Connect with us

Hrvatska

Širi se popis zemalja iz kojih će povratnici imati pravo na oslobođenje poreza: Evo od kad vrijedi i kako ga ostvariti

Objavljeno

-

Pixabay

Izmjenama Zakona o porezu na dohodak koji je stupio na snagu 1. siječnja oslobađaju se poreza na dohodak na rok od pet godina povratnici hrvatski državljani i potomci iseljenika.

Kako bi svi hrvatski iseljenici kao i hrvatski državljani koji su iselili u posljednjem valu bili u ravnopravnom položaju glede oslobođenja poreza na dohodak na razdoblje od pet godina Porezna uprava će razmotriti sve primjedbe i prijedloge iz javnog savjetovanja. Izgledno je i da će i povratnik iz Češke ili Slovenije biti oslobođen poreza na dohodak ako je neprekidno boravio u tim zemljama najmanje dvije godine kao i povratnik iz Njemačke ili Irske, piše Večernji list.

I ustavnopravni stručnjak doc. dr. sc. Mato Palić prošli je tjedan istaknuo da je ustavnopravno sporno porezne olakšice omogućiti povratnicima i potomcima iseljenika iz 27 europskih i prekomorskih zemalja, a ne svima. Na navedeno su se žalili i građani u javnom savjetovanju. Porezna uprava je stoga istaknula: “Što se tiče obuhvata država, Pravilnikom o porezu na dohodak detaljnije se uređuje zakonom propisana porezna olakšica u tom dijelu.

No ističemo kako isti još nije donijet te da će se sve primjedbe i prijedlozi zaprimljeni u razdoblju javnog savjetovanja pažljivo razmotriti kako bi svi hrvatski iseljenici i njihovi potomci kao i hrvatski državljani koji su u novije vrijeme otišli iz Hrvatske bili u ravnopravnom položaju glede poreznih olakšica ako se odluče vratiti u RH i u njoj raditi, a što i jest intencija izmjena Zakona o porezu na dohodak u tom dijelu kao poticajne demografske mjere.”

Izmjenama Zakona o porezu na dohodak koji je stupio na snagu 1. siječnja oslobađaju se poreza na dohodak na rok od pet godina povratnici hrvatski državljani i potomci iseljenika. Iz Porezne pojašnjavaju proceduru: “Pravo na navedeno oslobođenje ostvaruju hrvatski državljani koji su od 1. siječnja 2025. prijavom prebivališta i boravišta prijavili povratak u Hrvatsku, nakon što su boravili u inozemstvu neprekidno najmanje dvije godine pod uvjetom da su, pri odlasku, u RH trajno odjavili prebivalište ili prijavili privremeni odlazak, a nisu po nalogu tuzemnog poslodavca izaslani na rad u inozemstvo, kao i oni hrvatski državljani koji nikada nisu imali prijavljeno prebivalište u RH.

Navedeno oslobođenje primjenjuje se i na hrvatske iseljenike, članove obitelji hrvatskih iseljenika, potomke hrvatskih iseljenika ili članove obitelji potomaka iseljenika u prekomorske države, a kojima je odobren privremeni boravak u svrhu useljavanja i povratka hrvatskog iseljeništva ili im je odobren stalni boravak sukladno Zakonu o strancima. Pravo na navedeno oslobođenje utvrđivati će se po službenoj dužnosti u posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak temeljem podataka iz evidencije prijave prebivališta i boravišta građana MUP-a”, navode iz Porezne uprave.

Iznimno, Porezna uprava će, osim temeljem tih podataka, u upravnom postupku utvrditi pravo na oslobođenje i onima koji će podnošenjem obrasca za priznavanjem prava u posebnom postupku na Obrascu ZPP-DOH do kraja veljače tekuće godine za prethodnu godinu ili najkasnije do propisanog roka za prigovor dokazivati to pravo. Moći će priložiti vjerodostojnu dokumentaciju kojom mogu dokazati da su prije najmanje dvije godine odselili iz RH i od tada neprekidno živjeli u inozemstvu, da su se nakon 1. siječnja 2025. vratili i od tada imaju prijavljeno prebivalište i boravište u RH, dokaz da imaju hrvatsko državljanstvo, dokaz da su ostvarili pravo na privremeni boravak u svrhu useljavanja i povratka hrvatskog iseljeništva i sl.

Kako se olakšica primjenjuje do 1. siječnja prva oslobođenja Porezna uprava utvrdit će u posebnom postupku utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak za 2025. u 2026., te će se tek u lipnju 2026. znati podaci o broju građana koji su kao povratnici oslobođeni poreza na dohodak, piše Večernji list.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Rastu naknade za bolovanje, različiti iznosi ovisno o kategoriji

Objavljeno

-

By

Bolesni građani u radnom odnosu ubuduće bi kao HZZO-ovu naknadu nakon 42. dana bolovanja trebali dobivati maksimalno 995 eura mjesečno, kao i roditelji koji njeguju bolesno dijete, za razliku od 565 eura koliko trenutno iznosi limit HZZO-ove naknada za bolovanje.

