ZADAR / ŽUPANIJA
DANI MASLINE U KOLJNOFU / Održana prva manifestacija masline u Mađarskoj
Mediteran seli i u Panoniju, i to među Hrvate u Gradišću, što je mnogima do danas bilo nezamislivo. Moglo bi se reći da je majka maslina došla tražiti svoju djecu koja su je na hrvatskoj obali, pred naletom Osmanlija, napustila prije 500 godina.
U ubavom Koljnofu (mađ. Kópháza, njem. Kohlenhof), u Jursko-mošonjsko-šopronskoj županiji, u zapadnoj Mađarkoj, od petka do subote, 15. – 16. studenoga 2024. godine, održani su prvi Dani Masline u Koljnofu ( Olajbogyó napok Kópházán). Ovo je ujedno i prva takva manifestacija posvećena maslini, maslinovom ulju i proizvodima od masline u povijesti Mađarske, što su zabilježili i ovdašnji mediji.
Idejni začetnik, organizator i domaćin prvih Dana masline u Koljnofu je dr. Franjo Pajrić, predsjednik Hrvatske narodnosne samouprave u Šopronu,dok je program osmislio i vodio književnik i slikar Tomislav Marijan Bilosnić iz Zadra. Manifestacija se odvijala u poznatom koljnofskom restoranu Levandi i prostoru pod imenom Etno Kume, a u organizaciji i pod pokroviteljstvom Udruge Hrvati (Hrvati-Horvátok Egyesület), PanonIqm instituta i Književne zaklade Timee Horvat, pjesnikinje opčinjene hrvatskim Jadranom.
Prvog dana manifestacije, u petak, 15. studenoga 2024. u restoranu Levanda održana je multimedijalna večer na temu masline. U kulturno-zabavnom-video programu sudjelovali su pjesnik Tomislav Marijan Bilosnić, ing. Vinko Čenić, agronomski stručnjak i pastoralni suradnik u župi sv. Vida Trsteno i Josip Čenić, pjesnik i glazbenik, kantautor, osnivač i voditelj „Dubrovačkih kavaljera“, počasni član Hrvatskog centra u Beču. Svojim radovima na daljinu sudjelovala je i izv. prof. dr. sc. Sanja Knežević, sa Sveučilišta u Zadru, autorica knjiga „Mediteranski tekst hrvatskoga pjesništva: postmodernističke poetike“ i „Golubica iz crnog maslinika“, kao i pjesnikinja iz Beča Jadranka Gros Klabuča. Programu su se priključili i glazbenici Matko Dišipulo i Mijo Bijuklić iz Beča.
Ovom prigodom predstavljena je zbirka pjesama Vidio sam Borgesove oči Tomislava Marijana Bilosnića, u cijelosti posvećene maslini, čije je predstavljanje započelo glazbenom numerom Marka Pajrića na tekst Bilosnićeve pjesme Ležaj pod grčkom maslinom, koju je na mađarskom jeziku pročitao dr. Franjo Pajrić. O knjizi Vidio sam Borgesove oči na hrvatskom i mađarskom jeziku pročitane su recenzije Milana Bešlića, Biserke Glasnović Goleš i Sanje Knežević. Ovo je, inače, bilo prvo javno predstavljanje ove zbirke tiskane u Zadru 2022. godine.
Potom je uslijedilo predstavljanje posebnog izdanja revije Panonski list (Pannonisches Blatt / Pannon Lap), objavljene u izdanju Panonskog instituta u Pinkovcu (Güttenbach, Austrija), čiji je urednik dr. Robert Hajszan Panonski. Panonski list donio je izbor iz Bilosnićevih pjesama posvećenih maslini, ciklus fotografija i ilustracija, kao i faksimila umjetničkih slika na temu masline, te recenziju zbirke Vidio sam Borgesove oči iz pera Sanje Knežević.
Sva događanja prve multimedijalne večeri posvećene maslini popraćena su video projekcijama slika na temu masline, nastalih u vremenu od starogrčkih, antičkih vremena do kraja dvadesetoga stoljeća.
Manifestacija Prvi Dani masline u Koljnofu otvorena je s pjesmom T. M. Bilosnića Danas u Koljnofu raste masline, koju je na mađarski preveo dr. sc. Šandor Horvat. Dane Masline u Koljnofu biranim riječima, pred mnogobrojnom mađarskom publikom, svečano su otvorili dr. Franjo Pajrić i Tomislav Marijan Bilosnić.
Drugi dan Dana masline u Koljnofu, u subotu 16. studenoga 2024. godine, u prijepodnevnim satima odvijao se u prostoru Etno Kume, a nastavljen je u večernjim satima u restoranu Levanda. U ovom programu sudjelovali su ing. Vinko Čenić iz Trstena, Siniša Peran iz Grebaštice (Šibenik), Franjo Pajrić, Marijana Pajrić, i Lajoš Regenji iz Koljnafa i Tomislav Marijan Bilosnić. U branju prvih crnih plodova već postojeće dvije masline u Koljnofu (oblice), koje se nalaze u vlasništvu Franje Pajrića i Marijane Pajrić, sudjelovali su njihovi malodobni unuci. Potom je ing. Vino Čenić, pristupio demonstraciji rezidbe maslina. Mnogobrojna zainteresirana publika mogla je pratiti i predavanje i praktičnu prezentaciju načina cijepljenja maslina, kao i sadnju novih (od strane gostiju doniranih) maslina u Koljnofu. Tako su zasađene nove sorte masline, kao što su Zzuzorka, maslina iz dvora glasovite Cvijete Zuzorić, najljepše žene svoga doba, kojoj su u čast spjevane mnoge pjesme, grčka sorta masline Kalamata, te sorte poznate kao Velika Lastovka i Murgulja (poznata i kao Gospareva masline ili Gospodska maslina). Od ranijih maslina odcijepljeni su izbojci i zasađeni u posebno zaštićene vaze. Novozasađene masline u Koljnofu blagoslovio je poznati i omiljeni gradišćanski župnik don Ante Kolić. Tijekom ovog događanja javilo se više osoba s ovog panonskog prostora na rubu Alpa, koje uzgajaju masline u svojim vrtovima ili kućama, a Lajoš Regenji je svoju „talijanku“ donio i na blagoslov.
Program je u večernjim satima, uz velik interes zainteresirane publike nastavljen u restoranu Levandi u Koljnofu. Tomislav Marijan Bilosnić održao je predavanje na više tema, pa je tako govorio o povijesti masline, njezinom značaju u mitologiji i simbolici, o vjerskoj ikonografiji masline u judaizmu, kršćanstvu i islamu, rasprostranjenosti masline u svijetu, i maslini u umjetnosti, književnosti, slikarstvu i kiparstvu, s posebnim naglaskom na hrvatske umjetnike.
Vinko Čenić govorio je o vrstama masline, klimi i Mediterau u refleksiji masline, maslini kao biljci, te je prisutne upoznao s procesima dobivanja maslinovog ulja, kao i njegovoj
upotrebi u ishrani i medicini. Siniša Peran je iznio niz zanimljivih osobnih iskustva s obradom i uzgojem maslina. Josip je Čenić uz pratnju na gitari otpjevao niz poznatih hrvatskih pjesama na temu masline. Na kraju službenog programa nastupio je mladi ženski vokalni sastav Nijanse iz Koljnofa, djevojke koje su, kako domaći mediji izvještavaju, „začarale s lipimi glasi publiku“.
Konačno, uslijedilo je dugoočekivano kušanje ulja i maslina, kao i svih drugih mogućih delicija spravljenih s maslinama. Kao domaćica pojavila se i iskazala mlada studentica Karmela Pajrić. Najprije je sa suhim smokvama i bademima gostima ponuđena aromatična žestica od maslina i badema. Potom je na trpezu iznijeta hladna plata sa sirevima i salamama u kombinaciji s maslinama, tjestenina s rajčicama i maslinama, grčka salata, karpačo od inćuna s maslinom, kiselim motarom, kaparima i koromačom, pesto od maslina, focaccia, odnosno tanka pogača s maslinama, i kao desert tiramisu brownie s maslinovim uljem, kesi s maslinama i soli, tamna čokolada s maslinovim uljem i kaduljom, i na kraju – čaj od masline.
Ali, u Koljnofu na prvim Danima masline tu nije bilo kraja. Fešta se nastavila duboko u noć, uz recitiranje poezije na hrvatskom i mađarskom jeziku, i pjesme ženskog vokalnoga sastav Nijanse, Josipa Čenića iz „Dubrovačkih kavaljera“ i koljnofskog glazbenika Marka Pajrića. Ako se po jutru dan poznaje, mogli bi reći kako se maslina u velikome stilu iz Mediterana seli i u Panoniju, i to među Hrvate u Gradišću, što je mnogima do danas bilo nezamislivo. Moglo bi se reći da je majka maslina došla tražiti svoju djecu koja su je na hrvatskoj obali, pred naletom Osmanlija, napustila prije 500 godina.
ZADAR / ŽUPANIJA
UTORAK, SVEUČILIŠTE: Novi koncert Zadarskog komornog orkestra
Sinoć, 16. 11. u punoj crkvi sv. Šime održan je koncert mješovitog pjevačkog zbora Condura Croatica uz članove Udruge žena Luzor iz Preka. Izveli su glazbeno-scensko djelo, oratorij Svit za spasom vapije čije autorstvo potpisuje dirigent zbora, maestro Ivo Nižić.
U utorak, 19. 11. s početkom u 20 sati u Svečanoj dvorani Sveučilišta nastupit će Zadarski komorni orkestar pod dirigentskom palicom Ede Mičića te uz pijanista Bruna Vlaheka i Martina Marijanovića na braču. Izvest će rano djelo Wolfanga Amadeusa Mozarta Koncert za klavir i orkestar u C-duru br. 13, KV 415, zatim Serenadu za gudače u F-duru, op. 6 austrijskog dirigenta, skladatelja i pijanista Felixa Weingartnera koji je rođen u Zadru te Simfoniju u c-molu (rev. S. Šulek) Josipa Mihovila Stratika, inače pripadnika zadarske plemićke obitelji. Večer će biti obogaćena i jednom praizvedbom – Koncertom za A-brač i gudački orkestar op. 63 Bruna Vlaheka.
Dirigent Edo Mičić rođen je u Zadru, gdje je završio osnovno i srednjoškolsko obrazovanje. Na Muzičkoj akademiju u Zagrebu studirao je na Odjelu za glazbenu kulturu. U vrijeme studija vodio je nekoliko amaterskih zborova. Nakon Zagreba odlazi u Graz te na Sveučilištu za glazbu i dramske umjetnosti studira orkestralno dirigiranje u klasi M. Horvata i M. Turnowskog. Sudjelovao je na majstorskim tečajevima u Weimaru (klasa H. Roegner) i Beču. Od 1995. do 1998. bio je asistent na Odjelu za kompoziciju i dirigiranje na Sveučilištu u Grazu, a od 1999. unaprijeđen je u docenta. Gostovao je s orkestrima i ansamblima u Hrvatskoj, Austriji, Belgiji, Bosni i Hercegovini, Češkoj, Francuskoj, Njemačkoj, Iranu, Kini, Mađarskoj, Poljskoj i Sloveniji. Suosnivač je i umjetnički ravnatelj ansambla Zeitfluss Graz i komornog orkestra Camerata Mitropa. Bio je član ARBOS-a, udruženja za novi glazbeni teatar s kojim je dirigirao operne praizvedbe u Klagenfurtu, Salzburgu i Pragu. Posljednjih godina nastoji revitalizirati djela iz zadarske glazbene prošlosti. Na Glazbenim večerima u sv. Donatu 2013. godine uz Zadarski komorni orkestar izvodi Pastorellu Giovannija Cigale, a godine 2015. u sklopu Koncertne sezone Zadar, dirigira Simfonijskim orkestrom HRT – a i programom Nikola Strmić i zadarska glazbena baština 19. stoljeća.
Martin Marijanović diplomski studij tambure završio je 2023. godine na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, gdje trenutno radi kao asistent. Tijekom školovanja osvojio je desetak prvih nagrada na međunarodnim i državnim natjecanjima u kategoriji solo instrumenta i kategorijama komorne glazbe, a dobitnik je Dekanove nagrade za izuzetan akademski uspjeh. Akademske godine 2022./2023. boravi na Umjetničkoj akademiji u Plovdivu (Bugarska) u sklopu programa Erasmus. Član je orkestra Golden String, Tamburaškog kvarteta Bastion i dua H&M s kojim njeguje novu glazbu za tamburu i klavir. Kao solist nastupio je na koncertima mladih glazbenika u Matici hrvatskoj, na Osječkoj glazbenoj srijedi, Varaždinskim baroknim večerima i Glazbenoj tribini u Osijeku. U suradnji s hrvatskim skladateljima i na njegov poticaj, posvećeno mu je nekoliko skladbi pisanih za tamburu.
Bruno Vlahek hrvatski je pijanist rođen u Zagrebu, gdje je na Muzičkoj akademiji diplomirao u klasi Vladimira Krpana kao jedan od najmlađih studenata u povijesti ustanove. Poslijediplomske studije završava na Konzervatoriju u Lausannei kod Jean-Françoisa Antoniolija te na Hochschule für Musik u Kölnu kod Vasilija Lobanova, gdje je istodobno studirao kompoziciju i improvizaciju. Usavršavao se u klasi Dmitrija Baškirova na Visokoj školi za glazbu kraljice Sofije u Madridu. Laureat je međunarodnih pijanističkih natjecanja, poput onih u Parizu, Šangaju i Lyonu, kao i u Monte Carlu i Londonu u klavirskom duu D&B u kojem djeluje sa suprugom, pijanisticom Dubravkom Vukalović. Nastupa diljem Europe i svijeta u dvoranama kao što su Palau de la Música u Barceloni, Liszt Ferenc u Budimpešti,
Dubai Opera, St. Martin-in-the-Fields u Londonu, Auditorio Nacional u Madridu, Mozarteum u Salzburgu, Seoul Arts Centre i drugdje te na festivalima u Dubrovniku, Beču, Bolzanu, Moskvi, Palma de Mallorci, Dar-es-Salaamu itd. Nositelj je naslova Mladi glazbenik godine Zagrebačke filharmonije, dobitnik švicarskih nagrada Paderewski i Max D. Jost, nagrade Yamahine zaklade, Memorijalne nagrade Pnina Salzman u Izraelu, nagrade Artists on Globe te nositelj počasne diplome španjolske kraljice Sofije. Istodobno, kao skladatelj, laureat je međunarodnih natjecanja, poput Cristóbal Halffter i New Classics, a dobitnik je i diskografske nagrade Porin i Nagrade Stjepan Šulek. Njegove snimke emitirane su za televizijske i radijske kuće diljem Europe, a snimao je za Croatia Records, Naxos i PlayClassics. Koncertira i na orguljama, a autor je skladateljskog opusa koji čine orkestralne, komorne, solističke i vokalne skladbe raznih žanrova. Aktivno se bavi i pedagoškim radom te je član ocjenjivačkih sudova glazbenih natjecanja. Redovito održava majstorske tečajeve.
ZADAR / ŽUPANIJA
NOĆ NA BRANIMIRU / 20-godišnjaci se napili i potukli. Skupila ih policija
U nedjelju, 17. studenog na Prekršajni odjel Općinskog suda u Zadru dovedena su petorica hrvatska državljanina koji su se 17. studenog 2024. godine oko 03.15 sati u Zadru u Ulici Obala kneza Branimira, ispred ugostiteljskog objekta, prvo verbalno a potom i fizički sukobili udarajući se međusobno rukama i nogama po tijelu.
Naime do protupravnog ponašanja došlo je između 23-godišnjaka i dvojice 26-godišnjaka s jedne strane te 23-godišnjaka i 33-godišnjaka s druge strane, a koja dvojica muškaraca su se po dolasku policijskih službenika na mjesto događaja oglušili na izdane naredbe te su pružali aktivni otpor zbog čega su nad njima uporabljena sredstva prisile.
Petorica muškaraca dovedeni su u prostorije policije gdje je kod 23-godišnjaka, dvojice 26-godišnjaka i 33-godišnjaka, alkotestiranjem utvrđena prisutnost alkohola u organizmu dok je drugom 23-godišnjaku pružena liječnička pomoć u zadarskoj bolnici gdje su mu konstatirane lake tjelesne ozljede.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja, dovedeni su na Prekršajni odjel Općinskog suda u Zadru uz optužni prijedlog zbog počinjenog prekršaja naročito drskog i nepristojnog ponašanja, sukladno odredbama Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira.
ZADAR / ŽUPANIJA
Butković, Vučković, Habijan, Šipić, Erlić i Glavina na obilježavanju 33. obljetnice stradanja Škabrnje
U prigodi Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, potpredsjednik Vlade i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković, ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković, ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan, ministar demografije i useljeništva Ivan Šipić, ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić, ministar turizma i sporta Tonči Glavina te državni tajnik u Ministarstvu hrvatskih branitelja Darko Nekić sudjelovat će na obilježavanju 33. obljetnice stradanja Škabrnje.
Program:
9.30 Dolazak izaslanstva Vlade Republike Hrvatske
9.45 Komemorativni program
10.15 Kolona sjećanja
10.45 Polaganje vijenca na Spomen obilježju masovne grobnice
Zajednički vijenac u ime svih izaslanstava položit će izaslanstvo Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata
11.00 Sveta misa za sve stradale u Domovinskom ratu
12.00 Korak po korak
Hodnja do spomen obilježja na mjesnom groblju sv. Luke
12.30 Polaganje vijenaca na Središnji križ kod Spomen obilježja
Odavanje počasti žrtvama Škabrnje polaganjem vijenaca i svijeća
-
ZADAR / ŽUPANIJA2 dana ago
(NE)RADNI DANI / Donosimo radno vrijeme trgovina u Zadru u nedjelju i ponedjeljak…
-
magazin2 dana ago
Špica!
-
Svijet5 dana ago
Rusko-sibirska anticiklona pomiče se prema zapadu: Sredozemlje se priprema za nalet hladnoće
-
Hrvatska5 dana ago
DHMZ objavio važno upozorenje: “Samo ovako možemo zaštititi sigurnost građana”