Connect with us

Magazin

Ova pogreška može vam trajno uništiti zimsku jaknu: Evo kako je očistiti kod kuće

Published

on

Kada je riječ o zimskim jaknama, različite tkanine zahtijevaju različitu njegu, pa provjerite etiketu. S prelaskom u hladniji dio godine vrijeme je da posložimo garderobu i u prvi plan izbacimo topliju odjeću, uključujući zimske kapute, jakne i bunde. Ljetnu i jesensku odjeću odlažemo, a kako zimske hladnoće znaju biti prilično nemilosrdne, pogotovo ujutro i navečer, debela jakna je neizostavna, prenosi Net.hr.

Možda ste primijetili da je na njoj ostalo nekoliko mrljica od prošle sezone. Kako tome doskočiti bez gubljenja vremena i novca na kemijsku čistionicu, pročitajte u nastavku ovog teksta!

Kada je riječ o zimskim kaputima i jaknama, različite tkanine zahtijevaju različitu njegu. Stoga prije pranja uvijek provjerite upute proizvođača.

Budući da ćete etiketu s nove bunde ili kaputa najvjerojatnije skinuti ili će s vremenom izblijediti, preporučuje se da je prethodno fotografirate.

Jaknu ili kaput nemojte stavljati u perilicu, čak ni na najnižu temperaturu i najosjetljiviji program, ako proizvođač preporučuje samo profesionalno kemijsko čišćenje.

Ova greška, koju ne želite napraviti, može vas skupo stajati, jer kao što znamo, kvalitetna zimska odjeća nije jeftina.

Način skladištenja važan je kao i samo čišćenje
Objesite kaput na kvalitetnu drvenu vješalicu kako njegova težina ne bi rastegla područje ramena. Potpuno ispraznite džepove nakon svakog nošenja jer bi se zbog težine u njima mogli potrgati ili izgubiti oblik.

Nemojte gužvati kaput jer neke tkanine mogu stvoriti nabore koje je nemoguće izravnati.

Nemojte gurati kapute u tijesan ormar s ostalim stvarima, dobra cirkulacija zraka u ormaru pomoći će da materijal dulje traje.

Manje mrlje na kaputu ili jakni uklonite tako da površinu tretirate pamučnom krpom ili papirnatim ručnikom namočenim u hladnu vodu. Ne trljajte agresivno jer ovaj postupak može uništiti materijal.

Pernate jakne
Pernatu jaknu perite jednom ili dvaput u sezoni. Češće pranje može uzrokovati da se perje počne raspadati i izgubiti volumen. Uvijek perite u hladnoj vodi na osjetljivom programu i tekućim deterdžentom za pranje rublja koji ne sadrži jake kemikalije.

Također, pazite da bubanj perilice ne bude prenatrpan i perite samo jednu po jednu jaknu. Sušite je u sušilici zajedno s tri teniske loptice, što će osigurati da se perje rasporedi po cijeloj površini.

Iz sušilice je izvadite tek kada je potpuno suha.

Jakna od flisa
Kada perete flis, okrenite odjeću naopako i perite kao i obično. Ako je potrebno, pokrenite dodatni ciklus ispiranja kako biste uklonili sve ostatke deterdženta i osušite na zraku.

Vuneni kaput
Ne preporučuje se pranje vunenih kaputa više od jednom u sezoni. Budući da se radi o prilično osjetljivom materijalu, s vremena na vrijeme potrebno je kemijsko čišćenje.

Suhu prljavštinu s površine materijala možete ukloniti tvrdom četkom, ali pazite da ne oštetite tkaninu. Ovratnik i gumbe čistite vlažnom krpom uz dodatak male količine blagog deterdženta za dodatno osvježenje.

Koža i antilop
Kako bi koža što duže ostala u izvornom stanju, jednom godišnje posao prepustite profesionalcu. Ne preporučuje se tretiranje kožne odjeće vodom. Utrljajte losion za kožu kako bi materijal ostao mekan i gladak.

Antilop je potrebno često četkati kako bi bio u vrhunskom stanju.

Masne mrlje na rukavima i ovratniku možete prebrisati otopinom medicinskog alkohola i vode, octa i vode ili limunovog soka i vode, a potom namazati otopinom glicerina koji će omekšati kožu i produljiti joj trajnost.

Umjetna koža
Provjerite etiketu da vidite je li vaš odjevni predmet siguran za stavljanje u perilicu. U tom slučaju okrenite kaput ili jaknu naopako i postavite program za vunu s temperaturom vode od 30 stupnjeva Celzijusa.

Dodajte malu količinu deterdženta, operite i pustite da se jakna osuši na zraku. Zatim nježno iščetkajte umjetno krzno četkom s prirodnom dlakom.

Pranje u perilici rublja
Prije nego što zimski kaput bacite u perilicu, provjerite sve džepove i provjerite jeste li uklonili sve predmete koji bi mogli oštetiti kaput.

Razne olovke, ključevi, kovanice, maramice, tablete i slično ne smiju u perilicu rublja. Zatim zakopčajte sve kopče, gumbe i patentne zatvarače.

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Magazin

Ispecite ga savršeno u pećnici: Sastojak iz hladnjaka za još finiji pečeni krumpir

Published

on

By

Ovaj pečeni krumpir nadahnut grčkom gastronomijom bit će sjajan prilog brojnim jelima, a posebno dobro će odgovarati uz komad pečene svinjetine, janjetine ili junetine. Malo limunova soka poboljšat će okus gotovo svakog jela. Savršeno se sljubljuje i s pečenim krumpirom. No kada se krumpiru i limunu doda i nešto senfa – jelu se produbljuje okus i ono dobiva posebnu sočnost, piše Punkufer.

Krumpir nakratko marinirajte u kombinaciji limunova soka, maslinova ulja, senfa, češnjaka i sušenog origana prije nego što ga stavite peći u pećnici otprilike oko sat vremena.

Nemojte se bojati dodati i nešto vode – ona će krumpiru dati neočekivano divnu mekoću.

Ovaj pečeni krumpir nadahnut grčkom gastronomijom bit će sjajan prilog brojnim jelima, a posebno dobro će odgovarati uz komad pečene svinjetine, janjetine ili junetine.

Sastojci za pečeni krumpir s limunom i senfom:
1 kg krumpira

125 ml limunova soka

125 ml vode

75 ml maslinova ulja

60 g senfa

3-4 češnja češnjaka

2 čajne žličice sušenog origana

sol i papar po želji

svježi origano za posluživanje

Priprema pečenog krumpira s limunom i senfom:
Krumpir ogulite i narežite na kocke veličine oko 2,5 centimetara. Narežete li krumpir na otprilike istu veličinu, termički će se obraditi u isto vrijeme. U većoj zdjeli pomiješajte limunov sok, maslinovo ulje, senf, nasjeckani češnjak i sušeni origano. Dobro posolite i poparite i u dobivenu marinadu ubacite krumpir.

Marinirani krumpir prebacite u prethodno namašćeni lim za pečenje s poklopcem u jednom ravnomjernom sloju.

Preko svega dodajte 125 ml vode.

Poklopite sve sastojke i stavite u prethodno zagrijanu pećnicu na 200 Celzijevih stupnjeva na oko sat vremena.

Po isteku tog vremena podignite poklopac i pustite da se krumpir zapeče, a tekućina ispari do kraja. Za to će vam biti potrebno još oko 20-ak minuta.

Krumpir poslužite topao kao prilog uz meso po želji. Dobar tek!

 
Continue Reading

Magazin

Istraživanja pokazala da generacija Z ima strah od odlaska na WC dok su na poslu

Published

on

Britanska online trgovina koja prodaje opremu za kupaonice anketirala je više od tisuću zaposlenika o njihovim navikama korištenja WC-a na radnom mjestu kako bi izračunala utjecaj pauze za WC na produktivnost u tvrtkama.

Prema istraživanju, jedan od 12 zaposlenika nikada nije obavio nuždu na poslu, dok čak 34 posto njih strahuje od korištenja WC-a. Od svih njih, oko 19 posto odbija ići na WC na poslu, a jedan od četiri pričekat će dok ne dođe kući.

11 posto mladih nikada ne ide na WC dok radi
Najviše ispitanika pripadalo je generaciji Z. Njih čak 11 posto otkrilo je da nikada nisu obavili nuždu na poslu, a 36 posto reklo je da strahuje da će u jednom trenutku to morati napraviti. Ispostavilo se da postoji prilična razlika između spolova jer gotovo polovica žena (48 posto) boji se obaviti nuždu na poslu, dok se samo 19 posto muškaraca osjeća isto.

Brinu ih mirisi i zvukovi
Dok su neki rekli da gledaju na odlazak na WC kao na pauzu od posla, drugi su podijelili razloge zbog kojih ne žele ići na WC dok su na poslu. Petina njih kaže da im nedostatak privatnosti predstavlja velik problem, dok 57 posto tvrdi da ih je sram zbog mirisa, a 47 posto se brine zbog zvukova.

Zabrinjavajuće je da su neki priznali da im je zadržavanje potrebe cijeli dan uzrokovalo određene zdravstvene probleme, uključujući bolove u trbuhu i nelagodu (64 posto), povećan stres (45 posto) i zatvor (39 posto).

 
Continue Reading

Magazin

U vodu kojom brišete pod uvijek dodajte i jedan neočekivani sastojak, cijela kuća zablistat će kao nikada

Published

on

By

Čisti i oprani podovi ne samo da su najbolji način da se riješite prašine i bakterija, već i da stvorite ugodnu i zdravu atmosferu u stanu. Ako vjerujete u to, ni energija kuće nije ništa manje važna, zato se prakticira drevni ritual čišćenja podova solju. Sol će učiniti da nestane prašina s poda, ali će i dati dobru auru prostorije, piše Krstarica.

Zašto biste trebali čistiti kuću solju?

Pranje podova s ​​dodatkom kuhinjske soli za čišćenje stana ili kuće od nakupljene negativne energije potrebno je kada:

Djeca često pate od prehlade;
Stalno vas muči nesanica ili vas uznemiruju snovi;
Sobne biljke slabo rastu ili venu;
Električni uređaji često kvare;
Nedavno je netko umro u stanu;
Novaca nikad dosta;
Stvari odjednom nestaju.
Prije početka rituala čišćenja podova solju, morate se riješiti smeća i svih nepotrebnih stvari koje zagušuju prostor.

Pravila za čišćenje kuće solju
U kantu ulijte 10 litara vode i 1 žlicu kuhinjske soli. Zatim otvorite prozore jer će to omogućiti razmjenu energije – loša energija izlazi, dobra ulazi.

Namočite krpu i dobro obrišite podove. Osim podova, možete obrisati i police, stolove, kvake i uređaje koje imate u kući.

Sol koju koristite za čišćenje kupujte upravo u tu svrhu i nikako je nemojte koristiti za soljenje hrane.

Obavite ovaj ritual barem jednom mjesečno.

 
Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement

U trendu