Kako se doznaje u Ministarstvu zdravstva, zakonskim se izmjenama povećava limit HZZO-ovih naknada s 565 eura na 995 eura. To se odnosi se na sve kategorije bolovanja osim tri slučaja bolovanja kada nema limita – a riječ je o rodiljnom dopustu, bolovanjima zbog ozljede na radu i zbog smrti djeteta.

Primate li plaću od 5.000 eura, u tim će vam slučajevima HZZO isplatiti isti toliki iznos.

U ostalim slučajevima HZZO-ove su naknade limitirane i povećavaju se nakon 19 godina s maksimalnih 565, na 995 eura, što bi s trebalo realizirati skorim izmjenama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju.

Ujedno će se povisiti i najniži iznos naknade sa 110,36 eura na 353,15 eura.

Iznosi maksimalnih naknada nisu se mijenjali od 2006., kada je prosječna plaća iznosila oko 600 eura, a sada je 1366 eura.

Limitiranje maksimalnog iznosa znači da za mjesec dana bolovanja od HZZO-a nećete moći dobiti naknadu veću od 995 eura neto, bez obzira na to koliko iznosi vaša plaća, objašnjavaju u Ministarstvu.

Promjene se odnose na niz kategorija bolovanja. Riječ je, uz ostalo, o zaposlenicima koji su na bolovanju dužem od 42 dana, zatim o osobama koje su izolirane kao kliconoše, pratiteljima bolesnika, njegovateljima člana uže obitelji, kao i ženama na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći.

Poslodavac će, kao i do sada, snositi trošak naknade samo ako je njegov zaposlenik osobno bolestan i to prva 42 dana bolovanja.

Za sve ostale kategorije, od prvoga dana bolovanja, naknade idu na teret HZZO-a ili državnog proračuna.

Naknada za bolovanje podmiruje se iz državnog proračuna ako je bolovanje posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu ili ako je zaposlenik izoliran zbog pojave zaraze u svojoj okolini.

Limitirane naknade

Iako se za pojedine kategorije bolovanja u zakonu navodi da osiguranik dobiva stopostotnu naknadu, važno je imati na umu da postoji limit. Npr. roditelju koji ide na bolovanje za dijete do tri godine Zakon omogućava stopostotnu naknadu plaće. No to ne znači da će dobiti svoju punu plaću koja npr. prelazi 1000 eura. Naknada je limitirana i sada maksimalno iznosi 565 eura mjesečno, a ubuduće bi to trebalo biti 995 eura.

Isti je slučaj i nakon 42. dana bolovanja otvorenog zbog bolesti zaposlene osobe.

Njega djeteta starijeg od tri godine iznosi 70 posto osnovice, pa će roditelj za mjesec dana moći dobiti maksimalno 995 eura. Primjerice, roditelj koji ima tisuću eura plaću dobit će ubuduće za dijete do tri godine naknadu od 995 eura, a za starije dijete – 700 eura.

Što se tiče dugotrajnih bolovanja zaposlenika, prvih šest mjeseca naknada plaće iznosi 70 posto osnovice, a nakon toga 80 posto. U slučaju da je zaposlenik neprekidno na bolovanju 18 mjeseci prema istoj dijagnozi, naknada plaće pada na 50 posto. Ako dođe do prekida bolovanja ili promjene dijagnoze, izračun kreće iz početka.

Iznimka su onkološki bolesnici, kojima se naknada plaće nakon 18 mjeseci bolovanja ne smanjuje na 50 posto, kao i osobi koja njeguju dijete oboljelo od zloćudne bolesti, zaposlenicima na hemodijalizi ili bolesnicima podvrgunitim transplantaciji.

HZZO u 2023. platio naknade za bolovanja 208 milijuna eura

U Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje (HZZO) zadnje podatke o bolovanjima imaju za 2023. godinu. Te je godine evidentirano gotovo 20 milijuna dana bolovanja, za što je HZZO isplatio naknade od 208 milijuna eura.

Dnevno je u prosjeku bilo 64 tisuće zaposlenih građana na bolovanju, a stopa bolovanja bila je 3,68.

Primjetno je i da je stopa bolovanja 2023. bila niža u odnosu na prethodnu 2022 godinu.

Naime, u 2022. godini stopa bolovanja iznosila je 4,12., a na naknade je utrošeno 9,2 milijuna eura više nego 2023.

HZZO redovito provodi kontrolu bolovanja i prekida ona koja su neopravdano otvorena.

U 2022. godini kontrolirano je 39.107 bolovanja, a zatvorena su u 13.074 slučaja. U kontrolama na zahtjev poslodavca, HZZO je izrekao mjere za 112 ordinacija, a u redovnim i izvanrednim kontrolama bolovanja, ugovorne mjere izrečene su za 157 kontroliranih ordinacija (tri posto).

U 2023. godini kontrolirana su 28.844 bolovanja, a zatvorena su u 7995 slučajeva.

U kontrolama na zahtjev poslodavca, HZZO je izrekao mjere za 69 ordinacija, a u redovnim i izvanrednim kontrolama bolovanja, ugovorne mjere izrečene su za 99 kontroliranih ordinacija (tri posto).

 
Nastavi čitati

Hrvatska

ORGOMAN SKOK OBOLJELIH OD GRIPE / Evo u kojim je županijama prijavljeno najviše slučajeva

Objavljeno

-

By

Prema posljednjim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), u Hrvatskoj je zabilježen velik skok oboljelih od gripe.

U Hrvatskoj je tijekom sezone gripe 2024./2025., zaključno s 26. siječnja 2025. godine pristiglo 12127 prijava oboljelih od gripe, pri čemu je u zadnjem tjednu zaprimljeno 6124 prijava.

HZJZ

Prijave gripe zaprimljene su iz svih županija, pri čemu 50% svih prijava u zadnjem tjednu čine prijave iz Splitsko-dalmatinske županije, Grada Zagreba, Primorsko-goranske, Varaždinske i Zagrebačke županije. Najveća kumulativna stopa prijava gripe na 100 000 stanovnika bilježi se u Karlovačkoj županiji i Varaždinskoj županiji.

HZJZ

Među pristiglim prijavama gripe stopa incidencije je uobičajeno najveća u djece predškolske dobi, a najniža u osoba u dobi od 65 godina i više.

HZJZ

Iako je u zadnjem tjednu prijavljeno više oboljelih u odnosu na isto razdoblje tijekom prethodne četiri sezone, kretanje gripe je još uvijek unutar očekivanog u usporedbi sa sezonama gripe prije pandemije covida-19.

Uz sezonu gripe uobičajeno se povezuje tzv. višak smrti odnosno povećani broj umrlih u odnosu na broj umrlih izvan sezone gripe. To je posljedica činjenice da je gripa u određenim rizičnim skupinama kao što su osobe u dobi od 65 godina i stariji te kronični bolesnici neovisno o dobi, češće praćena komplikacijama i smrtnim ishodom.
Teško je reći koliko stvarno osoba umre izravno ili, što je češće, neizravno od gripe (kao posljedica pogoršanja osnovne bolesti ili komplikacije, poput upale pluća ili sepse). Tijekom ove sezone do sada je prijavljeno dvadeset smrtnih ishoda zbog gripe i njezinih komplikacija, navodi HZJZ.

Prema podacima Nacionalnog referentnog centra za gripu Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo bilježi se daljnji porast u udjelu pozitivnih na virus gripe te je u 4. tjednu 2025. iznosio oko 40 % testiranih uzoraka. U oko 60% pozitivnih nalaza detektiran je virus gripe A, a u ostatku virus gripe B. Među subtipiziranim uzorcima pozitivnim na gripu A i dalje prevladava virus A/H1N1pdm09, uz sporadičnu detekciju A/H3N2.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Zbog bure uključen žuti Meteolaram za dio zemlje, evo gdje je moguć snijeg

Objavljeno

-

By

Pixabay

U većini će krajeva prijepodne biti promjenjivo, ponegdje u unutrašnjosti i pretežno oblačno uz moguće malo kiše, a u najvišim predjelima Gorskog kotara i snijega, prognozira za subotu Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) i dodaje kako bi poslijepodne moglo biti i sunčanih razdoblja.

U Dalmaciji će biti suho i barem djelomice sunčano vrijeme.

Vjetar će puhati slab do umjeren sjeveroistočni, na Jadranu slaba i umjerena bura, pod Velebitom i jaka, a u Dalmaciji prema otvorenom moru jugo.

Najviša dnevna temperatura kretat će se od 6 do 11, na Jadranu većinom od 13 do 18 Celzijevih stupnjeva.

Žuti Meteoalarm

Za dio zemlje – zapadnu obalu Istre, Kvarner i Kvarnerić i Velebitski kanal – na snazi je žuti Meteoalarm zbog pojačane bure.

DHMZ/screenshot

“Iako su uobičajene i česte u ovoj regiji, očekuje se lokalno ili potencijalno opasne brzine vjetra koje uzrokuju valove rizične za manja plovila. Neiskusni pomorci, posebno oni koji upravljaju manjim brodovima, trebali bi izbjegavati plovidbu u tim uvjetima i obratiti pozornost na pomorsku prognozu te pri planiranju razmotriti vjetar i uvjete na moru. Moguće je da neki katamarani neće ploviti pa ako putujete, pratite informacije o prometu”, navodi DHMZ.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu