Connect with us

Svijet

Hakeri diljem EU kradu TV sadržaj i prodaju ga za siću. Na meti policije su i korisnici piratskih platformi

Objavljeno

-

USKOK i hrvatska policija objavili su danas da provode akciju u kojoj je 11 osoba uhićeno zbog sumnje u prodaju piratskih televizijskih paketa. Ova akcija provodi se u koordinaciji s Europolom, a uključene su još i policije iz Velike Britanije, Italije, te Francuske. Sumnja se da šteta, samo u Hrvatskoj, iznosi oko dva milijuna eura. Od jutros je policija po nalogu USKOK-a u akciji u pet županija zbog zločinačke grupe koja je počinile kaznena djela protiv intelektualnog vlasništva i kaznena djela protiv računalnih sustava, programa i podataka. Uhićeno je 11 osoba, a sumnja se da su piratske pakete s više od 400 kanala prodavali korisnicima za 10-15 eura mjesečne naknade.

“Danas je u još nekoliko zemalja slična akcija, znam da su uključene Velika Britanija, Italija i još neke države. Sve se to radi u suradnji sa Europolom, ali kad govorimo o Hrvatskoj u ovom trenutku je nekakva procijenjena šteta skoro 2 milijuna eura”, rekao je danas ministar unutarnjih poslova Davor Božinović.

Riječ je o vrsti cyber kriminala koja je odavno poznata, te u posljednje vrijeme buja.

Tako je, prije nekoliko mjeseci, i talijanska financijska policija identificirala je 13 osoba koje su činile mrežu distribucije ilegalnih televizijskih sadržaja putem IPTV-a. Operacija, provedena u Milanu i nekoliko talijanskih regija, dovela je do uhićenja odgovornih za vođenje platforme koja je nudila piratske pretplate po sniženim cijenama, varajući milijune korisnika i nanoseći štetu audiovizualnom sektoru.

Prijava SKY Italia

Pirati su iskoristili Europsko nogometno prvenstvo 2024., a kada su ih istražitelji otkrili zacrnili su im prijenos signala. Sve je krenulo od pritužbe SKY Italia, a tijekom istrage utvrđeno je da su osumnjičenici djelovali na potpuno inovativan način u odnosu na ranije slučajeve. Eksfiltrirali su, priopćila je talijanska financijska policija, ključeve za dekodiranje, te zatim putem korištenja virtualnih poslužitelja, hostiranih od strane domaćih i stranih pružatelja internetskih usluga dijelili signal pojedinačnim korisnicima ilegalnih IPTV-a.

Identificirani i pojedinačni korisnici

Istražne radnje otežavalo je i korištenje VPN (Virtual Private Network) sustava za anonimiziranje komunikacije, no na kraju je ipak identificirano 13 osoba osumnjičenih za kršenje Zakona o autorskim pravima, kao i nezakonit pristup računalnim sustavima i posjedovanje pristupnih kodova te računalnu prijevaru. Zanimljivo je da su talijanski istražitelji u nastavku ovog postupka odlučili identificirati i pojedinačne korisnike koji su primatelji nezakonitih IPTV.

Golema šteta legalnim distributerima
“Kršenje prava intelektualnog vlasništva predstavlja, zapravo, izuzetno unosnu nedopuštenu aktivnost za kriminalne organizacije, stvarajući pritom znatnu štetu legalnom gospodarstvu, zbog narušavanja tržišnog natjecanja i evidentne utaje poreza koju stvara ova široko rasprostranjena nezakonita trgovina”, poručili su tada iz talijanske financijske policije. Europol je pak lani, kako je priopćio, zajedno s nizozemskom Službom za fiskalne informacije i istrage (FIOD) sudjelovao u uklanjanju ilegalne usluge IPTV koja je imala više od milijun korisnika diljem Europe. Tada je nekoliko osoba uhićeno zbog sumnje da su sudjelovali u ilegalnom streamingu premium sadržaja.

Paketi koje su kupili pretplatnici dali su im pristup preko 10.000 TV kanala uživo, uz biblioteku od 15.000 filmova i TV emisija.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Evo koliku mirovinu možete očekivati u Njemačkoj ako samo radite mali posao

Objavljeno

-

By

Bilo kao posao na odmoru za studente ili tijekom mirovine: mali-poslovi su popularni u Njemačkoj. Gotovo 16 posto svih poslova plaćeno je prema minimalnoj satnici koja je osnova za ograničenje mini poslova. Od 2025. godine minimalna plaća po satu iznosi 12,82 eura, pišu njemački mediji. Od 2025. godine onima koji rade mali posao je dopušteno zaraditi 556 eura mjesečno bez plaćanja poreza. Međutim, poslovi nisu u potpunosti oslobođeni poreza. Prema informacijama Njemačkog zavoda za mirovinsko osiguranje, mirovinsko osiguranje općenito je obvezno za takvo zapošljavanje, piše fenix magazin.

Obvezno osiguranje i za male poslove
Kakav utjecaj to ima na mirovine? “Razdoblje zaposlenja na malom poslu koji podliježe obveznom osiguranju uzima se u obzir i u razdoblju čekanja za starosnu mirovinu i za invalidsku mirovinu”, objašnjava Njemačko mirovinsko osiguranje. Poslodavci obično plaćaju paušal za male poslove. Osigurana osoba sama mora platiti participaciju. Prema mirovinskom osiguranju, to je trenutno 20,02 eura mjesečno ako se posao plaća punih 556 eura.

Konkretan utjecaj na mjesečnu mirovinu ima i primanje od 556 eura. Svatko tko godinu dana u potpunosti iskoristi granicu prihoda za male poslove, kao umirovljenik dobiva 5 eura više mjesečno. Ako to ekstrapolirate na uobičajenih 45 godina rada, to iznosi 225 eura mjesečno koji su dostupni isključivo kroz mini-posao, pišu njemački mediji.

Mirovinski bodovi za male poslove: Ovoliko dobivaju radnici
No, bodovi zarade određuju i mirovinu. Svaki radnik prima godišnje mirovinske bodove na temelju svojih primanja. U tu svrhu koristi se prosječni godišnji prihod Nijemaca.

Tablica pokazuje kako će se kretati mirovinski bodovi u 2025. godini. Za ljude koji rade samo mini posao, to bi bilo oko 0,125 mirovinskih bodova godišnje. No, pri izračunu mirovine uzimaju se u obzir i razdoblja provedena u školovanju i odgoju djece.

Ako vam mirovina nije dovoljna, u mirovini možete raditi male poslove kako biste dodatno zaradili.

Iako su “mini-jobberi” općenito obavezni sklopiti osiguranje, postoji i mogućnost da budu oslobođeni te obveze. No, to je moguće samo unaprijed i ne može se promijeniti do isteka radnog odnosa.

 
Nastavi čitati

Svijet

Razgovarali Xi i Putin

Objavljeno

-

Kineski predsjednik Xi Jinping danas je u telefonskom razgovoru s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom potvrdio “bezgranično” partnerstvo, izvijestili su kineski državni mediji na treću godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu. I dok dvojica čelnika razgovaraju telefonom, američki se predsjednik Donald Trump zalaže za što skoriji dogovor o okončanju ukrajinskog rata, što povećava izglede da bi upravo Washington mogao razdvojiti Xija i Putina i fokusirati se na natjecanje s drugom najvećom svjetskom ekonomijom.

No čini se da je svrha telefonskog razgovora bila onemogućiti takve izglede, s obzirom na to da su dvojica čelnika istaknula trajnost i “dugoročnu” prirodu svojega savezništva, koju karakterizira vlastita “unutarnja dinamika” na koju ne bi mogla utjecati nikakva “treća strana”. “Kinesko-ruski odnosi imaju snažnu unutarnju pokretačku snagu i jedinstvenu stratešku vrijednost te nisu usmjereni prema bilo kakvoj trećoj strani niti su pod njezinim utjecajem”, rekao je Xi, kako stoji u službenom tekstu koji su objavili kineski državni mediji.

“Razvojne strategije i vanjska politika Kine i Rusije dugoročne su”, istaknuo je Xi. Kina i Rusija su proglasile strateško partnerstvo “bez ograničenja” samo nekoliko dana prije nego što je Putin poslao više desetaka tisuća vojnika u Ukrajinu u veljači 2022.

U zadnjih deset godina Xi se s Putinom sastao više od 40 puta, a Putin posljednjih mjeseci Kinu naziva svojim “saveznikom”. Peking je odbio osuditi Moskvu zbog rata u Ukrajini, što je rezultiralo zategnutijim odnosima s Europom i Sjedinjenim Državama.

 
Nastavi čitati

Svijet

Investicijska grupa gradi vodeću platformu za dostavu hrane u Europi

Objavljeno

-

By

Multinacionalna investicijska grupa Prosus objavila je u ponedjeljak da namjerava kupiti Just Eat Takeaway.com kako bi izgradila vodeću digitalnu platformu za dostavu hrane u Europi. Prosus planira kupiti Just Eat TakeaWay za 4,1 milijardu eura u gotovini kupnjom dionica na amsterdamskoj burzi.

Ponudili su 20,30 eura po dionici i osigurali jednoglasnu podršku uprave i nadzornog odbora Just Eat Takeawaya.

Dogovor bi trebao biti zaključen krajem godine, izvijestili su.

Prosus već ima 28 posto udjela u vodećoj globalnoj tvrtki za dostavu hrane Delivery Hero, te četiri posto udjela u kineskoj kurirskoj tvrtki Meituan i 25 posto u indijskoj internetskoj tvrtki Swiggy. Njihov portfelj uključuje i Uber, Uber Eats, Deliveroo, Bolt te kompanije za dostavu namirnica Gorillas i Flink.

“Vrijednost svjetskog tržišta dostave hrane više je nego utrostručena od 2017. godine, premašivši 150 milijardi dolara”, stoji u izvješću na internetskoj stranici Prosusa.

Gotovo tri milijarde ljudi širom svijeta naručilo je lani dostavu obroka i namirnica putem interneta, a Azija je zadržala poziciju najvećeg tržišta s 1,84 milijarde korisnika tih usluga. Europa je na drugom mjestu s približno 355 milijuna, navode.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu