Connect with us

Svijet

Veliki korak za znanost: Kineski istraživači uspjeli stvoriti miševe s dva oca

Objavljeno

-

Kineski znanstvenici uspješno su upotrijebili složeni inženjering embrionalnih matičnih stanica za stvaranje miševa s dva oca koji su dosegli odraslu dob, prema istraživanju objavljenom u utorak.

Znanstvenici su prethodno to postigli s miševima s dvije majke, ali pokušaji da se stvori zdrav miš s dva oca koji su dosegnuli odraslu dob bili su neuspješni.

Nova studija, objavljena u časopisu Cell Stem Cell, opisuje kako su istraživači pod vodstvom Wei Lija s Kineske akademije znanosti (CAS) u Pekingu modificirali 20 ključnih utisnutih gena u “strategiji koja učinkovito rješava najteže razvojne nedostatke u embrijima s dva oca.” Također su otkrili da su ove izmjene dovele do matičnih stanica sa stabilnijom pluripotencijom – sposobnošću stanice da se diferencira u druge vrste stanica.

“Ova otkrića pružaju snažne dokaze da su abnormalnosti utiskivanja glavna prepreka jednospolnoj reprodukciji sisavaca”, rekao je Guan-Zheng Luo sa Sveučilišta Sun Yat-sen u Guangzhouu, u južnoj Kini.

“Ovaj pristup može značajno poboljšati ishode razvoja embrionalnih matičnih stanica i kloniranih životinja, utirući obećavajući put za napredak regenerativne medicine.”

Istraživači su rekli da pristup još uvijek ima ograničenja, s manje od 12 posto održivih embrija koji dožive rođenje, a svi rođeni ne dosegnu odraslu dob.

Većina miševa koji su doživjeli odraslu dob imali su promijenjen rast i kraći životni vijek i svi su bili sterilni, iako su pokazali povećanu učinkovitost kloniranja, prema istraživačima.

“Daljnje modifikacije utisnutih gena mogle bi potencijalno olakšati stvaranje zdravih miševa koji su sposobni za proizvodnju živih spolnih stanica i dovesti do novih terapijskih strategija za bolesti povezane s upisivanjem”, rekao je Zhi-Kun Li iz CAS-a.

Znanstvenici su rekli da, usprkos ograničenjima, ovo postignuće ostaje veliki korak naprijed, dodajući da sljedeći put namjeravaju primijeniti ove pristupe na veće životinje, uključujući majmune.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Svijet

Talijani o buri koja je puhala ovih dana: “Ona je lijek za cijeli Mediteran”

Objavljeno

-

By

Talijansko utočište za divlje životinje Area Marina Protetta Miramare objavilo je da je bura koja je ovih dana zahvatila Tršćanski zaljev zapravo lijek za cijeli Mediteran.

Njihovo objašnjenje prenosimo u cijelosti. “Jeste li znali da je bura koja je proteklih dana zahvatila Tršćanski zaljev lijek za cijeli Mediteran?

Kad ovaj katarzični vjetar snažno puše na našem moru, pokreće struju hladne i slane vode koja se, budući da je gušća, spušta u dubine i klizi uz talijanske obale prema Otrantu, privlačeći s juga topliju i manje slanu vodu. Iz ove prve “razmjene” nastaje jadranska cirkulacija. No tu nije kraj.

Jer kada gusta voda izazvana burom dođe do Otranta, spaja se sa sličnom tirenskom strujom koja dolazi iz Lavljeg zaljeva: te dvije istinske sile prirode zajedno s dna Sredozemlja “kreću” prema Gibraltarskom tjesnacu i kad prođu, privlače vodu iz Atlantskog oceana.

Bez ove dvije struje, ukratko, naše more bilo bi mrtvo more”, poručuju iz ovog talijanskog utočišta.

 
Nastavi čitati

Svijet

Von der Leyen: Dat ćemo zemljama EU da se više zadužuju kako bi davale više za obranu

Objavljeno

-

Šefica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je da Europa mora usvojiti “mentalitet hitnosti” kada je riječ o sigurnosti i najavila da namjerava olabaviti stroga pravila zaduživanja kako bi europske države povećale investicije u obranu.

Želi da se olabave pravila zaduživanja da članice mogu više novca davati za obranu
“To će članicama omogućiti da značajno povećaju izdvajanja za obranu”, rekla je von der Leyen na konferenciji o sigurnosti u Münchenu. Po sadašnjim pravilima, proračunski manjak ne smije prelaziti tri posto a javni dug 60 BDP-a.

“Moramo usvojiti taj mentalitet hitnosti”, koji smo imali kada smo nabavljali cjepiva za koronavirus, istaknula je šefica izvršnog tijela EU.

Po njezinim riječima, blok danas na obranu troši oko dva posto GDP-a i prošle je godine povećao izdvajanja s 200 na 320 milijardi eura.

“Ali morat ćemo to značajno povećati. Rast s dva na tri posto značio bi stotine milijardi novih ulaganja”, rekla je Von der Leyen i najavila veće investicije iz zajedničkih fondova, uključujući Europsku investicijsku banku koja po sadašnjim pravilima ne smije kreditirati vojne projekte. Govoreći o Ukrajini, rekla je da je Europa, koja je toj zemlji dosad pomogla sa 130 milijardi eura, može osigurati trajan mir zajedno s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom.

“Predsjednik Volodimir Zelenski spreman raditi na miru koji poštuje žrtvu njegove zemlje i palih sunarodnjaka. “(Ruski predsjednik Vladimir) Putin mora pokazati da mu nije u interesu prolongirati rat, nego da je odustao od ambicije da uništi Ukrajinu. Neuspjeh Ukrajine bi oslabio i Europu i SAD”, rekla je.

Odgovorila na Trumpovu najavu
Odgovarajući na planove Trumpove administracije za uvođenjem carina Uniji, Von der Leyen je istaknula da trgovinski ratovi nemaju smisla i da carine pogađaju ljude s obje strane Atlantika.

“Neopravdane carine EU-u neće ostati bez odgovora. Koristit ćemo sve alate da obranimo naše interese i zaštitimo naše potrošače. Želimo dogovor koji je dobar za sve”, rekla je.

 
Nastavi čitati

Svijet

Airbnb na kraju prošle godine imao veliki skok prihoda

Objavljeno

-

Američka digitalna platforma za rezervaciju smještaja Airbnb izvijestila je o dvoznamenkastom skoku prihoda i u četvrtom tromjesečju, uz skok vrijednosti rezervacija i blago podignute cijene.

U razdoblju od listopada do prosinca prihod mu je poskočio za 11.8 posto, na 2.48 milijardi dolara, pokazalo je poslovno izvješće objavljeno jučer, što znači da je blago nadmašio gornju granicu najavljenog raspona. Kompanija je tako i četvrto prošlogodišnje tromjesečje zaključila s dvoznamenkastim rastom prihoda. Na početku 2024. bio je poskočio za 18 posto, a u proljetnom i ljetnom tromjesečju za otprilike 10 posto.

Prihodi su im na kraju prošle godine pratili tempo povećanja vrijednosti rezervacija, na 17.6 milijardi dolara.

Rast rezervacija i prihoda po noćenju
Prosječni prihod po noćenju porastao je pak samo jedan posto u odnosu na kraj 2023. godine i iznosio je 158 dolara. Kada se isključe promjene valutnih tečajeva uvećan je za dva posto, ponajprije zbog podignutih cijena, navode u Airbnb-ju.

Na platformi je u četvrtom tromjesečju rezervirano 111 milijuna noćenja i “iskustava”, za 11 posto više nego godinu dana ranije. Najveći skok bilježile su latinoamerička i azijsko-pacifička regija, za više od dvadeset posto. U regiji koja obuhvaća Europu, Bliski istok i Afriku rezervacije su porasle za nekih 12 posto. Prosječni prihod po noćenju bio je viši za šest posto nego na kraju 2023. godine zbog viših cijena, stoji u izvješću.

Očekuju novi rast
Airbnb je četvrto prošlogodišnje tromjesečje zaključio s neto dobiti od 461 milijun dolara. Na kraju 2023. godine bio je poslovao s neto gubitkom od 349 milijuna dolara.

Prilagođena dobit prije kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije porasla je za četiri posto, na 765 milijuna dolara.

U prva tri ovogodišnja mjeseca očekuju za četiri do šest posto veći prihod nego lani, u rasponu od 2.23 milijarde do 2.27 milijardi dolara. Napominju ipak da je usporedba s 2024. nepovoljna budući da Uskrs ove godine pada u travnju i da je prošla godina bila ‘prijelazna’.

Kada se isključe kalendarski faktori i promjene valutnih tečajeva, prihod bi u prvom ovogodišnjem tromjesečju trebao biti veći 10 do 12 posto nego lani, procjenjuju.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu