Connect with us

Hrvatska

"Naša se djeca 'predoziraju' Metadonom!"

Objavljeno

-

Ivana Ledenko (Foto: Ivan Katalinić)

Ivanka Ledenko, "Nada"


“Poštovani,
javljamo Vam se otvorenim pismom u kojem izražavamo nezadovoljstvo dosadašnjim načinom provođenja i primjene metadonske terapije u liječenju bolesti ovisnosti, kako u Zadru, tako i u cijeloj RH. Naime, mi roditelji smo uočili veliku zlouporabu terapije Heptanona koja se primjenjuje u svakodnevnom liječenju ovisnika. Velika većina ovisnika, među njima i naša djeca taj pripravak ne uzimaju onako kako se to preporučuje u Smjernicama koje je propisalo Ministarstvo zdravstva i Vladin Ured za droge, već Heptanon koriste za uličnu preprodaju i time doprinose evidentnom porastu kriminala. Problem vidimo u tome što ovisnici propisanu terapiju ne piju svakodnevno pred zdravstvenim radnikom, već je dobijaju jedan ili dvaput na tjedan čime se povećava rizik za zluporabu, a učinak liječenja se poništava.
Mi, roditelji ovisnika iz Udruge ‘NADA’ Zadar, uz podršku 20 udruga, pokrenuli smo peticiju u kojoj smo željeli skrenuti pozornost javnosti da se provodi loša kontrola primjene terapije Metadonom u liječenju ovisnosti, te da je unaprijed određeno da nam vlastita djeca budu osobe koje će čitav život biti na tabletama, a uz to uredno konzumirati ostale opojne droge. Dnevne doze koje se prepisuju znaju biti i 40 tbl. dnevno (a to je 200 mg) što se izravno kosi sa smjernicama koje su zakonom određene. Prikupili smo 1.500 potpisa građana koji nas podržavaju u ovoj borbi za bolje sutra, a smatramo da time pomažemo i nekoj novoj djeci koja rastu i nad kojima isto tako vreba droga kao najveći karcinom društva.
Želimo da se čuje glas roditelja koji na svojim leđima nose križ borbe protiv ovisnosti, a ne da nas se klasificira kako se izjasnio dr. Slavko Sakoman: „…..protiv metadona su samo frustrirane Zadranke“. Mi, ponavljamo, nismo protiv metadona, već protiv njegove loše primjene u praksi, te smatramo da su promjene neophodne kako bi rezultati liječenja bili vidljiviji. Reagirajući na članak na Z NET portalu u kojemu dr. Sakoman tvrdi da su ‘protiv metadona samo frustrirane Zadranke’, mr.sc. Đula Rašinović-Sunara, dr. med. (predsjednica Udruge za promicanje prava pacijena) konstatira da dr.  Sakoman krši liječnički kodeks, jer su to odredbe Kodeksa medicinske etike i deontologije, (kao što konstatira i Leonardo Bressan, dr. med – tajnik koordinacije Hrvatske obiteljske medicine te prof. dr. Zlatko Miliša sa Sveučilišta u Zadru) pa se pitamo nije li Hrvatska liječnička komora sada na potezu!? Pitamo se je li to rodna diskriminacija, pa  molimo mjerodavne da se oglase (i) protiv takvog krajnje neetičkog postupka?!
Obraćamo se putem svima koji obnašaju odgovorne funkcije u RH, ali i cjelokupnoj javnosti da se čuje  glas nas očajnih  roditelja, jer danas su to naša djeca, a sutra možda i vaša.”
Predsjednica Udruge Nada
Ivanka Ledenko

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. jana

    4. studenoga 2010. at 23:19

    Svaka čast gosp.Ledenko i svim ostalim članovima udruge Nada!
    Nemojte odustati jer jedino tako možda uspijete pomoći sadašnjim a i budućim ovisnicima !

     
  2. antonia

    4. studenoga 2010. at 23:22

    Slažem se sa vama da se metadon zloupotrebljava i da se to pod hitno treba riješiti ako želimo pomoći svojoj djeci.

     
  3. ivo

    4. studenoga 2010. at 23:28

    Više od 20 tableta metadona se nebi smjelo davati dnevno jer sve preko nema različitog efekta djelovanja pa mi nije jasno zašto se daje više i koji je to kreten odobrio??????????????????????????????????????

     
  4. alexandra

    4. studenoga 2010. at 23:43

    Izgleda da ste nekoga dirnuli u bolnu točku kad vas tako napadaju. Ali samo hrabro naprijed jer se ovisnicima treba početi kontrolirano davati terapija i to svakodnevno, pa bi ih većina i odustala. Kad bi ih trebali baš popiti tj, kad ih nebi dobivali jednom tjedno pa ih nebi mogli imat i za prodavanje većina se nebi ni prijavljivala na njih već bi potražili pomoć u zajednicama i komunama gdje im se jedino i može pružit adekvatna pomoć!

     
  5. Udruga HVIDR-a Zadar

    5. studenoga 2010. at 10:22

    Udruga HVIDR-a Zadar surađuje sa Udrugom Nada i gđom Ledenko i apsolutno ih podupiremo u njihovoj borbi protiv ovisnosti . Što se tiče komentara dr. Sakomana da se tu radi o isfustriranim babama iz Zadra, to dovoljno govori o kulturi njega kao osobe. Gosp. Sakoman, Udruga HVIDR-a Zadar stoji iza gđe Ledenko i njihovih nastojanja da se izbore za svoju djecu i djecu ovog grada. Želite li i nas i naših preko 1000 članova proglasiti babama ? Niti gđa Ledenko , niti naše udruge nisu za zabranu metadona, već smo za njegovu strožu kontrolu. Svaka terapija, pa i ta – morala bi ići od maksimuma prema minimumu, a ne obrnuto. Na kraju bismo postavili pitanje : Gospodine Sakoman, borite li se Vi za farmaceutske kompanije ili za djecu koje zastupaju gđa Ledenko i ostale majke ? Ako mislite da borba za detoks jedinicu i borba za kontrolu metadona od strane Udruge Nada, Udruge HVIDR-a Zadra i ostalih 20 udruga pretjerana, za Vašu informaciju dr. Sakoman – mi se tek zagrijavamo za borbu.

     
  6. Veselko

    5. studenoga 2010. at 15:21

    Imam osobnih iskustava u liječenju, tretiranju ovisnika i članova njihove (moje-naših) obitelji, ja sam roditelj i aktivista više udruga koje pomažu ovisnicima i njihovim obiteljima te mi je PROBLEMATIKA OKO PRIMJENE zamjenskih terapija nad prosječno poznata.
    U potpunosti razumjem i podržavam aktivnosti udruge Nada iz Zadra, te čestitam gđi.Ledenko na odlučnosti i hrabrosti da se suprostavi moćnim farmaceutskim lobijima i pojedinim neodgovornim lječnicima koji omogućuju dilanje zamjenskim terapijama,predoziranje i ubijanje naše-vaše djece.
    Iznimno cijenim zalaganja uvaženog prof.Sakomana kojeg ja nazivam ocem uvođenja zamjenskih terapija u liječenju ovisnika u RH, te znam da kao koordinator ima uvid o primjeni zamjenskih terapija. Slobodan sam ga pitati i zamoliti da objavi koliko je u njegovu timu lječnika sankcionirano i diljem RH zbog ne provođenja obavezujuće strategije liječenja ovisnika u RH ?
    Usudim se zahtjevati nužnost nadzora lječnika kod izdavanja i primjene zamjenskih terapija ako njihovi pacijenti dilaju istom.
    Kada bi policija osim ovisnika prijavila i nadležnog lječnika-sučesnika za dilanje zamjenskom terapijom,problem bi postao zanemariv.
    Koristim priliku da pozovem sve udruge,aktiviste i sve ostale koji se žele uključiti da incijativa udruge Nada zaživi po cijeloj RH.
    Želim da civilno društvo može vršiti nadzor i prijaviti nepravilnosti kada zna za problem na terenu.
    Provjereno znam da struka, odgovorni i civilno društvo znaju za problem o njemu se debatira ali se ne sankcionira od nadležnih ! ZAŠTO ? ??

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

VIDEO / Kod Istre snimljena posebna vrsta morskog psa

Objavljeno

-

By

Fakultet prirodnih znanosti u Puli/Screenshot/Facebook

Fakultet prirodnih znanosti u Puli objavio je snimku koja je nastala u Medveji, mjestu na istočnoj obali Istre.

“Profesionalni ribar Nikola Franković poslao nam je snimku psine goleme (𝐶𝑒𝑡𝑜𝑟ℎ𝑖𝑛𝑢𝑠 𝑚𝑎𝑥𝑖𝑚𝑢𝑠), koju je uočio prije nekoliko dana ispred lučice u Medveji, na udaljenosti od oko 200 metara od obale. Jedinka je bila na površini mora, a njezina duljina procijenjena je na oko 8 metara”, pišu.

“Psine goleme najčešće se i zamjećuju dok se polako kreću uz samu morsku površinu. Ovakvo ponašanje donijelo im je ime “basking shark” (od engleske riječi bask, što znači “uživati na suncu”), jer se čini kao da se izležavaju i upijaju sunčevu toplinu”, objavljeno je na stranicama fakulteta.

Nisu agresivni i općenito su bezopasni za ljude.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Plenković: “Nužno je uvažiti interese Hrvata u BiH”

Objavljeno

-

By

Nužno je uvažiti interese Hrvata u Bosni i Hercegovini u pogledu modela izvedbe projekta Južne plinske interkonekcije, objavio je premijer Andrej Plenković na društvenoj mreži X u utorak. “Vezano za projekt Južne plinske interkonekcije, @VladaRH osigurala je preduvjete za realizaciju ovog projekta kojim bi se plin s LNG terminala na Krku dopremao u BiH, čime pridonosimo energetskoj sigurnosti BiH. U pogledu modela izvedbe projekta, smatramo nužnim da se uvaže interesi hrvatskog naroda u BiH”, objavio je Plenković nakon sastanka s Draganom Čovićem, predsjednikom HDZ-a BiH. Zastupnički dom parlamenta Federacije BiH u četvrtak navečer je izglasao prijedlog zakona o Južnoj interkonekciji, odnosno o povezivanju plinskih mreža Hrvatske i BiH, no zakon nisu podržali zastupnici iz HDZ BiH jer on sadrži odredbu po kojoj bi projekt trebala realizirati tvrtka BH Gas iz Sarajeva.

Hrvatska i bošnjačka strana godinama nisu uspijevale naći rješenje za problem koji je nastao nakon što je HDZ BiH tražio da projekt Južne interkonekcije ne provodi tvrtka BH Gas nego potpuno nova tvrtka čije bi sjedište bilo u Mostaru.

Zakon predviđa izgradnju plinovoda od Zagvozda u Hrvatskoj pravcem ka Posušju u BiH odakle bi se račvao prema Kupresu, Bugojnu pa do Travnika odnosno ka Mostaru.

Zakon usvojen u četvrtak može stupiti na snagu samo ukoliko dobije potporu Doma naroda entitetskog parlamenta gdje se klub Hrvata u kojemu većinu ima HDZ BiH može pozvati na zaštitu vitalnog nacionalnog interesa o kojemu onda odlučuje Ustavni sud Federacije.

Plenković je ocijenio da nije dobra odluka da se Hrvate preglasa i nametne Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji.

