Connect with us

Svijet

Španjolska će legalizirati status oko 300.000 ilegalnih migranata godišnje

Published

on

Španjolska će legalizirati status oko 300.000 ilegalnih imigranata godišnje u iduće tri godine pošto nastoji povećati svoju radnu snagu zbog sve starijeg stanovništva, rekla je ministrica za migracije Elma Saiz novinarima u utorak.

Nedostatak radne snage
Španjolska, predvođena ljevičarskom manjinskom koalicijskom vladom, uglavnom je otvorena za migrante iako druge europske zemlje poput Italije i Njemačke nastoje uvesti strože granične kontrole.

“Španjolska se mora odlučiti hoće li biti otvorena, prosperitetna zemlja ili zatvorena i siromašna, a mi smo odabrali prvo”, rekla je Saiz i dodala je da je naciji godišnje potrebno 250.000 do 300.000 stranih radnika koji plaćaju porez kako bi se održala država blagostanja.

Reformom se skraćuju i pojednostavljuju pravne i administrativne procedure za radne i boravišne dozvole, odnosno omogućuje se migrantima da se registriraju kao samozaposleni ili kao zaposlenici i osiguravaju im se dodatna jamstva radnih prava. Španjolsko gospodarstvo je najbrže rastuće u Europskoj uniji, djelomično potaknuto valom kvalificiranih imigranata iz Latinske Amerike koji su pokrili nedostatak radne snage u sektorima tehnologije i ugostiteljstva. Bruto domaći proizvod porastao je 3,4 posto u trećem tromjesečju u odnosu na godinu ranije.

Prema istraživanju 40dB za novine El Pais i radio Cadena Ser koje je provedeno u listopadu, 57 posto Španjolaca vjeruje da ima “previše” imigracije, dok 54 posto smatra da je udio migranata viši od službenih podataka o stranim državljanima u Španjolskoj po kojima ih je 18,5 posto.

 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Lavrov: Zapad želi eskalirati ovaj sukob

Published

on

Sergej Lavrov, ruski ministar vanjskih poslova, govoreći u Rio de Janeiru na summitu G20, rekao je da je korištenje Atacma američke proizvodnje u ukrajinskom napadu na Brjansk bio “signal” da Zapad želi eskalirati sukob.

Tass prenosi da je rekao kako je “bez Amerikanaca nemoguće koristiti ove visokotehnološke rakete. Vladimir Putin je o tome govorio nekoliko puta.”

“Izravna upletenost NATO-a u rat u Ukrajini”
U rujnu je ruski predsjednik rekao da bi uporaba oružja na ciljevima unutar Rusije predstavljala “izravnu upletenost zemalja NATO-a, SAD-a i europskih zemalja u rat u Ukrajini “.

U blagom ublažavanju današnje retorike oko nuklearnog oružja, Lavrov je rekao da je Rusija striktno predana stajalištu izbjegavanja nuklearnog rata, te da oružje djeluje kao sredstvo odvraćanja.

Sugerirao je da se ništa u ažuriranoj nuklearnoj doktrini koju je danas objavila Rusija ne razlikuje od bilo čega u doktrinarnim dokumentima SAD-a, koji također uključuju široke pojmove kao što je dopuštanje američke upotrebe nuklearnog oružja za “zaustavljanje potencijalno nadmoćnih konvencionalnih neprijateljskih snaga”, osiguranje uspjeha operacije, ili okončati rat pod uvjetima povoljnim za SAD.

 
Continue Reading

Svijet

Pet pobjedonosnih priča u borbi za očuvanje prirode

Published

on

By

U vrijeme kada najnovije vijesti iz svijeta upozoravaju na alarmantno stanje bioraznolikosti, sastanak svjetskih čelnika u Caliju, Kolumbiji, donosi nadu. Predstavljamo pet dokazanih načina kako uspješno vratiti prirodu i očuvati vrste od izumiranja.

Znanstveni dokazi uspjeha
Nedavna desetogodišnja studija pokazala je ohrabrujuće rezultate – u 66 posto slučajeva, mjere očuvanja prirode uspješno su poboljšale stanje bioraznolikosti ili usporile njezino opadanje. Ipak, trenutno je zaštićeno samo 17 posto kopna i osam posto oceana, što je daleko od cilja zaštite 30 posto do 2030. godine.

Morska zaštićena područja kao utočišta života
Oceani, koji pokrivaju 70 posto našeg planeta i čine više od 95 posto biosfere, kriju nevjerojatno bogatstvo života. Međutim, samo 2,8 posto svjetskih oceana uživa učinkovitu zaštitu. Primjer Sejšela pokazuje kako pravilna zaštita može dovesti do spektakularnih rezultata – povratak plavih kitova u Indijski ocean nakon njihovog gotovo potpunog istrebljenja.

Borba protiv invazivnih vrsta
Invazivne vrste godišnje koštaju globalno gospodarstvo više od 423 milijarde dolara i jedan su od glavnih uzroka gubitka bioraznolikosti. Od 1500. godine, invazivne vrste uzrokovale su izumiranje 25 posto biljnih i 33 posto životinjskih vrsta. Međutim, postoje i uspješne priče o njihovom suzbijanju, poput tropskog otoka Palmyra koji se uspješno riješio 20.000 štakora.

Obnova močvarnih područja

Močvare, koje su ključne za sprječavanje poplava i osiguravanje pitke vode, među najugroženijim su staništima na svijetu. Ljudi su oštetili čak 85% svjetskih močvara. No, projekti obnove pokazuju izvanredne rezultate. U glavnom gradu Šri Lanke, Colombu, nekadašnje odlagalište otpada pretvoreno je u močvarno područje puno vodomara, čaplji i kormorana.

Zaštita ključnih vrsta
Stručnjaci ističu važnost zaštite “ključnih vrsta” koje imaju nesrazmjerno velik utjecaj na svoje ekosustave. U SAD-u, ponovno uvedeni dabrovi obnavljaju staništa za vidre, kornjače i ribe. U Galapaškom otočju, divovski kornjače stvaraju čistine koje koriste ugroženi albatrosi.

Oživljavanje šuma
Uništavanje šuma predstavlja glavnu prijetnju bioraznolikosti. U posljednjih 50 godina, populacije životinja u Latinskoj Americi i na Karibima smanjile su se za 95 posto zbog intenzivnog krčenja šuma. Međutim, kada su šume pravilno zaštićene, bioraznolikost cvjeta, kao što pokazuje primjer ekvadorske oblačne šume Los Cedros.

Prirodna regeneracija kao ključ uspjeha
Istraživanja pokazuju da prirodna regeneracija šuma može apsorbirati 40 puta više ugljika od plantaža i pružiti stanište većem broju vrsta.

Ovaj pristup, koji dopušta spontani rast drveća uz minimalne ljudske intervencije, dobiva sve više priznanja kao učinkovit alat očuvanja.

Globalni napori i lokalni uspjesi
Zdravlje ekosustava ovisi o koordiniranim naporima na globalnoj razini, ali i o lokalnim inicijativama. Azorski otoci nedavno su stvorili najveće morsko zaštićeno područje u Sjevernom Atlantiku, štiteći 30% okolnog mora.

Uloga zajednice u očuvanju prirode
Lokalne zajednice često igraju ključnu ulogu u uspješnim projektima očuvanja.

Portugal je svoje prvo morsko zaštićeno područje dizajnirao u suradnji s lokalnim ribarima koji su željeli zaštititi populacije hobotnica i sardina.

Ekonomski aspekti zaštite prirode
Inovativni financijski mehanizmi, poput zamjene duga za prirodu na Sejšelima, pokazuju kako se mogu pomiriti ekonomski i ekološki ciljevi.

Ovakvi pristupi omogućuju zemljama da istovremeno riješe financijske izazove i unaprijede zaštitu prirode.

Tehnologija u službi očuvanja prirode
Moderne tehnologije otvaraju nove mogućnosti u praćenju i zaštiti bioraznolikosti. Satelitsko praćenje, dronovi i umjetna inteligencija revolucioniraju način na koji pratimo zdravlje ekosustava i borimo se protiv krivolova. Najnovije vijesti govore o uspješnoj primjeni ovih tehnologija u nacionalnim parkovima diljem svijeta, gdje automatske kamere i senzori omogućuju znanstvenicima da prate kretanje životinja i identificiraju prijetnje u realnom vremenu. Ovi alati ne samo da povećavaju učinkovitost zaštite, već i smanjuju troškove i rizike za osoblje na terenu. Posebno je značajna primjena u morskim zaštićenim područjima, gdje podvodni senzori i autonomna plovila pomažu u otkrivanju ilegalnog ribolova i praćenju zdravlja koraljnih grebena.

Budućnost očuvanja bioraznolikosti
Uspješni projekti diljem svijeta pokazuju da je moguće zaustaviti i preokrenuti trend gubitka bioraznolikosti. Ključ uspjeha leži u kombinaciji znanstveno utemeljenih pristupa, uključivanja lokalnih zajednica i inovativnih financijskih rješenja. Vrijeme je da se ova dokazana rješenja primijene u većem opsegu kako bi se postigli ambiciozni globalni ciljevi zaštite prirode.

 
Continue Reading

Svijet

Koliko godina zatvora prijeti Diddyju ako bude osuđen?

Published

on

Sean Diddy Combs trenutačno čeka suđenje zbog optužbi za reketarenje, trgovinu ljudima i organiziranje prostitucije. Poznati glazbeni producent i reper, koji je tijekom svoje karijere bio poznat i pod imenima P. Diddy, Puffy i Puff Daddy, optužen je u rujnu 2024. nakon što su savezne vlasti pokrenule istragu protiv njega. Pitanje koje se nameće jest – koliko bi mogao provesti u zatvoru?

Detalji o Diddyjevoj potencijalnoj zatvorskoj kazni
Suđenje je zakazano za 5. svibnja 2025. Bivši njujorški tužitelj i odvjetnik za kazneno pravo Paul Callan izjavio je za Us Weekly da je kazna “od 10 do 20 godina” najvjerojatnija ako Diddy bude osuđen. “S obzirom na ozbiljnost optužbi, duga zatvorska kazna gotovo je neizbježna u slučaju osude”, rekao je Callan. “Ako bude osuđen, može očekivati da će veći dio svog preostalog života provesti iza rešetaka. Savezni tužitelji obično uspijevaju u više od 90% slučajeva koje pokreću, bilo kroz priznanje krivnje ili osudu nakon suđenja”, objašnjava.

Diddy traži puštanje uz jamčevinu
Callan je dodao da su tužitelji “predočili snažne dokaze pred saveznim sucima da bi Combs mogao pobjeći ili prijetiti svjedocima u slučaju da bude pušten”.

Inače, Diddy i treći put pokušava izaći na slobodu uz jamčevinu od 50 milijuna dolara, nakon što su mu suci već dva puta odbili zahtjev.

 
Continue Reading

U trendu