i sutra, 6. i 7. studenoga, do 19 sati, te u petak, 8. studenoga, od 8 do 15 sati.
Također, krv se može darivati u okviru terenske akcije u Kastvu u subotu, od 8 do 13 sati.
Dodatne informacije mogu se dobiti u Kliničkom zavodu za transfuzijsku medicinu na telefon 051/658-352, u Odsjeku darivatelja krvi Gradskog društva Crvenog križa Rijeka na telefon 051/213-873 ili na besplatni telefon za darivatelje krvi 0800 200 221.
Hrvatska
Bačić: 950.000 stambenih jedinica nije u funkciji stanovanja
“Država će potpisati ugovor s najmoprimcima i ako je stan useljiv, njih ćemo odmah isplatiti za polovinu cjelokupnog najma na rok koji su dali državi prema medijalnoj cijeni za svaku jedinicu lokalne samouprave”, kazao je među ostalim Branko Bačić, potpredsjednik vlade i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, u emisiji Hrvatskog radija A sada vlada.
“950.000 stambenih jedinica je građeno za stanovanje, a nisu u funkciji stanovanja. Do tog podatka smo došli kroz evidenciju popisa stanovništva, gdje proizlazi da je 600.000 praznih stambenih jedinica. Podaci se poklapaju s onima Hrvatske elektroprivrede, koja nam je i dala podatke na temelju utroška električne energije po brojilu. Utvrđeno je koliki je broj praznih stambenih jedinica koje se ne koriste”, rekao je Bačić.
“Potražnja za stanovima je velika, mladi se žele osamostaliti”
Dodao je da postoji još 232.000 stambenih jedinica koje ne služe stanovanju, nego su u kratkoročnom najmu. Osim toga, još je i 115.000 stanova pretvoreno u poslovne prostore za potrebe odvjetnika, salona, kafića…
“To sve dovodi do smanjenja ponude na tržištu. Potražnja za stanovima u Hrvatskoj je velika, mladi ljudi se žele osamostaliti i formirati vlastitu obitelj, otići od roditelja, a to sve dovodi i do smanjene ponude. Raste cijena nekretnina i shodno tome rastu cijene najamnine. Naš nacionalni plan stambene politike je, pored gradnje novih stanova za priuštivo stanovanje, za što smo zadužili APN, te prazne stanove podignuti na tržište različitim mjerama – i poreznom, i fiskalnom, i zemljišnom i energetskom”, kazao je Bačić.
“Prazne stanove u vlasništvu države želimo dati u priuštivi najam”
Time se mijenja, dodao je, niz zakona kako bi se ispunio cilj priuštivog stanovanja. Najefektivnijom metodom smatra aktivaciju praznih stanova koji se ne koriste za stanovanje. Pored toga nastavit će se s gradnjom stanova.
Rekao je i kako će funkcionirati program priuštivog najma.
“Najprije želimo prazne stanove u vlasništvu države dati u priuštivi najam na temelju javnog poziva, koji ćemo formirati prema kategoriji naših sugrađana koji si ne mogu osigurati priuštivo stanovanje, s obzirom na to da im troškovi stanovanja iznose više od 30% njihovih mjesečnih primanja. Mi ćemo njih pozvati i sukladno listi prvenstva koju ćemo definirati po svakoj jedinici lokalne samouprave”, kazao je Bačić.
“Pozvat ćemo sugrađane koji su vlasnici praznih stanova da nam se jave”
“Drugi dio odnosi se na aktivaciju praznih stanova u vlasništvu fizičkih privatnih osoba. Mi ćemo putem Agencije za pravni promet i posredovanje nekretninama u privatnom partnerstvu pozvati sve naše sugrađane koji su vlasnici praznih stambenih jedinica koji su prazni više od 2 godine, da nam se jave. Uvest ćemo ih u evidenciju i priključiti im odgovarajuće najmoprimce”, dodao je.
Govoreći o tome zašto je toliko praznih stanova rekao je da je “kupnja dio investicije građana RH”.
“Ako je stan useljiv, odmah ćemo isplatiti polovinu cjelokupnog najma”
“S obzirom na male kamate u bankama, brojni sugrađani mogli su kupiti stanove da im stoje prazni, ali je rast cijena nekretnina na godišnjoj razini oplodio njihovu imovinu”, rekao je.
“Država će potpisati ugovor s najmoprimcima i ako je stan useljiv, njih ćemo odmah isplatiti za polovinu cjelokupnog najma na rok koji su dali državi prema medijalnoj cijeni za svaku jedinicu lokalne samouprave. Cijeli odnos prema najmoprimcu će voditi državna agencija APN, koja će biti u poziciji najmodavca”, zaključio je Bačić i dodao kako će se najmodavcu dati garanciju da će stan biti vraćen u onom obliku u kojem je zatečen.
Hrvatska
SUH objavio 19 zahtjeva za poboljšanje položaja umirovljenika
Sindikat umirovljenika Hrvatske (SUH) oglasio se priopćenjem u kojemu ističe 19 prioritetnih zahtjeva za poboljšanjem položaja umirovljenika i starijih osoba i traži da budu uvršteni u program Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe. Nacionalno vijeće za umirovljenike i starije osobe reaktivirano je na Međunarodni dan starijih osoba kada su sporazum potpisali premijer Andrej Plenković, predsjednica SUH-a Jasna A. Petrović i predsjednica Matice umirovljenika Višnja Fortuna.
Spomenutih 19 prioriteta za koje Sindikat umirovljenika Hrvatske očekuje da budu uvršteni u program Nacionalnog vijeća za umirovljenike i starije osobe redom su:
Nova formula usklađivanja mirovina
Prijedlog Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike – 85:15.
Prijedlog SUH-a – 100:0.
Trinaesta godišnja naknada (13. mirovina)
Ministarstvo rada i mirovinskog sustava: prvotni prijedlog 5 eura po godini staža.
Prijedlog SUH-a: jedan AVM (aktualna vrijednost mirovine) 13,17 po godini staža ili alternativa fiksni dio i postotni dio (jer uzima u obzir i doprinos)…npr. 10 AVM-a 131,70.
Ista osnovica od 10 AVM-a (131,70 eura)
15 godina staža (75 eura dodatno = 206,70 eura);
20 godina staža (100 eura = 231,70 eura)
25 godina staža (125 eura = 256,70 eura)
30 godina staža (150 eura = 281,70 eura)
35 godina staža (175 eura = 306,70 eura)
40 godina staža (200 eura = 331,70 eura)
45 godina staža (225 eura = 356,70 eura)
Ulazi u mirovinu za razliku od jednokratnih dodataka, drugo smanjuje sve više povećani raspon između najnižih i najviših mirovina. Dvaput isplata, pred ljeto i pred Božić u punom iznosu.
Odluka o 12 mjeseci staža po rođenom djetetu s danom primjene tog prava
Neće biti dodani već dodatni staž, koji ulazi u pravo na izračun mirovine. Datum primjene se vrši preračunom svim majkama koje imaju dijete. Nema retroaktivne isplate. Za one koje tek odlaze u mirovinu nakon donošenja izmjena, njima će postati dodatni staž, a one koje su već u mirovini ostvarile to pravo ili nisu ostvarile pravo dodani staž.
Dopuniti izmjene Zakona o privremenom uzdržavanju.
Dopuniti ih člankom koji će omogućiti prebacivanje svih tereta uzdržavanja nad umirovljenim bakama i djedovima na alimentacijski fond. 150 do 200 sudskih rješenja se ovim rješava.
Povećanje AVM-a za najnižu mirovinu za 6 posto
Ukinuti porez na mirovine, a do tada povisiti osobni odbitak na 1.000 eura.
Uvođenje mjesečnog dodatka za samce
Stopa siromaštva samaca starijih od 65 godina je bila 59,9 posto u 2023. godini, zbog čega treba uvesti razrede slične razredima za dosadašnje jednokratne dodatke. Ne bi se uključili umirovljenici koji uz svoju mirovinu primaju i dio obiteljske mirovine.
a. do 500 eura – 10 posto mirovine mjesečno
b. od 501 do 1.000 eura – 8 posto
c. od 1.001 do 1.500 eura – 5 posto
Ujednjačenje i ukidanje penalizacije
a. Ujednačiti visinu penalizacije svim korisnicima prijevremene mirovine na 12 posto – svima koji su penalizirani iznad 12 posto i mlađi su od 65 godina;
b. Svima koji su navršili 65 godina ukinuti penalizaciju
Studentski staž uračunati u radni staž.
U radni staž uračunati godine redovnog trajanja studiranja VŠS i VSS studija.
Obvezni 2. mirovinski stup transformirati u dobrovoljni.
Obvezni 2. mirovinski stup transformirati u dobrovoljni, a dotad ostaviti pravo izbora mirovine iz prvog ili iz oba stupa prilikom umirovljenja.
Ne uvoditi automatizam uključivanja u treći stup.
Ne povećavati isplate u gotovini iz 2. stupa.
Protiv povećanja radnog vijeka sa 65 godina naviše.
Omogućiti korisnicima dvostupačne mirovine u bilo kojem trenutku povratak u prvi stup.
Nastaviti besplatan prijevoz umirovljenicima vlakovima HŽ-a.
Uvesti institut njegovatelja za bolesne starije članove obitelji uz plaću/naknadu.
Izjednačiti pravo izbora svih umirovljenika na pola radnog vremena uz punu mirovinu, te na puno radno vrijeme uz zadržavanje pola mirovine.
Propisati obvezu svih županija da osnuju županijska vijeća za umirovljenike i starije osobe.
Vratiti pravo na izbor dostave mirovine putem pošte.
Hrvatska
Od ponedjeljka kreću preventivni zdravstveni pregledi u cijeloj Hrvatskoj
Od ponedjeljka 11. studenog liječnici obiteljske medicine, domovi zdravlja, HZJZ i županijski zavodi za javno zdravstvo počinju s provedbom preventivnih zdravstvenih pregleda diljem Hrvatske, najavljuje Ministarstvu zdravstva. Pravo na besplatni preventivni zdravstveni pregled ostvarit će svi građani na temelju obveznog zdravstvenog osiguranja i bez dodatnog plaćanja, a moći će ga obaviti kod svog izabranog liječnika. Program preventivnih pregleda utemeljen je na rezultatima pilot projekta koji je proveden u pet županija a pokazali su da više od dvije trećine građana koji su se odazvali na preglede ima zdravstvene probleme – od povišenog krvnog tlaka, povećanih razina kolesterola, šećera u krvi, prekomjerne tjelesne težine, do štetnog utjecaja pušenja i alkohola na zdravstveno stanje.
Rano otkrivanje bolesti otvara mogućnost uspješnijem liječenju, produljenju životnog vijeka i podizanju kvalitete života, a uz to se povećava svijest o važnosti preventive i snazi vlastitog utjecaja na zdravlje.
“Preventivni zdravstveni pregledi koji će se provoditi u cijeloj zemlji trebali bi pridonijeti značajnom poboljšanju zdravstvenog stanja naših građana, produljenju životnog vijeka građana, poboljšanju kvalitete života i većom razinom zdravstvene pismenosti”, ističe ministar zdravstva Vili Beroš.
“Situacija u kojoj se nalazimo nalaže poduzimanje odlučnih koraka prema prevenciji i drugačijem odnosu prema sustavnoj brizi za zdravlje pojedinaca i cijele društvene zajednice. Ako gledamo izolirano, to je možda najvažnije pitanje javne zdravstvene politike”, kaže Beroš. To je, dodaje, pitanje i ekonomske budućnosti zemlje i demografske održivosti Hrvatske.
Iskustva pokazuju da je najmanje jedna trećina osoba spremna mijenjati svoje životne navike i ponašanja koja štete njihovu zdravlju, a preventivno djelovanje značajno bi smanjilo broj oboljelih čak za 40 posto, kažu u Ministarstvu.
Preventivnim pregledima i odgovornijem odnosu prema vlastitom zdravlju znatno bi se smanjio sadašnji pritisak na zdravstveni sustav i oslobađali bi se potencijali za još učinkovitije pružanje zdravstvene skrbi.
Također, svaki uloženi euro u preventivne preglede 14 puta se vraća u zdravstveni proračun, što je važan faktor u postizanju održivosti zdravstvenog sustava.
Ministarstvo će idući ponedjeljak dodatno prezentirati model organizacije i proces provedbe preventivnih programa.
-
ZADAR / ŽUPANIJA4 dana prije
DUŠNI DAN / Danas se obilaze groblja i pale svijeće. Večeras u katedrali misa za sve vjerne mrtve
-
ZADAR / ŽUPANIJA3 dana prije
VRIJEME ZA SPIZU? / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru ove nedjelje…
-
magazin4 dana prije
ŠPICA! Evo tko je danas viđen u gradu…
-
Sport4 dana prije
BUDIMPEŠTA / Zadranka Vanja Tokić opet zlatna Miss Universe!