“Svako nametanje nije dobro. Svako preglasavanje je još gore. Bosna i Hercegovina treba skladno funkcionirati, ali ne tako da se jednom od ta tri naroda čini to. To je poanta, pogotovo ako plin treba doći iz Hrvatske i na temelju hrvatske investicije. Meni to djeluje jako neobično. Ima vremena. Sve se uvijek može popraviti i zato ćemo mi nastojati tu biti konstruktivni kao što svo vrijeme jesmo”, rekao je Plenković novinarima u Zagrebu prošlog tjedna.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Hrvatski BDP per capita po paritetu kupovne moći na 76 posto EU prosjeka

Objavljeno

-

By

Prema izvješću Državnog zavoda za statistiku, bruto domaći proizvod (BDP) po stanovniku u Hrvatskoj izražen u paritetu kupovne moći za 2023. doseže 76 posto prosjeka 27 članica EU-a, a istu razinu tog prosjeka dosegla je i stvarna individualna potrošnja (SIP) po stanovniku, čime smo se zadržali među europskim zemljama na dnu ljestvice, uz bok Slovačke i Estonije. DZS, koji zajedno sa statističkim uredima ostalih europskih zemalja sudjeluje u Europskom programu usporedbe radi međunarodnog uspoređivanja fizičkog obujma svih kategorija finalne potrošnje BDP-a svih zemalja sudionica projekta, u utorak je objavio najnovije analize ekonomskih pokazatelja (BDP i SIP) po stanovniku, iskazane standardom kupovne moći (SKM), za razdoblje od 2021. do 2023. s naglaskom na posljednju referentnu godinu.

Luksemburg s najvećim BDP-om i SIP-om prema SKM-u
Od država članica EU-a, najveći BDP po stanovniku prema standardu kupovne moći (SKM) ima i dalje Luksemburg, u visini 137 posto iznad prosjeka Unije, dok se na samom dnu ljestvice zadržala Bugarska, na 64 posto prosjeka EU-a. Rezultati Europskog programa usporedbe cijena i BDP-a pokazuju da BDP po stanovniku u Hrvatskoj iskazan SKM-om za 2023. iznosi 76 posto prosjeka 27 članica EU-a, odnosno bio je 24 posto ispod prosjeka Unije. Usporedbe radi, u 2022. bio je na 72 posto prosjeka u EU, a u 2021. na 70 posto tog prosjeka, pokazuju tablice.

Najbliže Hrvatskoj su Poljska i Mađarska, s BDP-om po stanovniku na razini 77 posto prosjeka EU-a.

Najveća razina BDP-a po stanovniku u Luksemburgu dijelom je posljedica velikog udjela prekograničnih radnika u ukupnom broju zaposlenih. Iako prekogranični radnici sudjeluju u BDP-u, oni ne čine dio rezidentnog stanovništva koji je uključen u izračunavanje BDP-a po stanovniku, podsjećaju u priopćenju.

Uobičajeno je da se BDP po stanovniku koristi kao pokazatelj razine blagostanja u državama, ali on nije jedini takav pokazatelj.

Pokazatelj koji bolje odražava stanje blagostanja u kućanstvima jest SIP po stanovniku i homogenija je kategorija od razine BDP-a. No, bez obzira na homogenost te kategorije još uvijek postoje znatne razlike među državama članicama, napominje DZS.

SIP po stanovniku prema SKM-u među državama članicama EU-a u 2023. zadržao se u širokom rasponu i to od 30 posto ispod prosjeka EU-a u Bugarskoj i Mađarskoj do 36 posto iznad tog prosjeka u Luksemburgu.

Rezultati Europskog programa usporedbe cijena i BDP-a pokazuju da je u Hrvatskoj SIP po stanovniku prema SKM-u u 2023. bio na razini 76 posto prosjeka u EU, odnosno 24 posto ispod tog prosjeka, kao i BDP po stanovniku.

Usporedbe radi, u 2022. i 2021. godini SIP po stanovniku u Hrvatskoj iznosio je 74 posto prosjeka Unije, pokazuju tablice statističkog ureda.

Hrvatska je u skupini zemalja s najnižom razinom SIP-a po stanovniku, koju čine Grčka, Slovačka, Estonija, Latvija, Bugarska i Mađarska, čiji je raspon od 20 do 30 posto ispod prosjeka 27 članica EU-a, navodi se u priopćenju DZS-a.

SIP po stanovniku prema SKM-u na razini je prosjeka Unije u Italiji i Cipru, pokazuju tablice.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu