Hrvatska
Školske spremačice postale najtraženiji kadar u prosvjeti, velika potražnja i za domarima
Nakon uvođenja novih sigurnosnih mjera u škole najtraženiji kadar u prosvjetnom sustavu postale su spremačice, jer djelatnici čiji je broj i inače potkapacitiran, sada imaju nova zaduženja, a riječ je o dežurstvima na ulazu u školu. Zbog toga, kažu ravnatelji, dolazi u pitanje održavanje škola.
Međutim, put do novih radnih mjesta za škole je trnovit, jer najprije mora stići odobrenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, a tek onda škole mogu krenuti u potragu za novim spremačicama koje se baš i ne otimaju za rad u školskom sustavu.
Iz Ministarstva odgovaraju da im zahtjevi škola kontinuirano pristižu te da se odobravaju sukladno Državnom pedagoškom standardu, ali praksa pokazuje da se unatoč kontinuiranim zahtjevima škola taj standard dosad i nije uvijek poštovao, jer u jednoj školi koja radi u jednoj smjeni o održavanju tri tisuće četvornih metara brine pet spremačica, dok su u drugoj iste površine, ali s dvosmjenskim radom, zaposlene četiri spremačice i suglasnosti za petu nema, piše Novi list.
Na zapošljavanju dodatnog tehničko-pomoćnog osoblja inzistira i Sindikat hrvatskih učitelja koji će danas održati sastanak s Ministarstvom znanosti, obrazovanja i mladih, a upravo će spremačice i domari biti jedna od tema sastanka.
Dvije smjene
Po površini, ali i broju učenika najveća riječka škola, OŠ Srdoči, ima osam spremačica, a za šest tisuća četvornih metara unutarnjeg prostora i uz nova zaduženja dežurstva na ulazu, ravnatelj Ivan Vukić kaže da to nije dovoljno.
“Tražit ćemo još jednu spremačicu i jednog domara, jer na to imamo pravo. Posebno nastaje problem u ovo vrijeme, siječanj i veljača, kada su češća bolovanja. Ako netko ode na bolovanje, nastane blokada”, kaže Vukić.
Dodaje i da je teško naći osobu koja želi ući u školski sustav, a nije to problem samo sa spremačicama i domarima, već i s nastavnim osobljem, jer školama nedostaju profesori gotovo svih profila.
Kada škola radi u dvije smjene, dodaje ravnatelj OŠ Fran Franković, Vedran Kosovac, onda okolnosti postaju još teže, jer iako ta škola ima upola manji unutarnji prostor od srdočke škole, rad u dvije smjene s ukupno četiri spremačice za školu znači da u jednoj smjeni raspolaže sa svega njih dvije.
Normativ kaže da svaka spremačica ima zaduženje održavanja 600 četvornih metara, a dvije drenovske u jednoj smjeni održavaju tri tisuće četvornih metara i od ovog tjedna imaju i novo zaduženje dežurstva na ulazu u školu.
“Od te četiri spremačice jedna je na određeno vrijeme. Kontinuirano tražimo spremačicu. Imamo pravo prema Državnom pedagoškom standardu na još dvije, kao i dva domara, jer smo u dvije smjene. Stoga planiramo zatražiti i dva domara. Zajedno s okolišem škola ima 13.200 četvornih metara, a to treba održavati”, navodi Kosovac.
Problem bolovanja
S istom površinom OŠ Vladimir Gortan ima pet zaposlenih spremačica i radi u jednoj smjeni. Rijetki je to primjer poštovanja Državnog pedagoškog standarda i zato se, kaže ravnatelj Venelin Mehić, nema na što žaliti.
“Čujem od kolega da ima dosta škola koje imaju manje spremačica od onoga što im pripada. Mi smo u problemu s bolovanjem, jer nitko s tržišta rada ne želi doći na zamjenu kako ne bi izgubili prava koja imaju kao nezaposleni”, ističe Mehić.
OŠ Pećine, kaže ravnateljica Jasna Vukonić Žunič, uspijeva se pokriti sa svojim spremačicama, ali s novim zaduženjima imaju nešto kraće vrijeme za održavanje škole pa moraju raditi brže, dok ravnateljica OŠ Eugen Kumičić, Ana Anić Opašić, navodi da ta škola igra s kartama koje ima.
“Dobro bi nam došla koja ruka više. Imamo šest spremačica i u usporedbi s drugima to je dobro, ali uvijek nedostaje ljudi.
Sada tražimo još jednog domara makar na pola radnog vremena”, zaključuje Anić Opašić.
Hrvatska
Ceste su mokre i skliske, opasnost od odrona
Kolnici su mjestimice mokri ili vlažni i skliski, a ponegdje ima i magle, izvijestio je jutros Hrvatski autoklub (HAK)
Opasnost od odrona
Mogući su odroni na cestama u gorju i Jadranskoj magistrali (DC8). Savjet vozačima je prilagoditi brzinu i način vožnje uvjetima na cestama i održavati sigurnosni razmak između vozila.
Zbog zimskih uvjeta zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače te za vozila koja nemaju propisanu zimsku opremu na nekim državnim i županijskim cestama u Lici i dijelu Zadarske županije te na svim lokalnim i županijskim cestama u Ličko-senjskoj županiji. Za sav promet zatvorene su zbog snijega ili srušenih stabala županijske ceste Duzluk-Kutjevo; Gornji Vrhovci-Poljanska; Velika-Jankovac.
U prekidu je katamaranska linija Ubli – Vela Luka – Hvar – Split.
Hrvatska
Znate li razliku između rasprodaje, akcije i sniženja?
Izloge trgovina uskoro će preplaviti šarenilo brojeva s predznakom minusa i znakom postotka, a sve pod velikim natpisom sezonskog sniženja. Znate li po čemu se ono razlikuje od akcije ili rasprodaje, te koja su vaša prava i obaveze prodavača?
Akcijske prodaje, rasprodaje i sezonska sniženja smatraju se posebnim oblicima prodaje u kojima se proizvodi i usluge nude po cijenama nižim od onih u redovnoj prodaji, ali kupac pritom zadržava ista prava kao u redovitoj prodaji. Uključuje to i zamjenu kupljenih proizvoda, ali valja imati na umu da je na sniženjima slabija ponuda nego u redovnoj prodaji.
Akcijska prodaja
Svaka prodaja određenih proizvoda po cijeni koja je niža od cijene tog proizvoda u redovnoj prodaji je u osnovi akcijska prodaja, a ukoliko su ispunjeni još neki uvjeti trgovac je može oglasiti kao rasprodaju ili sezonsko sniženje.
Sezonsko sniženje
Sezonskim sniženjem smatra se prodaja proizvoda po sniženoj cijeni nakon proteka sezone. Na ovaj oblik posebne prodaje trgovac ima pravo najviše dva puta godišnje, za zimsko sniženje od 27. prosinca, a za ljetno od 1. srpnja. Sezonsko sniženje može trajati najdulje 60 dana, a ukoliko u tom razdoblju ne uspije prodati sve proizvode, trgovac ih može nastaviti prodavati po sniženoj cijeni sve do isteka zaliha, samo što u tom slučaju ne smije oglašavati sezonsko sniženje.
Rasprodaja
Prodavati proizvode po nižoj cijeni na rasprodaji trgovac ima pravo u slučaju prestanka poslovanja, ukoliko mu je poslovanje ozbiljno ugroženo ili ako prestaje s poslovanjem u dosadašnjim poslovnim prostorijama. Isto tako, rasprodaju može proglasiti zbog obavljanja složenijih građevinskih radova unutar ili na poslovnim prostorijama, ali rasprodavati može samo određeni proizvod kojega prestaje prodavati, piše tportal.hr.
Hrvatska
Počela su zimska sniženja, trajat će do kraja veljače. “Trgovci su dužni učiniti jednu stvar”
Uobičajeno, nakon božićnih blagdana, a uoči Nove godine, započinju zimska sniženja u trgovinama. Sniženja su počela u petak u fizičkim trgovinama, a putem interneta već u četvrtak navečer.
Sezonsko sniženje, i zimsko i ljetno, traje najduže 60 dana, što znači da će ovo trajati do kraja veljače.
U Hrvatskoj udruzi za zaštitu potrošača (HUZP) i prije ovog sezonskog sniženja upozorili su na moguće zamke koje vrebaju potrošače prilikom kupovine.
“Veliki popusti često su samo mamac za nepromišljene kupnje, ali i za lažna sniženja cijena”, poručuju iz HUZP-a.
Trgovac je dužan istaknuti dvije cijene
Potrošače upozoravaju na najvažnije pravilo prilikom sezonskog popusta: Trgovci su dužni istaknuti dvije cijene – cijenu na sezonskom sniženju i najnižu cijenu tijekom razdoblja od 30 dana prije provođenja sezonskog sniženja.
“Tako će svima biti jasno koliko je zaista njihov proizvod snižen, odnosno koliko manje plaćaju od uobičajene cijene”, kažu u HUZP-u.
Tijekom sezonskih sniženja vrijede sva pravila kao i u redovnoj prodaji. Primjerice, cijene moraju biti jasno, vidljivo i čitko istaknute, a isticanjem obje cijene – redovne i snižene, potrošaču mora biti jasno koliko će platiti neki proizvod manje od njegove uobičajene cijene.
Također, ako trgovac tijekom sezonskog sniženja ne proda sve ponuđene proizvode, može nastaviti s prodajom proizvoda po sniženoj cijeni sve do isteka zaliha. No, takvu prodaju nakon 60 dana ne smije više oglašavati kao sezonsko sniženje.
Sezonsko sniženje nije akcijska prodaja
Prema Zakonu o zaštiti potrošača, sezonsko sniženje jedan je od posebnih oblika prodaje. Druga dva su akcijska prodaja i rasprodaja. Posebni oblik prodaje podrazumijeva prodaju proizvoda i usluga po cijenama nižim od cijena u redovnoj prodaji.
Za razliku od akcijske prodaje tijekom koje se proizvodi prodaju po cijeni nižoj od cijene kakvu imaju u redovnoj prodaji, sezonsko sniženje znači prodaju proizvoda po sniženoj cijeni nakon isteka sezone.
Nekoliko savjeta kupcima
Što se tiče kupovine putem interneta tijekom sezonskog sniženja, u HUZP-u ponavljaju nekoliko zlatnih savjeta:
Kupujte na provjerenim web stranicama. Prije online kupovine provjerite internetske trgovine na besplatnom servisu iffy.cert.hr te provjerite iskustva i recenzije drugih kupaca.
Pročitajte opće uvjete da znate s kim sklapate kupoprodajni ugovor.
Ne ostavljajte druge podatke o kartici kojom plaćate osim broja računa i svoga imena i prezimena. Nikada ne dijelite i ne šaljite presliku kartice, broj kartice ili PIN.
Ne primajte pakete koje niste naručili. A od dostavne službe zatražite provjeru sadržaja paketa prije preuzimanja. Ako dostavljač to ne dozvoli ili ne da račun, vjerojatno se radi o prijevari.
Kolika sniženja nude trgovine
U nekim trgovinama još traju božićne akcije pa zasad nisu istaknule svoja zimska sniženja, ali smo provjerili petnaestak trgovina nekih poznatih brendova koje su to učinile. Evo kolike popuste nude tijekom zimskog sniženja:
Bershka do 50%
Borovo do 70%
Calzedonia do 50%
Deichmann do 50%
Europa 92 do 50%
H&M do 50%
Hervis do 50%
Intersport od 20 do 40%
JYSK do 60%
Mango do 50%
Massimo Dutti do 50%
Pull&Bear do 40%
S.Oliver do 50%
Stradivarius do 40%
Terranova do 70% na online kupovinu
Timberland do 50%
Zara do 40%
-
magazin1 tjedan prije
(FOTOGALERIJA) POSJETILI SMO E-SHAPE CENTAR U VESLAČKOJ / Evo kako u 30 minuta odraditi vrhunski trening i “tretman” za kožu i celulit…
-
magazin1 tjedan prije
FENG SHUI OTKRIVA: Šest stvari s kojima treba ući u Novu godinu…
-
magazin1 tjedan prije
NOVOGODIŠNJI OBIČAJI / Znate li zašto se na Silvestrovo nosi crveno donje rublje?
-
magazin1 tjedan prije
Sretna Nova godina!