Connect with us

ZADAR / ŽUPANIJA

KOLJNOF 2024. / Zadrani Pablo i Tomislav Marijan Bilosnić na Međunarodnim književnim susretima u Mađarskoj

Published

on

U Koljnofu (Kópháza), mjestu koje se nalazi u Gradišću, u zapadnoj Mađarskoj i pripada Jursko-mošonjsko-šopronskoj županiji, od petka 8. studenoga do ponedjeljka 11. studenoga 2024. godine održani su 16. međunarodni književni susreti Koljnof 2024.

Sudionici 16. Međunarodnih književnih susreta u Koljnof bili su članovi Društva hrvatskih književnika: Tomislav Marijan Bilosnić (Zemunik), voditelj susreta, prof. dr. sc. Joško Božanić (Vis), Vlasta Vrandečić Lebarić (Brač, Zagreb), prof., Biserka Glasnović Goleš (Zagreb), Nada Galant,  (Žminj, Istra), Tomislav Milohanić, (Poreč, Istra) Davor Grgurić, predsjednik Ogranka DHK Rijeka (Delnice, Gorski kotar) i Pablo Bilosnić (Zadar).

Prvog dana susreta, hrvatski književnici posjetili su Petrovo selo (Szentpéterfa), najjužnije gradišćanskohrvatsko selo u zapadnoj Mađarskoj, gdje su odali počast preminulim kolegama i prijateljima, pjesnikinji Timei Horvat i pjesniku Lajošu Škrapići, na čijim su grobovima čitali svoje pjesme. Potom su nastupili u Etno muzeju u Petrovomo selu, gdje im se pridružio i dr. sc. Robert Hasjszan Panonski, direktor Panonskog instituta, iz susjednog Pinkovca (Güttenbacha), austrijskog dijela južnoga Gradišća.

Na putu prema Koljnofu pjesnici su se kraće zadržali u Hrvatskim Šicama, te se družili i razgovarali s predstavnicima hrvatske samouprave u tome mjestu. Navečer je održana pjesničko glazbena večer u restoranu „Levanda“ u Koljnofu. Hrvatskim gostima pridružili su se domaći pjesnicidr. Franjo Pajrić (Koljnof, Mađarska), inače domaćin i pokretač književnih susreta u Koljnofu,  pjesnikinja i novinarka Ingrid Klemenčić, također iz Koljnofa, te poznati pjesnik Jurica Čenar, član DHK, iz Donje Pulje u Austriji, dok su iz Beča stigli pjesnici i glazbenici Josip Čenić i Mijo Bijuklić Mišo.

Program je započeo odavanjem počasti i sjećanjem na netom preminulog kolegu Ernesta Fišera, koji je višekratno sudjelovao na književnim susretima u Koljnofu. Susrete je biranim riječima, uz pozdrave sudionicima i posjetiteljima, otvorio Tomislav Marijan Bilosnić, dugogodišnji voditelj književnih susreta u Koljnofu, koji ove susrete prati od njihovih početaka.

U nastavku programa Bilosnić je predstavio novotiskane zbornike 15 godina književnih susreta u Koljnofu, i Oko njegove kuće šulja se Tigar.  Riječ je o zbornicima koji sadržavaju književne priloge (poeziju, prozu, putopise, kritike) dosadašnjih sudionika književnih susreta u Koljnofu. Istom prigodom, uz čitanje pjesama i glazbene točke, pjesnici su predstavili i svoje novoizišle zbirke. Pjesničko-glazbena večer uz brojnu publiku, koja je došla i iz udaljenijih mjesta, produžila se duboko u noć.

Drugog dana susreta, u subota, 9. studenoga 2024. godine na koljnofskom groblju odana je počast hrvatskim književnicima Mati Šinkoviću i Mihovilju Nakoviću, a potom su se književnici uputili u Undu, gdje ih je dočekala kolegica, pjesnikinja Marija Huljev, koja živi u ovome mjestu. U ime Hrvatske narodnosne samouprave književnike je primila Sabina Balog.

Na seoskom trgu hrvatski su književnici čitali svoje radove, a njima su se pridružili i ovdašnji mladi literati. Za goste je priređena posebna gozba koju su priredile domaćice Unde.

U Prisiki (Peresznye), pjesnik i znanstvenik, sveučilišni profesor dr. sc. Šandor Horvat, (Narda, Mađarska), sudionike Međunarodnih književnih susreta u Koljnofu,upoznao je s nedavno postavljenom izložbom „Naše Marije“ uMuzeju sakralne umjetnosti Hrvata u Mađarskoj, u rodnoj kući gradišćanskog svećenika don Štefana Dumovića. Po razgledanju muzeja, književnici su u  Hrvatskom Židanu (Horvátzsidány) posjetili don Štefana Dumovića, koji ih je primio i ugostio u svome župnom dvoru. U Židanu je održan i spomen na hrvatskog umjetnika i slikara Luju Brigovića i pjesnika Ivana Horvata.

Na putu u Sambotel gdje se održavao Dan Hrvata u Mađarskoj, hrvatski književnici posjetili su grad Kiseg. U Kisegu, a potom i Sambotelu književnici su posjetili spomenike i kulturne institucije vezane za povijest i život Hrvata u ovom dijelu Gradišća. U Sambotelu su dijelom sudjelovali i u obilježavanju Dana Hrvata u Mađarskoj, na kojemu su se okupili hrvatski predstavnici iz svih dijelova Mađarske.

Istoga dana, u večernjim satima, u restoranu „Levanda“ u Koljnofu, održana je književna večer i  nastavljeno predstavljanje knjiga sudionika književnih susreta. Sudionicima su se pridružili Ivan Rotter (Gerištof, Austrija), Dorotea Zeichmann – Lipković (Klimpuh, Austrija) i  dr.sc. Herbert Gassner (Celindorf, Austrija).  

U nedjelju, 10. studenoga, trećeg dana Međunarodnih književnih susreta Koljnof 2024. književnici su se upoznali sa znamenitostima mjesta Koljnofa, koji je smješten na samoj granici nekadašnje Željezne zavjese. U podnevnim su satima sudjelovali u otvaranju spomenika Židovima u Gori, koji su ovdje 1944/45. godine stradali i ubijeni. U ime svih, dr. Franjo Pajrić otvarajući spomenik postavio je i pitanje: Zašto se ovo moralo dogoditi? Svjedoci ovog događaja, Marica Grubić, rođena Prešić, i Mátyás Grubić i sami su nazočili otvaranju spomenika.

Međunarodne književne susrete u Koljnofu posjetio je i veleposlanik Republike Hrvatske dr. sc. Mladen Andrlić sa svojim suradnicima. Potom je u Domu kulture u Koljnofu otpočela priredba Folklorno otpodne, na kojoj su nastupili tamburaši, folklorne grupe, plesači, muške i ženske klape iz Koljnofa, a na pozornici su im se svojim pjesmama pridružili i sudionici književnih susreta, pjesnici iz Hrvatske. Večer je nastavljena pučkim kazivanjem pjesama gradišćanskih pjesnika u interpretaciji Joška  Grubić Babra.

Četvrtog, posljednjeg dana susreta, u ponedjeljak, 11. studenoga sudionici Međunarodnih književnih susreta Koljnof 2024. posjetili su Osnovnu školu „Mihovil Naković“ u Koljnofu, gdje su se uz čitanje svojih radova družili s učenicima ove škole od petog do osmog razreda.

Potom ih je primio načelnik Općine Koljnof  gospodin Matija Firtl, i upoznao s razvojem ovog mjesta, kojega su Međunarodni književni susreti, ucrtali na kulturnu kartu srednje Europe. Uslijedio je posjet gradu Šopronu, gdje su i završena ovogodišnja književna druženja u Koljnofu. Hrvatska pjesnička riječ tako se čula od, juga do sjevera Gradišća, od  Petrova sela do Šoprona.  

 

ZADAR / ŽUPANIJA

Zadarska županija i Ministarstvo zajedničkim sredstvima obnovili krov i fasadu Područne škole Ljubač

Published

on

By

Kroz Program podrške regionalnom razvoju za 2024. godinu, Zadarskoj županiji su dodijeljena sredstva za projekt sanacije krova na zgradi Područne škole Ljubač. Projekt je obuhvatio kompletnu obnovu drvene nosive konstrukcije krova, uklanjanje starog i postavljanje novog crijepa, kao i obnovu i bojenje fasade školske zgrade. Radovi na sanaciji krova započeli su u kolovozu, a završeni su u listopadu 2024. godine, čime je škola spremna za novu školsku godinu i sve popratne aktivnosti koje se održavaju u njenim prostorima. Područnu školu Ljubač pohađa sedam učenika koji sada imaju osiguran siguran i funkcionalan prostor za učenje.

Obnova krova značajna je jer doprinosi ne samo očuvanju same zgrade već i unaprjeđenju uvjeta za sve korisnike prostora škole. Glavni cilj projekta bio je pridonijeti gospodarskom, socijalnom i demografskom oživljavanju i razvoju općine Ražanac, posebno naselja Ljubač. Školska zgrada u Ljupču tako nije samo obrazovni centar već i važno mjesto okupljanja za lokalnu zajednicu. Osim što će učenicima pružiti sigurniji i ugodniji prostor za rad, škola služi i kao centar za brojne lokalne aktivnosti: kulturna događanja, edukacije, humanitarne akcije, rekreativne aktivnosti te programe i radionice namijenjene različitim dobnim skupinama. Primjerice, u školskim prostorijama održavaju se izvanškolske aktivnosti za djecu, radionice u okviru umjetničkog programa škole slikanja “ART”, treninzi Univerzalne sportske škole, kao i aktivnosti kulturno-umjetničkog društva (KUD-a), koje doprinose očuvanju lokalne tradicije i kulturnog nasljeđa. Škola je, također, otvorena za programe dobrovoljnog darivanja krvi te rekreativne programe za odrasle, poput gimnastičkih treninga.

Ukupna vrijednost projekta iznosila je 115.329,23 eura, pri čemu je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije osiguralo financijsku potporu u iznosu od 70 tisuća eura, dok je preostalih 45.329,23 eura sufinancirala Zadarska županija. Ova obnova dio je šireg plana ulaganja u infrastrukturu ruralnih područja, čime se osigurava revitalizacija i unaprjeđenje životnih uvjeta za stanovništvo u manjim naseljima, a posebice za mlade obitelji i djecu, koja će kroz bolje obrazovne i društvene uvjete imati poticaj da ostanu u svojim zajednicama.

Projekt je, također, primjer uspješne suradnje lokalne zajednice, županije i državnih institucija u stvaranju boljih uvjeta za obrazovanje, kulturne i društvene aktivnosti.

“Zadarska županija godinama ulaže u obnovu i proširenje obrazovnih kapaciteta, jer je kvalitetna i moderna obrazovna infrastruktura svakako jedan od preduvjeta zadržavanja stanovništva u ruralnim i planinskim područjima naše regije. Ovo je potvrda kontinuiranog rada na podizanju kvalitete u školskim objektima kojima je osnivač Zadarska županija. Nastavak je to naše politike ravnomjernog razvoja i želje da učenici u svakom dijelu Zadarske županije imaju jednake uvjete za rad i dodatne aktivnosti. Hvala Vladi RH koja je partner u gotovo svim našim projektima te resornom ministarstvu koje sustavno radi na politikama ravnomjernog regionalnog razvoja”, poručio je župan Božidar Longin.

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

OBAVIJEST ZA GRAĐANE: U Područnom policijskom uredu Sali 5. prosinca zaprimat će se zahtjevi za izradu osobnih dokumenata!

Published

on

By

Obavijest za građane: prvog četvrtka u prosincu u Područnom policijskom uredu u Sali građani će moći predati zahtjeve za izradu osobnih iskaznica, vozačkih dozvola, putovnica te obaviti poslove prijave prebivališta/boravišta

Nakon što je 25. rujna 2024. godine u mjestu Sali na Dugom otoku svečano otvoren novouređeni objekt Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar – Područni ured Sali, zadovoljstvo nam je obavijestiti građane da će u prosincu 2024. godine u službenim prostorijama objekta moći predati svoje zahtjevi za izradu osobnih dokumenta kao i preuzeti izrađene osobne dokumente.

Naime, u četvrtak 05. prosinca 2024. godine u 09 sati službenici upravnih poslova Policijske uprave zadarske započeti će s zaprimanjem zahtjeva građana za izradu osobnih dokumenata.

Ovaj ured ima za cilj poboljšanje usluga građanima, skraćivanje vremena čekanja te omogućavanje brže i efikasnije obrade zahtjeva za izdavanje osobnih dokumenata, naročito za građane starije životne dobi, teško pokretne osobe i osobe s invaliditetom.

Pri tome je važno istaknuti da se na ovaj način građanima na Dugom otoku olakšava postupak ishođenja osobnih dokumenata, ali isto tako navedene zahtjeve za izradu osobnih iskaznica, vozačkih dozvola te putovnica mogu predati i drugi građani koji se zateknu na Dugom otoku, pogotovo u ljetnoj sezoni, s obzirom da građani Republike Hrvatske mogu podnositi zahtjeve za izdavanje osobnih dokumenata u bilo kojoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji u Republici Hrvatskoj koja obavlja i upravne poslove, bez obzira na mjesto svojeg prebivališta ili boravišta.

