Connect with us

Hrvatska

90 posto Hrvata nije zadovoljno!

Objavljeno

-


U anketi Mediane Fides provodenoj od 26. do 30. listopada na uzorku od 743 ispitanika, 90,9 posto hrvatskih građana nezadovoljno je prilikama u Hrvatskoj. Prije tri godine o nezadovoljstvu stanja i lošem standardu te života u Hrvatskoj je mislilo gotovo upola manje građana, dok je onih koji su mislili da je situacija dobra bilo 48,5%. Danas su takvi, sada uvjerljiva manjina – ima ih 8,5%. Čak 61,5 posto građana ocjenjuje da je sadašnja situacija u Hrvatskoj vrlo loša. U prosincu 2007. samo je 11,8% dijelilo taj stav. Da je današnja situacija u Hrvatskoj uglavnom ili izrazito dobra, misli samo 8,5 posto, dok ih je prije tri godine bilo šeterostruko više – 48,5 posto.
Broj izrazito nezadovoljnih prilikama u Hrvatskoj u zadnje je tri godine porastao 5,5 puta ili čak 49,7 posto, što je strahovito puno.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Ovo je pet najtraženijih zanimanja u Hrvatskoj: Vrh popisa neće nikoga iznenaditi

Objavljeno

-

By

Indeks slobodnih radnih mjesta OVI za 2024. pokazuje da je potražnja za radom u odnosu na 2023. pala za 3,2 posto, objavio je u petak Ekonomski institut, Zagreb, čiji analitičari ne očekuju značajniji pad potražnje za radom u 2025. godini.

“Ukupan broj oglasa u 2024. godini bio je drugi najveći od 2005. godine, otkad pratimo indeks, ali manji u odnosu na rekordnu 2023. godinu. Najveći pad indeksa ipak je iza nas jer je ostvaren u prvih osam mjeseci, dok je u posljednjem tromjesečju zabilježen rast od 1,4 posto u odnosu na prethodno tromjesečje. Sudeći prema mjesečnim i desezoniranim podacima, OVI indeks se u 2024. godini stabilizirao te se uzimajući u obzir očekivana makroekonomska kretanja ne očekuje značajniji pad potražnje za radom u 2025. godini”, istaknuto je u objavi na internetskoj stranici EIZ-a.

Najveći doprinos godišnjem padu potražnje imali su oglasi u kojima su se tražili radnici s niskom kvalifikacijom, za 1,1 postotni bod, slijedili su oni sa srednjom kvalifikacijom, za 0,7 postotnih bodova, dok su najmanji negativan doprinos imali oglasi s traženom visokom kvalifikacijom, 0,2 postotna boda.

Stoga se i udio oglasa s niskom kvalifikacijom smanjio za jedan postotni bod, na 14,5 posto, dok su se udjeli oglasa u kojima se traže srednja i visoka kvalifikacija povećali tijekom 2024. godine za 0,7 odnosno 0,3 postotna boda, naveli su iz EIZ-a.

Prodavači najtraženiji

Na ljestvici najtraženijih pet zanimanja gotovo da i nije došlo do promjene u godinu dana. Tako, najviše su se tražili prodavači, kuhari su u 2024. godini pretekli konobare za jedno mjesto, te s trećeg mjesta “skočili” na drugo, a skladištari i vozači su ostali na četvrtoj i petoj poziciji.

Najveći doprinos ukupnom godišnjem rastu potražnje za radom zabilježili su oglasi u kojima su se tražili knjigovođe, profesori i zaposlenici u financijama, dok su se među najvećim negativnim doprinosima pronašli građevinski radnici, konobari, programeri, radnici u proizvodnji, teleoperateri i učitelji. Na rang ljestvici najtraženijih zanimanja najviše je pala potražnja za zidarima, s 25. pali na 30. mjesto, dok su se zanimanja farmaceuta, inženjera građevine i medicinske sestre popela za četiri mjesta – farmaceuti s 28. na 24., inženjeri građevine s 14. na 10., a medicinske sestre s 22. na 18. mjesto, piše u EIZ-ovoj analizi.

U 2024. godini zabilježeno je daljnje povećanje i broja i udjela ugovora na neodređeno, i to ponajviše nauštrb ugovora na određeno i sezonskog zapošljavanja. Udio ugovora na neodređeno tako je dosegnuo 53 posto, 4,8 postotnih bodova više u odnosu na godinu ranije, navodi se.

Sve regije osim južnog Jadrana s padom broja oglasa

Sve regije osim južnog Jadrana zabilježile su pad broja oglasa na godišnjoj razini, a među njima je prednjačila središnja Hrvatska s doprinosom od 1,4 postotna boda i udjelom od 58 posto u ukupnom broju oglasa. Pratile su je sjeverni Jadran s 1,2 postotna boda te istočna Hrvatska s 0,4 postotna boda. Također, i oglasi iz inozemstva su na godišnjoj razini pali za 29 posto te ostvarili negativan doprinos od 0,7 postotnih bodova.

Prema gore su “povukli” jedino oglasi u regiji južni Jadran koji su ostvarili godišnji rast od 6,5 posto te su ukupnom rastu broja oglasa doprinijeli s pozitivnim predznakom u iznosu od 0,9 postotnih bodova. Najtraženija zanimanja u toj regiji bila su ona prodavača, hotelijera/ugostitelja, inženjera građevine, kuhara i profesora, a najveći pad potražnje zabilježen je kod skladištara, konobara i zidara, izvijestili su iz EIZ-a.

OVI – Online Vacancy Indeks, mjesečni je indeks online oglasa slobodnih radnih mjesta razvijen na Ekonomskom institutu u suradnji s portalom MojPosao, a svrha mu je pružanje pravovremenih informacija o trenutnom stanju potražnje za radom.

OVI indeks izrađuje se jednostavnim prebrojavanjem broja jedinstvenih novih oglasa čiji rokovi prijave završavaju u mjesecu za koji se indeks izračunava. S obzirom na to da se uzimaju oglasi objavljeni putem samo jednog portala, broj oglasa izražava se kao indeks (bazna godina je 2020.).

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Sve je više viroza, liječnici upozoravaju: Najviše dominiraju ove infekcije

Objavljeno

-

By

Pexels

Liječnici imaju sve više posla, što je uobičajeno za ovo doba godine. Haraju viroze, a čekaonice u domovima zdravlja se pune.

Nakon blagdanskih dana, kažu, nešto je povećan i broj crijevnih viroza. Sve je više i slučajeva gripe, pa liječnici upozoravaju – treba paziti na higijenu, izbjegavati veća okupljanja u zatvorenim prostorima, a u slučaju pojave simptoma potražiti liječničku pomoć kako bi se spriječile moguće komplikacije.

“Pojačani su pregledi, pojačane su posjete. Jako puno pacijenata se javlja te puno ljudi ima respiratorne simptome – kašalj, suh, vlažan, sekrecija na nos i grlobolje”, objasnila je liječnica obiteljske medicine Jana Car za Dnevnik.hr.

“Najviše dominiraju respiratorne infekcije, ako gledamo kroz cijeli prosinac tu su bile rinovirusne infekcije, adenovirusne ako govorimo o djeci, a ubrzo je uslijedio i značajniji porast osoba oboljelih od gripe i respiratorno-sincicijskog virusa”, rekao je infektolog Zoran Barušić.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Na snazi niz upozorenja. Snijeg pada diljem kopna, na obali moguća jaka nevremena

Objavljeno

-

foto: HAK

Stigla je najavljena promjena vremena. Diljem kopna pada snijeg, a u dijelovima zemlje već se stvara snježni pokrivač. Snijeg pada u Lici, Gorskom kotaru, ali i u unutrašnjosti – U Zagrebu, Karlovcu, Sisku, Bjelovaru, Kutini…

Kako najavljuju meteorolozi, očekuje se stvaranje snježnog pokrivača na kopnu, posebno u gorskim predjelima, gdje bi moglo pasti i preko 30 centimetara novog snijega.

Na Jadranu su lokalno mogući izraženi pljuskovi s grmljavinom, osobito na krajnjem jugu. Prema večeri sa sjeverozapada postupno razvedravanje i prestanak oborine.

Vjetar prijepodne umjeren sjeveroistočni i sjeverozapadni, prolazno na udare i jak. Na Jadranu će umjeren do jak jugozapadnjak i jugo okretati na buru, lokalno na udare i olujnu, tijekom jutra na sjeveru, a krajem dana na krajnjem jugu.

Temperatura zraka između -2 i 3, na Jadranu od 6 do 11 Celzijevih stupnjeva. Navečer osjetno hladnije.

Na snazi upozorenja

DHMZ je danas za središnje i gorske predjele upalio žuti alarm zbog snijega i moguće poledice te obilnih padalina. Na obali je na snazi žuti alarm zbog mogućih jakih grmljavinskih nevremena, ali i zbog jakog jugozapadnog vjetra, koji će okretati na buru.

HAK poslao upozorenje vozačima

“Zbog promjenjivih meteoroloških uvjeta, prije polaska na put informirajte se o stanju u prometu na internetskim stranicama ili aplikaciji Hrvatskog autokluba (informacije su dostupne u realnom vremenu kada nastupe promjene za pojedine skupine vozila, o čemu odlučuju nadležne cestarske službe u RH) i provjerite meteorološke uvjete na internetskim stranicama Državnog hidrometeorološkog zavoda”, objavio je Hrvatski autoklub.

Kolnici su mokri i skliski od kiše, a u Gorskom kotaru, Lici, središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj mjestimice pada snijeg. Vozačima savjetujemo da prilagode brzinu i način vožnje uvjetima na cestama te na put ne kreću bez zimske opreme, dodali su.

Zbog zimskih uvjeta zabrana je prometa za kamione s prikolicama i tegljače s poluprikolicama te za vozila koja nemaju propisanu zimsku opremu na cestama u Lici i Gorskom kotaru.

Za sav promet zatvorene su (zbog snijega ili srušenih stabala):

  • ŽC4030 Duzluk – Kutjevo
  • ŽC4100 Gornji Vrhovci – Poljanska
  • ŽC4253 Slatinski Drenovac – Jankovac
  • ŽC5217 Bruvno – Mazin – Dobroselo – Donji Lapac.

U nastavku petka i dalje tmurno uz kišu i snijeg, no već poslijepodne sa sjeverozapada postupno razvedravanje. Umjeren do jak jugozapadnjak zamijenit će bura, u unutrašnjosti pušu sjeveroistočnjak i sjeverozapadnjak na istoku Hrvatske.

U subotu će biti od jutra duž Jadrana pretežno sunčano, u unutrašnjosti mjestimice s maglom koja se može dugotrajnije zadržavati. Jutro će na kopnu biti hladno, stoga treba računati na pojavu mraza, a vozače se poziva na oprez zbog poledice uslijed niskih temperatura. Bura će oslabjeti.

Stabilizacija će biti kratkog vijeka i već tijekom nedjelje sa zapada će navirati oblaci, ponovno će zapuhati jugo i jugozapadnjak, na sjevernom Jadranu i u Gorskom kotaru može pasti malo kiše prema kraju dana.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu