Connect with us

Hrvatska

Vrančić: "Mnogi bi jedva dočekali da se uzdrma HDZ u Zadru!"

Objavljeno

-

Kampanja HDZ-a mjesni odbor Bokanjac (Foto: Ivan Katalinić)
Nositelj liste za vijeće mjesnih odbora u MO Bokanjac, Olivio Meštrović, kazao je na predizbornom skupu HDZ-a, koji u tom mjesnom odboru koalira s HSS-om, kako je jedna od bitnijih stavki u narednom periodu dovršetak projekta obnove katastra i zemljišnih knjiga, a potom i uređenje Trga sv. Šimuna i Tadije sa spomen obilježjem poginulim hrvatskim braniteljima.
– Svakako je među najbitnijim stavkama i uređenje puta do groblja, uključujući kolnik i druge zelene površine. U planu je i izrada sportskog kompleksa kod škole, nadogradnja dječjeg vrtića, a i otvaranje ljekarne, kazao je Meštrović i dodao kako su ljudi koji vode MO Bokanjac stručni i moralni, a da su to i dokazali.
– Uvjeren sam da će mještani prepoznati naš rad te da će ovaj sastav i dalje voditi politiku mjesnog odbora Bokanjac.
Gradonačelnik Zvonimir Vrančić kazao je kako osjeća lagano negodovanje mještana.
– Imam blagi osjećaj da ste za Bokanjac očekivali više. Ne znam kako vi, ali ja osjećam da smo vam malo ostali dužni. Mislili smo da ćemo uspjeti dovršiti vrtić, no ponajviše radi financija to nije ostvareno. Obvezujemo se nekoliko stvari riješiti i to ćemo i realizirati, kazao je Vrančić i nastavio o važnosti izgradnje vrtića.
– Vrtić nam je prioritet, natječaj je u tijeku, a radove planiramo za početak siječnja. Također je bitno uređenje nogostupa i rasvjete za koje je projekt gotov. Ne mogu obećati da će to biti odmah početkom godine, ali tijekom sigurno hoće, rekao je Vrančić i dodao da je u izradi i projekt za uređenje spomenutog Trga.
– Dolazak kanalizacije je također važan i na tome uskoro počinju radovi. Između 12 i 18 mjeseci taj bi problem trebao biti gotov. Ako nismo udovoljili vašim zahtjevima u protekle četiri godine, dozvolite nam da nastojimo u naredne četiri. Do ljeta bi Grad Zadar trebao biti financijski stabilan za praćenje naših ambicija. U Bokanjcu sigurno nećete pronaći bolje ljude od ovih da rade za vas. Izvedite Bokanjac na izbore i glasujte za nas, kazao je Vrančić i nastavio:
– I u političkom smislu su ovi izbori izuzetno važni. Mislim da se može reći da od 1995. godine Zadar napreduje iznimno. HDZ je meta koju se pokušava uzdrmati, ne vodi se kampanja za MO ovaj ili onaj, već se vodi kampanja među strankama. Jedva bi mnogi dočekali da se uzdrma HDZ u Zadru. Igraju se podzemne igre koje žele uzdrmati nastojanja HDZ-a. Imamo razloga biti zadovoljni, ostanimo čvrsti i kompaktni i tako ćemo najbolje napredovati, zaključio je Vrančić.

Mještani: “Vikendom nemamo autobus!”
Nakon govora stranačkih vođa, mještani su postavljali upite o raznoj problematici. Jedan mještanin je kazao kako semafore za izlaz s Bokanjca treba maknuti jer ih je preveliki broj.
– Vezano za semafore, ili ih maknite vi ili ćemo ih mi srušiti. Svako jutro čekamo tri semafora, kazao je jedan mještanin, na što se nadovezao drugi s problemom kilometar duge ulice Put Vrela.
– Po cijeloj duljini ulice Put Vrela imate svega dva označena pješačka prijelaza i jedno razbijeno ogledalo koje tako stoji već osam mjeseci, a tamo su čak 84 kuće, mi tako više ne možemo, kazao je.
Vrančić mu je na to rekao kako se za ogledalo moglo javiti te da bi taj problem bio žurno riješen, a i problem prijelaza ceste.
Kao problem je jedna mještanka navela što nakon 15: 00 sati vikendom ne voze autobusi te da bi se takav problem trebao riješiti u korist mještana.
– Svi ćemo vam dati punu podršku, samo malo više radite. Problem je kad se šiptar doseli na Bokanjac i napravi kuću na dva kata i crnu jamu ispred kuće. I taj isti svakodnevno troši 400 bjelanjaka, a 400 žumanjaka baci u crnu jamu te mu svaka dva dana moraju dolaziti crpiti crnu jamu, žalio se mještanin, na što mu je Gradonačelnik kazao kako za tu situaciju nisu znali te da se to trebalo javiti Gradu.

Kandidati HDZ-a i HSS-a za MO Bokanjac
Olivio Meštrović, Aleksandar Švenjak, Leonardo Dražević, Bruno Pavić, Zoran Krizman.

 
Nastavi čitati
Kliknite za komentar

0 Comments

  1. medo

    11. studenoga 2010. at 17:01

    VOLIMO LI ZADAR ?
    U neka stara vremena (ne prestara da se ne bismo sjećali), postojao je ĐIR po Kalelargi.
    U tom smo ĐIRU vidjeli i bili viđeni, družili se, pričali, smijali, stvorili prijateljstva i ljubavi.
    I nikada nismo bili sami.
    Nije nam trebao dogovor s prijateljima, ni mobitel da ih pronađemo, ni novac.
    Jednostavno, svi smo bili tu.
    I gdje god otišli, Kalelarga je bila dom.
    Iako pusta i zaboravljena, naša Kalelarga je još uvijek tu.
    Čeka naš ĐIR – vratimo joj se.
    Sjetimo se da smo Zadrani.
    PROBUDIMO STARI MIT
    NAPRAVIMO ĐIR
    U PETAK OD 19 DO 20 SATI
    AKO VOLITE ZADAR
    PRIDRUŽITE SE
    KALELARGA NAS ZOVE

     

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Hrvatska

Što donosi novi Zakon o grobljima? Ovo su promjene koje će se kad-tad ticati sviju

Objavljeno

-

By

Prvi puta nakon 1998. godine Hrvatska dobiva novi Zakon o grobljima. Prošloga tjedna u Saboru je većinom glasova zastupnika prihvaćen Prijedlog zakona o grobljima koji će sa svim primjedbama, prijedlozima i mišljenjima biti upućen na izradu Konačnog prijedloga.

Potrebu za donošenjem novog Zakona o grobljima u prvom redu je uvjetovala činjenica da su postojeća groblja u mnogim općinama i gradovima došla do ruba svojih kapaciteta. Naročito u velikim gradovima.

Ljetos su nam, primjerice, u Gradskim grobljima Zagreb rekli da zbog sve veće potražnje za grobnim mjestima planiraju proširenje na tri groblja – Gaju urni uz Krematorij, na Mirogoju i Markovom polju – za 14.700 novih mjesta. Slično je stanje i u ostala tri najveća grada. U Splitu je sadašnji prostor groblja Lovrinac skoro posve iskorišten pa je u planu proširenje na još 18 hektara zermljišta kako bi se dobilo 15 tisuća novh grobnih mjesta.

Na području Osijeka neka od 20 groblja već su potpuno popunjena, a na Centralnom groblju ima mjesta, procjenjuje se, do 2034. godine. I u Rijeci na Centralnom groblju Drenova zasad još ima mjesta za ukop.

Sporna grobnica u Borovu Selu

No, novi Zakon o grobljima ponajprije uvodi reda u samo upravljanje grobljima i donosi niz novina koja se tiču premještanja posmrtnih ostataka pa i čitavih groblja te održavanja i nasljeđivanja grobnih mjesta.

Prilikom kretanja u izradu novog Zakona, u javnosti se najviše govorilo o odredbama koje se odnose na nadgrobne spomenike i grobnice koji veličanjem agresorske vojske iz Domovinskog rata vrijeđaju vjerske, moralne ili nacionalne osjećaje. Jedan od konkretnih povoda, na kojemu je inzistirao HDZ-ov koalicijski partner Domovinski pokret, bio je mauzolej Vukašina Šoškočanina u Borovu Selu (na slici ispod). Šoškočanin je bio jedan od vođa pobune Srba na tom području početkom 1990-ih.

Što smije pisati na nadgrobnoj ploči?

Članak 13. Prijedloga zakona o grobljima kaže da na nadgrobnoj ploči ili spomen-obilježju, osim obveznih podataka o umrloj osobi (imena, prezimena, godine rođenja i smrti) mogu biti podaci o osobama koje podižu nadgrobnu ploču ili spomen-obilježje, tekstualni nadgrobni natpisi, simboli i druga uobičajena grobna obilježja koja pripadaju grobnoj ikonografiji i simbolici lokalne sredine ili su univerzalnog značenja.

Zabranjeno je – a to je novina spomenuta na početku teksta – da se izvedbom grobnog mjesta i spomen-obilježja vrijeđaju nacionalni, vjerski ili moralni osjećaji građana kao i vrijednosti Domovinskog rata te na bilo koji način veliča agresija na Republiku Hrvatsku ili oružana pobuna protiv Republike Hrvatske tijekom Domovinskog rata ili sudionici u toj pobuni.

Ako su takvi simboli ili natpisi postavljeni na grobnim mjestima i spomen-obilježjima nakon 30. svibnja 1990. godine, moraju biti uklonjeni u roku od 30 dana nakon stupanja zakona na snagu. U suprotnom, za vlasnike tih grobnih mjesta ili spomen-obilježja zakon predviđa novčane kazne u iznbosu od 1.000 do 5.000 eura.

Odluku o tome koji bi nadgrobni spomenici u tom smislu bili sporni, donosit će posebna povjerenstva u svakoj županiji.

Gdje s posmrtnim ostacima i pepelom?

Prema Zakonu o grobljima, umrlu osobu u pravilu se ukapa na groblju u mjestu gdje je imala prebivalište, a iznimno izvan mjesta prebivališta ako je tako sama odredila za života ili ako tako odredi obitelj umrle osobe, odnosno oni koji su za života skrbili o njoj.

Iznimno je dopušteno umrlu osobu ukopati izvan groblja, ali uz odobrenje grada ili općine i uz prethodno pozitivno mišljenje sanitarne inspekcije i tijela jedinice lokalne samouprave nadležnog za poslove zdravstva.

Novost je da će kremirani posmrtni ostaci umrle osobe, osim na groblju, moći biti prosipani i izvan groblja, ali u skladu s odlukom predstavničkog tijela grada ili općine.

Premještanje posmrtnih ostataka

Radi dobivanja više mjesta za ukop, a uz prethodna odobrenja, dopušteno je da se posmrtni ostaci koji se nalaze u grobu mogu spustiti u produbljenje groba nakon proteka 10 godina od ukopa. Također, moguće je i premještanje posmrtnih ostataka u grobnici radi oslobađanja ukopnog mjesta za novi ukop, što se može obaviti nakon proteka 20 godina od ukopa u grobnicu.

Zatvaranje i premještanje groblja

U članku 9. Zakon o grobljima kaže da predstavničko tijelo grada ili općine može donijeti odluku o zatvaranju groblja kada na njemu više nema mogućnosti osnivanja novih grobnih mjesta, ali i dalje postoji mogućnost ukopa u postojeća grobna mjesta.

Dosad je premještanje groblja ili dijela groblja bilo moguće tek nakon stotinu godina od posljednjeg ukopa, a novim zakonom taj se rok drastično smanjuje na 30 godina. To je obrazloženo potrebama raznih infrastrukturnih projekata, pogotovo onih od nacionalnog interesa poput izgradnje cesta, a koje ometaju lokacije postojećih, desetljećima nekorištenih groblja.

Neodržavanje grobnog mjesta

U slučaju neodržavanja grobnog mjesta, Upravitelj groblja može u roku od 30 dana od saznanja za tu okolnost naložiti korisniku grobnog mjesta da ga uredi. Ovaj potom ima na raspolaganju 15 dana da to učini. Ako se korisnik ogluši na to, upravitelj groblja može samostalno u roku od 30 dana poduzeti potrebne radove na grobnom mjestu i ispostaviti korisniku račun za troškove.

Kada je riječ o potrebi za opsežnijim radovima, korisniku se daje rok od šest mjeseci da uredi grobno mjesto, a ako to ne učini, u narednih šest upravitelj groblja također može poduzeti potrebne radove i troškove istih naplatiti korisniku.

Nasljeđivanje grobnog mjesta

Zakon donosi i novine oko nasljeđivanje prava korištenja grobnog mjesta. Pravomoćno rješenje o nasljeđivanju prava korištenja grobnog mjesta Upravitelju groblja dostavlja sud, odnosno javni bilježnik kao povjerenik suda. Korisnik grobnog mjesta može svoje pravo korištenja grobnog mjesta ustupiti trećim osobama nakon što s njima sklopi pisani ugovor ovjeren kod javnog bilježnika.

Inače, pravo ukopa u grobno mjesto ima korisnik grobnog mjesta i članovi njegove obitelji, ali i druge osobe kojima korisnik grobnog mjesta može dati to pravo. No osoba kojoj je korisnik grobnog mjesta dao pravo ukopa ne može to pravo prenijeti i na treće osobe. Ako je više korisnika grobnog mjesta, onda je za davanje tog prava potrebna suglasnost sviju.

(Ne)plaćanje godišnje grobne naknade

Za korištenje grobnog mjesta na neodređeno vrijeme plaća se naknada za održavanje i upravljanje grobljem (grobna naknada) koja se u pravilu naplaćuje jednom godišnje. No, samo plaćanje te grobne naknade korisnika ne oslobađa obveze održavanja grobnog mjesta. Visinu nakande određuje Upravitelj groblja.

U slučaju neplaćanja, ako dug prijeđe iznos od 10 godišnjih grobnih naknad i ne bude plaćen u roku od 30 dana od izdanog upozorenja, korisnik gubi pravo korištenja grobnog mjesta. Ono se tada smatra slobodnim grobnim mjestom koje se može ponovo dodijeliti na korištenje. Dosad je taj rok propisan zakonom bio 15 godina, a sada je smanjen na deset godina. Izuzetak su grobna mjesta nacionalno znamenitih povijesnih osoba ili lokalno značajnih osoba te grobna mjesta hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata bez nasljednika.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Meteoalarm upozorava na nevrijeme, padaju i temperature

Objavljeno

-

By

Unsplash/Johannes Plenio

Pročitajte vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević.

Umjereno do pretežno je oblačno u većem dijelu zemlje, mjestimice ima kiše i pljuskova, vozače pozivaju na oprez iz Hrvatskog autokluba zbog mokrih i skliskih kolnika. U nastavku četvrtka lokalno treba računati na kišu i pljuskove s grmljavinom, češće u unutrašnjosti. Mjestimice je moguće nevrijeme, na što upozororava sustav Meteoalarm Državnog hidrometeorološkog zavoda.

Vrlo nestabilno će biti i tijekom petka, česta će biti pojava kiše i pljuskova s grmljavinom, štoviše, pretežno oblačno zadržavat će se na kopnu. Uz obalu su izglednija sunčana razdoblja i to puno više u Dalmaciji. Svježije, osobito u unutrašnjosti.

Nestabilno vrijeme nastavit će se i za vikend. U subotu će još mjestimice biti kiše i pljuskova, dok će u nedjelju biti manje nestabilnosti, uglavnom u gorskoj Hrvatskoj i u unutrašnjosti Dalmacije još može biti malo kiše ili lokalnih pljuskova.

 
Nastavi čitati

Hrvatska

Stižu izraženi pljuskovi, grmljavina, evo što nas čeka za vikend

Objavljeno

-

By

foto: Saša Čuka

Donosimo vremensku prognozu meteorologinje Tee Blažević.

Sunce je jutros najnaklonjenije obali, osobito Dalmciji, dok prema sjeveru ima pljuskova s grmljavinom, kiša pada i u središnjom i zapadnom dijelu unutrašnjosti. Nestabilno će biti i u nastavku srijede, kiša i pljuskovi češći će biti u unutrašnjosti, osobito poslijepodne. Pritom može biti i snažnih naleta vjetra.

Četvrtak će većem dijelu zemlje donijeti kišu i pljuskove s grmljavinom, lokalno izraženije.

Oborina će biti česta i tijekom petka, u većem dijelu zemlje bit će kiše i pljuskova s grmljavinom. Bit će manje toplo.

Nestabilno vrijeme nastavit će se i za vikend, osobito tijekom subote, kad još osobito u unutrašnjosti treba računati na kišu i pljuskove, dok će nedjelja u većini krajeva biti većinom suha i pretežno sunčana.

 
Nastavi čitati
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi
Oglasi

U trendu