Savjeti za građane za obavljanje upravnih poslova

Zahtjev za izdavanje osobne iskaznice podnosi se osobno – upute o proceduri izdavanja 

Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice potrebno je:

  • priložiti dokaz o uplati novčanog iznosa za izdavanje osobne iskaznice ovisno o odabranom postupku izdavanja
  • dati na uvid ranije izdanu osobnu iskaznicu ili drugu javnu ispravu kojom se može provjeriti identitet podnositelja zahtjeva (javna isprava s fotografijom, koja služi kao dokaz identiteta), a identitet djece koja ne posjeduju osobne isprave potvrđuju roditelji svojom izjavom. 
  • priložiti 1 fotografiju u boji dimenzija 3,5 cm x 4,5 cm
  • potpisati Ugovor o pružanju usluga certificiranja 

Zahtjev za izdavanje osobne iskaznice podnosi se na obrascu 2, kojeg službena osoba popunjava ispisivanjem iz Informacijskog sustava Ministarstva unutarnjih poslova, a podnositelj zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice vlastoručnim potpisom potvrđuje točnost i istinitost upisanih podataka. Za izdavanje osobne iskaznice koja sadrži jedan ili dva certifikata, podnositelj zahtjeva dužan je s davateljem usluge certificiranja sklopiti ugovor o pružanju usluge certificiranja.

Prilikom zamjene osobne iskaznice kojoj je istekao rok važenja potrebno je priložiti staru osobnu iskaznicu koja se poništava i vraća.

Ako podnositelju zahtjeva nije već izdana osobna iskaznica ili putovnica Republike Hrvatske, a nije upisan u maticu rođenih na području Republike Hrvatske, potrebno je službenoj osobi dati na uvid inozemni izvadak iz matice rođenih ili rodni list.

Osoba čije se ime i prezime sastoji od više riječi, koje se zbog broja slova koja sadrže ne mogu upisati u prostor za upis imena i prezimena, u obrazac osobne iskaznice upisat će se one riječi osobnog imena koje je osoba izjavom pred matičarom odredila za uporabu u pravnom prometu.

Prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice nije potrebno priložiti fotografiju ako je u evidenciji osobnih iskaznica ili evidenciji putnih isprava pohranjena fotografija koja je ranije korištena za izradu osobne iskaznice ili putovnice, pod uvjetom da od dana kada je fotografija prvi put korištena nije proteklo više od pet godina te da izgled osobe nije bitno promijenjen.


Izdavanje vozačke dozvole (prva vozačka dozvola i novopoložena kategorija) – upute o proceduri izdavanja 

Prijava ili promjena prebivališta / boravišta – upute 

Izrada putovnice – upute o proceduri izdavanja
 

 
Continue Reading

ZADAR / ŽUPANIJA

Kroz projekt RECIRCLE Zadar dobiva nove polupodzemne i nadzemne spremnike otpada

Published

on

By

Početna konferencija projekta RECIRCLE održana je u Inkubatoru „Bili Brig“ u Zadru. Konferenciju je organizirala Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA u suradnji s Čistoćom Zadar. Projekt RECIRCLE sufinanciran je u okviru Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021. – 2027. Ukupna vrijednost projekta iznosi 2.322.953,90 eura. Bespovratna EU sredstva su 85 % ukupne vrijednosti projekta – tj. 1.974.510,80 eura. Proračun Agencije ZADRA NOVA iznosi 236.086,20 eura, a zadarske Čistoće kao vodećeg partnera 614.481,60 eura.

Konferenciji su nazočili gradonačelnik Grada Bihaća Elvedin Sedić, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ribarstvo i EU fondove Zadarske županije Daniel Segarić, direktor Čistoće d.o.o. iz Zadra John Ivan Krstičević, ravnateljica Agencije za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA Marina Dujmović Vuković, zamjenik pročelnika Upravnog odjela za komunalne djelatnosti i zaštitu okoliša Grada Zadra Hrvoje Šarić te predstavnici projektnih partnera. Partneri na projektu su još i Ured za europske integracije, fondove, odnose s javnošću i kvalitetu prema međunarodnom standardu Srednjobosanskog kantona i Grad Bihać iz Bosne i Hercegovine te Općina Zeta i Čistoća Podgorica iz Crne Gore.

Opći cilj projekta RECIRCLE je jačanje kapaciteta sustava gospodarenja otpadom zajedničkom implementacijom načela kružnog i resursno učinkovitog gospodarstva, s naglaskom na odvojeno prikupljanje otpada te njegovo recikliranje i ponovnu uporabu. Razdoblje provedbe projekta je od lipnja 2024. godine do kraja studenoga 2026. godine. Postavit će se podzemni, polupodzemni i nadzemni spremnici na više lokacija na području Grada Zadra i Grada Bihaća te reciklomati na području Srednjebosanskog kantona. Dio partnera iz BiH i Crne Gore nabavit će i kamione za odvoz otpada. Projektni partneri će provesti niz različitih edukativnih događanja s ciljem podizanja razine znanja i svijesti o gospodarenju otpadom, najavljeno je na početnoj konferenciji projekta RECIRCLE.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu